Connect with Us

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Shëndeti

Ky zakon i përditshëm rrit rrezikun e prekjes nga sëmundja e frikshme

Publikuar

-

/

Kur bëhet fjalë për të qëndruar të shëndetshëm, është gjithmonë e rëndësishme të dëgjoni atë që mjeku juaj ju thotë se është më e mira. Në shumë raste, këshillat e mira përfshijnë shmangien e shijimit të një sasie të tepërt të disa ushqimeve, pijeve ose aktiviteteve. Por sipas hulumtimit të ri, ekziston një zakon i habitshëm i përditshëm që mund të jetë duke ju rrezikuar më shumë nga zhvillimi i demencës. Dëgjimi i muzikës me zë të lartë në kufje mund të rrisë rrezikun e çmendurisë.

Një analizë e fundit nga Shoqata Akustike e Amerikës paralajmëron që njerëzit me ekspozim të zgjatur ndaj niveleve të zhurmës prej 70 decibelësh ose më shumë po e rrezikojnë veten e tyre për të zhvilluar probleme të dëgjimit më vonë gjatë jetës. Ky nivel, i cili është gati aq i lartë sa një TV në vëllim normal të dëgjimit ose duke përdorur një fshesë me korrent, tejkalohet lehtësisht duke përdorur kufje ndërsa dëgjoni muzikë me më shumë se 50 përqind të vëllimit, raporton EatingËell .

Për shkak të këtij ekspozimi të rregullt, të zgjatur në nivele rreth 85 decibel në pajisjet personale të dëgjimit, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) vlerëson se rreth gjysma e të gjithë fëmijëve, adoleshentëve dhe të rinjve të rritur midis moshës 12 dhe 35 vjeç po e vendosin veten në rrezik të humbje te degjimit .

Hulumtimi ka treguar se aftësitë edhe të zvogëluara të dëgjimit i vendosin njerëzit në rrezik më të lartë të zhvillimit të demencës më vonë në jetë. Një studim i vitit 2011 i botuar në JAMA Neurology zbuloi se nga 639 pjesëmarrës të testuar për një mesatare prej 12 vjetësh, ata me humbje të lehtë të dëgjimit kishin dy herë më shumë gjasa të tregonin shenja të rënies njohëse krahasuar me ata me dëgjim të paprekur; humbja e moderuar e dëgjimit rriti rrezikun me tre herë; dhe një diagnozë e humbjes së rëndë të dëgjimit e bëri dikë pesë herë më shumë të ngjarë të diagnostikohet me çmenduri.

LEXO EDHE:  Flori Mumajesi flet për herë të parë për sëmundjen dhe shtatzëninë e pornostares

Humbja e dëgjimit prek zona të caktuara të trurit dhe shkakton çmenduri me kalimin e kohës. Studiuesit besojnë se marrëdhënia midis çmendurisë dhe humbjes së dëgjimit është rezultat i drejtpërdrejtë i mungesës së stimulit, me studime të imazhit që tregojnë se truri juaj mund të fillojë të luftojë pasi të ndalojë të marrë aq shumë të dhëna nga veshët tuaj sa është mësuar.

Sipas ekspertëve, shumica e humbjes së dëgjimit është e mundur të shmanget. Përkundër besimit popullor, humbja e aftësisë për të dëgjuar me kalimin e kohës nuk është domosdoshmërisht një përfundim i falur.

Ju mund të mbroni veshët tuaj me disa mjete dhe taktika të thjeshta. Përveç sigurimit që të mos i dëgjoni meloditë tuaja në 11 me kufje, ka edhe mënyra të tjera për të mbrojtur veten nga efektet e ekspozimit të zhurmës.

Pajisjet e tilla si Apple Watch tani ofrojnë mundësinë për të monitoruar sa kohë kaloni rreth tingujve me zë të lartë, duke ju paralajmëruar kur janë kaluar kufijtë e pranueshëm në mënyrë të sigurt. Aplikacionet e lexuesit Decibel janë gjithashtu të disponueshme për smartphone që mund t’ju ndihmojnë të përcaktoni çdo ambient me rrezik të lartë.

Sipas Harvard Health, është gjithashtu më mirë të sillni veshë ose kufje që anulojnë zhurmën në koncerte, ngjarje sportive dhe festa të tjera ku zhurmat e mëdha janë të zakonshme. Sugjerohet gjithashtu që të bëni pushime gjatë seancave të zgjatura të dëgjimit duke përdorur kufje./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Shfaqja e Omicron/ Muka: Pse nuk duhet të përdoren në doza të larta vitaminat

Publikuar

-

Nga

Shfaqja e variantit të ri të Covid, Omicron, ka sjellë edhe rritje të rasteve të reja të infektimeve.

Për epidemiologun Taulant Muka, Omicron është më ngjitës, por ka një klinikë më të lehtë se variantet e tjera që kanë qenë në qakullim.

“Shohim një rritje të rasteve gjatë kohëve të fundit, varianti Omicron është më i butë sa i takon simptomave, edhe pse është më transmetues. Omicron ka një klinikë më të lehtë, po duhet thënë që kjo lidhet dhe me imunitetin e popullatës”, tha Muka.

Në një intervistë televizive, i pyetur nëse testet e shpejta nuk e zbulojnë Omicron, Muka tha se varet nga dita kur bëhet testi, dhe nëse personi është apo jo infektues.

Duhet kuptuar në radhë të parë që të kesh temperaturë të lartë, dhe simptoma të tjera, nuk do të thotë domosdoshmërisht që të kesh covid. Pozitiviteti mund të shtyhet pak në kohë, testi i shpejtë, ka më shumë shanse që të diagnostifikojë persona që janë ngjitës, ndërsa testi me PCR zbulon nëse ti e ke apo jo Covid. Nëse një person ka simptoma, është e udhës që ai të izolohet. Testi i shpejtë tregon sa testues jeni.

 Në ditën e parë të simptomave rekomandohet testi i shpejtë, në momentin që një person ka simptoma, të dalurit pozitiv, nuk ndryshon shumë”, u shpreh Muka, i cili dha alarmin dhe për përdorimin pa kriter të antibiotikëve në Shqipëri. Muka tha se as vitaminat nuk kanë treguar se janë efikase në trajtimin e Covid, dhe në zbutjen e efekteve.

“Në Shqipëri, jepen shumë medikamente, që nuk janë të autorizuara, dhe mund të shkaktojnë efekte anësore, nuk duhet të përdoren antibiotikët, vetëm në rastet kur ka një diagnozë bakteriale.

Ka një abuzim të jashtëzakonshëm, nuk mund të marrësh antibiotikë direkt sa ke temperaturë, mund të shtojë ngarkesën klinike, me abuzimet që janë bërë me antibiotikët, mund të kemi një rezistencë bakteriale në muajt në vijim.

Antibiotiku nuk mund të jepet kurrsesi kur je me një simptologji të lehtë. Unë shoh një abuzim edhe me vitaminat, dhe me medikamente të tjerë, që kanë të gjitha efekte anësore, është e rëndësishme konsultimi me mjekët specialistë, që të evitojë rëndesën e mëpasshme.

Vitaminat në shumë aspekte nuk është se janë treguar efikase, nuk ka prova shkencore të forta që ndihmojnë në sëmundje, përfshirë edhe Covid. Marrja e tyre në dozë të lartë, mund të shkaktojë edhe problematikë. Kur bëhet fjalë për temperaturë dhe kollë, nuk ka pse të abuzohet dhe me marrjen e vitaminave, për efektin që qytetari ndihet më mirë, është e rëndësishme që të kos abuzohet, pasi mund të ketë efekte anësore”, tha më tej Muka./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Delta dhe Omicron nuk kursejnë as të rinjtë/ Najada Çomo: 54 përqind e pacientëve në gjendje të rëndë

Publikuar

-

Nga

Komiteti Teknik i Ekspertëve në një dalje për mediat ditën e sotme ka analizuar situatën epidemiologjike në vend, duke apeluar për zbatimin rigoroz të protokolleve dhe vaksinimin antiCovid.

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik dr. Eugena Tomini, tha se në këto ditë është shënuar numri më i lartë i infektimeve në vend, për shkak të qarkullimit të variantit Delta dhe Omicron, por situata në spitale vijon të mbetet e qëndrueshme.

Sa i përket situatës epidemiologjike në vend, tashmë ka reflektuar një incidencë javore e cila është e rritur, duke reflektuar një përqindje të pozitivitetit të mostrave në 24 orë. E ndjekur sigurisht edhe nga një incidencë e lartë e hasjes së rasteve pozitive në dy javët e fundit. Kjo rritje i atribuohet qarkullimit të dy varianteve, variantit Delta dhe variantit Omicron, por njëkohësisht i atribuohet edhe mosrespektimit të masave dhe grumbullimeve në festat e fundvitit. Aktualisht në vend qarkullon edhe virusi i gripit dhe qarkullimi i gripit bashkë me variantet e Omicron dhe Delta, po bëjnë një qarkullim dhe transmetueshmëri në nivele të larta, por ndërkohë e pareflektuar me një trend të rasteve të hospitalizuara, ku kemi një qëndrueshmëri”, tha Tomini.

Shefja e Shërbimit Infektiv prof. Najada Çomo, në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve ka deklaruar se të shtruar në spital në forma të rënda janë kryesisht pacientë të pavaksinuar.

Në spitalet COVID 1 dhe COVID 3 janë rreth 130 pacientë të shtruar sot që flasim, prej të cilëve 12% janë në formë kritike, 54% janë në formë të rëndë, pjesa tjetër janë në formë të mesme-të rëndë. Ajo që duhet vlerësuar është që janë mosha të reja të shtruara në spital dhe që janë të gjithë të pavaksinuar dhë që ka edhe nga ata që nuk kanë sëmundje kronike. Tek të shtruarit në tërësi mbizotërojnë personat që janë të pavaksinuar, por padyshim në spital ka një përqindje të ulët të personave që janë të vaksinuar me dozën e parë ose dozën e dytë”, tha Çomo.

Duke folur për situatën e shtrimeve të fëmijëve, prof. Gjeorgjina Kuli, shefe e Pediatrisë Infektive në QSUT tha se, pavarësisht rritjes së infektimeve tek fëmijët, numri i hospitalizimeve në këtë grupmoshë mbetet i ulët.

Megjithëse momentalisht, që nga fillimi i historisë së pandemisë, ndoshta kemi numrin më të madh të fëmijëve që rezultojnë pozitivë për infeksionin Sars-Cov2, reflektimi i kësaj situate në kushtet e hospitalizimit është i pakët. Numri i fëmijëve të hospitalizuar është pak a shumë i njëjtë. Gjithnjë mbetet 10-12. Aktualisht kemi 10 fëmijë të hospitalizuar me komplikacione të pakta dhe fatmirësisht nuk kemi asnjë rast fataliteti”, tha Kuli.

Prof. Silva Bino, shefe e Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, në mbledhjen e Komitetit Teknik të Ekspertëve tha më tej,  se ecuria e vaksinimit është e mirë dhe ka rritje javën e fundit.

Ka një rritje gati dyfish të vaksinimeve me dozë të parë. Ka një ndërgjegjësim më të lartë të popullatës. Në popullatën target ne kemi arritur 52.7 % me dozë të parë dhe 47.3 % me dy doza. Edhe 7.7 % e personave janë vaksinuar me tre doza. Përsa i përket vaksinimit në moshat mbi 60 vjeç ne jemi një nga vendet më të mira në Europë në lidhje me mbulesën vaksinale në këtë grupmoshë, por sfidë mbetet vaksinimi i të rinjve”, tha Bino.

LEXO EDHE:  Dritan Prifti në gjendje të rëndë shëndetësore/Po luftoj me një sëmundje

LEXO EDHE:  Muzikë live në lokal/ E pëson keq pronari në Durrës

Në fjalën e saj Drejtuesja e Komitetit Teknik të Ekspertëve, prof. Mira Rakacolli ka apeluar qytetarët për zbatim rigoroz të masave të vendosura, duke shtuar se të gjitha masat do të merren në varësi të situatën epidemiologjike në vend.

“Komiteti Teknik i Ekspertëve këshillon me forcë zbatimin rigoroz të masave, paraqitjen në qendrat e vaksinimit të atyre që nuk janë vaksinuar ende në menyrë që të mbrojnë veten, sidomos nga forma e rëndë dhe humbja e jetës, por edhe komunitetin duke u bërë barrierrë për përhapjen e infeksionit. Mbajtja e maskës aty ku është e rekomanduar dhe respektimin e distancimit fizik në të gjitha situatat ku ne ndodhemi. Komiteti i Ekspertëve do të vazhdojë t’i ndjekë në dinamikë me shumë përgjegjshmëri çdo ditë situatën epidemologjike në vend, shpejtësinë e ndryshimit të saj dhe masat do të jenë gjithmonë në përputhje me këtë situatë epidemiologjike, ashtu sikurse janë edhe rekomandimet”, tha Rakacolli.

Masat që mbeten në fuqi janë:Ora policore vijon 23:00 – 06:00.

Qytetarët që hyjnë në Republikën e Shqipërisë, nga të gjitha pikat kufitare apo ata që kalojnë tranzit, duhet të vijojnë të dorëzojnë një nga dokumentet e mëposhtme:

Pasaportë vaksinimi, ku data e vaksinës së fundit të ketë të paktën dy javë e aplikuar nga data e hyrjes në kufi.

Test PCR, të kryer brenda 72 orëve ose testin e shpejtë antigenic brenda 48 orëve të hyrjes në kufi.

Provë të kalimit të infeksionit Sars-Cov-2 të vlefshme deri në 6 muaj pas shërimit.

Qytetarët rezidentë të Republikës së Shqipërisë dhe që nuk kanë asnjë nga dokumentet e përmendura në pikën 1, duhet të vetë izolohen për një periudhë 10 ditore dhe të informojnë autoritetet shëndetësore për të kryer një test në fund të periudhës së izolimit.

Përjashtim nga këto rregulla bëhet për fëmijët deri në moshën 6 vjeç.

Në strukturën e aerorporteve do të lejohen të hyjnë vetëm pasagjerët që udhëtojnë, të cilët duhet të zbatojnë me rigorozitet mbajtjen e maskës, ashtu siç është rekomanduar sipas protokollit.

Në të gjithë institucionet shëndetësore, nuk lejohet hyrja e familjarëve për personat që janë të shtruar, sipas protokolleve përkatëse.

Mbetet në fuqi urdhri për përdorimin e maskave në ambiente të mbyllura, në qendra tregtare, supermarkete, dyqane, etj dhe në të gjithë ato vende ku nuk sigurohet distancimi fizik.

Vijon të mbetet në fuqi urdhri për lejimin e grumbullimeve deri në 50 persona dhe të aktiviteteve kulturore, sportive, etj, deri në 30% të kapaciteteve të tyre me prezencë të spektatorëve.

Grupet e riskut, arsimtarë, studentë, personel shëndetësor, administrata dhe punonjësit e shërbimeve të supermarketeve dhe qendrave tregtare, vijojnë dorëzimin vërtetimin/çertifikatën e vaksinimit ndaj Covid 19 ose çertifikatën e shërimit, të lëshuar nga e-Albania pranë qendrës së punës, në të kundërt do të kërkohet paraqitja në mënyrë periodike e testit PCR çdo javë për të verifikuar infektueshmërinë./E.S-CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Virologu italian jep lajmin e mirë/ Ja kur përfundon pandemia e Covid-19

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Ndërsa pothuajse gjithë bota ndodhet nën “kthetrat” e variantit “Omicron” të Covid-19, një lajm i mirë vjen nga Italia.

Mediat italiane, bëjnë të ditur se disa ekspertë janë optimistë se fushata e vazhdueshme e vaksinimit mund të nënkuptojë së shpejti fundin e saj.Ndërsa Italia arriti një numër të ri rekord ditor të vaksinimeve këtë javë, një virolog italian parashikoi se shkalla e lartë e vaksinimit mund të nënkuptojë se pandemia merr fund deri në pranverë.

LEXO EDHE:  Dritan Prifti në gjendje të rëndë shëndetësore/Po luftoj me një sëmundje

LEXO EDHE:  Sëmundja e Parkinsonit/ Ndryshimet e gjakut mund të ndodhin vite para diagnozës

“Tashmë në pranverë, midis prillit dhe majit 2022, në mënyrë të arsyeshme do të jemi jashtë pandemisë”, tha Matteo Bassetti, drejtor i Klinikës së Sëmundjeve Infektive në Genova, për Rai Radio1 të mërkurën. /CNA.al

LEXO TE PLOTE