Connect with Us

Derbi në merkato, Partizani kërkon t’i rrëmbejë futbollistin Tiranës

Sport

Derbi në merkato, Partizani kërkon t’i rrëmbejë futbollistin Tiranës

Publikuar

-

Pas zyrtarizimit të Emiliano Mustës dhe Herald Markut, Partizani është gati për të bërë prezantimin e radhës. Edhe pse jo ende zyrtare, të kuqtë kanë arritur akordin me qendërmbrojtësin e njohur. Sakaq në mediet e shkruara bëhet me dije se Partizani është futur vrullshëm edhe për Redon Xhixhën.

Sulmuesi kurbinas kishte arritur akordin me Tiranën, por tarifa e formimit që duhet paguar në klubin e Laçit, duket se ka tërhequr 25-herë kampionët e Shqipërisë. Edhe Marku ishte në planet e bardhebluve, por në fund ishte Partizani që nënshkroi me mesfushorin shkodran. Zhvillime të reja priten në vazhdim sa i përket të ardhmes së 16-herë kampionëve të vendit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Partizani ndan premiot, ka pakënaqësi te futbollistët

Publikuar

-

Nga

Partizani u rikthye në kompeticionet europiane pas një viti mungesë dhe “demat e kuq” morën pjesë në kompeticionin më të ri të UEFA-s, Liga e Konferencës. Në turin e parë shorti i vuri përballë ekipin moldav të Sfintulit. Në dy sfidat kundër këtyre të fundit, “demat” arritën të triumfonin me rezultatet 5-2 dhe 2-3, duke marrë një kualifikimi më se të merituar.

Pas këtij kualifikimi në turin e parë, “Panorama Sport” shkruan se bordi drejtues ka shpërblyer futbollistët me premio, por shpërndarja e shpërblimeve ka sjellë pakënaqësi te lojtarët.

Futbollistët titullarë kanë marrë mesatarisht nga 3 mijë euro, ndërsa pjesa tjetër shumë më pak, çka ka sjellë dhe pakënaqësitë së fundmi.

Edhe nëse rrugëtimi i Partizanit në Europë mbyllet pas ndeshjes kundër Bazelit ditën e enjte, që është thuajse e sigurt, në arkat e klubit janë derdhur plot 550 mijë euro nga UEFA, për pjesëmarrjen në Ligën e Konferencës dhe për kalimin e turit të parë.

Këto para do ta ndihmojnë shumë stafin drejtues që të krijojë një ekip edhe më konkurrues për vazhdimësinë e sezonit të ri 2021-’22, ku si gjithmonë, të kuqtë do të tentojnë të fitojnë të dy trofetë në Shqipëri, Kupën dhe kampionatin.

LEXO TE PLOTE

Seria A

Igli Tare i telefonon Boatengut, por gjermani e refuzon

Publikuar

-

Nga

Zherom Boateng i ka idetë e qarta. E ardhmja e tij do të jetë vetëm në një klub që luan në Ligën e Kampioneve rregullisht. Mbrojtësi gjerman, pasi i dha lamtumirën Bajern Mynih, ka refuzuar çdo lloj oferte që ka mbërritur në adresë të tij nga klube që nuk luajnë në këtë kompeticion ,edhe pse bëhej fjalë për projekte të rëndësishme e shifra relativisht të larta.

Sipas “Sport1.de”, Fiorentina dhe Lacio janë munduar më kot të afrojnë lojtarin duek zhvilluar negociata të gjata me të. As telefonata e Igli Tares në ditët e kaluara duket se nuk e ka bindur dhe ish-futbollisti i Gjermanisë ka udhëzuar përfaqësuesin e tij që të negociojë vetëm me ekipe që luajnë në turneun elitar për klube në kontinent.

Emri i tij përflitej edhe te Mançester Junajtid por akordi me Varane i anglezëve bëri që të mbyllej çdo bisedë mes palëve. Tani duket se është Sevilja alternativa e parë për vazhdimin e karrierës së tij dhe bisedimet kanë filluar për nënshkrimin e kontratës.

LEXO TE PLOTE

Sport

Taulant Xhaka tregon planin për të luajtur me Granitin: Unë jam në avantazh

Publikuar

-

Nga

Taulant Xhaka dhe Granit Xhaka kanë luajtur disa herë kundër njëri-tjetrit si rivalë në fushën e lojës me Kombëtaret dhe me klube. Por ata do të provojnë që të luajnë përsëri të dy bashkë në të njëjtën skuadër.

Taulant Xhaka nuk ka dyshime që pranë fundit të karrierës së tij, Graniti do të kthehet që të luajë për disa vite te Bazeli, klub nga i cili mesfushori i përfaqësues shqiptare nuk ka ndër mend të lëvizë. “Nëse Graniti do të jetë 32 apo 33 vjeç, ai padyshim që do të dëshirojë të kthehet edhe një herë te Bazeli, edhe qoftë për një vit. Ne do të dëshironim të luanim përsëri bashkë në këtë stadium. E nisëm bashkë këtu dhe do të dëshironim që ta mbyllnim këtu”, tha 30-vjeçari në një intervistë për mediat zvicerane.

Por kush do të ketë fanellën me numrin 34, të cilin të dy vëllezërit e mbajnë prej vitesh në klubet përkatëse? “Unë ia kam thënë Granitit. Ai ka luajtur vetëm dy vite këtu, unë kam luajtur pak më shumë, ndaj jam në avantazh të qartë”, tha Taulant Xhaka.

LEXO TE PLOTE