Connect with Us

Humbja e kujtesës/ Kjo është dieta më e mirë për ta shmangur

Shëndeti

Humbja e kujtesës/ Kjo është dieta më e mirë për ta shmangur

Publikuar

-

Disa qeliza të trurit humbin me kalimin e moshës, por humbja e konsiderueshme e kujtesës nuk është pasojë e pashmangshme e plakjes. Në çdo kohë të jetës, nuk është e pazakontë të jesh përkohësisht harresë si rezultat i gjumit të pamjaftueshëm, vonesës së avionit ose situatave jashtëzakonisht stresuese ose sfiduese, por gabimet serioze, të vazhdueshme të kujtesës tregojnë një gjendje themelore – jo domosdoshmërisht çdo lloj çmendurie.

Në të njëjtën kohë, disa njerëz mbajnë aftësi të jashtëzakonshme për të mbajtur mend gjatë gjithë jetës së gjatë.

Inflamacioni kronik është një faktor kryesor kontribues në atë që quhet teknikisht “dëmtim minimal i njohjes”, ose MCI për shkurt – “momente të moshuar”. Në situata të tilla, ekziston një lidhje midis inflamacionit të trurit të gradës së ulët, kronike dhe eksitotoksicitetit. Një numër në rritje i shkaktarëve për një inflamacion të tillë ndodhin gjatë gjithë jetës, duke përfshirë infeksionet kronike, dëmtimet e përsëritura, mini-goditje të përsëritura, stresi, sëmundjet autoimune, vaksinimi i tepërt dhe ekspozimi ndaj një numri të substancave toksike. Njerëzit e moshuar shpesh marrin një numër ilaçesh me recetë, shumë prej të cilave dëmtojnë funksionin e trurit.

Mbi 50 vjeç? Lufton seriozisht të ushqyerit e trurit Rënia e frikshme e mendjes

Trajtimi Konvencional

Nuk ka ilaç ose trajtim tjetër mjekësor për të parandaluar humbjen e kujtesës ose për të përmirësuar kujtesën. Nëse harresa bëhet një problem, ajo duhet të trajtohet si një simptomë, në vend se një sëmundje, dhe një mjek kompetent duhet të vlerësojë shëndetin e përgjithshëm të individit, duke përfshirë ilaçe të mundshme me recetë që mund të shkaktojnë problemin. Situatat mjekësore që mund të ndikojnë në kujtesë përfshijnë dëmtime dhe çrregullime të trurit, çekuilibër të seksit ose hormoneve tiroide, goditje në tru, sëmundje të rëndë, kirurgji dhe trajtim të kancerit.

Një qasje tjetër

Ekzistojnë dy parime themelore të mbrojtjes – shmangni gjërat që dëmtojnë trurin dhe merrni më shumë nga ato që mbrojnë trurin.

Për shembull, këto janë gjëra për tu shmangur: metalet toksike si merkuri, alumini, kadmiumi, plumbi dhe mangani i tepërt; pesticide, herbicide dhe fungicide; kimikate industriale toksike; toksina të zeza dhe të tjera të mykut; dhe toksinat në ushqim. Substancat toksike dietike përfshijnë vajra inflamatore omega-6 (misër, lule lule, luledielli, badiava dhe vajra soje); sheqeri i tepërt; mish të tepërt të kuq; ushqime dhe aditivë të lartë në glutamat; dhe ujë të pijshëm të fluorizuar.

Ushtrimet e rregullta dhe të moderuara janë të rëndësishme – të paktën 30 minuta në ditë. Krijimi i miqësive të mira është shumë i rëndësishëm dhe kjo përfshin mbajtjen e lidhjeve të ngushta familjare.

A do të mbijetoni më shumë se kujtesa juaj?

Leximi, mësimi i gjërave të reja, të tilla si një gjuhë e re ose luajtja e një instrumenti muzikor, dhe thjesht eksplorimi i botës përreth jush mund të sjellë lehtësim të madh të stresit. Duhet të zhvillohet një perspektivë e duhur në lidhje me kohën për t’u çlodhur dhe kohën për të punuar. Shtë e rëndësishme të mos lejoni që qëllimet materiale të dominojnë jetën tuaj.

Sa i përket ushqimit, perimet dhe pemët janë ndër ushqimet më të fuqishme që mbrojnë trurin, veçanërisht ato me shumë lëndë ushqyese. Perime të tilla përfshijnë lakër jeshile, brokoli, lakër brukseli, lakër, lulelakër, hudhër, qepë dhe spinaq. Frutat për të zgjedhur përfshijnë luleshtrydhet, boronicat, manaferrat, mjedrat dhe manaferrat acai. Hani ato të rritura në mënyrë organike, pasi ato janë shumë më të larta se varietetet e rritura në mënyrë konvencionale.

LEXO EDHE:  Vuani nga depresioni dhe pagjumësia?/ Këto janë 8 ushqimet që ju ndihmojnë

Shtesa natyrore

Vaji i Peshkut: Në vajin e peshkut, i cili përmban yndyrna të dobishme omega-3, ekzistojnë dy përbërës kryesorë, EPA dhe DHA. Nga këto, DHA është më e përqendruar në tru dhe është thelbësore për ruajtjen e rrjedhshmërisë, fleksibilitetit dhe integritetit të lidhjeve dhe membranave të qelizave të trurit. DHA (dhe EPA) duhet të merren nga dieta, pasi trupat tanë nuk i bëjnë këto. Jo të gjitha suplementet e vajit të peshkut përmbajnë doza të larta të DHA. Një që bën është Vaji i Peshkut Norvegjez, i bërë nga Carlson, në një shtesë të lëngshme me aromë natyrore limoni ose portokalli, gjë që e bën të lehtë marrjen e një doze të lartë pa pasur nevojë për të marrë shumë pilula.

Çfarë të bëni: Merrni dy lugë çaji, dy herë në ditë. DHA e pastër është gjithashtu në dispozicion në kapsula, por është më e shtrenjtë për një dozë të krahasueshme.

Shqetësoheni për harrimin e gjërave? Provoni nxitësit e trurit të Dr. Blaylock

Magnezi: Magnezi zvogëlon eksitotoksicitetin dhe inflamacionin e trurit, përmirëson rrjedhën e gjakut në tru dhe ngre nivelet e antioksidantit tonë kryesor të brendshëm, glutathione, në qelizat e trurit. Për thithjen më të mirë, përdorni një version të ngadalshëm të malate magnezit, siç është Magnezi ë / SRT, i bërë nga Jigsaë Health. Dy caplets përmbajnë 250 mg. L-threonate hyn më mirë në tru dhe vjen në një dozë 2,000 mg për kapsulë. Provoni të përdorni të dyja.

Çfarë të bëni: Merrni dy caplets të markës Jigsaë, dy herë në ditë me vakte. Merrni dy kapsula të magnezit L-threonate dy deri në tre herë në ditë.

Niacinamide: E quajtur ndryshe vitaminë B3, niacinamide luan një rol të madh në prodhimin e energjisë nga të gjitha qelizat, përfshirë qelizat e trurit.

Çfarë të bëni: Merrni 500 mg, dy deri në tre herë në ditë me vakte.

Metilkobalamina (vitamina B12): Kjo është forma më e absorbueshme dhe e dobishme e vitaminës B12, e cila është thelbësore për prodhimin e energjisë në tru, por shpesh me mungesë të te moshuarve. Preferohet një formë nëngjuhësore.

Çfarë të bëni: Merrni 10,000 mcg në ditë të një forme nëngjuhësore./CNA.al

https://www.newsmax.com/specials/memory-loss-aging-forgetfulness-treatment/2020/10/19/id/992685/

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Kur mund të jenë shqetësuese simptomat pas vaksinimit?

Publikuar

-

Nga

Kur mund të jenë shqetësuese simptomat pas vaksinimit?

Një plogështi e kishte kapluar Sinan Palojën në ditën kur e mori vaksinën kundër COVID-19, sëmundjes që shkakton koronavirusi.

Përveç kësaj, ai tha se nuk kishte përjetuar ndonjë simptomë tjetër si pasojë e imunizimit me vaksinën e kompanisë Pfizer/BioNTech.

“Ka qenë dita e parë pak plogështi, përndryshe nuk kam pasur temperaturë”, shpjegon ai.

Plogështia së bashku me disa simptoma të tjera janë ndër shqetësimet kryesore dhe më të shpeshta të personave që marrin vaksinën, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

“Deri më tani, shumica e rasteve të raportuara janë për efekte të lehta anësore si ethe, temperaturë, dhimbje krahu, kokëdhimbje, plogështi”, kanë thënë zyrtarë të Ministrisë së Shëndetësisë për Radion Evropa e Lirë.

Rritet numri i rasteve të reja me koronavirus në Kosovë

Ndërkohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe organizata të tjera të shëndetit, kanë bërë të ditur se marrja e vaksinave është e sigurt dhe efektet e mundshme anësore nuk e tejkalojnë rrezikun nga mosmarrja e vaksinës, përkatësisht pasojat që mund t’i kenë personat e prekur me COVID-19.

Një qytetare që deshi të qëndrojë anonime, ka treguar se ajo nuk kishte pasur fare simptoma pas vaksinimit ndërsa babai i saj 52-vjeçar e kishte përjetuar më rëndë.

“Lodhje, kokëdhembje. Ka zgjatur disa ditë”, tha ajo.

Në Kosovë, momentalisht jepen vetëm vaksinat e kompanive Pfizer/BioNTech dhe AstraZeneca, të dyja këto vaksina të aprovuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) dhe ajo amerikane (FDA).

Aktualisht, në Kosovë është duke u zhvilluar vaksinimi masiv i qytetarëve, që do të thotë se të gjithë personat mbi 18 vjeç, mund të regjistrohen për t’u imunizuar nëpërmjet vaksinimit.

Deri të shtunën në Kosovë janë dhënë mbi 356,000 vaksina. Qeveria e Kosovës ka thënë se e ka prioritet vaksinimin e 60 për qind të qytetarëve deri në fund të vitit.

Cilat mund të jenë efektet më të rënda pas vaksinimit?

Përveç simptomave të lehta që mund të shfaqen te të gjithë njerëzit që e marrin vaksinën kundër koronavirusit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë ekzistojnë edhe disa efekte anësore më të rënda, të cilat janë ekstremisht të rralla.

“Efektet tjera anësore janë shumë të rralla: mpiksja e gjakut, miokarditi, perikarditi”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë.

Shqetësimi mund të ekzistojë edhe për ndonjë reaksion të mundshëm alergjik. Sipas Ministrisë, këto efekte anësore janë edhe njëra ndër arsyet kryesore, pse ka pasur ngurrim të qytetarëve për t’u vaksinuar.

Inflamacion i rrallë në zemër lidhet me vaksinat e Pfizer-it dhe Modernas

Shumë shtete të BE-së kanë vendosur kufizime në përdorimin e vaksinës AstraZeneca si dhe vaksinës Johnson&Johnson, për shkak të shqetësimeve për mpiksje të gjakut. Deri më tani, probabiliteti i këtyre rasteve ka qenë katër raste në një milion të vaksinuar.

LEXO EDHE:  FOTOT/ U dobësuan nga dieta? Ja si kanë vepruar Meta, Eriku dhe Sara

LEXO EDHE:  Ushqimet për një super seks, mos i shmangni

Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Ministria e Shëndetësisë në Kosovë, ka thënë se “nga raportet e paraqitura në Komisionin për hulumtimin e efekteve anësore pasvaksinale, nuk ka pasur raporte te mpiksjes së gjakut”.

Momentalisht, nëpër qendra të vaksinimit në vend, është vendosur sistemi i kontrollit ku qytetarët presin disa minuta pas vaksinimit, për t’u siguruar se do të kenë ndihmë mjekësore të menjëhershme, në rast të ndonjë efekti të rëndë apo reaksioni alergjik.

Gjithashtu, qytetarët furnizohen me dokumente ku janë të detajuara përmbajtjet e secilit lloj të vaksinës që jepet në Kosovë dhe ata mund të zgjedhin me cilin lloj do të vaksinohen.

A dallojnë simptomat nga lloji i vaksinës që merret?

Nga monitorimet deri më tani, nuk është vërejtur që simptomat pas marrjes së vaksinës dallojnë nga lloji i vaksinës i cili merret.

“Simptomat eventuale pasvaksinale, janë pothuajse të ngjashme për secilën vaksinë”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Shëndetësisë.

Ata kanë bërë të ditur se çdo qendër e vaksinimit, është e pajisur edhe me formularin e raportimit te efekteve anësore eventuale pasvaksinale, të cilat janë të obliguar t’i raportojnë në rast se shfaqen dhe të njëjtat ia përcjellin Komisionit për hulumtimin e efekteve serioze pasvaksinale.

Deri më tani, Ministria ka bërë të ditur se personat e vetëm që duhet shtyrë vaksinimin, janë njerëzit që kanë çfarëdo sëmundje akute, mundësisht deri sa të shërohen.

SHBA: Paralajmërim rreth vaksinave Pfizer, Moderna për inflamacion të rrallë në zemër

“Kjo vlen edhe për COVID-19, por edhe për sëmundjet e tjera. Megjithatë, njerëzit me sëmundje kronike dhe simptoma të qëndrueshme, mund të marrin vaksinat (p.sh. personat me sëmundje obstruktive kronike të mushkërive)”, thuhet në njoftim.

Ndërkaq vaksinimi i shtatzënave, rekomandohet “në rastet kur përfitimet e vaksinimit për shtatzënën tejkalojnë rreziqet e mundshme”.

Momentalisht, nëpër botë po shpërndahet me shpejtësi varianti i ri COVID-19 i quajtur “Delta”. Vaksinimi masiv po shihet si zgjidhje e vetme për të evituar një valë të re të infektimeve masive me fillimin e sezonit të vjeshtës.

Një studim i ri në revistën mjekësore “New England Journal of Medicine” ka thënë se dy doza të vaksinës Pfizer/BioNTech ose AstraZeneca kundër koronavirusit, janë efektive kundër variantit më ngjitës Delta, aq sa janë kundër variantit të mëparshëm dominues Alfa./rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Konfirmimi i variantit ‘Delta’ në Shqipëri/ Alimehmeti qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik

Publikuar

-

Nga

Konfirmimi i variantit ‘Delta’ në Shqipëri/ Alimehmeti qetëson qytetarët: Nuk ka vend për panik

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti thotë se nuk ka vend për panik pas konfirmimit të pranisë së variantit “Delta” të COVID-19 në Shqipëri. Gjatë një interviste për Euronews Albania, ia tha se i vetmi shqetësim është transmetueshmëria e lartë dhe për këtë do të pritet dy javë për të parë se do të rriten rastet e reja.

Mjeku Alimhehmeti theksoi se personat që e kanë kaluar njëherë COVID-19 edhe në rast se infektohen me variantin “Delta” ata nuk shfaqin simptoma të rënda pasi kanë krijuar imunitet natyror. Gjithashtu e njëjta gjë vlen edhe për personat që kanë marrë dy doza të vaksinave kundër virusit.

“Këto dy grupe janë të mbrojtura pasi mund ta kalojnë me efekte të lehta. Duhen dy javë për të kuptuar trajektoren e infektimeve. Kjo javë ka qenë e qëndrueshme me incidencë të ulët. Greqia e ka 292 incidencën për 100 mijë banorë ndërsa ne e kemi 9, shumë më të ulët”, tha epidemiologu.

LEXO EDHE:  U shtrua dy javë më parë/ Avokati Maks Haxhia lë spitalin

Sipas z. Alimehmeti vdekjet e shkaktuara nga varianti “Delta” që u përhap nga India, janë shtatë herë më të pakta se sa numri i fataliteteve të shkaktuara nga varianti britanik “Alpha”.

LEXO EDHE:  FOTOT/ U dobësuan nga dieta? Ja si kanë vepruar Meta, Eriku dhe Sara

“Të dhënat flasin se vdekshmëria është 0.3% ndërsa me rastin ‘Alfa’ është përllogaritur 2.0%. Vdekshmëria për variantin ‘Delta’ është shtatfish më e ulët duke marrë parasysh terrenin që ka më shumë njerëz qe kanë kaluar dhe vaksinime ka më shumë”, përfundoi mjeku./euronews

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Situata e Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

Situata Covid në Shqipëri/ Ja sa raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 4,078  testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 22 qytetarë në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 raste në Tiranë, Kurbin, Kukës, 2 raste në Lezhë, Gjirokastër, Dimal, 1 rast në Kavajë, Vlorë, Fushë- Arrëz.

Aktualisht janë 280 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 9 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 14 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,139 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Vuani nga depresioni dhe pagjumësia?/ Këto janë 8 ushqimet që ju ndihmojnë

LEXO EDHE:  U shtrua dy javë më parë/ Avokati Maks Haxhia lë spitalin

Statistika (25 Korrik 2021)
Raste të reja ditore        22
Të shëruar në 24 orë     14
Të shtruar në spitale      9
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                4078

Testime totale             879,340
Raste pozitive             132,875
Raste të shëruara       130,139
Raste Aktive                       280
Humbje jete                   2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë              98
Elbasan            30
Kukës                29
Vlorë                26
Lezhë               26
Durrës              18
Shkodër           17
Fier                   14
Berat               13
Korçë                6
Gjirokastër        3

LEXO TE PLOTE