Connect with Us

Çfarë do të ndodhte nëse njerëzimi do të binte në gjumë për 1000 vjet?

Kuriozitete

Çfarë do të ndodhte nëse njerëzimi do të binte në gjumë për 1000 vjet?

Publikuar

-

Çfarë do të ndodhte nëse njerëzimi do të binte në gjumë për 1000 vjet?

Nëse njerëzit do të pushojnë së ekzistuari, nga Japonia në Kaliforni do të ishin 3.5 milion ton mbeturina. Kjo do të thotë se edhe më shumë mbeturina plastike do të endeshin nëpër rrugë, pyje dhe oqeane.

Nuk do të ishte për t’u habitur nëse do të zgjoheshim 1.000 vjet më vonë dhe do të kishte akoma gota plastike McDonald’s. Por nuk janë të gjitha lajme të këqija pasi mungesa e njerëzve do t’i bënte shumë të mirë planetit dhe të gjitha tipareve të tij.

Bright Side ka menduar për 8 hipoteza surreale që do të bëheshin reale nëse do të flinim për 1000 vjet.

1-Pyjet do të ishin rritur përsëri kudo në Tokë.

Një pyll i dëmtuar ka nevojë përmë shumë se 4 mijë vjet që të rigjenerohet plotësisht.

2-Ndërtesat do të shembeshin

Shumica e çative të shtëpive janë ndërtuar për të rezistuar deri në 30 vjet. Në momentin që çatia fillon të rrjedhë, është vetëm çështje kohe para se uji ta kalbë dhe të nisë dëmtimi i mureve.

3-Planeti do të ishte në errësirë, pa drita

Ditën e parë pasi njerëzit do të shkonin për të fjetur, shumica e termocentraleve do të mbylleshin, duke rezultuar në ndërprerje në të gjithë botën. Vetëm Times Square dhe Las Vegas do të kishin akoma dritë për disa ditë të tjera. I gjithë ushqimi ynë në frigorifer do të fillonte të sulmohej nga buburrecat dhe minjtë, të cilët tani do të sundojnë botën.

4-Shumica e kafshëve shtëpiake do të zhduken

LEXO EDHE:  Moti i paparashikueshëm/ Përmbytet komisariati i policisë

Edhe nëse qëndrojnë brenda një ndërtese, atyre do tu mbarojë ushqimi dhe do të detyrohen të dalin dhe ta kërkojnë. Kushtet për të mbijetuar nuk janë të favorshme.

5-Shumë nga monumentet e botës nuk do të ekzistonin më.

Gërryerja është një nga armiqtë më të mëdhenj të të gjitha materialeve që janë përdorur për të ndërtuar të gjitha monumentet tona të bukura. Vetëm ari është imun ndaj korrozionit me kalimin e kohës. Pa qenë njerëzit aty pranë për t’u kujdesur për problemin, shkatërrimi do të ishte edhe më i madh.

7-Bimësia do të mbulonte qytete të tëra.

Nëse veprimtaria njerëzore pushon së ekzistuari, hardhisë do t’i duhej vetëm rreth 5 vjet për të zënë pjesën e jashtme të ndërtesës.

8-Shumë qytete do të ishin nën ujë.

Arsyeja që qytete si Amsterdami janë akoma në ekzistencë është e gjitha falë sistemeve të kullimit, digave dhe urave. Ato e mbajnë oqeanin jashtë qyteteve tona dhe parandalojnë katastrofa, të tilla si përmbytjet dhe cunamet. Por nëse njerëzit nuk do të ishin aty për të mirëmbajtur këto sisteme, forca e ujit do t’i shkatërronte ato. Sasi masive uji do të hynin në qytete./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Çfarë duhet të bëni nëse përfshiheni në një grabitje?

Publikuar

-

Nga

Duket e pamundur që ne ndonjëherë të përjetojmë një grabitje, kështu që rrallë mendojmë se çfarë të bëjmë në këtë situatë. Nëse e bëjmë, është ndoshta kur jemi duke shikuar filma aksion dhe gjithçka duket se është vetëshpjeguese atje. Sidoqoftë, kur e trajtojmë atë ballë për ballë, gjërat fillojnë të komplikohen.

Bright side ju liston disa këshilla që duhet t’i dini:

Mos luaj heroin.

Është më mirë të lini mënjanë synimet tuaja heroike dhe thjesht të shmangni çdo lloj ballafaqimi. Ata që përpiqen të përballen me një grabitës vetëm përshkallëzojnë situatën dhe i bëjnë ata edhe më të dhunshëm. Edhe nëse ata duken të paarmatosur ose ka vetëm një, mos u përpiqni të kopjoni Bruce Willis. Grabitësit mund të kenë një armë, që mund të jetë larg syve tuaj.

Mos bëni asnjë lëvizje të papritur.

Çdo lëvizje e papritur mund të konsiderohet një sulm i mundshëm. Shumë shpesh, grabitësit janë në panik dhe lëvizja juaj e papritur mund të shkaktojë një aksident. Nëse keni nevojë të ndryshoni pozicionin tuaj, tregojuni grabitësve se çfarë do të bëni paraprakisht në mënyrë që të mos jetë një befasi për ta.

Vini re detajet.

Kushtojini vëmendje grabitësve. Sidoqoftë, bëjeni ashtu në fshehtësi. Informacioni mund të ndihmojë policinë të gjejë kriminelët më shpejt. Vini re lartësinë, tiparet e trupit, qëndrimin, erën, apo edhe këpucët e tyre.Edhe gjëja më e parëndësishme mund të dalë vendimtare. Përveç kësaj, mëso përmendësh se ku i kanë lënë shenjat e gishtave dhe sigurohu që të mos prekësh asnjë provë.

LEXO EDHE:  Foto-Lajm/ Bashën e zë gjumi në Komitetin e Emergjencave

LEXO EDHE:  Zjarr masiv/ Shkrumbohen 10 hektarë pyje

Tregoji grabitësit nëse pret dikë. Përndryshe, një veprim i papritur mund të bëjë atë të dhunshëm. Duke fshehur informacionin, ju rrezikoni jetën e njerëzve të tjerë që ndodhen në vendin e gabuar në një kohë të gabuar.

Shmangni kontaktin e zgjatur me sy.

Është e dobishme të mësosh përmendësh çdo detaj në lidhje me grabitësit. Megjithatë, mos u dhuroni vetvetiu duke ngulur sytë hapur. Grabitësit do të kuptojnë se çfarë jeni duke bërë. Është më mirë të hedhësh një vështrim të shpejtë .Një arsye tjetër për të mos pasur kontakt të zgjatur me sy është se grabitësit mund të mendojnë se ju nuk po përpiqeni vetëm të  mësoni përmendësh tiparet e tyre, por edhe t’i identifikoni ato.

Jepuni atyre atë që kërkojnë.

Shumicën e kohës, grabitësit kërkojnë para, prandaj jepuani atyre. Departamenti i Policisë New Westminster këshillon të mbani qetesine dhe të shmangësh luftën kundër një grabitësi. Nuk ia vlen të rrezikoni jetën tuaj për para, unaza ose diamante. Ju do të fitoni përsëri pagën tuaj, por kurrë nuk do të jeni në gjendje të blini një jetë ose trup të ri.

Nëse akoma nuk ju pëlqen të jepni pasuritë tuaja, të paktën sigurohuni që të mos mbani shumë para me vete ose të mos i ndani të gjitha gjërat tuaja me vlerë në xhepa të ndryshëm./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Arkeologët zbulojnë anijen e lashtë që u fundos 2,200 vjet më parë

Publikuar

-

Nga

Arkeologët kanë zbuluar një anije të mbytyr rreth 2,200 vite më parë në Mesdhe. Anija u gjet nën qytetin antik Heracleion, i cili u mbyt në ujë pas tërmeteve gati 1,200 vjet më parë.

Ekspertët kanë vërejtur se anija është 25 metra e gjatë dhe trupi i saj është ndërtuar i tillë që të lundrojë në lumin Nil dhe Delta.

Ata gjithashtu gjetën një velë të madhe dhe prova të tjera që ‘anija u ndërtua në Egjipt’, sipas një deklarate nga Ministria Egjiptiane e Turizmit dhe Antikiteteve të postuar në Facebook.

LEXO EDHE:  Fushë Krujë/ Del lumi Ishëm nga shtrati, përmbyten dhjetra hektarë tokë

LEXO EDHE:  Kapen duke tranportuar lëndë drusore/ Procedohen dy persona në Dibër, e pëson edhe një zyrtar

Anija u mbyt ‘si rezultat i shembjes së tempullit dhe blloqeve të mëdha që ranë mbi të gjatë shekullit të dytë para Krishtit, për shkak të një tërmeti shkatërrues, rënia e këtyre blloqeve prej guri kontribuoi në mbajtjen e anijes në kanalin e thellë tani të mbushur me mbetjet nga tempulli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Studiuesit/ Tre strategjitë që do t’iu ndihmojnë të kapërceni ndarjen nga partneri

Publikuar

-

Nga

Një  studim i botuar në “Journal of Experimental Psychology General” arriti në përfundimin se ekzistojnë 3 mënyra për të kapërcyer ndarjen nga partneri juaj. Për këtë studim morën pjesë 24 persona të moshës 20-37 vjeç.

Nuk ishte e rëndësishme të dihej se kush ishte ai që i dha fund lidhjes por fakti që ata ishin të mërzitur nga ndarja.  Kohëzgjatja mesatare e marrëdhënies së tyre ishte 2.5 vjet.

Sipas studiuesve ka tre strategji që do t’iu ndihmojnë të kaloni një marrdhënie që nuk funksionon.

Strategjia e parë përfshin një rivlerësim negativ të ish-partnerit .

Pjesëmarrësve iu kërkua të mendonin për gjërat që nuk i pëlqenin tek ish-të dashurit e tyre, për shembull gjërat që i bezdisnin tek ata. Ideja është që sa më shumë të kujtoni për atë që nuk ju pëlqen tek ish-i juaj, aq më lehtë është të kapërceni ndarjen. Kjo provë rezultoi efektive, pasi rezultatet tregojnë ndjenja të zvogëluara dashurie

Vlerësimi i ri i ndjenjave të dashurisë është strategjia e dytë.

LEXO EDHE:  Moti i paparashikueshëm/ Përmbytet komisariati i policisë

LEXO EDHE:  Moti i paparashikueshëm/ Përmbytet komisariati i policisë

Deklarata si: “Është më mirë të duash dikë me të cilin nuk jam më”, iu prezantuan pjesëmarrësve. Ata u udhëzuan që të lexonin në mënyrë të përsëritur dhe në heshtje deklaratën dhe të përpiqeshin ta besonin atë gjatë gjithë kohës që u prezantua në ekran. Kjo metodë nuk i ndryshoi ndjenjat e dashurisë. Sidoqoftë i bëri ata t’i kushtojnë më pak vëmendje ish-partnerit të tyre , që do të thotë se është më mirë sesa të mos bësh asgjë fare.

Në strategjinë e tretë, ishte shpërqëndrimi.  Shpërqendrimi mund të ndihmojë në zvogëlimin e dëshirave për ushqim, mbase mund të ju ndihmojë të kapërceni edhe ndarjen.

Ndër të 3 strategjitë, të mendosh gjëra negative për ish-in tënd, ishte mënyra më efektive për të kaluar një pushim, ndërsa shpërqendrimi është një mënyrë efektive për tu ndjerë më të këndshëm. Sa i përket strategjisë së dytë, në vend që të mendosh për dashurinë, mbase do të ishte më e dobishme të mendosh për emocione negative./ CNA.al

LEXO TE PLOTE