Connect with Us

Hapja e kufinjve/ Rama për median franceze: Bëmë punë serioze

Politikë

Hapja e kufinjve/ Rama për median franceze: Bëmë punë serioze

Publikuar

-

Dje gërmadhë e tërmetit, sot fituese e çmimit të arkitekturës/ Rama nxjerr pamjet nga shkolla në Durrës

Kryeministri Edi Rama ka folur për hapjen e kufinjve me Shqipërinë pas shumë muajsh që nuk lejohej lëvizja e lirë në vendet e BE-së.

Në një intervistë për “France 24” me gazetaren Caroline de Camaret, Rama tha se Shqipëria ka bërë një punë mjaft serioze me masat dhe vaksinimin, ndaj theksoi se mundi është shpërblyer.

“Po qytetarët tonë parashikojnë që të udhëtojnë shumë. Për më tepër, siç e thatë mirë, një pjesë e madhe e popullsisë tonë jetojnë përtej kufijëve të Shqipërisë dhe për ne ky ka qenë një lajm shumë i rëndësishëm sepse kemi bërë një punë mjaft serioze për të luftuar pandeminë dhe me rezultatet që janë vlerësuar nga të gjithë.

Shqipëria ka qenë në krye të vendeve europiane, si për përqindjen e vaksinimit dhe për shifrat e infektimit dhe vdekjeve.

Kur flas për vaksinimin masiv dhe për ritmin e vaksinimit, kam parasysh statistikat e BE, sipas të cilave Shqipëria ka qenë prej muajsh në vendet e para; Shqipëria ka qenë deri dje në shifrat e 850.000 dhe në një vend me numrin aktual të banorëve kjo është shumë”, u shpreh kreu i qeverisë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Firmosja e marrëveshjeve në Shkup/ Arben Malaj: Hap pozitiv, shpresoj të mos jetë skenografi

Publikuar

-

Nga

Arben Malaj ngre “alarmin”/ Ekonomia shqiptare ka gropa të thella korrupsioni

Ish ministri i Ekonomisë dhe Financave Arben Malaj ka komentuar mbi marrëveshjet e firmosur ditën e sotme në Forumin Eknomik Rajonal në Shkup.

I ftuar në News 24, Malaj është shprehur se hapi është pozitiv por shpreson që marrëveshjet të mos përdoren vetëm për marketing por të zbatohen.

“Çdo hapur i hedhur në këtë drejtim është pozitiv, por në historinë e e BE ky më duket më shumë marketing, se sa orientimi drejt një paqeje të qëndrueshme. Ne vuajmë nga inflacioni i marrëveshjeve, jemi bazuar më shumë tek marketingu sesa implementimi. I mbani mend takimet e bujshme me skenografi Shqipëri-Kosovë, me numër kontratash, marrëveshjesh, do ju japim portin”, është shprehur Malaj.

Gjithashtu Malaj është pyetur se cilat janë përfitimet ekonomike që vijnë nga këto marrëveshje.

“Energjia është e para. Serbia bllokoi për disa vite lidhjen Shqipëri-Kosovë. Serbia nuk ka treguar një vullnet për të hapur Ballkanin, ka ruajtur interesat e veta. Mezi u zgjidh megjithato ndërhyrje. E dyta hekurudha. Nuk e di që studimet e fizibilitetit të argumentojnë se hekurudhat do të ndihmojnë vendet e Ballkanit. Ne kemi lehtësuar bashkëpunimin, hekurudhat deri në pikën limit të Shqipërisë është rindërtuar disa vite më parë nëpërmjet ushtrisë italiane. Hekurudha e Shkodrës patjetër të lidhet me atë të Malit të Zi, të Beogradit. Por a do financohet, deri tani edhe pse u lodh Merkel për ti bindur liderët e Ballkanit të gjenin projekte me impakte më shumë se në dy vende, e dimë që rezultatet janë minimale.

LEXO EDHE:  Oriela Nebijaj “shigjeton” Ramën/ “Shteti s’duhet të jetë armik i operatorëve turistikë”

LEXO EDHE:  Rama flet për herë të parë publikisht/Për çfarë duhet të brohorasim sot

Dixhitalizimi edhe tani pas pandemisë, janë mbledhur gjithë ekspertët më të mirë të botës, mirë pandeminë do e kalojmë, po çfarë ekonomie do ndërtojmë. E para ekonomia e gjelbër, më pas dixhitalizimi. Lehtësohet komunikimi i një tregu më të madh. E treta besoj hekurudha. Por dueht bashkëpunim.

Duhet ta njihni historinë. Janë firmosur marrëveshjet. Por luftërat tregtare më të shpeshta kanë qenë mes shqiptarëve dhe Kosovës, se përdoren barrierat, pagesat. Në historinë e BE nga 4 liritë themelore e fundit është hapur tregu i punës. Shpresojmë për më shumë realitete se sa skenografi”, vijon më tej Malaj. / CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E neveritshme mbështetja për hajdutët”/ Arben Malaj nuk i ndahet Erion Braçes

Publikuar

-

Nga

Ish -Ministri i Financave Arben Malaj, ka dalë sërish me një reagim të fortë, duke shenjëstruar  zëvendës kryeministrin Erion Braçe, të cilin nuk ia përmend emrin, por i referohet si gazetarë-qeveritarë

“E turpshme, e neveritshme pse jo direkt apo indirekt përfituese kjo mbështetje për abuzuesit dhe hajdutët.

“Gazetarët qeveritarë” të investigojnë rastin.

Jam gati ti përgjigjem çdo pyetje. Denoncimin tim ligjor mund ta gjejnë në Prokurorinë e Vlorës. Specialistët e inspektoriatit që erdhen dje në Vlorë ju deklaruan banorëve se sistemi abuziv i cipave është jo ligjor dhe ato do ta heqin menjëherë”, shkruan Malaj në rrjete sociale.

LEXO EDHE:  Samiti i Varshavës/Rama: Ekstremizmi dhunshëm dhe islami radikal, kërcënim për sigurinë kolektive

Sërish ai këmbëngul  qe “Qeveritarët gazetarë” ti japin përgjigje pyetjeve : Pse favorizojnë të fortët dhe penalizojne qytetarët?

LEXO EDHE:  Në koalicion me Topallin?/ Rudina Hajdari e pavendosur

Pse i kanë frikë “Llaguret e Rilindjes” ?

Gjithçka tjeter në këte aludim abuziv ndoshta është sa për të larë gojën me ata që ua kanë kerkuar.

Llaguret” e kanë të hapur rrugën ligjore për t’u përballur ne gjykatë”, shkruan më tej ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Raporti OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit/ Celibashi: Palët politike duhet të pranojnë gjetjet

Publikuar

-

Nga

Kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi ka komentuar raportin e OSBE/ ODIHR për zgjehdje e 25 Prillit.

Celibashi, i ftuar në një intervistë për Neës 24  nënvizoi se palët politike duhet të pranojnë gjetjet e këtij raporti me qëllim që të mos ketë element negative në zgjedhjet e ardhshme.

Duhet të pranojmë, që të gjithë ne e kemi zgjedhur ODIHR dhe misionin ndërkombëtar të vëzhgimit si arbitrin e zgjedhjeve kështu që mendoj të gjitha palët, politike apo institucionale, do të duhet që në këtë rast t’i pranojmë gjetjet e këtij raporti.

Sa i takon KQZ-së, mendoj që fokusi që ka patur raporti sa i përket administrimit të zgjedhjeve, ka pasqyruar në mënyrë realiste gjithë atë c’ka ka bërë KQZ në kudër të administrimit të procesit zgjedhor. Natyrisht që partitë politike kanë këndvështrimin e vet në këtë raport dhe nuk do dëshiroja të komentoj deklaratat e tyre.

Të gjitha vëretjet dhe konstatimet negative që ky raport përmban, janë ashtu sikurse raporti i përshkruan ajo cka mbetet e rëndësishme është që të gjitha palët ta lexojnë ashtusikurse duhet lexuar apo ta pranojnë dhe vetëm kështu do adresojmë në mënyrë të përshtatshme për të ardhmen dhe për të eleminuar gjithë problematikat dhe për të mos patur elemente negative në zgjedhjet e ardhshme.

Ka munguar presioni qoftë politikë, apo i cdo lloj natyre tjetër në institucionin e KQZ në një lloj mënyre mund të them që KQZ ka punuar qetë në administrimin dhe përgatitjen e këtyre zgjedhjeve, në dallim të qartë nga ajo retorikë e ashpër politike që palët kanë patur në diskursin e vet politik dhe elektoral.

Kur ka qenë cështja e bashkëpunimit për procesin zgjedhor, reflektimi ka qenë krej ndryshe dhe kjo e ka ndihmuar KQZ që të përgatisë këtë proces zgjedhor në përputhje me të gjitha parashikimet e ligjit. Në tërësinë e vet, klima e ashpër politike si rrallëherë në këto 30 vite nuk është se kontribuoi pozitivisht në tërësi për procesin zgjedhor”, ka thënë kreu iKQZ, Celibashi.

LEXO EDHE:  Nga Arian Galdini/Pse unë jam kundër dialogut shterpë Rama-Basha?

LEXO EDHE:  Shokon deputeti/ Rama vetëm një shok ka në Parlament, të tjerët...

Gjithashtu ai ka komentuar edhe përsa i përket votës së emigantëve, që ishte një nga çëhstejt që u diskutua më shumë gjatë zgjehdjeve dhe pati shumë reagime.

Celibashi tregon se nuk mungoi as dëshira dhe vullneti për ta bërë të mundur, por koha ishte e pamjaftueshme.

Koha që kishtë në dispozicion KQZ për ta përgatitur procesin e votimit të emigrantëve ishte e pamundur dhe nuk është se ne na mungoi vullneti e dëshira, por në një kohë aq të shkurtër dhe kur palët nuk kishin një konsensus për rregullat që KQZ duhet të miratonte në këtë proces, ne nuk kishim se cfarë të bënim më shumë”, është shprehur ai./ CNA.al

LEXO TE PLOTE