Connect with Us

Ekspertët: Mos u futni në një vaskë me ujë të nxehtë nëse shihni…

Life Style

Ekspertët: Mos u futni në një vaskë me ujë të nxehtë nëse shihni…

Publikuar

-

Ekspertët: Mos u futni në një vaskë me ujë të nxehtë nëse shihni...

Me ditët dhe netët akoma të freskëta në shumë vende të SHBA-së njerëzit po preferojnë të relaksohen në ambiente me banja të nxehta. Sidoqoftë, përpara se të provoni nxhetësinë e ujit, ekziston një rrezik serioz i vaskës së nxehtë që ekspertët duan që ju të shmangni.

Nëse vaska po lëshon shumë avull, mos u futni brenda.Të gjitha vaskat e nxehta ka të ngjarë të lëshojnë pak avull, veçanërisht kur ato janë dukshëm më të ngrohta se ajri jashtë. Sidoqoftë, nëse vaska e nxehtë ku do të futeni është e rrethuar nga një sasi e konsiderueshme avulli, mund të dëshironi të rishikoni hyrjen.

“Uji me avull është origjina e sëmundjeve bakteriale si diarreja dhe legjionarët”, “thotë Brandon O’Malley , pronar i Kompanisë Sauna . “Shumica e këtyre sëmundjeve shkaktohen nga thithja e avullit të ndotur të ujit të nxehtë”, shpjegon O’Malley.

Ekspozimi i baktereve Legionella mund të çojë në rreziqe serioze shëndetësore.Sëmundja e legjionarëve është një lloj pneumonie serioze që mund të çojë në konfuzion, kollë, diarre, ethe, dhimbje koke, dhimbje muskulore, të përziera dhe marrje fryme, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC). Simptomat e Legjionarëve zakonisht shfaqen nga 2 deri në 10 ditë pas ekspozimit ndaj Legionella.

Ethet Pontiac priren të jenë një infeksion më i lehtë i mushkërive, simptomat e të cilit ndodhin zakonisht brenda tre ditësh nga ekspozimi ndaj Legionella; simptomat, të cilat zakonisht përfshijnë dhimbje muskulore dhe ethe, zakonisht zgjasin nën një javë. Nëse keni zhvilluar ndonjë nga simptomat e lartpërmendura dhe kohët e fundit keni qenë në ose pranë një vaske të nxehtë, kontaktoni një profesionist mjekësor.

Disa grupe ka më shumë të ngjarë të sëmuren rëndë se të tjerët.Ndërsa sëmundja e Legjionarëve dhe Ethet Pontiac mund të çojnë në komplikime serioze shëndetësore, CDC thotë se njerëzit e shëndetshëm zakonisht nuk sëmuren kur ekspozohen ndaj Legionella.

LEXO EDHE:  Gjermania midis panikut dhe kujdesit nga koronavirusi/ Çfarë thonë ekspertët

Sidoqoftë, duhanpirësit aktualë ose të mëparshëm, individë me probleme kronike të shëndetit të mushkërive, njerëz me kancer, individë me imunitet të kompromentuar, njerëz 50 e më të vjetër dhe ata me sëmundje kronike duke përfshirë dështimin e veshkave, dështimin e mëlçisë ose diabetin, janë në rrezik më të madh të komplikimeve nga ekspozimi i Legionella .

Edhe ecja afër një vaske të ndotur që lëshon avull mund t’ju vë në rrezik.Edhe nëse në të vërtetë nuk zhyteni në vaskën e nxehtë, përsëri mund të jeni në rrezik për tu prekur nga sëmundja e Legionaireve ose Ethet Pontiac.

Sipas një raporti të vitit 2020 të publikuar nga Departamenti i Shëndetit dhe Shërbimeve Njerëzore të Karolinës së Veriut, 135 njerëz zhvilluan sëmundjen e Legionnaire dhe një person zbriti me Ethet Pontiac pasi morën pjesë në Panairin e Shtetit Malor NC në 2019. Në total, 96 persona ishin u shtrua në spital për shkak të shpërthimit dhe katër vdiqën. Pas një hetimi, të gjitha sëmundjet u gjurmuan në vaska të nxehta të ekspozuara që lëshonin ujë të aerosolizuar , i cili më pas u mor me frymë nga të pranishmit./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“Kanë humb një thesarë që se gjejnë ma…”/ Mërzitet Antonela, kujt ia drejton mesazhin ‘thumbues’

Publikuar

-

Nga

“Kanë humb një thesar që nuk e gjejnë ma…”/ Mërzitet Antonela, kujt ia drejton mesazhin ‘thumbues’

Antonela Berishaj është kthyer në një nga personazhet më të ndjekur të showbizzit.

Bjondja bukuroshe u bë se njohur falë pjesëmarrjes së saj në Përputhen, nga ku doli beqare.

Pas daljes nga Përputhen ajo u bë pjesë e ekranit ku u bë bashkë moderuese e emisionit Top Arena.

Pas kësaj eksperience, Antonela ka vijuar pushimet e saj, teksa herë pas here publikon foto provokuese.

Mbrëmjen e sotme ajo ka ndarë me ndjekësit në rrjetin social Instagra, një mesazh nga Elhaid Cufi, ku shkruan “Nuk duhet të mërzitesh ti pse njerëzit nuk të vlerësojnë sinqeritetin, leni të mërziten ata kur të kuptojnë se kanë humb një thesar që se gjejnë ma…”.

Nuk dihet se kujt ia drejton Antonela mesazhin ‘thumbues’, ndoshta mund të jetë dhe për Mevlanin i cili zgjodhi Ledianën para saj, megjithëse dyshja sot nuk janë më bashkë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Të gjithë duan të jenë si ato/ Dy shenjat më të forta të horoskopit

Publikuar

-

Nga

Të gjithë duan të jenë si ato/ Dy shenjat më të forta të horoskopit

Akrepi

Nëse ka një shenjë që është vazhdimisht e hapur për ndryshim dhe mendim është Akrepi.

Me Jupiterin në Ujor, jo vetëm që do të ndiheni aventureskë dhe me shpirt të lirë, por do të dëshironi të shihni mundësi të reja për të bërë atë që keni ëndërruar gjithmonë .

Shigjetari

Vetëvlerësimi është një derë rrotulluese për ju derisa planeti juaj sundues të shkruajë emrin tuaj në planifikuesin e tij të ngjarjeve kozmike dhe t’iu drejtojë drejt vetëvlerësimit dhe dashurisë për veten.

LEXO EDHE:  Ish-ministri i Ramës bën deklaratën e fortë/ Ja kush i ka marrë vendimet për koronavirusin

LEXO EDHE:  Ekspertët: Legalizimi i prodhimit të marijuanës medicinale nuk ndal krimin, problemet sociale

Dashuria ndaj vetes ju duket mahnitëse dhe kjo do t’ju çojë përpara në një moment, ku të gjithë rreth jush do të dëshirojnë të jenë si ju./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Pak ditë pas duetit me Ylli Limanin/ Elvana Gjata sjell një tjetër bashkëpunim

Publikuar

-

Nga

Pak ditë më parë, Elvana Gjata dhe Ylli Limani publikuan dy këngë në një të titulluara “E di” dhe “Marre”.

Bashkëpunimi rezultoi shumë i suksesshëm dhe numëron miliona klikime në Youtube.

Por surprizat nuk kanë mbaruar këtu. Elvana ka sjellë bashkëpunimin me dy artsitët ndërkombëtarë, Inna dhe Sickotoy, të cilin e kishte paralajmëruar më parë.

Një klip plot ngjyra dhe tejet i përshtatshëm  për sezonin veror./ CNA.al

LEXO TE PLOTE