Connect with Us

Paralajmërimi i mjekëve/ Ja çfarë këshillash duhen ndjekur kur bëni dush në mëngjes

Life Style

Paralajmërimi i mjekëve/ Ja çfarë këshillash duhen ndjekur kur bëni dush në mëngjes

Publikuar

-

Koha, temperatura dhe gjatësia e dushit tuaj mund të jenë një vendim shumë personal, së bashku me sapunët dhe shampot që vendosni të përdorni ndërsa jeni atje. Natyrisht, ju jeni të mirëpritur të bëni gjithçka që ju bën të ndiheni më mirë në këtë moment, por ekspertët kanë disa sugjerime të bazuara në shkencë për atë që duhet të shmangni duke e bërë pjesë të rutinës tuaj të mëngjesit. Për t’u siguruar që jeni duke bërë atë që është më e mira për trupin tuaj, lexoni për këshilla për të mbrojtur veten ndërsa pastroni.

Dushi juaj në mëngjes nuk duhet të jetë kurrë shumë i nxehtë.

Edhe pse ideja e fillimit të mëngjesit tuaj me një dush të ftohtë ose të vakët mund të tingëllojë jo tërheqëse, ekspertët thonë se është gjëja më e mirë për ju. “Dushi juaj në mëngjes duhet të jetë i vakët dhe jo shumë i nxehtë”, thotë estetistja profesioniste  Alison Angold . “Uji shumë i nxehtë jo vetëm që do të thajë lëkurën, por gjithashtu do të heqë barrierën sipërfaqësore të lëkurës – mantelin acid. Manteli i acidit përbëhet nga djersa dhe sebumi dhe na jep një shtresë të padukshme të mbrojtjes anti-bakteriale. Kjo mbrojtje parandalon bakteret nga hyrja në lëkurë, por gjithashtu mbron nga tharja e tepërt, ndjeshmëria, acarimi, bllokimi dhe shpërthimet, kështu që është një përbërës thelbësor i lëkurës. ”

Dermatologia klinike Ailynne Marie Vergara-Wijangco , MD, pajtohet se “uji i nxehtë heq vajrat natyralë dhe dëmton lëkurën më shpejt”. Ndërsa disa njerëz pretendojnë se dushet e ftohta janë mënyra për të shkuar, ajo thotë se çdo temperaturë që ndihet mirë për ju funksionon – për sa kohë që nuk është jashtëzakonisht e nxehtë. Por kirurgu kozmetik Robert Goldman , FRACS, MB, mendon se duhet të provoni dushet e ftohta, duke vënë në dukje se një dush i ftohtë në mëngjes mund t’ju ndihmojë të zgjoheni, të përmirësojë qarkullimin e gjakut, të relaksojë muskujt e lënduar dhe të shpejtojë shërimin pas ushtrimeve intensive.

As ju ​​nuk duhet të bëni një dush të gjatë në mëngjes.

Megjithëse mund të jetë joshëse të filloni ditën tuaj me një dush të gjatë, luksoz, ekspertët paralajmërojnë kundër kësaj praktike. “Dushi për një kohë të gjatë mund të jetë i dëmshëm për lëkurën tuaj”, thotë Amber O’Brien , MD, një mjek në Mango Clinic . O’Brien sugjeron të kalosh jo më shumë se pesë deri në 10 minuta në dush në mëngjes.

Vergara-Wijangco gjithashtu thekson se ekspozimi i zgjatur i ujit mund të çojë në lëkurë dhe flokë të thatë. Për më tepër, dushet më të gjata i japin “ujit një shans për të lejuar që çdo pastrues të jetë më i dëmshëm”, thotë ajo, kështu që sa më e shkurtër të jetë dushi, aq më mirë.

LEXO EDHE:  Lotaria amerikane/ Ambasada jep këshilla para se të aplikoni

Shmangia e dusheve të gjata dhe të nxehta është veçanërisht e rëndësishme për njerëzit me sëmundje të lëkurës.

Njerëzit me gjendje të lëkurës duhet të jenë veçanërisht të vetëdijshëm për orën, ndërsa janë nën dush. O’Brien vëren se ata me ekzemë ose psoriazë duhet të kalojnë sa më pak kohë të jetë e mundur në dush ndërsa janë akoma të pastër. Vergara-Wijangco thotë të njëjtën gjë për njerëzit me dermatit atopik ose lëkurë shumë të thatë. Nëse keni ndonjë lloj gjendjeje të lëkurës, ajo mund të përkeqësohet duke bërë një dush tepër të gjatë ose shumë të nxehtë.

Dhe zgjidhni produktet tuaja të dushit me mençuri.

Koha dhe temperatura e dushit tuaj mund të jenë të parëndësishme nëse jeni duke përdorur të gjitha produktet e gabuara ndërsa jeni atje. Angold thotë se disa sapunë dhe xhel dushi mund të “prishin ekuilibrin PH të kësaj manteli acid dhe ta heqin atë nga lëkura jonë, duke e lënë lëkurën të ekspozuar ndaj kushteve të pafavorshme”.

Ajo rekomandon përdorimin e një larje trupi hidratues ose vaj dushi për të “ruajtur ekuilibrin delikat të lëkurës dhe për të lënë mbrojtjen e lëkurës në vend, ndërsa gjithashtu mbani lëkurën të hidratuar dhe të ushqyer”. Nëse keni një gjendje specifike të lëkurës, flisni me mjekun tuaj se cilat produkte janë më të mira për ju./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Një “bombë” e vërtetë/ Ana Kauri çmend ndjekësit me trupin perfekt

Publikuar

-

Nga

Një “bombë” e vërtetë/ Ana Kauri çmend ndjekësit me trupin perfekt

Ana Kauri është një nga vajzat më të komentuara dhe të ndjekura në rrjetet sociale.

Bukuroshja e Përputhen, pas festës së ditëlindjes, po shijon ditët e nxehta në bregdet.

Ish konkurrentja nuk i ka kursyer aspak pozat e nxehta me bikini ku në sy bien linjat e saj perfekte.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Sindi hakmerret ndaj Muratit/ I nxjerr bojën edhe Olës

Publikuar

-

Nga

Sindi Loci është një nga ish konkurrentet më të komentuara të Përputhen. E ftuar në emisionin “Në pranga”, ajo e ka cilësuar Muratin, me të cilin pati një pëlqim shumë të fortë në Përputhen, si njeriun më falso.

Sipas sindit lidhja me Olën ishte shoë dhe e stisur jo vetëm nga ata të duy. Ajo ka zbuluar se pas daljes nga Përputhen, murati dhe Ola nuk kanë patur fare komunikim me njëri-tjetrin, shkruajnë mediat.

LEXO EDHE:  Rama e thotë para mjekëve/ Paga e personelit shëndetësor do rritet me 40%

Personi më falso nga të gjithë, sepse sa kohë isha unë bënte si i dashuruar pas meje, sepse asnjë nuk e ftonte në takim dhe kur erdhi dikush tjetër doli me atë personin tjetër.

Ola dhe Murati pasi kanë dalë nga emisioni nuk kanë folur më me njëri-tjetrin. Ishte show, ishte e stisur jo vetëm nga dy personazhet mund të them”, është shprehur Sindi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi për ditën e sotme, 5 gusht 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 13 nëntor 2020

Dashi

Ju mund të prisni një ditë të ngarkuar. Mos planifikoni asgjë shtesë! Shtëpia, familja ose bashkëshorti juaj ka të ngjarë të kërkojnë shumë nga ju. Në fakt, energjia juaj mund të shtrihet deri në pikën e thyerjes, prandaj kini kujdes që të mbani një forcë rezervë.

Demi

Është e lehtë të imagjinohet një mik që vjen në shtëpinë tuaj për të pirë një filxhan kafe dhe përfundon duke ju transmetuar të gjithë energjinë e tij. Le të shpresojmë se kjo nuk do të ndodhë sot, sepse atëherë do të keni probleme për të fjetur. Mos besoni gjithçka që dëgjoni.

Binjakët

Ju mund të ndjeni një nevojë urgjente për të ripërtërirë energjinë fizike dhe mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të merreni me sport. A bëni mjaft stërvitje? Nëse jo, kjo mund të jetë një kohë e mirë për të shkuar në palestër. Edhe më mirë do të ishte pjesëmarrja në një aktivitet sportiv në grup. Gjeni atë që ju pëlqen dhe lëvizni.

Gaforrja

Në një ditë si kjo e sotmja do të mësoni një të vërtetë të vjetër. Njerëzit i harrojnë shpejt vështirësitë që kanë pasur në jetë dhe mbajnë mend periudhat e lumturisë për një kohë të gjatë. Do të jeni të mbushur me energji sot dhe mundohuni ta shfrytëzoni sa më mirë.

Luani

A keni dëshirë të bëni një udhëtim larg vendit ku jetoni? Doni të jetoni në Evropë, apo Azi? Këto janë dëshirat që mund të keni për shkak të shtimit të mundësive, kohës dhe parave. Shihni nëse mund të vendosni seriozisht për një projekt të këtij lloji.

Virgjëresha

Çfarë po ndodh në marrëdhëniet tuaja miqësore? Duket se po kërkoni një luftë. Arsyeja mund të jetë ngaqë dikush ju ka vjedhur një pozicion drejtues që ju e donit. Juve ju pëlqen të jeni në krye të grupit dhe tani jeni përballur me rezistencë. Planifikoni të shkoni në një udhëtim.

Peshorja

Ka momente kur të gjithë e ndiejnë se ku qëndron fati i tyre dhe sot për ju do të jetë një nga ato momente. Së shpejti mund të dëshironi t’i jepni jetës suaj një orientim thelbësisht të ndryshëm, që do të jetë i vlefshëm për disa vjet. Nuk është vetëm profesioni që do t’ju preket, por çdo fushë në jetën tuaj.

LEXO EDHE:  Koronavirusi/ Shoqata e Mjekëve Shqiptarë në Gjermani thirrje bashkëatdhetarëve

LEXO EDHE:  Rama e thotë para mjekëve/ Paga e personelit shëndetësor do rritet me 40%

Akrepi

Pas disa kohësh apati, dita në vazhdim do t’i japë energjisë suaj një shtysë të re. Çdokush që përpiqet t’ju pengojë, më mirë të ketë kujdes, sepse nuk do të jeni në gjendje të toleroni kundërshtimet. Sot ju nuk mund të jeni të përmbajtur dhe kjo është një kohë e shkëlqyer për të përforcuar reputacionin si një kapiten i shkëlqyer i ekuipazhit tuaj!

Shigjetari

Sot mund të ndikoheni nga një person, i cili nxjerr llojin e vendosmërisë që prodhohet nga një kombinim i forcës dhe besimit shpirtëror dhe intelektual. Takimi me këtë person ka të ngjarë t’ju frymëzojë që të angazhoheni për një punë të mirë, ndoshta për të fituar më shumë para. Në dashuri sot mund të hasni në një keqkuptim.

Bricjapi

Ju mund të keni pasur një tendencë për të shkuar në rutinën tuaj të përditshme në mënyrë letargjike kohët e fundit, por sot “ora me zile” ju zgjon. Ju mund ta kuptoni që ndihma juaj është urgjente dhe nuk ka kohë për të humbur. Mund të prisni që të harxhoni një pjesë të madhe të energjisë në një qëllim të vetëm, por të përcaktuar mirë.

Ujori

Dita do të jetë e mbushur më shumë me ngjarje. Ekziston një shans që ju të ndiheni të detyruar që më në fund të zgjidhni një çështje të lodhshme, ose detajet e një projekti, ose një problem në lidhje me jetën tuaj shtëpiake. Nuk do të pushoni derisa të përfundojë dhe nuk do të shpërqendroheni. E vetmja gjë që do të ketë rëndësi për ju do të jetë zgjidhja e këtij problemi.

Peshqit

Tani është koha për të rindezur një mundësi të artë profesionale dhe për ta rikthyer në jetë. Shpërblimet janë pranë. Mjafton të mos hiqni dorë përballë pengesave. Në raport me partnerin, sot do t’ju duhet të merrni një vendim.

LEXO TE PLOTE