Connect with Us

I shqetësuar për kufijtë detarë/ Petrit Vasili zgjohet me 19 pyetje për Ramën

Politikë

I shqetësuar për kufijtë detarë/ Petrit Vasili zgjohet me 19 pyetje për Ramën

Publikuar

-

Çështja e Detit dhe takimi me Mitsotakis/ Vasili: Hapni sytë! Rama po bën pazar prej tradhëtari

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po shet kufijtë detarë. Përveç kësaj, Vasili hedh akuza dhe mbi analistët dhe opinionistët të cilët sipas tij nuk kanë bërë asnjë investigim për këtë çështje, duke i quajtur pseudopatriotë mediatikë.Ndër të tjera Vasili ka renditur 19 pyetje për kryeministrin.

Deklarata e plotë e Petrit Vasilit

Pseudopatriotet, qe ” harruan” kufijte detare! Shqiperia e varfer sa s’behet eshte perkundrazi e pasur sa s’thuhet me pseudopatriote mediatike.

Analiste,opinioniste e mendimdhënësa mediatikë pa fund leshohen si pseudopatriote, si”fajkonj” te vertete ne mbrojtje te çdo pseudokauze duke shqyer gjoksin dhe duke u shfaqur si patriote te zjarrte.

Por kur vjen puna tek mbrojtja e kufijve detare te Shqiperise ose thene thjesht tek sovraniteti dhe integriteti teritorial i Shqiperise pseudopatriotet treten si kripa ne uje, hutohen dhe pena u punon vetem duke u ngjyer ne llumishten e fake menuse mediatike te servirur nga zyrat e kryeministrit.

Shqiperise sot kryeministri po ja shet tradhetisht kufijte dhe faktet ulerasin.Çuditerisht pseudopatriotet mediatike, qe te rreshtuar ne kor ne vitin 2009 ulerisnin per marreveshjen e detit, qe u rrezuar ne Gjykaten Kushtetuese sot kane qepur gojen.

Pseudopatriotet mediatike kane devizen, qe kur e shet detin ai qe na paguan nuk ka asnje problem.

Sot tradhetia e kryeministrit me detin eshte evidente dhe erresira e informimit lidhur me te nga vete kryeministri eshte me e dendur se kurre dhe me mashtruese asnjehere.

Por pseudopatriotet mediatike, qe duhet te ishin korifejte e transparences deri ne detaje, tani nuk pipëtijne, thuajse nuk marrin fryme fare, thuajse Shqiperia eshte vend pa det e pa kufij.

Pyetje pa fund i jane bere publikisht kryeministrit per kufijte detare, per kufijte tane detare, por asnje pyetje e vetme nuk eshte bere nga pseudopatriotet mediatikë, kauzat verore te te cileve jane shumeçka, por asnje here kufijte tane, ata kufij per te cilet mijra jete shqiptaresh jane sakrifikuar ne shekuj per ti pasur edhe ne sot.

Çdo shqiptar priste qe keta te benin qindra pyetje, te investigonin, te komentonin, te ngrinin ne kembe nje furtune te vertete mediatike sepse Shqiperia po zhbehet ne esencen e qenies se saj ne sovranitetin e saj se po i falen tradhetisht kufijte nga kryeministri i saj.

Por e kunderta ndodhi.

Pseudopatriotet poshte cadrave te plazhit, buze detit shqiptar, qe po rrembehet, perzgjedhin ne menune mediatike, qe u vene perpara sejmenet mediatike te kryeministrit dhe mbushin Facebooket e tyre dhe faqet e gazetave me dengla, qe s’i duhen kujt, por qe ketyre jua justifikojne mëditjen. Megjithate hajt ti vendosim perpara sproves pseudopatriotet mediatike.

Ja ku jane disa pyetje kritike qe kerkojne pergjigje dhe kryeministri i kapur ne faj hesht. Sprova eshte e thjeshte ose te bashkohen me shqiptaret e te kerkojne edhe keta pergjigjen e tyre dhe te dhjetra te tjerave, qe mund t’i bejne edhe keta vete ose te pranojne se jane pjestare te heshtur te tradhetise se kryeministrit.

LEXO EDHE:  Rama i përshëndet me një super shkrim/Qytetarët i kthehen ashpër: Po ujërat e zeza?!

 

1.Pengu i kujt dhe i cilit interes personal eshte bere Edi Rama, qe po shet jo nje liter uje deti, por te gjithe detin e Shqiperise duke dhunuar Kushtetuten dhe ligjin??

2.Peng i kujt dhe i cilit interes personal eshte Rama qe vendos per nje zgjidhje qe e ve Shqiperine ne dizavantazh dhume te qarte dhe te nje humbjeje te paralajmeruar perballe Greqise ne Gjykaten Nderkombetare??

3.Peng i kujt dhe i cilit interes personal eshte Edi Rama, qe Marreveshjen politike me Greqine, e cila sipas Ministrit te Jashtem grek Dendias eshte mbyllur ne tetor, nuk e ka çuar as ne Kuvend dhe as te Presidenti??

4.Peng i kujt dhe i cilit interes personal eshte bere Edi Rama, qe ben veprime te tilla kaq te renda, qe Kushtetuta ja ndalon kategorikisht, duke konsumuar krimin e tradhetise se larte, pasi nuk eshte dhe s’mund te jete gje tjeter shitja e kufijve shteterore, qe ai po kryen??

5.Perderisa deklarohet pershpejtimi i Negociatave do te thote qarte qe dikush negocio , Po cili qenka ky Grup Negociator qe po punon per Marreveshjen per te shkuar ne Hage?

6.Kush e ka mandatuar kete Grup Negociator per te bere nje marreveshje per kufijte detare dhe per ti ndare ata ne Hage?

7.Pse mbahet e fshehte perberja e ketij Grupi Negociator dhe objekti i punes se tij?

8.Akoma ne fuqi eshte nje tjeter Grup Negociator i ngritur qe ne vitin 2018 per te pergaditur Marreveshjen me Greqine dhe qe ka plotfuqine e Presidentit sikunder Kushtetuta e kerkon, ç’po ndodh me kete Grup?

9.Cila eshte permbajtja e Marreveshjes politike te arritur ne tetor te deklaruar nga Ministri grek Dendias dhe perse nuk eshte bere publike kjo Marreveshje?

10.Cila eshte kjo marreveshje?

11.Cila eshte permbajtja e marreveshjes?

12.Perse nuk eshte bere publike kjo marreveshje, per tu njohur nga te gjithe shqiptaret, sepse kufijte e Shqiperise nuk jane prone e Edi Rames?

13.Cfare e ka penguar qeverine qe ta beje publike nje marreveshje kaq te rendesishme?

14.perveç Edi Rames dhe qeverise a ka pasur perfshirje te institucioneve te tjera kushtetuese dhe ne se po, cili ka qene roli dhe kontributi i tyre ne kete marreveshje ?

15.Po perfaqesuesve te shoqerise civile, historianeve, eksperteve te kufijve detare, juristeve te shquar te se drejtes nderkombetare, historianeve etj a ju eshte kerkuar mendim per kete marreveshje?

16.Po grupi negociator i ngritur per hartimin e marreveshjes se detit me Greqine çfare roli ka pasur?

17.Kur, ku dhe Kush e ka firmosur kete marreveshje?

18.Kush e ka miratuar marreveshjen?

19.Ku eshte e depozituar kjo marreveshje kaq e rendesishme ?

Kryeministri dihet pse hesht hesht, ndersa keta nuk duhet te heshtin.

Ne se jane vertete patriote e parimore, ja ku i kane argumentet, le te flasin, le te shtojne dhe te tjere sa te duan, por pergjigja e tyre s’mund te shmanget dot.

Jane kufijte tane brez pas brezi dhe jo te nje pazarxhiu, qe e ka nxjerre Shqiperine ne pazar./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Raporti përfundimtar i OSBE-ODIHR për 25 Prillin/ Reagon Ambasada e SHBA

Publikuar

-

Nga

Raporti përfundimtar i OSBE-ODIHR për 25 Prillin/ Reagon Ambasada e SHBA

Ambasada e SHBA-ve në Tiranë, ka reaguar mbi raportin përfundimtar të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 Prillit.

Në deklaratë thuhet se raporti është mbajtur shënim dhe do të nxisin të gjitha institucionet përkatëse që të shqyrtojnë raportin përfundimtar dhe rekomandimet e tij për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri

Ne kemi mbajtur shënim Raportin Përfundimtar të ODIHR mbi zgjedhjet parlamentare të 25 prillit, i cili ndërtohet mbi bazën e raportit paraprak të 26 prillit. Nxisim të gjitha institucionet përkatëse që të shqyrtojnë raportin përfundimtar dhe rekomandimet e tij për të përmirësuar më tej zgjedhjet në Shqipëri”, shkruhet në deklaratnë e Ambasadës së SHBA./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Andrea Mano i nxjerr “bojën” Bashës/ Tregon çfarë biseduan në telefon

Publikuar

-

Nga

Andrea Mano i nxjerr “bojën” Bashës/ Tregon çfarë biseduan në telefon

Andrea Mano, ish-kreu i degës lokale të PD-së në Korçë, ka hedhur akuza të forta ndaj, drejtuesit politik të kësaj dege për zgjedhjet e 25 prillit, Edmond Spaho.

Në një intervistë për emisionin “Pushteti”, në Fax News, Mano tha se Edmond Spaho ka përçarë “në mënyrë spektakolare”, degën e PD-së në Korçë.

Por, Mano nuk ka kursyer as kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Bashën, ndërsa theksoi se gjithçka ka ndodhur me bekimin e tij.

“Korça ka qënë dega më model e PD, por i deleguari i Bashës, gjëja më e mirë që bëri është të përçajë këtë degë në mënyrën më spektakolare. Gjë e cila u reflektua edhe në zgjedhje. Rezultati është i pakënaqshëm, mund të kishim kapur deri në 6 mandate”-tha Andrea Mano.

LEXO EDHE:  Prononcimi për televizionin italian/ Rama: Protestat nuk janë të qytetarëve

LEXO EDHE:  Rama i përshëndet me një super shkrim/Qytetarët i kthehen ashpër: Po ujërat e zeza?!

I pyetur nëse këtë shqetësim e kishte ngritur edhe tek Lulzim Basha, Mano tha se ka pasur biseda të gjata në telefon me kreun e PD-së, nga të cilat ka kuptuar se gjithçka po ndodhte në Korçë, ishte me bekimin e Lulzim Bashës.

“Sigurisht që kam folur me Bashën. Kam zhvilluar edhe biseda të gjata me të në telefon. Dhe nga bisedat kuptova që ishte vija e kryetarit të parties, jo e të deleguarit të vet”-tha Andrea Mano./CNA.al

“Do ikë me bisht ndër shalë”/ Andrea Mano paralajmëron Salianjin

“Ka përçarë PD-në”/ Mano “kryqëzon” Spahon, zbulon prapaskenat e analizës së zgjedhjeve

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ka përçarë PD-në”/ Mano “kryqëzon” Spahon, zbulon prapaskenat e analizës së zgjedhjeve

Publikuar

-

Nga

Andrea Mano, ish-kreu i degës lokale të PD-së në Korçë, i ka drejtuar kritika mjaft të forta Edmond Spahos, i cili ishte drejtuesi politik në këtë qark, për zgjedhjet e 25 prillit.

Ndërsa komentoi analizën për zgjedhjet e 25 prillit në qarkun e Korçës, Mano tha se raporti ishte konfidencial. Nuk është pyetur as nuk është mbledhur kryesia, por raporti është bërë nga vetë Spaho, me dy-tre persona.

Në një intervistë për emisionin “Pushteti” në Fax News, Mano tha se ajo që ka bërë Spaho, është përçarja e një degës së PD-së në Korçë, e cila sipas tij ka qënë për tetë vite ndër degët më kompakte.

Kjo analiza që thoni ju është bërë nga vetë zoti Spaho, me dy tre persona. Nuk ështe mbledhur as kryesia. Ne nuk e kemi lexuar këtë raport.

Pra, ka qënë një raport konfidencial i zotërisë që ka marrë me bekimin e Bashës, drejtimin e qarkut. Gjithësesi kjo është një e drejtë e Bashës, nuk na takon ne.

Por, kryesia as e dinte këtë raport, as është pyetur dhe as është marrë mendimi i kryesisë.

E dyta, sigurisht që gjatë fushatës ka pasur probleme. Drejtuesi i  qarkut ka qënë nga ata njerëz që ka bërë një fushatë e cila solli një përçarje shumë të madhe të degës dhe dua t’iu garantoj se ka qënë dega më kompakte në tetë vite.

Ka qënë dega më model, por i deleguari i Bashës, gjëja më e mirë që bëri është të përçajë këtë degë në mënyrën më spektakolare. Gjë e cila u reflektua edhe në zgjedhje. Rezultati është i pakënaqshëm, mund të kishim kapur deri në 6 mandate”-tha Andrea Mano./CNA.al

“Do ikë me bisht ndër shalë”/ Andrea Mano paralajmëron Salianjin

LEXO TE PLOTE