Connect with Us

“Nga fitorja në fitore”/ Basha fillon “betejat” kundër regjimit

Politikë

“Nga fitorja në fitore”/ Basha fillon “betejat” kundër regjimit

Publikuar

-

Fakte dhe analiza/ Pse zgjedhja e Bashës në krye të PD fundos Opozitën

Të dielën në 13 qershor, Partia Demokratike zhvilloi zgjedhjet për kryetar, ku në garë ishin katër kandidatë, Edith Harxhi, Agron Shehaj, Fatbardh Kadilli dhe vetë kreu në detyrë Lulzim Basha.

Pas përfundimit të numërimit të votave, rezultoi se Basha ka arritur të mbajë karrigen e kryetarit të PD-së, por me një numër votash, shumë herë më të ulët se në 2017.

Komisioni i Zgjedhjeve në Partinë Demokratike ka bërë të ditur se Lulzim Basha ka fituar me 32 882 vota.

Lulzim Basha rezulton me një humbje të ndjeshme të votave, në krahasim me vitin 2017, ku kishte marrë 58 mijë vota.

Edhe pse arriti sërish të mbajë karrigen e kryetarit, votimi i demokratëve duket se është një “shuplakë” e fortë për Lulzim Bashën, pasi mori rreth 25 mijë vota më pak se katër vite më parë.

Këto janë disa detaje, jo shumë të rëndësishmë për kreun e Republikës së re, për të cilin duket se rëndësi ka vetëm mbajtja e karriges.

Por, ka edhe një tjetër detaj.

Lulzim Basha gjatë gjithë fushatës për kreun e PD, në takimet në degët lokale ka kërkuar votën e demokratëve, duke artikuluar se “kërkoj nga ju të vazhdojmë bashkë këtë betejë kundër regjimit Rama-Doshi”.

Përtej të gjitha manipulimeve dhe parregullsive, le ta quajme siç i pëlqen Lulzim Bashës, po e zëmë se vërtetë fitoi në garën brenda PD-së.

Por, beteja ku është?

Një ditë pas zgjedhjeve në PD, Basha doli në një deklaratë për mediat, dhe ndër të tjera tha se “Faleminderit për mbështetjen e jashtëzakonshme! Ajo është një shprehje e qartë e besimit në rrugën tonë drejt ndryshimit. Sëbashku do bëjmë gjithçka që Shqipëria të fitojë”.

LEXO EDHE:  Çudit kandidati i LULIT/PRO Bashës dhe PRO tradhëtarëve

Por, çfarë fitoi Shqipëria, Zoti Lulzim Basha? Këtë përgjigje e meritojnë demokratët.

Basha tha se kërkon ti besojnë partinë që të vijojë “beteja” kundër regjimit, megjithatë duket se prej datës 14 qershor, pra prej gati tre ditësh, Basha duket se po bënë “beteja” me gjumin.

Nëse shikojmë në faqen zyrtare të PD, dhe në faqen e Lulzim Bashës në rrjetet sociale, që pasi falendero demokratët për “besimin” në datë 14 qershor, nuk ka më asnjë reagim apo dalje meditike të Lulzim Bashës.

Sot është data 17 qershor, ndërsa dalja e tij e fundit mediatike ishte në 14 qershor.

Nga ana tjetër, Lulzim Basha ka vijuar të përsërisë se “ nuk e njeh masakrën zgjedhore të 25 prillit”, por ama në parlament do të futet.

Demokratët tashmë, që po e zëmë se ia besuan sërish partinë, të paktën meritojnë që Lulzim Basha të tregojë se çfarë “beteje” do bëjë, për të rrëzuar Ramën.

Sepse mesa duket betejat e tij, do fillojnë me një nxirje në bregdet, do shkojë të ujisë tulipanët në Holandë dhe të ajrosë shtëpinë, dhe në shtator do kthehet në parlament dhe do vijojë të flejë gjumë. Asgjë më shumë sesa kaq./CNA.al

Procesi skandaloz zgjedhor në PD/ Nga zhdukja e anëtarëve në lista tek votimi në grup

Të gjitha manipulimet e procesit zgjedhor nga Lulzim Basha

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Batuta e Ramës në Forumin Ekonomik/ “Shpresoj që përkthyesi të mos ma shkatërrojë komplet mesazhin”

Publikuar

-

Nga

Batuta e Ramës në Forumin Ekonomik/ “Shpresoj që përkthyesi të mos ma shkatërrojë komplet mesazhin”

Kryeministri Edi Rama është bërë pjesë e Forumit Ekonomik Rajonal, që po mabhet në Shkup.

Rama e ka nisur fjalimin e tij më një batutë, duke thënë se do të flasë shqip dhe i drejtohet kryeministrit maqedonas që uron që këtë herë përkthyesi mos t’i shkatërrojë mesazhin si më herët.

“Do t’ju drejtohem në shqip, sipas rregullit të vendosur dhe shpresoj që këtë herë përkthyesi mos të jetë si herën tjetër Zoran që ma shkatërroi komplet mesazhin“, tha Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ballkani i hapur” në Shkup/ Rama: S’kemi pse presim BE kur liritë i realizojmë së bashku

Publikuar

-

Nga

Sot në Shkup po mbahet Forumi Ekonimik Rajonal, “Ballkani i hapur”, ku pjesë e panelit janë kryeministri i Shqiëprisë Edi Rama, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev dhe presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç.

Gjatë samitit të sotëm pritet nënshkrimi i disa marrëveshje trilaterale, në kuadër të Mini-shengenit Ballkanik, me synim lehtësimin e jetës së qytetarëve dhe komunitetit të biznesit në Ballkanin Perëndimor.

Gjatë fajlimit të tij, kryeminsitri Rama ka theksuar rëndësinë e nismës rajonale si një parapërgatitje për anëtarësimin në BE.

Kjo nismë është gjëja e duhur, jo vetëm gjëja e duhur por ndryshe nga çfarë predikojnë disa është e vonuar. Ky rajon nuk mund të mbetet peng i së shkuarës në asnjë aspekt. Kush nuk e kupton se jemi të vegjël për të qëndruar të vetëm, për të krijuar ekonomi të fuqishme është i dënuar të jetojë në të kaluarën. Kjo nismë sjell një rajon një shembull kuptimplotë të BE-së duke jetësuar katër liritë themelore të BE” tha Rama.

LEXO EDHE:  Nishani “masakron” Bashën/ U tregove hipokrit, përgjigju publikisht vetëm për një pyetje

Rama ka theksuar se është e habitshme për edhe reagimi i disa evropianeve në lidhje me nismë.

LEXO EDHE:  Çudit kandidati i LULIT/PRO Bashës dhe PRO tradhëtarëve

Nëse duam të rrisim PBB, ne mund ta rrisim me 2.5 vetëm nga integrimi ekonomik, nëse ne arrijmë të realizojmë planin e : Ballkanit të Hapur” ne mund ta rrisim atë në 6.7%”, tha Rama.

“Ne nuk duam te jetojmë në të shkuarën por duam të projektohemi në të ardhmen, përmes një nisme që sjell në këtë rajon shembullin e Bashkimit Europian dhe 4 liritë themelore: Të lëvizjes së njerëzve, kapitaleve, mallrave dhe shërbimeve.  Përse duhet të presim ne të mbyllur brenda kufijtë tanë me kurriz nga njëri-tjetri siç kemi ndenjur 500 vite ndërkohë që integrimi evropian ka kohën dhe kufizimin e vet jo vetëm nga ç’bëjmë ne por edhe çmendojnë të tjerët“, tha ndër të tjera Rama./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kë paguajnë  Llaguret  e Rilindasve”/ Arben Malaj “shuplakë” Erion Braçes

Publikuar

-

Nga

Ish-Ministri i Financave, Arben Malaj ka reaguar në lidhje me ikjen e të rinjve nga Shqipëria.

Malajt thotë se ky fenomen ka njohur rritje, pasi  monopolizimi i shërbimeve ka bërë që të rinjtë të ndihen të braktisur dhe të mos gjejnë hapësirë të integrohen në tregun e punës.

Më tej Malaj, ka shenjëstruar zëvendëskryeministrin Erion Braçe.

“Kë paguajnë  “Llaguret  e Rilindasve”  nga politikanët dhe drejtuesit e autoriteteve  që duhet të garantojnë tregje të lira, që duhet të mbrojnë konsumatorët?

Pse zv.kryeministri Erion Braçe  që mund ta marrë vendimin brenda ditës për ti rrëzuar keto monopole, pozita  dominuese dhe abuzuese  sidomos në tregjet e shërbimeve nuk vepron?”, ka shkruar Malaj në rrjete sociale.

Deklarata e plotë:

Të rinjtë  e braktisin Shqipërinë, sepse “Llaguret e  Rilindasve” jo vetëm në Vlorë po monopolizojne tregjet e mallrave dhe shërbimeve.

Ata zhvasin  e vjellin shqiptarët, pasurohen deri në mënyrë kriminale, pengojnë konkurencën e lirë, rritin  fitimet e tyre abuzive duke penguar hapjen e tregjeve  shërbimeve,  sepse rritin çmimet abuzive.

Ata  shtrentojnë jetën e mijëra individëve dhe familjeve.

Profesionet e lira janë sot profesionet e pa mundësive të lira.

Inspektoriatet në disa raste janë forma abuzive  për fitime jo ligjore duke rritur artificialisht vështirësitë dhe kostot e biznesit.

LEXO EDHE:  Luli emëron Haxhi Lleshin e PD-së

LEXO EDHE:  Nishani “masakron” Bashën/ U tregove hipokrit, përgjigju publikisht vetëm për një pyetje

” Llaguret e Rilindasve”, hajdute të parave dhe shpresës së shqiptarëve sfidojnë edhe vetë shtetin.

Me bizneset e tyre informale dhe kriminale  ndërtojnë vila luksoze, ndërsa teknikët profesioniste dhe studentët shqiptare pengohen të futen në këto tregje dhe gjejnë si zgjidhje të vetme të braktisin vendin e tyre.

Kë paguajnë  “Llaguret  e Rilindasve”  nga politikanët dhe drejtuesit e autoriteteve  që duhet të garantojnë tregje të lira, që duhet të mbrojnë konsumatorët?

Pse zv.kryeministri Erion Braçe  që mund ta marrë vendimin brenda ditës për ti rrëzuar keto monopole, pozita  dominuese dhe abuzuese  sidomos në tregjet e shërbimeve nuk vepron?

Shqetesimi im qytetar dhe  profesional nuk ka të bëjë  vetëm me një rast, nuk është vetëm për një lloj shërbimi, nuk është vetëm për një profesion, nuk është vetëm për  qytet.

Ky model abuzimi, korrupsioni dhe kapjes së shtetit edhe në tregun e shërbimeve  vret  shpresën e  mijëra shqiptare dhe i detyron të braktisin familjet nga Shqipëria.

Edhe mos  veprimi nga qeveritarët  për të mos e  ndalur  monopolet, pozitat dominuese  abuzive dhe vjedhjet që përbëjnë krim është bashkëfajësi./CNA.al

LEXO TE PLOTE