Connect with Us

CNA zbuloi skandalin/ Anulohet tenderi i pastrimit në Bashkinë e Tiranës

Aktualitet

CNA zbuloi skandalin/ Anulohet tenderi i pastrimit në Bashkinë e Tiranës

Publikuar

-

CNA.al ka denoncuar dhe i ka nxjerrë të provuara me dokumenteve ekskluzive, se si firma me dokumenta false merrnin pjesë në tendera.

Skandali ka ndodhur në Bashkinë e Tiranës, ku një nga subjektet konkuruese për tenderin e pastrimit të Tiranës, ka paraqitur dokumenta false.

Bëhet fjalë për kompaninë Korsel, për të cilën CNA.al ka mundur të sigurojë një pjesë të dokumentacionit, me të cilat ka hedhur dritë mbi skandalin. Në garën për Lotin e II të pastrimit në Tiranë, kompania në fjalë ka paraqitur dokumenta dhe kontrata për qera-marrje automjetesh të cilat janë false.

Janë disa mjete të siguruara në Rumani nga firma Korsel, ku përfshihen autobote uji dhe kamionçina.

Sipas verifikimeve të bëra rezulton se dokumentat e paraqitura në garë janë me falsifikime. (Lexo këtu)

Hetimet nga Komisioni i Prokurimit Publik

Për këtë skandal është kryer edhe një hetim nga Komisioni i Prokurimit Publik, pas ankesave të mbërritura në këtë institucion.

KPP me anë të vendimit 264/2021, ka konstatuar se kompania Korsel ka marrë pjesë në tender me dokumenta të rreme.

KPP ka konstatuar se ekzistojnë mospërputhje në numrin e shasisë së deklaruar për të treja mjetet si dhe në peshën maksimale të pranuar.

Për të treja mjetet, këto elemente rezultojnë të ndryshme në dokumentacionin e dorëzuar nga operatori Korsel SHPK ditën e zhvillimit të procedurës së prokurimit objekt ankimi dhe provës së administruar në fashikullin e shqyrtimit administrativ nga KPP, dokument i lëshuar nga Regjistri Tregtar Rumun.

KPP gjykon se operatori ekonomik Korsel nuk ka paraqitur dokumentacion të vlefshëm lidhur me disponimin e makinerive të nevojshme për realizimin e kontratës pasi ka mospërputhje midis të dhënave të deklaruara dhe atyre të konfirmuara nga organet e tjera të administratës shtetërore në regjistrat publikë të shtetit Rumun.

LEXO EDHE:  Foto-Testi skandaloz/ Si u tall me maturantët Besa Shahini

Për këtë arsye, Komisioni i Prokurimit Publik gjykon se pretendimi i operatorit ekonomik ankimues qëndron dhe se autoriteti kontraktor duhet të skualifikojë operatorin ekonomik “Korsel” në procedurën e prokurimit objekt ankimi”, thuhet në vendimin e Komisionit të Prokurimi Publik.

Për këtë arsye KPK ka kërkua nga Autoriteti kontraktor që të skualifikojë operatorin ekonomik “Korsel” SHPK dhe më pas të anulojë procedurën prokurimit.

Gjithashtu KPP  i ka propozuar Agjencisë së Prokurimit Publik nisjen e hetimit administrativ për konstatimet e gjetura.

Vendimi i KPP

1.Të mos marrë në shqyrtim pretendimet e operatorit ekonomik “Rej” SHPK lidhur me skualifikimin e ofertës së tij në procedurën e prokurimit të sipërcituar.

2. Autoriteti kontraktor të skualifikojë operatorin ekonomik “Korsel” SHPK dhe më pas të anulojë procedurën e mësipërme të prokurimit dhe me rihapjen e procedurës të ketë parasysh konstatimet e mësipërme të bëra nga Komisioni i Prokurimit Publik.

3.T’i propozojë Agjencisë së Prokurimit Publik nisjen e hetimit administrativ për konstatimet e mësipërme, si edhe të dërgohet pranë APP-së kopje e materialeve të administruara në shqyrtimin administrativ nr.332 prot datë 24.02.2021.

4.Autoriteti kontraktor, brenda 10 ditëve, të vërë në dijeni Komisionin e Prokurimit Publik për zbatimin e këtij vendimi.

5. Ngarkohet zyra e financës që të bëjë kthimin e tarifës financiare të paguar nga operatori ekonomik “Rej” SHPK./CNA.al

Skandali/ Firma me dokumenta false në garë për pastrimin e Tiranës

Zbulohen dokumentet false/ Thellohet skandali i tenderave për pastrimin e Tiranës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shoferi tha se e zuri gjumi/ Detaje të reja për aksidentin tragjik në Kroaci

Publikuar

-

Nga

10 persona kanë ndërruar jetë, ndërsa mbi 40 të tjerë janë lënduar në një aksident tragjik që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Slavonski Brod të Kroacisë.

Në mesin e viktimave është edhe një prej shoferëve të autobusit, i cili në momentin e aksidentit nuk ishte duke drejtuar mjetin.

Mediat raportojnë se shoferi i cili ishte duke drejtuar mjetin në momentin e aksidentit e ka pranuar gjatë intervistimit nga Policia se për një moment e kishte zënë gjumi. I njëjti është arrestuar menjëherë pas aksidentit.

Një gjë të tillë e ka konfirmuar zëvendësprokurori komunal Slavko Pranjiç.

“Sipas fakteve të vërtetuara deri tani, ka të bëjë me daljen e autobusit në anën jugore të rrugës. Autobusi po udhëtonte nga Frankfurti në Prishtinë, transportues i Deva Tours me seli në Prishtinë. Shoferi i autobusit u gjet në vendngjarje, ai u arrestua. Një hetim është kryer, veprime tjera janë marrë për të filluar procedura penale.

LEXO EDHE:  Spaho publikon pamjet/ Banesa e familjes Prendi në Tiranë e pabanueshme, qeveria i braktis

LEXO EDHE:  Foto-Testi skandaloz/ Si u tall me maturantët Besa Shahini

Shoferi u arrestua me dyshimin për drejtimin e një automjeti në mënyrë të papërshtatshme. Nuk mund të flasim për shkaqet e daljes nga rruga. Ai deklaroi se e zuri gjumi për një moment, por ne do të përcaktojmë të gjitha ato me kohë”, ka thënë Pranjiç, raporton Dnevnik.hr.

Aksidenti tragjik/ Ministri kroat i Shëndetësisë: 15 persona janë lënduar rëndë, përfshirë një vajzë të mitur

LEXO TE PLOTE

Kronika

Humbën në malin Moravë/ Gjenden babë e bijë, transportohen në Spitalin e Korçës

Publikuar

-

Nga

Policia Kufitare në bashkëpunim me shërbimet FRONTEX-it, Komisariatet e Policisë Devoll dhe Korçë, ju vijnë në ndihmë dy shtetasve të huaj të cilët kishin humbur rrugën në terren të vështirë.

Uniformat blu bëjnë të ditur ditur se pas marrjes së njoftimit se në një terren malor në malin Moravë, mbi fshatin Dishnicë, Korçë, një vajzë e mitur siriane kishte humbur rrugën së bashku me babain e saj, forcat e policisë në bashkëpunim me shërbimet FRONTEX-it, menjëherë janë nisur drejt zonës së raportuar për të verifikuar rastin.

LEXO EDHE:  Që SHBA të dominojë mbi Kinën, duhet të promovojë demokracinë kudo në botë

Pas disa orë kërkimesh, forcat e policisë nga informacionet e grumbulluara, të ndihmuar edhe nga banorë të zonës, bënë të mundur gjetjen e dy shtetasve, vajzës së mitur 11 vjeçare dhe shtetasit M. A., 28 vjeç, banues në Siri, emigrantë të paligjshëm.

LEXO EDHE:  Nëse fiton Bajden, fiton Kina dhe humbet Amerika

Dy shtetasit e huaj janë transportuar në Spitalin e Korçës për ndihmë mjekësore dhe ndodhen jashtë rrezikut për jetën. Ata kanë falenderuar shërbimet e policisë, FRONTEX-it dhe banorët për ndihmën e ofruar ndaj tyre.

LEXO TE PLOTE

Kronika

Nuk ndalet kultivimi i drogës/ Evidentohet një tjetër rast nga policia e Tiranës, në pranga 20-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Kërcet arma në Durrës/ Plagoset me armë zjarri një person

Një tjetër rast i tentativës për kultivim të kanabisit, është goditur nga policia e Tiranës, duke bërë të mundur edhe prangosjen e një personi.

Mësohet se në pranga ka rënë shtetasi shtetasit I. A., 20 vjeç, banues në fshatin Shpataj, pasi gjatë kontrollit në tokën në pronësi të tij, në një sipërfaqe të pyllëzuar, u gjetën të kultivuar fidanë të dyshuar kanabis sativa.

Gjithashtu, u procedua në gjendje të lirë babi i tij, shtetasi H. A., 58 vjeç, pasi gjatë kontrollit të banesës, iu gjet dhe iu sekuestrua një armë gjahu.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr.1, në zbatim të planit të masave “Për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale të kultivimit të bimëve narkotike’’, bazuar dhe në informacione të siguruara në rrugë operative, si rezultat i kontrolleve të vazhdueshme të territorit, kanë evidentuar dhe goditur një tjetër rast të tentativës për kultivim të kanabisit në fshatin Shpataj, Njësia administrative Baldushk.

Në vijim të veprimeve, specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr.1 bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit I. A., 20 vjeç, banues në fshatin Shpataj, pasi gjatë kontrollit në tokën në pronësi të tij, në një sipërfaqe të pyllëzuar, u gjetën të kultivuar fidanë të dyshuar cannabis sativa.

Gjithashtu, u procedua në gjendje të lirë babi i tij, shtetasi H. A., 58 vjeç, pasi gjatë kontrollit të banesës, iu gjet dhe iu sekuestrua një armë gjahu.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE