Connect with Us

E pazakontë/ 42 vjeçarja feston divorcin me daulle dhe fishekzjarre

Kuriozitete

E pazakontë/ 42 vjeçarja feston divorcin me daulle dhe fishekzjarre

Publikuar

-

Çilem Ulkerler, 42 vjeçe nga Adanaja në Turqi pasi përfundoi procesin gjyqësor me bashkëshortin bëri festë në lagje me daulle.

E quan fitore ndarjen pas një procesi dy vjeçar ndaj vendosi që të thirrte daullexhin, mblodhi shoqërinë dhe gëzuan së bashku këtë moment.

Kjo habiti banorë të tjerë të qytetit por edhe vetë daullexhiun i cili thotë se është hera e parë që e thërrasin një festë divorci.

42-vjeçarja është nënë e dy fëmijëve ndërsa ishte e martuar prej 18 vitesh. Dhuna dhe problemet ekonomike thonë se e çuan drejt divorcit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Shkencëtarët bëjnë zbulimin e radhës/ Machu Picchu është dekada më i vjetër nga sa mendohej

Publikuar

-

Nga

Vendi i famshëm Inca i Machu Picchu është disa dekada më i vjetër nga sa mendohej më parë, kanë zbuluar arkeologët.

Takimet e karbonit të eshtrave të njerëzve të gjetura tregojnë se ishte i banuar në 1420, më shumë se 20 vjet më herët nga sa prisnin shkencëtarët.

Machu Picchu u ndërtua si një pronë për Perandorin Pachacuti, i cili sipas të dhënave historike u ngrit në pushtet në 1438 para se të pushtonte zonën ku ndodhet vendi.

Kjo bëri që ekspertët të besonin se ishte ndërtuar pas vitit 1440, dhe ndoshta deri në vitin 1450. Studiuesit thanë se zbulimi mund të ketë implikime dramatike për të kuptuarit tonë të historisë së Inkave, dhe gjithashtu sfidon besueshmërinë e përdorimit të shënimeve historike të forcave koloniale.

LEXO EDHE:  “Dhimbjen e kthejmë në forcë”/ Berisha: Narkoshteti do organizojë festën e refuzimit të negociatave

Machu Picchu ndodhet në rajonin modern të Perusë në Cusco, në një kurriz malor prej 7,970ft të gjatë (2,430m).

LEXO EDHE:  “Isha vetëm 19-vjeç”/ Juliana Pasha tregon si e zbuloi se bashkëshorti i saj ishte i divorcuar dhe me një vajzë

Është ndërtuar në stilin klasik Inka, me mure të lëmuar prej guri të thatë.

Vendi u braktis gjatë kohës së pushtimit spanjoll, por nuk u zbulua nga forcat pushtuese.

Analiza gjeologjike ka sugjeruar që vendndodhja e kështjellës mbi një rrjet të prishjeve tektonike të ndërprera është zgjedhur qëllimisht./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Publikuar

-

Nga

Gjendet në brigjet e Sicilisë anija e mbytur prej 2,200 vjetësh

Arkeologët kanë zbuluar një anije të lashtë romake që daton rreth 2.200 vjet të mbushur me kavanoza të përdorura për të transportuar verë dhe vaj ulliri në brigjet e Palermos, Sicili.

Sipas një deklarate të përkthyer nga Rajoni Sicilian, anija e mbytur, e datuar në shekullin e 2 para Krishtit, u gjet në Detin Mesdhe në një thellësi prej 92 metrash (302ft), pranë Isola delle Femmine.

Studiuesit ishin në gjendje të dokumentojnë “praninë e një ngarkese të dukshme të amforave, ka shumë të ngjarë të llojit të verës”, shtoi deklarata.

Zbulimi konsiderohet gjithashtu “një nga gjetjet më të rëndësishme të muajve të fundit”, shtuan zyrtarët.

Një amfora është një kavanoz i lashtë me dy doreza vertikale që u përdorën për transportimin e verës dhe vajit të ullirit dhe u përdorën gjatë historisë së lashtë, nga Fenikasit tek Romakët, sipas Historisë Botërore .

LEXO EDHE:  U kërkon fëmijëve 20 dollarë për të marrë pjesë në ditëlindjen e vajzës, prindërit “masakrojnë” gruan britanike

LEXO EDHE:  “Dhimbjen e kthejmë në forcë”/ Berisha: Narkoshteti do organizojë festën e refuzimit të negociatave

Sipas gazetës italiane La Stampa , tregtia e verës siciliane ishte “një nga aktivitetet më fitimprurëse dhe më të përhapura për sipërmarrësit e kohës”.

Një lloj vere, e njohur si Mamertino, “u bë aq e njohur sa tërhoqi vëmendjen e Jul Cezarit, i cili e ofroi atë për darkuesit e tij me rastin e banketit festiv të konsullatës së tij të tretë (46 para Krishtit),” shtoi gazeta.

Mbikëqyrja e Detit të Rajonit të Sicilisë është përgjegjëse për ruajtjen e objekteve historike dhe natyrore të gjetura në ujërat jashtë ishullit italian, sipas gazetës italiane PalermoToday ./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

12 sjelljet e vajzave që çmendin djemtë

Publikuar

-

Nga

Edhe pse disa djem së pari e vlerësojnë një vajzë nga pamja e saj, është sjellja e saj që luan një rol shumë më të madh në planin afatgjatë.

Bright Side bëri një përmbledhje të 12 zakoneve e vajzave, të cilat mund t’i çmendin djemtë.

Të rrëmbesh ushqimin nga pjata e tij

Dëshira për të provuar një nga patatet e skuqura të burrit tuaj mund ta mërzisë atë për disa arsye. Për fillestarët, ai mund të jetë një person posesiv. Ose ndoshta sasia më e vogël e ushqimit në pjatën e tij mund ta lërë të ndiejë uri. Nëse doni patate të skuqura, porositni ato vetë.

Pastrimi i hapësirës së tij

Çfarëdo që një grua mendon se është një rrëmujë është zakonisht një sistem artikujsh të vendosur me mendim që funksionon për burrin. Pastrimi i gjërave të burrit tuaj shpesh çon në zënka të panevojshme: pasi t’i keni lëvizur gjërat, ai ndoshta nuk do të jetë në gjendje të gjejë asgjë.

Të dalësh gjatë gjithë kohës

Përkundër faktit se disa burra i pëlqejnë gratë që dinë të festojnë, një dashuri e tepruar për alkoolin, turmat e festave dhe aventurat e natës mund të mos merret mirë nga një person me qëllime serioze për ju.

Thashetheme

Kërkesa e vazhdueshme për të bërë thashetheme se si duken të tjerët dhe çfarë po ndodh me jetën e tyre të dashurisë është thjesht e bezdisshme. Gjithashtu e bën njeriun tuaj të pyesë veten nëse po flisni për të pas shpinës së tij.

Veshja e papërshtatshme

Ne të gjithë duam të dukemi pa të metë, edhe gjatë një shëtitje të rastësishme në park. Por takat e larta të pakëndshme dhe veshjet e ngushta ka shumë të ngjarë të mos vlerësohen nëse burri juaj duhet t’ju mbajë dhe t’ju dëgjojë të ankoheni për këtë gjatë gjithë kohës.

Marrja e të gjithë hapësirës me sendet tuaja

Nëse zini të gjithë banjën me produkte të panumërta dhe përdorni të gjithë hapësirën e gardërobës për rrobat tuaja, partneri juaj me siguri do të jetë i pakënaqur. Ai madje mund të ndihet i ofenduar: ju nuk përdorni shumicën e gjërave tuaja gjithsesi, dhe ai tani duhet të merret me raftin e vogël që i keni lënë atij.

Më pak sugjerime

LEXO EDHE:  VIDEO-Festa përrallë e Ajkës për 1 Qershorin/ Këngëtarja publikon pamjet nga oborri i shtëpisë

LEXO EDHE:  VIDEO-Festa përrallë e Ajkës për 1 Qershorin/ Këngëtarja publikon pamjet nga oborri i shtëpisë

Dëshira për dhurata shpesh komunikohet në mënyrë të paqartë në formën e sugjerimeve, të cilat burrat zakonisht nuk i marrin. Nëse një burrë me të vërtetë donte t’ju bënte një dhuratë, por ju keni treguar se çfarë dëshironi, ai nuk do të ndihet sikur të ishte vendimi i tij. Përndryshe, ju thjesht do ta bëni atë të ndihet keq dhe fajtor pa asnjë arsye.

Duke qarë pa arsye

Lotët e grave janë në krye të listës së frikës së meshkujve. Ata zakonisht nuk dinë çfarë të bëjnë, veçanërisht nëse nuk ka ndonjë arsye të dukshme për të qarë. Nëse kjo sjellje bëhet sistematike, me kalimin e kohës do të shkaktojë acarim, jo ​​simpati. Nëse përdorni lot për t’u përpjekur për të fituar një argument, kjo vetëm do të minojë besimin e tij dhe do t’ju lërë të dy të hidhëruar.

Orë të tëra për tu bërë gati

Nëse ju duhet një kohë e gjatë për t’u bërë gati dhe për të thyer premtimet sepse po rregulloni flokët, burrat do të fillojnë të vënë në dyshim saktësinë dhe përgjegjësinë tuaj. Ai ndoshta nuk do ta vërejë modelin tuaj të ri të flokëve nëse do të duhej të të priste me orë të tëra.

Bërja e pyetjeve të shumta

Është gjithmonë e ndërlikuar kur një grua pyet nëse duket bukur, e shëndoshë apo më e madhe në moshë. Ata zakonisht i vënë burrat në një qoshe: pyetje të tilla zakonisht kanë vetëm një përgjigje të saktë.

Angazhimi i të tjerëve në argumentet tuaja

Kur përpiqeni të zgjidhni një argument duke përdorur mendimet e miqve ose prindërve tuaj, gratë zakonisht humbin autoritetin e tyre dhe i lënë burrat të ndihen të zhgënjyer: problemet tuaja personale duhet të qëndrojnë mes jush.

Higjena personale dhe të brendshmet e ngushta

Mos harroni për higjienën personale dhe përpiquni të dukeni gjithmonë më mirë. Për shembull, të brendshmet jashtëzakonisht të ngushta jo vetëm që do t’ju ​​bëjnë të ndiheni në siklet por gjithashtu do të prishin të gjithë pamjen tuaj. Nëse keni nevojë për disa sekonda për të rregulluar rrobat tuaja ose për tu freskuar, justifikohuni. Mos e bëni në publik. Qëndroni bukur në mënyrë misterioze./ CNA.al

LEXO TE PLOTE