Connect with Us

VIDEO/ Gjermani spektakolare! Pancerat e Lëvit tregojnë “dhëmbë” ndaj Portugalisë

Sport

VIDEO/ Gjermani spektakolare! Pancerat e Lëvit tregojnë “dhëmbë” ndaj Portugalisë

Publikuar

-

Spektakël me 6 gola në Mynih! Gjermania arriti të triumfonte ndaj Portugalisë me rezultatin 2-4, në një sfidë që i pati të gjitha. Luzitanët kaluan të parët në avantazh me anë të Kristiano Ronaldos, në minutën e 15-të, ndërkohë që dy autogolat e Diaz dhe Guerreros, në minutat 35 dhe 39-të, përmbysën sfidën në 45 minutat e para.

Në fragmentin e dytë të lojës, gjermanët ishin dominues absolutë, teksa arritën të çonin shifrat në 1-4 falë golave të Haverc dhe Gosens. Luzitanët nuk u dorëzuan pavarësisht këtij disavantazhi, teksa ngushtuan diferencën me Zhotën në të 67-tën, por vetëm kaq, pasi në fund ishin “Panzerat” ata që u larguan nga fusha me 3 pikë.

Një fitore mëse e merituar e kombëtares së Joakim Lëv, që e sheh veten në kuotën e 3 pikëve. Sfidën e fundit të grupit Gjermania do e luajë ndaj Hungarisë, ndërkohë që Portugalia do të përballet me Francën.

FT: PORTUGALI-GJERMANI 2-4

Kristiano Ronaldo 15′ , Zhota 67′ / Ruben Diaz 35′ (autogol), Guerrero 39′  (autogol) , Haverc 50′, Gosens 60′  

KOMENTI LIVE: 

67′ GOOOOOOL PORTUGALIA 2-4/ Lumë realizimesh në Mynih. Shënon edhe Diego Zhota, i cili rihapt edhe njëherë sfidën. Futbollisti i Liverpulit shtyn topin në rrjetë pas asistit të Ronaldos. 

 

60′ GOOOOOL GJERMANIA 1-4/ Spektakolarë “Panzerat”! Realizon edhe futbollisti i Atalantës, Gosens. Pas një harkimi të Kimish nga e djathta, futbollisti gjerman godet saktë me kokë brenda zonës! 

 

50′ GOOOOOL GJERMANIA 1-3/ Aksion spektakolar skuadra e Joakim Lëv shënon edhe golin e tretë. Kësaj here ishte Haverc, i cili pas një aksioni perfekt, shtyu në rrjetë një top të mrekullueshëm të Gosens. 

 

39′ GOOOOOOL GJERMANIA 1-2/ Përmbysje e çmendur në Mynih. Luzitanët shkaktojnë një tjetër autogol me Guerreron. Në festë gjermanët. 

35′ GOOOOOL GJERMANIA 1-1/ Vendoset baraspesha, Ruben Diaz shkakton autogol, duke devijuar topin e harkuar nga Gosens. 

 

15′ GOOOOOL PORTUGALIA 1-0/ Shtangen gjermanët, Kristiano Ronaldo, i ndëshkon në momentin më të mirë të mundshëm. Ylli portugez nuk fal me portën e boshatisur pas asistit të Zhotës. 

 

5′ Gjermania gjen rrugën e rrjetës me anë të Gosens, por goli anulohet për pozicion jashtë loje të Gnabrit. Edhe pse futbollisti i Bajernit nuk e preku topin, marrja pjesë në aksion i “dogji” golin gjermanëve.

 

FORMACIONET ZYRTARE: 

Portugalia: Patrisio, Karvajo, Danilo, Dias, Fernandes, Guerreiro, Zhota, Pepe, Semedeo. Silva, Kristiano Ronaldo, Trajner: F.Santos

Gjermania: Nojer, Ginter, Rudiger, Gosens, Humels, Gyndoan, Kimish, Kros, Myler, Haverc, Gnabri, Trajner: J.Lëv

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kombëtare

Cungu fton në kombëtaren U19 futbollistë nga Fiorentina dhe Interi

Publikuar

-

Nga

Kombëtarja U19 do të luajë një ndeshje miqësore kundër Italisë në datën 13 gusht në prag të ndeshje kualifikuese të Kampionatit Europian 2022 që kuqezinjtë do të zhvillojnë në nëntor. 19-vjeçarët e drejtuar nga Armando Cungu do të grumbullohen në datën 6 gusht para se të nisen për Itali në miqësoren që do zhvillojnë në Koverçano. Ditën e sotme është bërë publike dhe lista e futbollistëve të ftuar nga trajneri Cungu. Ajo që bie në sy është rritja e nivelit të Superiores së 19 vjeçarëve, pasi nga 20 lojtarë të ftuar 9 janë nga Shqipëria.

Pjesa tjetër janë lojtarë që aktivizohen jashtë si Enea Cehu, Endri Zenelaj dhe Asan Mata te Sasuolo, Elio Toci te Fiorentina dhe Kristian Dervishi te Interi. Gjithashtu në një prononcim trajneri Cungu foli për vështirësitë që ka hasur Kombëtarja që pas rikthimit nga pandemia.

‘’ Vijmë pas një periudhe të vështirë për shkak të pandemisë, duket sikur gjërat po normalizohen tashmë. Kemi zhvilluar disa sfida miqësore, por përballë kësaj radhe do të kemi një ekip prestigjioz dhe me shumë vlera, siç është Italia. Gjithashtu edhe seleksionimet dhe grumbullimet përgjatë këtij viti i kanë shërbyer jo vetëm skuadrës, por edhe mua si trajner për të krijuar një ide më të qartë me lojtarët që aktivizohen këtu në Shqipëri.

Kemi pasur gjithashtu mundësinë për të parë nga afër në miqësoret që zhvilluam ndaj Kosovës edhe kontigjentin e lojtarëve që na vijnë nga jashtë dhe kjo sfidë do të jetë si një vazhdim i atyre miqësoreve, për të parë elementët që luajnë jashtë Shqipërisë. Ende jemi në fazën e vëzhgimit dhe seleksionimit të lojtarëve, megjithatë ne do të japim dhe do t’i marrim maksimumin kësaj ndeshjeje’, u shpreh trajneri Cungu.

LEXO TE PLOTE

Sport

Finalja e garës së 3000 metrave në “Tokio 2020”, ja ku pozicionua Luiza Gega

Publikuar

-

Nga

E gjithë Shqipëria sot ishte me sy e zemër te Luiza Gega. Atletja kuqezi zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, teksa u renditit në vendin e 13-të, me kohën, 9:34.10.

Bëhet fjalë për një event historik për atletikën tonë, pasi për herë të parë një atlete nga Shqipëria mori pjesë në finalen e Lojërave Olimpike. Luiza Gega arriti të siguronte një vend mes 15 atleteve më të mira të botës, falë një paraqitjeje të shkëlqyer të bërë në kualifikuese.

32-vjeçarja regjistroi kohën 9.23.85, duke u pozicionuar e pesta në baterinë 2 dhe e 11-ta në renditjen e përgjithshme, në një garë ku konkurruan 41 atlete. Kujtojmë se kualifikimi për në finale ishte edhe objektivi kryesor që kishte Luiza Gega për në “Tokio 2020”.

LEXO TE PLOTE

Sport

Studimi skocez lëshon alarmin: Mbrojtësit më të rrezikuarit nga demenca

Publikuar

-

Nga

Futbollistët, në mënyrë të veçantë mbrojtësit, janë më të ekspozuarit ndaj demencës

Ekipi i universitetit skocez u mbështet në analizimin e kartelave klinike të rreth 8 mijë ish futbollistëve dhe 23 mijë personave që nuk e praktikojnë futbollin.

Sipas një studimi të universitetit skocez të Glasgout, futbollistët që luajnë në mbrojtje janë pesë fish më të ekspozuar ndaj demencës, në krahasim me personat që nuk e praktikojnë këtë sport. Arsyeja janë goditjet e shumta me kokë.

Futbollistët, në mënyrë të veçantë mbrojtësit, janë më të ekspozuarit ndaj demencës. Dhe arsyeja janë goditjet në kokë. Është ky përfundimi i një studimi të publikuar nga universiteti i Glasgou, sipas të cilit, mbrojtësit janë më të përfshirë në lojën në ajër dhe kanë më shumë mundësi të preken nga sëmundja neuro degjenerative.

Ekipi i universitetit skocez u mbështet në analizimin e kartelave klinike të rreth 8 mijë ish futbollistëve dhe 23 mijë personave që nuk e praktikojnë futbollin.

Nga studimi del në pah se rreziqet e portierëve nuk janë më të larta se ato të popullsisë mesatare, por janë katër herë më të larta nga ato të lojtarëve të tjerë, ndërsa tek mbrojtësit janë 5 herë më të larta.

Një tjetër faktor rreziku është dhe kohëzgjatja e karrierës: dyfishi në krahasim me një subjekt mesatar, në rast se karriera është e shkurtër. Por nëse është e gjatë, është pesëfishi i rrezikut.

LEXO TE PLOTE