Connect with Us

Kroacia ngec sërish, bën “paqe” me Çekinë

Sport

Kroacia ngec sërish, bën “paqe” me Çekinë

Publikuar

-

Sfida mes Kroacisë dhe Çekisë e zhvilluar në “Hampden Park” dhe e vlefshme për Grupin D është mbyllur në barazim 1-1. Një rezultat ky që i shkon më shumë përshtat çekëve, të cilët janë ngjitur në kuotën e 4 pikëve, teksa janë thuajse të kualifikuar për në raundin tjetër.

Ndërkohë Kroatët e Daliç, do të luajnë gjithçka për gjithçka ndaj Skocisë në sfidën e radhës, për të synuar kualifikimin. Për sa i përket përballjes së sotme, ajo u vendos nga golat e Shik në minutën e 37-të dhe Perisiç në minutën e 47-të.

Vlen të theksohet fakti se sulmuesi Shik realizoi nga penalltia, teksa u gjakos pas një ndërhyrje me brryl nga Lovren. Rastet e rrezikshme në duelin mes Kroacisë dhe Çekisë ishin me pikatore, teksa u regjistruan vetëm 3 goditje në kuadrat. Në ndeshjen e fundit çekët do të përballen me Anglinë, ndërsa Kroacia me Skocinë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Kualifikimi për herë të parë në një finale të Olimpiadës, KOKSH krenohet me suksesin e Luiza Gegës

Publikuar

-

Nga

Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH), nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare, nuk e ka fshehur krenarinë për kualifikimin e Luiza Gegës në finalet e atletikës në garën 3000 m me pengesa.

32-vjeçarja shënoi kohën 9:23.85, duke u renditur e pesta në baterinë e dytë, rezultat ky që e kualifikon direkt në finalen e madhe të 4 gushtit, duke u bërë kështu atletja e parë shqiptare që kualifikohet në finalet e atletikës në historinë e Lojërave Olimpike.

POSTIMI I KOKSH

Atletja Luiza Gega është e para shqiptare që kualifikohet në finalet e atletikës në historinë e Lojërave Olimpike. Gega përfundoi garën e 3000m me pengesa në kohën 9.23.85, duke u kualifikuar automatikisht në finalen e madhe të datës 4 gushtJemi të gjithë krenar me ty Luiza!

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

E bujshme, tifozët e Bayern Munich kërkojnë largimin e Nagelsmann!

Publikuar

-

Nga

Nëse moti i bukur dallohet që në mëngjes, atëherë sezoni i Bayern Munich, i pari me Julian Nagelsmann në stol  rrezikon të jetë një dështim epokal. Fati i  trajnerit gjerman është se thënia e famshme nuk është një verdikt. Humbja e pësuar me Napolin me shifrat 0-3 ka acaruar tifozët e kampionëve të Gjermanisë. Pa rezultate dhe me një konsideratë  jo të mirë nga tifozët për shkak të së shkuarës së tij tek  Munich 1860, tekniku 34-vjeçar po merr që tani mbi vete në rrjetet sociale hashtagun  #NagelsmannOut.

Më shumë se dy gola të pësuar mesatarisht në katër ndeshjet  përgatitore deri më tani , tre humbje dhe një barazim edhe pse pa vlerë pikësh janë rezultatet qe kanë vendosur në vështirësi trajneri e ri të “die rotten”. Pas disfatës 2-3 kundër Këlnit dhe barazimit  2-2 ndaj Ajaksit, në harkun kohor të tre ditëve ekipi i  Nagelsmannit u mposht  fillimisht 0-2 nga Moenchengladbach dhe më pas 0-3 nga Napoli i Spallettit.

Eshtë e çuditshme të shohësh një luftanije si ajo bavareze të marrë ujë kaq lehtë, aq më tepër duke pasur parasysh se tashmë ka në stol një nga trajnerët më premtues në skenën evropiane , me ish teknikun e Leipzig  që pasoi Hansi Flickun. Patjeter duhet kohë  edhe për Bayern që të përshtatet me idetë Nagelsmann, por opinioni negativ i tifozëve mund të bëhet gjithashtu një faktor problematik gjatë sezonit.

Sipas gjykimit të tifozëve bavarezë dy mëkate të mëdha janë mbi kokën e Nagelsmann, që për hir të së vërtetës nuk shquhet për simpatinë e tij, mëkatet janë: mungesa e trofeve dhe mbi të gjitha e kaluara tek  Munich 1860. Në ndeshjen ndaj Ajaksit u shfaq edhe një flamur kundër trajnerit për këtë arsye, duke e etiketuar si derr. Pas nokautit kundër Napolit furia e tifozëve është shfaqur menjëherë në rrjetet sociale dhe hashtagu  #NagelsmannOut  po kthehet në trend në Gjermani.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Pashë Eriksenin e vdekur, jam i sigurt”, sulmuesi i Barcelonës rrëfen momentin e tmerrit gjatë Europianit: Ndjeva se…

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi danez tregon eksperiencën e tij në Europianin e Euro2020, ku padyshim më tepër se ndeshjet e rezultatet i është fiksuar ngjarja me shokun e tij të ekipit, Eriksen, që në ndeshjen e parë.

Edhe pse kanë kaluar shumë javënga përfundimi i Europianit, cdo skuadër në atë kampionat ka kujtimin e saj të mirë apo të keq nga ai aktivitet. Padyshim që vec fituesëve dhe finales të gjtihë nuk do të harrojnë ngjarjen e ndodhur që në fillim, humbjen e ndjenjave të Eriksen në nveshjen e parë të Danimarkës.

Shoku i tij i kuadrës Martin Braithwaite ka folur për herë të parë mbi atë që përjetoi kur Christian Eriksen humbi ndjenjat në fushë, gjatë ndeshjes Danimarkë-Finlandë, në “EURO 2020”.

Sulmuesi danez i Barcelonës tha se e pa të vdekur shokun e tij të skuadrës.

“Ishte eksperienca më e keqe e jetës sime. U kthye në makth ajo që për ne ishte një nga eventet sportive më të rëndësishme. Ishte shokuese për të gjithë. Pati një moment kur unë u afrova për të parë Eriksenin dhe ai nuk ishte aty. Po i shikoja trupin, por ai nuk ishte aty. Kishte ikur, jam i sigurt fare. Njeriu e kupton kur sheh dikë që ka vdekur”, tha Braithwaite në një dokumentar të prodhuar nga Lucky Metal dhe 433.

“Aty nisa të lutesha. Ishte gjëja e vetme që mund të bëja në atë moment. Iu drejtova Zotit. Të gjithë mjekët kishin ardhur aty për ta risjellë në jetë dhe pamjen që kishim para syve nuk do dëshiroja që ta përjetojë njeri. Por, fundi ishte i lumtur. E rëndësishme është që Christian (Eriksen) është mirë”, shtoi sulmuesi.

LEXO TE PLOTE