Connect with Us

Faktet e Venusit/ Çfarë ngjyre ka dhe sa zgjat një ditë

Kuriozitete

Faktet e Venusit/ Çfarë ngjyre ka dhe sa zgjat një ditë

Publikuar

-

Venus është një nga fqinjët tanë më të afërt – por është shumë ndryshe nga Toka. Këtu janë disa nga informacionet kryesore që duhet të dini.

Çfarë ngjyre ka Venusi?

Afërdita ka shumë ngjyra të ndryshme, në varësi të mënyrës sesi e shikoni. Nga Toka – te syri i pandihmuar – Afërdita duket si një yll jashtëzakonisht i ndritshëm. Në fakt, ndoshta duket si ylli më i ndritshëm në qiell në një natë të kthjellët. Dhe zakonisht do ta shihni para se yjet e tjerë të fillojnë të shkëlqejë natën – nëse është brenda shikimit.

Venusi në vetvete është i rrethuar nga një atmosferë e trashë. Këto janë re të dendura të acidit sulfurik që e bëjnë planetin shumë armiqësor ndaj jetës. Dhe do ta shihni këtë nga jashtë si një ngjyrosje e verdhë ose e bardhë e ndritshme.

Në sipërfaqe, ndërkohë, ju do të prisnit të shihni një shtresë kafe të kuqërremtë shkëmbi dhe pluhuri. Ne gjithashtu kemi bërë shumë fotografi të Venusit duke kapur gjatësi vale të ndryshme drite, dhe në nivele të ndryshme të detajeve. Kështu që ndonjëherë mund të shihni Venusin të fotografuar me një ngjyrë tjetër, ose me shtresa resh shumë të hollësishme.

Por këto nuk do të pasqyrojnë atë që do të shihni me sy të lirë – nëse do të ishit mjaft afër për ta parë Venusin si më shumë se një yll. Ne gjithashtu do të kemi një ide më të mirë të Venusit përgjithësisht në vitet dhe dekadat e ardhshme, pasi agjencitë hapësinore eksplorojnë planetin duke përdorur më shumë (dhe më mirë) teknologji.

Fakte të tjera të planetit Venus

Venusi është planeti i dytë nga Dielli, vetëm pas Merkurit. Emri i tij është një perëndeshë romake dhe zakonisht shihet nga Toka. Planeti është një madhësi dhe masë e ngjashme me Tokën, por ndryshon në shumë mënyra të tjera.

LEXO EDHE:  Ish ministri nxjerr fakte/ “Rama po bën fushatë me projektet e Berishës”

Çdo vit i Venusit zgjat 224.7 ditë Tokë – kjo është një orbitë e vetme e Diellit. Në Tokë, një rrotullim i vetëm i plotë zgjat 24 orë, që është një ditë. Por Venusi rrotullohet shumë ngadalë, kështu që çdo ditë në Venus zgjat 116.75 ditë Tokë. Kjo lloj dite quhet një ditë “anësore” – një rrotullim i vetëm.

Por koha që duhet që Dielli të kthehet në të njëjtin vend në qiell – një ditë “diellore” – është edhe më e gjatë. Çdo ditë diellore në Venus zgjat 243.025 ditë Tokë. Venusi gjithashtu rrotullohet në drejtim të akrepave të orës, në të kundërt me drejtimin e akrepave të orës së planetëve të tjerë në Sistemin tonë Diellor. Kjo do të thotë nëse do të ishit në sipërfaqen Venusiane, do të shihnit diellin të lindte në perëndim dhe të perëndonte në lindje.

Venusi gjithashtu ka sipërfaqen më të nxehtë të çdo planeti në Sistemin Diellor – pavarësisht se është më larg Diellit sesa Merkuri. Temperatura mesatare e sipërfaqes është një 464C / 867F me të vërtetë e tmerrshme.

Çiftojeni atë me një shtresë reje të acidit sulfurik dhe është gati aq ferr sa mund ta imagjinoni. Shkencëtarët mendojnë se oqeanet e lëngët mund të kenë ekzistuar dikur në Venus, por ato janë zhdukur për shkak të temperaturave të mëdha.

Eksplorimi i Venusit është i vështirë për shkak të kushteve më pak të favorshme në planet. Vizita e orbiterit Magellan në Venus në 1991 ishte ndriçuese, duke ndihmuar në hartimin e planetit. Dhe Nasa po shqyrton planet për të rishikuar Venusin në të ardhmen./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

4 truke psikologjike që iu ndihmojnë të lexoni mendjen e njerëzve

Publikuar

-

Nga

Të gjithë kemi pasur momente kur kemi dashur të lexojmë mendimet e dikujt. Përkundër fuqisë së fjalëve, nganjëherë ato mund të përkthehen ndryshe me lëvizje ose gjeste të gabuara të trupit.

Megjithatë, shumica e gjuhës sonë të trupit është e lidhur me mendjen tonë dhe ne e gjejmë veten duke bërë gjëra që dalin kaq natyrshëm.

Disa gjeste që ju ndihmojnë të kuptoni se çfarë po ndodh në mendjen e personit përballë jush.

Ndiqni sytë e tyre.

Vështrimi djathtas dhe drejt lart nënkupton gënjeshtrën sepse aktivizon imagjinatën dhe kujtimet e aktivitetit të majtë. Por shikimi majtas dhe poshtë gjatë bisedës nënkupton që folësi ose kujton fakte ose mbledh mendimet e tij.

Nëse e tundin shumë kokën

Ndonjëherë kur po flasim për diçka që personi tjetër mund të mos i pëlqejë, ata mund të fillojnë të tundin me kokë në mënyrë të përsëritur dhe tepër. Nëse dikush dyshon në aftësinë e tyre për të ndjekur udhëzimet, ata tundin kokën shumë. Prandaj duhet t’i kushtoni vëmendje dhe kur të fillojë të ndodhë, të ngadalësoni dhe të përpiqeni ta thoni në një mënyrë tjetër.

LEXO EDHE:  Foto/ Trendet më të bukura të flokëve që duhet ti bëni me patjetër

LEXO EDHE:  Investigimi: Faktet e ndërtimit pranë “21-shit”

Mashtrojnë një buzëqeshje.

Shumë prej nesh ankohen për rrudhat që shfaqen shumë herët. Por ajo që nuk e dinim është rrudhat në të vërtetë mund t’ju tregojnë nëse buzëqeshja është e vërtetë apo jo. Kjo sepse buzëqeshjet e rreme nuk janë ngjitëse, prandaj sytë tuaj nuk do të buzëqeshin së bashku me buzët tuaja.

Shtrëngojnë nofullën e tyre.

Një nofull e shtrënguar është një shenjë e stresit. Nëse i shihni se si e bëjnë këtë, do të thotë se ata po mendojnë për diçka stresuese. Në çdo rast, pavarësisht nëse e vërejnë apo jo, kjo ndodh nënndërgjegjeshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

FOTOT- Kina prezanton trenin më të shpejtë në botë

Publikuar

-

Nga

Kina ka prezantuar trenin më të shpejtë në botë, që mund të arrijë një shpejtësi deri në 600 kilometra në orë.

“Maglev” është një shkurtim i “tërheqjes magnetike”. Treni duket të jetë “lundrues” falë një force elektromagnetike që e dërgon atë të rrëshqasë mbi shina.

Liang Jianying, zëvendës menaxher i përgjithshëm dhe kryeinxhinier i CRRC Sifang, tha për mediat kineze se përveç shpejtësisë, treni ka një sistem më pak ndotës dhe nuk kërkon shumë para për mirëmbajtjen e tij.

Hekurudha me shpejtësi të lartë është një përparësi kryesore në Kinë, e cila synon të lidhë më shumë qytetet e saj të mëdha me tren për të zvogëluar kohën dhe shpenzimet e nevojshme për të udhëtuar nëpër vendin më të populluar në botë.

LEXO EDHE:  Analiza pa fakte, kontradiktore dhe e falsifikuar e Lulzim Bashës

Aktualisht, treni mesatar me shpejtësi të lartë në Kinë mund të lëvizë me rreth 350 km / orë.

LEXO EDHE:  Foto/ Trendet më të bukura të flokëve që duhet ti bëni me patjetër

Aktualisht, Kina ka vetëm një linjë në përdorim komercial, që lidh Aeroportin Pudong të Shangait me stacionin Road Longyang në qytet.

Disa rrjete të reja thuhet se janë në ndërtim e sipër, duke përfshirë një që lidh Shanghai dhe Hangzhou dhe një tjetër që lidh Chengdu dhe Chongqing./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Magjia” e tërheqjes/ 10 karakteristika që e bëjnë njeriun edhe më të bukur

Publikuar

-

Nga

Disa nga ne mund të besojnë që vetëm njerëzit e bukur janë tërheqës. Por, në të vërtetë, për disa njerëz më të rëndësihme janë tiepatret e personaliteetit të njeriut të cilin keni përballë.

Në fakt, sharmi dhe tërheqja ndaj një personi nuk janë gjithmonë të përcaktuar nga pamja e tyre fizike.

Gjëja kryesore është magjia e tërheqjes. Më poshtë po iu listojmë disa nga tiparet që ju bëjnë më shumë tërheqës.

Ndjeshmëria

Shumë njerëz besojnë se nëse keni një pamje që pranohet në shoqërinë moderne si “e bukur” është e vetmja mënyrë. Në fakt është një mendim i gabuar. Kjo cilësi absolutisht nuk varet nga pamja e jashtme. Kjo varet nga vetëkontrolli, karizma dhe vetëbesimi.

Të pasurit qëllime

Personi që lufton për atë që do, dhe përmes veprimeve të tij apo saj, dëshmon se gjithçka është e mundur në këtë botë, nuk mund të mos jetë tërheqëse.

Sensi i mirë i humorit

Është njëra ndër tiparet që vërehet më së shumti. Sensi i mirë i humorit është një cilësi e një personi interesant dhe është çelësi i suksesit në çdo bisedë. Është sikur shigjeta e “perëndisë së dashurisë” që do të të godasë gjithsesi.

Eleganca

S’ka rëndësi se sa e përkryer dukesh, mungesa e mirësisë në lëvizjet tua do ta shkatërrojë pamjen tuaj. Nëse mund të lëvizësh butësisht derisa jeni duke vallëzuar, ose kur ecni në një mënyrë më tëreqëse apo nëse keni një gjuhë trupi mahnitëse, përfundimisht do të ju bëj të dukeni tepër tërheqëse.

Vetëbesimi

Një zë i heshtur, supe të rrumbullakosura, dhe mungesa e mendimit të tij apo saj janë shenjat e një personi krejtësisht jo tërheqës.

LEXO EDHE:  Foto/ Trendet më të bukura të flokëve që duhet ti bëni me patjetër

LEXO EDHE:  Investigimi: Faktet e ndërtimit pranë “21-shit”

Vendosmëria

Të kesh dyshime nuk është një tipar tërheqës, dhe kjo nuk do t’ju çojë në një marrëdhënie të shëndetshme. Një person duhet të jetë i vendosur për çdo gjë, duke filluar me vendimet se cilën akullore të blejmë dhe duke përfunduar me zgjedhjen e vendit në të cilin doni të jetoni.

Intelekti

Intelekti nuk është të bëheni ekspert në një çështje në universitet. Është aftësia për të treguar gjykim të drejtë. Një person i cili mund të kuptojë të gjithë, pa dyshim, tërheqje dhe magjepsje.

Detajet

Edhe detajet më të padukshme dhe më qesharake në pamjen tuaj mund të jenë aq tërheqëse sa që imazhi juaj do të mbetet përgjithmonë në kujtesën e personit të duhur. Kushtoni vëmendje detajeve.

Aftësia për të qenë një person interesant për ti folur

Nuk është vetëm të kesh një mendim të gjerë dhe të kesh mendimet e tua. Është gjithashtu në lidhje me aftësinë për të dëgjuar. Duhet të jetë një bisedë e barabartë, jo një ku dikush flet vetëm për vetën.

Origjinaliteti

Të qenit unike ka vlerën e arit në botën moderne të kopjeve. Në të vërtetë, të gjithë janë të veçantë. Disa thjesht nuk kanë dalë nga guaska e tyre ende, dhe të tjerët mendojnë se të gjitha gjërat e veçanta rreth tyre janë “ të pa përsosura”. Por, në fakt , të gjitha këto gjëra të vogla, të cilat ju mund të mos i pëlqeni në lidhje me veten, të bëjnë ajo që jeni. Kështu që qëndro e veçantë, qëndro unike!/ CNA.al

LEXO TE PLOTE