Connect with Us

Tentuan të kalonin 10 emigrantë në vendet e treta/ Në pranga shoferi dhe fatorino

Aktualitet

Tentuan të kalonin 10 emigrantë në vendet e treta/ Në pranga shoferi dhe fatorino

Publikuar

-

Falsifikuan dokumentet/ Policia vë në pranga tre shtetas

Policia e Lezhës ka vënë në pranga dy persona të cilët u kapën duke transportuar emigrantë të paligjshëm.

Shtetasit me iniciale Gj.L dhe fatorino me iniciale A.A u konstatuan se po kalonin 10 emigrantë të paligjshëm në vendet e treta.

Mësohet se gjatë kontrollit u sekuestrua një automjet, disa bileta udhëtimi dhe dy aparate celular.

LEXO EDHE:  E rëndë në Lezhë/ Motori bie në lum, mbytet gjyshi, shpëton mbesa

Materialet në ngarkim të shtetasve të mësipërm i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lezhë, për veprime të mëtejshme, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Schmidt merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë

Publikuar

-

Nga

Gjermani Christian Schmidt më 1 gusht merr detyrën e përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë.

Schmidt zëvendëson diplomatin austriak, Valentin Izko, i cili shërbeu për 12 vjet si zyrtari më i lartë i Kombeve të Bashkuara në Bosnje e Hercegovinë, post ky që ka për synim mbrojtjen e aspekteve civile dhe sundimin e ligjit të marrëveshjes së paqes të arritur më 1995.

Schmidt, 63-vjeçar, ka reputacion të një politikani të fortë rajonal dhe federal, i cili nuk ngurron të ndërmarrë vendime kontroverse.

Përfaqësuesi në largim, Inzko së fundmi ishte përballur me kritikat e Rusisë dhe Kinës, shtete këto që muajin e kaluar dështuan të paraqisnin një propozim të përbashkët për të larguar nga Bosnja postin e përfaqësuesit të lartë.

Zëri më kritikë për përfaqësuesin e lartë ndërkombëtar është lideri i entitetit serb në Bosnje, Millorad Dodik.

Bosnja ende qeveriset sipas Marrëveshjes së paqes së Dejtonit, që ndihmoi në dhënien fund të dhunës etnike që pasoi shpërbërjen e Jugosllavisë. Në Bosnje, përfaqësuesi i lartë ka fuqi që të imponojnë vendime apo edhe të shkarkojë zyrtarë.

Inzko ka sugjeruar se komuniteti ndërkombëtar “ndryshoi shumë shpejt… nga një prezencë e fortë ndërkombëtare në përgjegjësi të brendshme dhe në institucione të brendshme” në Bosnje.

LEXO EDHE:  E rëndë në Tiranë/ 60-vjeçari i jep fund jetës

Javën e kaluar, Inzko tha për AP-në se në të ardhmen “qasja duhet të jetë më e fortë, duhet të ketë një ndjenjë të urgjencës”.

LEXO EDHE:  Trafikonte klandestinë/ Arrestohet 29 vjeçari

Bosnja përballet me një varg problemesh që dalin nga strukturat paralele të pushtetit rajonal dhe ekzekutiv.

Dodik nga Republika Sërpska dhe aleatët e tij, më 30 korrik miratuan dy ligje të reja, për të bllokuar vendimin e javës së kaluar të Inzkos, ku ndalohet dhe ndëshkohet mohimi i gjenocidit në Bosnje.Parlamenti i Republikës Sërpska e shpall të pazbatueshëm ndalimin e mohimit të gjenocidit

Inzko ka paralajmëruar se “nuk ka pajtim pa pranimin e krimeve dhe pa marrë përgjegjësi”.

Luftërat pas shpërbërjes së Jugosllavisë në vitet e 90-ta vlerësohet se kanë lënë të vrarë të paktën 130.000 persona dhe kanë zhvendosur miliona persona të tjerë.

Në maj, Schmidt u emërua në postin e përfaqësuesit të lartë nga ambasadorët e Bordit Drejtues të Këshillit për Zbatimin e Paqes, organ ndërkombëtar që ende mbikëqyr procesin e paqes në Bosnje e Hercegovinë./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Sulmi ndaj cisternës së naftës/ Irani mohon akuzat

Publikuar

-

Nga

Irani ka hedhur poshtë akuzat e Izraelit se Teherani qëndron prapa sulmit ndaj një cisterne të naftës, që menaxhohet nga Izraeli. Në sulmin që ndodhi këtë javë pranë brigjeve të Omanit u vranë një britanik dhe një rumun.

Sulmi ndaj cisternës së naftës Mercer Street, e cila është nën pronësi japoneze, por që operon nën flamurin e Liberisë, ishte sulmi i parë vdekjeprurës ndaj një anijeje komerciale.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane, Said Khatibzadeh gjatë një konference për media më 1 gusht, tha se Izraeli ka “krijuar pasiguri, terror dhe dhunë” dhe shtoi se “këto akuza për përfshirjen e Iranit dënohen nga Teherani”.

“Me akuza të tilla, Izraeli ka për qëllim që të shmangë vëmendjen nga faktet dhe si të tilla, ato janë të pabaza”, shtoi ai.

LEXO EDHE:  Shkarkohet drejtori i Policisë së Durrësit/ Ja kush e zëvëndëson

Më herët gjatë ditës, kryeministri izraelit, Naftali Bennet akuzoi Iranin se po “mundohet të minimizojë përgjegjësinë” për incidentin.

LEXO EDHE:  Merr flakë karrotreci/ Dyshohet zjarrvënie e qëllimshme

Më 31 korrik, Marina amerikane tha se sulmi ishte kryer me dron dhe se luftanijet amerikane e kanë përcjellë deri në port, cisternën që u sulmua.

Cisterna Mercer Street menaxhohet nga Zodiac Maritime, me seli në Londër, që është pjesë e grupit Zodiac të miliarderit izraelit, Eyal Ofer.

Ndërkaq, ministri i Jashtëm izraelit, Yair Lapid ka akuzuar Iranin për sulmin ndaj cisternës dhe ka thënë se Irani është “shortues i terrorizmit, shkatërrimit dhe paqëndrueshmërisë që na dëmton të gjithë ne”./REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Ekspertët francezë propozojnë vaksinim të detyrueshëm të popullsisë

Publikuar

-

Nga

Shtimi i rasteve të infektimeve në Francë ka detyruar shoqatat e mjekëve të propozojnë vaksinimin e detyrueshëm të të gjithë popullsisë.

Mediat franceze citojnë drejtuesit e Federatës Spitalore Franceze, një prej grupeve më të mëdha të mjekëve në vend, të cilët thonë se vetëm përmes imunizimit të gjithë popullatës mund të arrihet në frenimin e ritmeve të përhapjes së mutacionit Delta dhe koronavirusit në përgjithësi, e për të zbehur efektet e këtij virusi tek të prekurit.

Propozimi erdhi pasi në Francë, këtë javë infektimet ditore arritën nivelet e valës së periudhës së përhapjes Mars – Prill me mbi 20 mijë raste.

Në Britaninë e Madhe, autoritetet po përpiqen të joshin përmes ofertave, të rinjtë skeptikë për t’u vaksinuar. Autoritetet propozojnë uljen e çmimeve të transportit publik dhe në restorante, për ata persona që vaksinohen.

LEXO EDHE:  Merr flakë karrotreci/ Dyshohet zjarrvënie e qëllimshme

LEXO EDHE:  E rëndë në Lezhë/ Motori bie në lum, mbytet gjyshi, shpëton mbesa

Pak ditë më parë edhe presidenti amerikan Joe Biden propozoi 100 dollarë për ata persona që pranojnë të vaksinohen. Infektimet ditore në Shtetet e Bashkuara janë në nivelin e Shkurtit me mbi 100 mijë raste, periudhë në të cilën përfundoi vala e tretë.

Në Shtetet e Bashkuara dhe gjithë Europën, vaksinimi shihet si mënyra e vetme për të frenuar rritjen e shifrave të viktimave. Kjo vërtetohet edhe nga fakti se përhapja e mutacionit indian nuk ka shkaktuar shtim të viktimave në vendet me proces të përparuar vaksinimi. E kundërta ndodh në Rusi, ku me valën e përhapjes së variantit indian, viktimat ditore janë në nivelet më të larta për gjithë periudhën e pandemisë, e ku vaksinimi vijon me ritme shumë të ulëta.

LEXO TE PLOTE