LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha kundër Bashës/ Mesazhi i koduar i ish-kryeministrit

17 Qershor 2021, 09:38, Politikë CNA
Berisha kundër Bashës/ Mesazhi i koduar i ish-kryeministrit

Ish-kryeministri Sali Berisha, tashmë duket qartë se po mban qëndrime kundër kreut të Partisë Demokratike Lulzim Basha.

Një tjetër detaj që tregon se tashmë kemi një Lulzim Bashë të braktisur dhe të vetmuar janë zgjedhjet e 13 qershorit.

Në këto zgjedhje, Lulzim Basha arriti të mbajë karrigen e kryetarit, edhe pse me një humbje të ndjeshme të votave, në krahasim me vitin 2017.

Por, një detaj që bie në sy, është fakti se mesa duket tashmë Lulzim Basha ka humbur mbështetjen e liderit historik të demokratëve, Sali Berisha.

Pas zyrtarizimit të rezultatit të zgjedhjeve nga kryetari i Komisionit Zgjedhor në PD, Jemin Gjana,  Sali Berisha, nuk ka bërë asnjë reagim publik për zgjedhjet, as për të uruar Lulzim Bashën për fitoren, as për të kontestuar manipulimet, tashmë të bëra publike.

Përkundrazi, Sali Berisha duket se i ka drejtuar një mesazh të koduar Lulzim Bashës, ndërsa ai ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale, një video kur ishte kryetar i PD-së, gjatë një takimi në Korçë.

Sikurse shikohet në videon më poshtë, Sali Berisha në Korçë kishte një mbështetje të jashtëzakonshme, ku tregon qartë se ai është ?njeriu I shesheve?, ashtu siç e ka deklaruar edhe vetë Berisha. Ndërsa në të kundërt, Lulzim Basha zhvillon takime në ambiente të mbyllura, ku mezi i mblidhen 50 vetë. (Lexo këtu)

Video më poshtë flet vetë.

Por, ky nuk është i vetmi qëndrim që Sali Berisha ka mbajtur kundër Lulzim Bashës.

Në një dalje mediatike në 27 maj, Berisha ka komentuar garën për zgjedhjen e kreut të PD-së, për të cilën tha se priste që të shtyhej dhe jo të afrohej data.

Sipas Berishës, PD tashmë kishte detyra të tjera dhe jo të afronte datën e zgjedhjeve.

Dalja e Berishës, dhe qëndrimi që ai mbajti në lidhje me garën për kreun e PD-së, duken qartë se ai tashmë është kundër Lulzim Bashës. (Lexo këtu)

Nga ana tjetër ka edhe një artikulim të mbajtur pak ditë më parë nga Berisha, ku ky i fundit nuk mohoi mundësinë e rikthimit në krye të PD-së. (Lexo këtu)

Po ashtu Berisha, edhe ditën e zgjedhje, në 13 qershor, ka deklaruar se i qëndron deklaratës së tij.

Duke folur për gazetarët pas votimit, i pyetur nga gazetarët nëse i qëndron deklaratës për rikthimin në krye të PD, Sali Berisha tha se ?është konsistent në deklaratat e tij.?

Në fakt gjithçka e artikuluar nga Berisha, duken të jenë mesazhe të drejtpërdrejta për Lulzim Bashën.

Gjithashtu kujtojmë këtu edhe qëndrimet e forta të Berishës, në studion e Opininion, ku ai i faturoi Lulzim Bashës çdo vendim politik që ka çuar drejt katastrofës Partinë Demokratike. (Lexo këtu).

Pra, ajo çfarë është e kuptueshme qartë, është fakti se Sali Berisha po e ndëshkon hapur Lulzim Bashën, pas vendimit të DASH, i cili i ndalonte hyrjen në SHBA ish-kryeministrit dhe familjarëve të tij.

Deklaratat e Berishës, tregojnë qartë për një ndëshkim që duket se ish-kryeministri po i bën atij që vetë suportoi dhe vendosi në krye të PD-së.

Mesa duket tashmë Berisha është lodhur nga Lulzim Basha dhe paaftësia e tij epike, e cila ishte ndoshta ndër faktet kryesore që e ekspozoi para SHBA, duke sjellë kështu edhe atë vendim të publikuar disa ditë më parë nga DASH./ CNA.al

Foto fakt/ Basha dështon në Korçë

Faktet dhe akuzat/ Berisha ekzekuton Bashën

Faktet/ Sali Berisha kërcënon publikisht Lulzim Bashën

Berisha ndërhyn në garën e PD/ Shfaqet kundër Bashës

Zbulohet pse hesht kreu i PD-së/ Basha u shkollua me paratë e Soros

12:43 Politikë

362= Petrit Vasili

Kaq është vlera, vetëm 362.Ky është numri korrespondues, num...

Lajmet e fundit nga