Connect with Us

MSH nxjerr shifrat/ 5 raste të reja me Covid në 24 orë, sërish asnjë viktimë

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ 5 raste të reja me Covid në 24 orë, sërish asnjë viktimë

Publikuar

-

Sërish asnjë viktimë nga Covid-19/ Ja sa raste të reja janë regjistruar sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2621 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 5 qytetarë, dhe asnjë viktimë.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Janë kryer 2,621 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 5 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: Nga 1 rast në Tiranë, Shkodër, Lezhë, Mirditë, Tepelenë.

Aktualisht janë 132 raste aktive me Covid19 në vend. Po marrin trajtim spitalor të specializuar 9 pacientë, nga të cilët 4 pacientë janë në terapi intensive.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

LEXO EDHE:  Disfata e PD në zgjedhje/Të gjitha shifrat krahasuese

Në 24 orët e fundit janë shëruar 7 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,895 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (17 Qershor 2021)

Raste të reja ditore 5
Të shëruar në 24 orë 7
Të shtruar në spitale 9
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2,621

Testime totale 768,559
Raste pozitive 132,481
Raste të shëruara 129,895
Raste Aktive 132
Humbje jete 2,454

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër 43
Tiranë 40
Berat 11
Durrës 11
Lezhë 8
Elbasan 5
Gjirokastër 5
Korçë 3
Dibër 3
Kukës 2
Fier 1

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Situata e Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Situata Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4,078  testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 22 qytetarë në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 raste në Tiranë, Kurbin, Kukës, 2 raste në Lezhë, Gjirokastër, Dimal, 1 rast në Kavajë, Vlorë, Fushë- Arrëz.

Aktualisht janë 280 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 9 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,139 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Basha video-konferencë me Komisionerin Varhelyi/ I kërkova të shtojnë ndihmën për Shqipërinë

LEXO EDHE:  KE jep 70 milionë euro për rajonin/ Balla: Jemi mirënjohës dhe falenderues

Statistika (25 Korrik 2021)
Raste të reja ditore        22
Të shëruar në 24 orë     14
Të shtruar në spitale      9
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                4078

Testime totale             879,340
Raste pozitive             132,875
Raste të shëruara       130,139
Raste Aktive                       280
Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              98
Elbasan            30
Kukës                29
Vlorë                26
Lezhë               26
Durrës              18
Shkodër           17
Fier                   14
Berat               13
Korçë                6
Gjirokastër        3

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

U konfirmua edhe në Shqipëri/ 5 gjërat që duhet të dini për variantin Delta

Publikuar

-

Nga

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale konfirmoi prezencën e variantit Delta edhe në Shqipëri. Ky variant është bërë lloji më dominues i koronavirusit në të gjithë botën, kjo, për shkak të transmetueshmërisë së lartë të saj.

Por çfarë duhet të dini për këtë variant, 5 faktet që tregojnë më shumë për këtë virus:

Delta është më ngjitëse sesa llojet e tjera të virusit.

Delta është emri për B.1.617.2. variant, një mutacion SARS-CoV-2 që fillimisht u shfaq në Indi. Rasti i parë Delta u identifikua në Dhjetor 2020, dhe lloji u përhap me shpejtësi, shpejt u bë lloji dominues i virusit në Indi dhe më pas në Britaninë e Madhe. Kah fundi i qershorit, Delta kishte përbërë tashmë më shumë se 20% të rasteve në SH.B.A., sipas vlerësimeve të Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Në fund të korrikut, Delta ishte shkaku i më shumë se 80% të rasteve të reja SH.B.A. COVID-19.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka quajtur këtë version të virusit “më të shpejtë dhe më të fortë”. Në mes të qershorit, CDC e etiketoi Delta si “një variant shqetësimi”, duke përdorur një emërtim gjithashtu të dhënë në llojin Alpha që u shfaq për herë të parë në Britaninë e Madhe, llojin Beta që u shfaq për herë të parë në Afrikën e Jugut, dy variantet Epsilon të diagnostikuara së pari në SH.B.A., dhe lloji Gamma i identifikuar në Brazil. (Konventat e reja të emërtimit për variantet u krijuan nga OBSH në fillim të Qershorit si një alternativë ndaj emrave numerikë.)

Personat e pavaksinuar janë në rrezik.

Personat që nuk janë vaksinuar plotësisht kundër COVID-19 janë më të rrezikuarit. Në SH.B.A., ekziston një numër disproporcional i njerëzve të pavaksinuar në shtetet Jugore dhe Appalaçiane duke përfshirë Alabama, Arkansas, Georgia, Mississippi, Missouri dhe Ëest Virginia, ku normat e vaksinimit janë të ulëta (në disa prej këtyre shteteve, numri i rasteve është në rritja edhe kur disa shtete të tjera po heqin kufizimet sepse rastet e tyre po bien).

Delta mund të çojë në ‘shpërthime hiperokale’

Nëse Delta vazhdon të lëvizë mjaft shpejt për të përshpejtuar pandeminë, Dr. Ëilson thotë se pyetjet më të mëdha do të jenë në lidhje me transmetueshmërinë – sa njerëz do të infektohen me  variantin Delta dhe sa shpejt do të përhapet?

Përgjigjet mund të varen, pjesërisht, nga vendi ku jetoni  dhe sa njerëz në vendndodhjen tuaj janë vaksinuar, thotë ai.

Në disa raste, një qytet me vaksinim të ulët që është i rrethuar nga zona të larta vaksinimi mund të përfundojë me virusin që përmbahet brenda kufijve të tij, dhe rezultati mund të jetë “shpërthime hiperlokale”, thotë ai.

Disa ekspertë thonë se SHBA është në një pozitë të mirë për shkak të niveleve të saj relativisht të larta të vaksinimit.

LEXO EDHE:  “Të sëmurët me Covid duan gjak”/ Alarmi i Panaritit: Të sigurohet plazma e Konvaleshencës

LEXO EDHE:  Rritja e frikshme e rasteve me Covid/ Tritan Kalo flet për mundësinë e një karantine të dytë

Ka akoma më shumë për të mësuar rreth Delta.

Një pyetje e rëndësishme është nëse lloji Delta është më agresiv se ai origjinali. Informacioni i hershëm në lidhje me ashpërsinë e Delta-s përfshiu një studim nga Skocia që tregoi se varianti Delta ishte rreth dy herë më i mundshëm se Alpha për të rezultuar në shtrim në spital në individë të pavaksinuar, por të dhëna të tjera nuk kanë treguar ndonjë ndryshim të rëndësishëm. Informacioni mund të ndryshojë ndërsa ekspertët mësojnë më shumë.

Një pyetje tjetër përqendrohet në atë se si Delta ndikon në trup. Ka pasur raporte të simptomave që janë të ndryshme nga ato të shoqëruara me llojin origjinal të koronavirusit, thotë Dr Yildirim. “Duket sikur kolla dhe humbja e nuhatjes janë më pak të zakonshme. Dhe dhimbja e kokës, dhimbja e fytit, rrjedhja e hundës dhe ethet janë të pranishme bazuar në sondazhet më të fundit në Mbretërinë e Bashkuar, ku më shumë se 90% të rasteve janë për shkak të llojit Delta, ”thotë ajo.

Është e paqartë nëse Delta mund të shkaktojë më shumë përparime infeksione në njerëz që janë vaksinuar ose kanë imunitet natyror nga një infeksion i mëparshëm COVID-19, të cilat deri më tani kanë qenë të rralla në përgjithësi.

Një analizë e Shëndetit Publik në Angli tregoi se të paktën dy nga vaksinat janë efektive kundër Delta. Vaksina Pfizer-BioNTech ishte 88% efektive kundër sëmundjes simptomatike dhe 96% efektive kundër shtrimit në spital nga Delta në studime, ndërsa Oxford-AstraZeneca ishte 60% efektive kundër sëmundjes simptomatike dhe 93% efektive kundër shtrimit në spital. Studimet kanë ndjekur pjesëmarrësit të cilët janë vaksinuar plotësisht me të dyja dozat e rekomanduara.

Moderna ka raportuar gjithashtu për studime që treguan se vaksina e saj ishte efektive kundër Delta dhe disa mutacioneve të tjera .Johnson & Johnson gjithashtu ka raportuar se vaksina e saj është efektive kundër variantit Delta, duke treguar vetëm një rënie të vogël të potencës krahasuar me efektivitetin e saj kundër llojit origjinal të virusit.

Vaksinimi është mbrojtja më e mirë kundër Delta.

Gjëja më e rëndësishme që mund të bëni për të mbrojtur veten nga Delta është të vaksinoheni plotësisht, thonë mjekët. Kjo do të thotë nëse merrni një vaksinë me dy doza si Pfizer ose Moderna, për shembull, duhet të merrni të dy shkrepjet dhe më pas të prisni periudhën e rekomanduar dy-javore që ato shkrepje të marrin efekt të plotë. Pavarësisht nëse jeni vaksinuar, është gjithashtu e rëndësishme të ndiqni udhëzimet për parandalimin e CDC-së që janë në dispozicion për njerëzit e vaksinuar dhe të pavaksinuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

A ishte ndryshimi i klimës një faktor shkakësor në shpërthimin e COVID-19?

Publikuar

-

Nga

A ishte ndryshimi i klimës një faktor shkakësor në shpërthimin e COVID-19?

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Pandemia COVID-19 dhe ndryshimi i klimës dihet se ndikojnë në disa grupe demografike më shumë, se në të tjerët.

Hulumtimet kanë treguar që personat e prekshëm dhe të pafavorizuar ekuilibrojnë një çmim më të lartë në të dy skenarët, me njerëzit në varfëri që vuajnë goditjet e ndryshimit të klimës dhe pandemia qe prek dhe të pasurit. Fatkeqësisht, ka kohë që ka pabarazi midis të varfërve dhe të pasurve për sa i përket shëndetit dhe ekspozimit ndaj faktorëve që ndikojnë në shëndetin e dobët.

Pandemia dhe ndryshimi i klimës nxjerrin në pah këto pabarazi.

Si përfundim, të dy krizat kanë çuar sistemet shëndetësore rajonale në të gjithë botën në kufij. Ndryshimi i klimës dhe COVID-19 kanë rezultuar në një numër të madh të njerëzve të shtruar në spital, duke i detyruar vendet të rishikojnë se si ata menaxhojnë sistemet e tyre shëndetësore.

A ishte ndryshimi i klimës një faktor shkakësor në shpërthimin e COVID-19?

Në janar 2021, një artikull i botuar në revistën Science of All Environment tregoi prova se ndryshimi i klimës mund të ketë luajtur një rol të drejtpërdrejtë shkakësor në shfaqjen e virusit përgjegjës për pandeminë COVID-19, koronavirus 2 (SARS-CoV-2) të rëndë sindromi respirator akut.

Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve nga institucionet në Mbretërinë e Bashkuar, Gjermani dhe SH.B.A. mundi të lidhë ndryshimet klimatike që po ndodhin si rezultat i ndryshimit të klimës direkt me COVID-19. Ata theksojnë se numri i substancës së pranishme të “shkopit” është i lidhur me numrin e koronavirusëve në një mjedis të veçantë.

LEXO EDHE:  KE jep 70 milionë euro për rajonin/ Balla: Jemi mirënjohës dhe falenderues

LEXO EDHE:  “Është shumë e vështirë për të ndaluar pandemi të tilla”/ Mjeku shqiptar në SHBA tregon se kur do të jetë gati vaksina

Për shkak të ndryshimit të klimës, faktorë të tillë si temperatura, dioksidi i karbonit atmosferik dhe mjegullira po ndryshojnë. Këta faktorë kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në rritjen e bimëve dhe pemëve. Prandaj, ndryshimi i klimës ndikon në habitatet natyrore dhe ekosistemet përmes modifikimit të faktorëve të mjedisit. Edhe rregullimet delikate mund të kenë një ndikim të madh në substancën e gjallë në një ekosistem. Dokumenti i fundit tregoi se ndryshimet klimatike kanë stimuluar drejtpërdrejt një mjedis të favorshëm për shumë lloje “shkop( bat)” për të lulëzuar, duke lejuar shfaqjen e koronavirusëve të rinj – përfshirë llojin SARS-CoV-2.

COVID-19 nuk është e vetmja sëmundje infektive e lidhur me ndryshimin e klimës. Për shumë vite, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka theksuar lidhjen midis ndryshimit të kushteve mjedisore dhe sëmundjeve epidemike. Shpresohet që tani kjo shufër mund të zërë vendin në qendër, duke i detyruar politikëbërësit të marrin në konsideratë tronditjen e gjerë të ndryshimit të klimës dhe të kryejnë strategji të planifikuara për të shmangur dëmtimin e mëtejshëm të mjedisit dhe për të kthyer, për aq sa është e mundur, dëmin që tashmë ka ndodhur .

LEXO TE PLOTE