Connect with Us

Presidenti Biden deklaron se do të bashkëpunojë me Rusinë për të vendosur stabilitet strategjik

Bota

Presidenti Biden deklaron se do të bashkëpunojë me Rusinë për të vendosur stabilitet strategjik

Publikuar

-

Presidenti Biden deklaron se do të bashkëpunojë me Rusinë për të vendosur stabilitet strategjik

Sot ishte takimi i fundit i samitit mes presidentit rus Vladimir Putin dhe Presidentit amerikan Joe Biden. Pas takimit, Biden dha një konferencë për shtyp ku ndau me publikun këndvështrimin e tij rreth dialogut me presidentin Rus si dhe pikat më të rëndësishme të bisedës së tyre dhe të ardhmes së marrëdhënieve midis dy superfuqive.

Fillimisht, Biden theksoi se të dyja këto vende “ndanin një përgjegjësi unike për të menaxhuar marrëdhëniet mes tyre në mënyrë që të ruhet stabiliteti dhe të punohet për interesat e përbashkët”.

Agjenda ime, tha Biden, nuk është kundër Rusisë apo kujtdo shteti, ajo është vetëm për popullin Amerikan, duke shtuar se agjenda e tij është e fokusuar parimisht në luftën kundër COVID-19, rimëkëmbjes së ekonomisë dhe mbrojtjes së qytetarëve amerikan.

Presidenti Biden tha se një nga pikat që u fol në takimin me Putin ishin të drejtat universale të njeriut duke theksuar se SHBA është themeluar mbi këto të drejta dhe do të flasë gjithnjë kundër shkeljeve të tyre, duke përmendur edhe rastin e burgosjes së kritikut të Kremlin, Alexei Navalny.

“Si mund të më quanin presidentin e SHBA, nëse nuk do të flisja kundër shkeljeve të të drejtave themelore të njeriut. Ndaj një nga pikat për të cilat folëm ishte liria e shtypit dhe liria e fjalës. Të drejtat e njeriut do të jenë gjithnjë pjesë e tavolinës së diskutimit, është pjesë e ADN-së sonë,” tha Biden.

LEXO EDHE:  Basha takim me drejtuesit e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare/ Zbardhen diskutimet

Një tjetër pikë e rëndësishme gjatë fjalimit të tij ishte se mes Rusisë dhe SHBA-së duhet të vendosen disa “rregulla loje” të cilat duhet të ndiqen nga të dyja shtetet në mënyrë që të arrihet stabiliteti.

“Na duhen disa rregulla bazë të cilave duhet t’i bindemi. Gjenden fusha ku ndajmë interes të përbashkët dhe një nga këto është stabiliteti strategjik. Ne ramë dakort të ngremë mekanizmat e duhur për të vendosur disa masa për kontrollin e armëve, për të ulur rrezikun e konfliktit të paqëllimshëm, të punojmë për një mekanizëm që na lejon të mbajmë nën kontroll disa armë të reja të rrezikshme e të sofistikuara që kanë dalë në skenë kohët e fundit,” tha Biden.

Së fundmi, Biden shtoi se disa pika të tjera ku SHBA dhe Rusia kanë vendosur të bashkëpunojnë janë siguria ndaj sulmeve kibernetike, misionet humanitare në Siri, zgjidhja e konfliktit rajonal për Ukrainën dhe Bjellorusinë, si dhe vendosmëria për të mos lejuar Iranin të avancojë në prodhimin e armëve bërthamore./euronews

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Publikuar

-

Nga

Kina vendos sanksione ndaj shtatë shtetasve amerikanë

Kina njoftoi të premten se po vendos sanksione ndaj disa shtetasve amerikanë në përgjigje të sanksionimit nga ana e Shteteve të Bashkuara të shtatë zëvendësdrejtorëve dhe drejtorit të zyrës ndërlidhëse të Pekinit në Hong Kong.

Personi me profilin më të lartë mes të sanksionuarve është ish sekretari amerikan i Tregtisë Wilbur Ross.

Përveç kësaj, Kina tha se do të vinte në shënjestër edhe Kryetaren e Komisionit të Rishikimit Ekonomik dhe të Sigurisë SHBA-Kinë Carolyn Bartholomew, ish-drejtorin e stafit të Komisionit Ekzekutiv të Kongresit për Kinën Jonathan Stivers, DoYun Kim nga Instituti Demokrat Kombëtar, nëndrejtorin e Institutit Ndërkombëtar Republikan Adam King, dretoreshën e organizatës Human Rights për Kinën Sophie Richardson dhe Këshillin Demokratik të Hong Kongut.

“Veprimet e ndërmarra nga SHBA shkelin rëndës ligjin ndërkombëtar dhe normat themelore të marrëdhënieve ndërkombëtare dhe ndërhynë seriozisht në punët e brendshme të Kinës. Kina i kundërshton fuqishëm këto veprime dhe i dënon ashpër ato, ”thuhet në një deklaratë të Pekinit.

“Punët e Hong Kongut janë çështje të brendshme të Kinës. Çdo përpjekje nga lojtarë të jashtëm për të ndërhyrë në punët e Hong Kongut përbën një pengesë të qartë, “thuhet më tej në deklaratë.

LEXO EDHE:  Blinken zotohet për rihapje të konsullatës në Jerusalem

“Më duhet të them se kjo është thjesht zhurmë dhe shpërqendrim. Ne kemi punë për të bërë dhe këto sanksione nuk do të na e heqin vëmendjen aspak nga kryerja e detyrës sonë”, tha zonja Richardson. “Uroj që qeveria kineze të përqendrojë energjitë e saj në dhënien fund të krimeve kundër njerëzimit të kryera kundër ujgurëve dhe krimeve të tjera të rënda të të drejtave të njeriut “.

LEXO EDHE:  Shtëpia e Bardhë, e hapur për negociata me demokratët për paketën e ndihmave

“Të jem e sinqertë, jam shumë më e shqetësuar për statusin e mbrojtësve të të drejtave të njeriut në të gjithë Kinën. Kjo është ajo që ka rëndësi”, tha drejtoresha e organizatës Human Rights për Kinën.

Përveç sanksionimit të zyrtarëve kinezë, Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim kohët e fundit për kompanitë amerikane lidhur me rrezikun e veprimtarisë së tyre në Hong Kong.

Sanksionet janë të parat që ndërmerren nga Kina sipas një ligji të miratuar në qershor dhe vijnë vetëm disa ditë para se Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman shkon për një vizitë në Kinë./voa

 

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Publikuar

-

Nga

Hashim Thaçi mbetet në paraburgim, i refuzohet kërkesa për t’u mbrojtur në liri

Gjykata Speciale e Hagës ka marrë vendim që t’i refuzohet kërkesa ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit, që ky i fundit të mbrohet në liri.

Sipas raportimeve, ka qenë gjyqtari i procedurës paraprake Nicollas Guillou që ka marrë vendimin duke e lënë sërish pas 9 muajsh në burg Thaçin.

Në vendimin e tij të specifikuar, gjyqtari Guillou ka urdhëruar mbrojtjen e Thaçit që parashtresat në lidhje me rishikimin tjetër të paraburgimit t’i dërgojë deri më 31 gusht.

LEXO EDHE:  Basha viziton biznesin në Tiranë/ I bën thirrje qytetarëve të konsumojnë produkte shqiptare

Paraprakisht, avokati i ish-presidentit Thaçi, Gregory Keohe, ka dërguar në Gjykatë parashtresat e tij për lirimin nga paraburgimi të ish-presidentit.

LEXO EDHE:  Do të nënshkruajë nesër marrëveshjen me Kryemadhin/ Basha bën lëvizjen e papritur

Në këto parashtresa, Keohe përveç kundër-argumentimit të fakteve të prezantuara nga Prokuroria, jep detaje edhe për garancitë e ofruara për lirimin nga paraburgimi të Thaçit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Vërshimet si pasojë e reshjeve/ Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Publikuar

-

Nga

Vërshimet si pasojë e reshjeve/ Shembet ura në Siberi, bllokohet hekurudha më e gjatë në botë

Vërshimet si pasojë e reshjeve të furishme në Siberi kanë çuar në shembjen e një urë, duke e shkëputur hekurudhën siberiane, më e gjata në botë që shtrihet nga Moska deri në qytetin Vladivostok.

Shembja që ndodhi të premten ndaloi operimet e trenave për disa orë përgjatë hekurudhës mbi 9 mijë kilometërshe të gjatë, duke bërë që presidenti rus, Vladimir Putin të kërkojë që ekipet riparuese të punojnë shpejt për të zgjidhur problemin.

LEXO EDHE:  Basha takim me drejtuesit e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare/ Zbardhen diskutimet

Banorët në rajonin e Zabaikalye thanë se shembja e urës u bë afër fshatit Nizhnayaya Kuenga pasi lumi Aleur shpërtheu jashtë shtratit duke vërshuar qytetin Chernyshevsk dhe disa fshatra përreth.

LEXO EDHE:  Basha takim me drejtuesit e Shoqatës Mikrofinanca Shqiptare/ Zbardhen diskutimet

Ministria e Emergjencave tha se asnjë vdekje nuk është raportuar pas shembjes së urës duke thënë se trenave i është ndryshuar drejtimi./rel

LEXO TE PLOTE