Connect with Us

Euro 2020/ Turqia e dorëzuar, e mund edhe Uellsi

Sport

Euro 2020/ Turqia e dorëzuar, e mund edhe Uellsi

Publikuar

-

Uellsi ka marrë një fitore shumë të rëndësishme kundër Turqisë (2-0) në ndeshjen e xhiros së dytë të fazës grupore të ‘Euro 2020’ që u zhvillua në Baku të AzerbajxhanitAaron Ramsey ishte protagonist i fraksionit të parë, duke qenë se pati tri raste vetëm me portierin dhe arriti të ishte efektiv në njërin prej tyre. Herën e parë goditjen e tij e ndali gardiani turk, herën e dytë goditi mbi portë, ndërsa herën e tretë e futi topin në rrjetë.

Rastin e parë të mirë, mesfushori i Juventusit e pati në minutat e para të takimit dhe pa shikuar fare goditi drejt portës, mirëpo portieri Ugurcan Cakir bëri një pritje të mrekullueshme. Një tjetër mundësi akoma më të mirë, Ramsey e pati në minutën e 24 kur doli i vetëm para portierit, mirëpo goditi mbi portë.

Megjithatë, mesfushori uellsian nuk e shpërdoroi shansin e tij të tretë. Gareth Bale tregoi vizionin e tij duke e gjetur në zonë ‘numrin 10’, i cili këtë herë e dërgoi topin në rrjetë (43’).  Anësori ndodhej pranë mesit të fushës, vërejti pozicionim e Ramseyt, goditi me të majtën dhe harkimi i tij arriti në gjoksin e mesfushorit, i cili e ndali dhe kësaj radhe ishte i saktë.

Në gjysmën e dytë, Bale përjetoi një moment të pakëndshëm. Fillimisht, ai ia doli që të nxirrte një njëmbëdhjetëmetërsh. Përgjegjësinë e mori vet 31-vjeçari, mirëpo goditja e tij nga pika e bardhë shkoi lart mbi portë. Nderkaq, në fund pati tensione dhe përplasje ndërmjet futbollistëve, rastet nuk munguan edhe në minutat e mbetura, derisa uellsianët realizuan edhe një herë me anë të Connor Roberts (90’+6). Asistues ishte sërish Bale.

Kjo është fitorja e parë e Uellsit në Grupin A, ndërsa duke llogaritur edhe pikën në barazimin ndaj Zvicrës, qëndron në krye me katër pikë. Turqia në anën tjetër, ka pësuar edhe humbjen e dytë në fazën grupore dhe qëndron në fund me zero pikë, si dhe ndodhet në situatë shumë të vështirë. / CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

E bujshme, tifozët e Bayern Munich kërkojnë largimin e Nagelsmann!

Publikuar

-

Nga

Nëse moti i bukur dallohet që në mëngjes, atëherë sezoni i Bayern Munich, i pari me Julian Nagelsmann në stol  rrezikon të jetë një dështim epokal. Fati i  trajnerit gjerman është se thënia e famshme nuk është një verdikt. Humbja e pësuar me Napolin me shifrat 0-3 ka acaruar tifozët e kampionëve të Gjermanisë. Pa rezultate dhe me një konsideratë  jo të mirë nga tifozët për shkak të së shkuarës së tij tek  Munich 1860, tekniku 34-vjeçar po merr që tani mbi vete në rrjetet sociale hashtagun  #NagelsmannOut.

Më shumë se dy gola të pësuar mesatarisht në katër ndeshjet  përgatitore deri më tani , tre humbje dhe një barazim edhe pse pa vlerë pikësh janë rezultatet qe kanë vendosur në vështirësi trajneri e ri të “die rotten”. Pas disfatës 2-3 kundër Këlnit dhe barazimit  2-2 ndaj Ajaksit, në harkun kohor të tre ditëve ekipi i  Nagelsmannit u mposht  fillimisht 0-2 nga Moenchengladbach dhe më pas 0-3 nga Napoli i Spallettit.

Eshtë e çuditshme të shohësh një luftanije si ajo bavareze të marrë ujë kaq lehtë, aq më tepër duke pasur parasysh se tashmë ka në stol një nga trajnerët më premtues në skenën evropiane , me ish teknikun e Leipzig  që pasoi Hansi Flickun. Patjeter duhet kohë  edhe për Bayern që të përshtatet me idetë Nagelsmann, por opinioni negativ i tifozëve mund të bëhet gjithashtu një faktor problematik gjatë sezonit.

Sipas gjykimit të tifozëve bavarezë dy mëkate të mëdha janë mbi kokën e Nagelsmann, që për hir të së vërtetës nuk shquhet për simpatinë e tij, mëkatet janë: mungesa e trofeve dhe mbi të gjitha e kaluara tek  Munich 1860. Në ndeshjen ndaj Ajaksit u shfaq edhe një flamur kundër trajnerit për këtë arsye, duke e etiketuar si derr. Pas nokautit kundër Napolit furia e tifozëve është shfaqur menjëherë në rrjetet sociale dhe hashtagu  #NagelsmannOut  po kthehet në trend në Gjermani.

LEXO TE PLOTE

Sport

“Pashë Eriksenin e vdekur, jam i sigurt”, sulmuesi i Barcelonës rrëfen momentin e tmerrit gjatë Europianit: Ndjeva se…

Publikuar

-

Nga

Sulmuesi danez tregon eksperiencën e tij në Europianin e Euro2020, ku padyshim më tepër se ndeshjet e rezultatet i është fiksuar ngjarja me shokun e tij të ekipit, Eriksen, që në ndeshjen e parë.

Edhe pse kanë kaluar shumë javënga përfundimi i Europianit, cdo skuadër në atë kampionat ka kujtimin e saj të mirë apo të keq nga ai aktivitet. Padyshim që vec fituesëve dhe finales të gjtihë nuk do të harrojnë ngjarjen e ndodhur që në fillim, humbjen e ndjenjave të Eriksen në nveshjen e parë të Danimarkës.

Shoku i tij i kuadrës Martin Braithwaite ka folur për herë të parë mbi atë që përjetoi kur Christian Eriksen humbi ndjenjat në fushë, gjatë ndeshjes Danimarkë-Finlandë, në “EURO 2020”.

Sulmuesi danez i Barcelonës tha se e pa të vdekur shokun e tij të skuadrës.

“Ishte eksperienca më e keqe e jetës sime. U kthye në makth ajo që për ne ishte një nga eventet sportive më të rëndësishme. Ishte shokuese për të gjithë. Pati një moment kur unë u afrova për të parë Eriksenin dhe ai nuk ishte aty. Po i shikoja trupin, por ai nuk ishte aty. Kishte ikur, jam i sigurt fare. Njeriu e kupton kur sheh dikë që ka vdekur”, tha Braithwaite në një dokumentar të prodhuar nga Lucky Metal dhe 433.

“Aty nisa të lutesha. Ishte gjëja e vetme që mund të bëja në atë moment. Iu drejtova Zotit. Të gjithë mjekët kishin ardhur aty për ta risjellë në jetë dhe pamjen që kishim para syve nuk do dëshiroja që ta përjetojë njeri. Por, fundi ishte i lumtur. E rëndësishme është që Christian (Eriksen) është mirë”, shtoi sulmuesi.

LEXO TE PLOTE

Sport

ZYRTARE/ Tjetër “divorc” te Vllaznia, mesfushori largohet nga shkodranët pas 6 muajsh

Publikuar

-

Nga

Vllaznia ka mbyllur bashkëpunimin me Milos Kalezic. Klubi shkodran njofton se pas gjashtë muajsh me ekipin, mesfushori malazez e mbyll me kuqeblutë pas ndeshjeve të Europës. 27-vjeçari u aktivizua si titullar fundin e sezonit të shkuar dhe në katër ndeshjet europiane që shkodranët luajtën në Conference League.

Njoftimi:

KF Vllaznia bën të ditur se ka mbyllur bashkëpunimin me futbollistin Milos Kaleziç. KF Vllaznia e falenderon lojtarin për kontributin e dhënë për skuadrën tonë gjatë gjysmës së dytë të sezonit të kaluar si dhe në fitimin e trofeut të Kupës së Shqipërisë, e po ashtu edhe në ndeshjet e Kupave të Europës dhe i uron suksese në karrierën e tij të mëtejshme.
Faleminderit Milos Kaleziç!
Thank you Milos Kaleziç!

LEXO TE PLOTE