Connect with Us

Kthjellime në bregdet dhe shi në zonat malore/ Moti, 17 Qershor, 2021

Sociale

Kthjellime në bregdet dhe shi në zonat malore/ Moti, 17 Qershor, 2021

Publikuar

-

Kthjellime, vranësira dhe reshje shiu/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Bregdeti dhe zona e ulët do të paraqiten me kthjellime, por vranësira të lehta do ketë zona malore deri pasdite, kur vranësirat pësojnë zhvillim duke sjellë shira afat shkurtër në gjysmën lindore ndërsa me kthjellime mbetet vetëm zona bregdetare.

Sipas Metoalb, këto kushte atmosferike mbeten deri në mbrëmje kur moti kthjellohet në të gjithë vendin.

Temperaturat e ajrit rriten me 3 gradë në vlerat minimale, por kostante mbeten temperaturat e mesditës duke luhatur vlerat ditore nga 12°C mëngjesi deri në 31°C mesdita.

LEXO EDHE:  Temperaturat vijojnë rënien/ Ja si do jetë moti në vijim

Era do fryjë e lehtë me shpejtësi deri 30 km/h, nga drejtimi perëndimor-jugperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 2-3 ballë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Ulet numri i të prekurve me Covid-19/ Asnjë humbje jete në 24 orë

Publikuar

-

Nga

MSH publikon shifrat/ Asnjë humbje jete, 47 raste të reja me Covid-19

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se gjatë 24 orëve të fundit, nuk ka pasur asnjë humbje jete, si pasojë e Covid-19.

Gjithashtu sipas MSH, në 24 orë janë kryer 3762 testime, nga të cilat kanë rezultuar 25 raste të reja të prekur nga Covid-19. Ndersa nje dite me pare u shenuan 40 raste te reja.

Po ashtu mësohet se në 24 orët e fundit 13 qytetarë, janë shëruar.

Njoftimi i plotë:

Muaji Gusht do të jetë i hapur për vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç, ndaj Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa në parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Vaksinat anticovid reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga Covid19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon:

LEXO EDHE:  Keni bërë plane për fundjavën?/ Mësoni si do jetë moti, sa do arrijnë temperturat

LEXO EDHE:  Surprizat e motit/ Çfarë pritet për orët në vijim 

Janë kryer 3,762 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 25 qytetarë, në këto bashki: 20 raste në Tiranë, 1 rast në Shkodër, Durrës, Berat, Vlorë, Gramsh.

Aktualisht janë 433 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 20 pacientë.

Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,256 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (02 Gusht 2021)

Raste të reja ditore         25

Të shëruar në 24 orë       13

Të shtruar në spitale       20

Humbje jete në 24 orë     0

Testime ditore                 3,762

Testime totale             906,676

Raste pozitive             133,146

Raste të shëruara         130,256

Raste Aktive                      433

Humbje jete                   2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              169

Elbasan            59

Lezhë               35

Shkodër           33

Vlorë                32

Kukës                31

Fier                   24

Berat              22

Korçë                12

Durrës              10

Gjirokastër        6

LEXO TE PLOTE

Sociale

Punimet në Unazën e Madhe të Tiranës/ Balluku jep lajmin  e mirë për qytetarët

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, mëngjesin e sotëm ka dalë për të inspektuar  punimet në segmentin e  “Unazës së Madhe”, në Tiranë.

Sipas saj deri më tani janë realizuar 50% e punimeve, ndërsa po punohet për të hapur segmentin tek mbikalimi i pallatit me shigjeta në drejtim të sheshit Shqiponja.

Në Unazën e Madhe të Tiranës punohet pa pushim, ditën dhe natën, për të përmbyllur sa më shpejt këtë vepër të rëndësishme për kryeqytetin. Në lotin dy, segmenti Mbikalimi i Pallatit me Shigjeta – Sheshi Shqiponja, deri më tani janë realizuar 50% e punimeve e po avancojmë përditë për ta përfunduar e vendosur në dispozicion të qytetarëve, është shprehur Balluku.

LEXO EDHE:  Thojini mirupafshim ditëve me diell/ Moti merr kthesë të papritur javën e ardhshme

LEXO EDHE:  Java me mot të qëndrueshëm/ Meteorologu tregon si pritet të variojnë temperaturat

Ndër të tjera, Balluku ka njoftuar se brenda vjeshtës do të përfundojë edhe rruga që lidh Saukun me Maternitetin e Ri./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Bien temperaturat në mesditë/ Vranësirat nuk do të sjellin reshje

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si parashikohen temperaturat nesër

Vija bregdetare do të jetë në dominimin e kthjellimeve përgjatë gjithë ditës. Ndërsa zona e ulët dhe malore pritet të ketë në orët e mesditës dhe pasdites kalime të lehta vranësirash, por nuk do të sjellin reshje në territor.

Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes, por do të ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 19°C deri në 39°C.

Era do të fryejë mesatarisht me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi Perëndimor – Veriperëndimor duke krijuar në det dallgëzim 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE