Connect with Us

Meta, luani që u bë lepur/ Qytetarët “mbërthejnë peshkun” e madh

Politikë

Meta, luani që u bë lepur/ Qytetarët “mbërthejnë peshkun” e madh

Publikuar

-

Pas shkarkimit nga Kuvendi/ Meta i rikthehet “zakonit të vjetër”

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur, dje vendimin e Parlamentit holandez për miratimin e kuadrit negociator, e më pas, mbajtjen e Konferencës së parë Ndërqeveritare edhe me Shqipërinë.

Por, sipas qytetarëve ky vendim erdhi pasi u ndërmorën hapa për shkarkimin e tij.

Për qytetarët Meta s’është gjë tjetër veçse një nga “peshqit” e mëdhenj, që duhet arrestuar.

Ndër të tjera qytetarët e shikojnë Metën si pengesë në hapjen e negociatave.  Pasi sipas tyre ka qenë kundër këtij procesi.

Këtë gjë ia kanë deklaruar në rrjetin social të tij, ku Meta, poston reagime të ndryshme.

A ka dhe të tjerë në grupin e peshqve të mëdhenj apo vetëm ti je?….Luani u bë lepur, kështu je djalë i mirë…Çfarë të thuash e të deklarosh tani asnjë fjalë s’të ka hije…Asgjë s’ka më vlerë”, shkruajnë qytetarët në rrjetin social të Metës.

Ky i fundit, është akuzuar nga mazhoranca se ka nxitur dhunë dhe luftë civile para, përgjatë dhe pas fushatës elektorale.

LEXO EDHE:  ‘S’do lejoj askënd të prekë votën tuaj!’/ Meta thirrje shqiptarëve: Merrni pjesë në referendumin historik

Komisioni i Posaçëm Hetimor, konstatoi se Presidenti kishte shkelur hapur Kushtetutën, ndërsa ka bërë thirrje për dhunë dhe ka sulmuar e kërcënuar ndërkombëtarët.

Tashmë është Gjykata Kushtetuese që pritet ta thotë fjalën e fundit për Presidentin Meta, në lidhje me shkarkimin.

Më poshtë po sjellim disa prej komenteve të qytetarëve./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Në PD u kërkua përjashtimi i tij/“Shpërthen” Berisha: Hordhi hajdutësh

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha ju ëhstë kundërpërgjigjur të gjithë atyre që kanë dalë kundër tij në Partinë Demokratike.

Ai nuk është ndalur tek emra të përveçëm të cilët publikisht, kanë dalë dhe kanë kërkuar largimin e e tij, Berisha, duke thënë se nuk ka ndonjë informacion konkret .

S’kam asnjë informacion konkret dhe duhet të dini se në këtë betejë ka një mjet të vetëm, të vërtetën dhe po përpiqem pa kërkuar ndryshimin e vendimit.

Por, mendoj se çdo njeri që nuk ka deleguar arsye, ka detyrë qytetare të kërkojë fakte, dokumenta prova. Ata që nuk bëjnë këtë kanë probleme me veten e tyre. Keni parë një hordhi hajdutësh duke vrapuar në studio televizive eureka duke menduar  se shpëtuan nga denoncimet e Sali Berishës, është shprehur Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“PD nuk duhet të hajë bar për një deputet”/ Berisha sulmon Yuri Kim”: Nuk tërhiqem

Publikuar

-

Nga

Gjyqet e humbura në Arbitrazh / Paralajmëron Berisha: Gjoba të tjera të mëdha do t’i vijnë shqiptarëve

Ish Kryeministri Berisha është pyetur për pozicionin e kreut tëe PD –së Lulzim Basha, pas ultimatumit të ambasadores amerikane Yuri Kim.

Sipas të njëjtit, Kim është unike, se pasi është deklaruar për masakrën zgjedhore, vendos se edhe kush do të hyjë në Kuvend.

Ai është ndalur tek deklaratat e Kim, e cila pas takimit me Bashën tha, “Do të ishte ironi historike, “nëse partia do duhet të hante bar për një deputet të saj”, dhe këtu fjala është sigurisht  për ish-kryeministrin Berisha i cili është shpallur non grata nga Departamenti amerikan i shtetit”.

Sipas Berishës, Basha ka treguar transparencë nga ambasadorja amerikane dhe asgjë më shumë.

Së pari do më lejoni të shpreh mendimin tim se ambsadorja Kim është unike në botë si ambsadore që pasi ka lavdwrura të nesërmen një masakwr zgjedhore kërkon ti diktojë këtij vendi se kush duhet e kush nuk duhet të fiutet në parlament.

Ajo është njeri i shkolluar mirë dhe ka lexuar. Në politikë lexohet.

Shqiptarë kanë ngrënë bar dhe kanë vdekur nga bari, kanë ngrënë mish të ngordhur dha kanë vdekur.

Diktatori dhe bari janë të lidhur dhe gjithçka po bëhet që shqiptarët të mos hanë bar. Unë nuk po ofroj bar po ofroj transparencë ndaj dhe në këtë kontekst qëndrimi im nuk ka të bëjë. Nuk mbrohet Sali Berisha nga sovraniteti dhe Kushtetuta por Sali Berisha nuk pranon që nën diktat të shkelet”, wshtw shprehur Berisha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Yuri Kim kërkoi largimin e tij/ Berisha zbardh detaje nga padia për Antony Blinken

Publikuar

-

Nga

Berisha i palëkundur/ ‘Kërcënimet nuk më trembin, jam deputet e do ulem me krenari në Kuvend’

Ish-Kryeministri Sali Berisha në një dalje për mediat ka njoftuar se avokati i  tij ka dorëzuar padinë për shpifje në Gjykatën e Parisit.

Ashtu si më herët Berisha ka këmbëngulur se gjithçka është sajuar me shpifje ndaj tij.

E kam thirrur këtë konferencë për të njoftuar se avokati im, ka dorëzuar padinë time për shpifje në Gjykatën e Parisit. Siç ju kam njoftuar se pas vendimit të Blinken bazuar në keqinformim nga lobimi korruptiv  të Edi Ramës dhe Soros, unë autorizova avokatin tim të ngrejë padi për shpifje. Javën që kaloi ka dorëzuar padinë në gjykatë. Sipas avokatit kjo padi në gjykatë për shpifje bazohet në precedent të mëparshëm se për shpifjen nuk ka imunitet.

Unë i bëj thirrej sekretarit Blinken të tregojë para gjykatës çdo fakt dhe dokumet që disponon ndaj Sali Berishës dhe familjarëve të tij”, është shprehur Berisha..

LEXO EDHE:  “Braktisi qytetarët”/ Meta shuplakë Bashës

LEXO EDHE:  Luan Rama: Zgjedhjet 2017 na ndajnë nga konfuzioni/ LSI tek qytetari jo tek intrigat e kazanit

Kujtojmë se vetëm pak ditë më parë Ambasadorja Amerikane Yuri Kim,iI kërkoi kreut të PD-së Lulzim Basha largimin e Berishën nga lista e deputetëve./CNA.al

LEXO TE PLOTE