Connect with Us

Demokrati nga Korça i përvishet Bashës/ “Me ty në krye Rama do vari xhaketën e do fitojë”

Politikë

Demokrati nga Korça i përvishet Bashës/ “Me ty në krye Rama do vari xhaketën e do fitojë”

Publikuar

-

/

Demokratët kanë dalë të zhgënjyer nga zgjedhjet e 25 Prillit.

Një anëtar i Partisë Demokratike nga Korça  ka telefonuar mëngjesin e sotëm në Report Tv, ku është shprehur se Lulzim Basha duhet ta pranojë humbjen dhe të mos justifikohet duke thënë see vodhën votat.

Sipas tij, Basha po qëndron në parti për të mbrojtur veten e tij nga aferat korruptive që mund të ketë bërë.

Demokrati theksoi se tani që Basha u konfirmua përsëri në krye të PD, Rama të mos bëjë as politikë asgjë, të rrijë të verë xhaketën sepse fiton prapë.

Sa të jetë Luli atje Rama të verë xhaketën në kremastar fiton, jo vetë. Luli është humbës dhe mos thotë jo mi vodhën, jo s’mi vodhën. Ai tha që fitorja është këtu në kuti, unë që flas jam demokrat i 90’ dhe kam votuar për PD dhe votoj prapë. Madje tani votën për kryetar unë ja kam dhënë asaj vajzës, Edith Harxhi se Luli nga humbja në humbje po e çon PD. Ai duhet të ikë me patjetër se çfarë halli ka që kërkon të rrijë atje, o do të mbrojë veten për aferat që mund të kenë bërë siç flitet në media a se si nuk e di. Po nuk iku Luli të riogranizohet PD, sepse kjo parti është një forcë e madhe mund ta quash edhe si pasuri kombëtarë opozitën. Po nuk iku ai Rama këmbë kryq do të fitojë gjithë kohën edhe mos thotë jo mi vodhën jo nuk mi vodhën. Unë që flas kam qenë gjatë gjithë kohën në komision vetëm kohët e fundit nuk jam angazhuar, po të jetë përfaqësuesi i partisë s’ka burrë nëne që ti vjedh votat. Ose nëse i vjedh do të denoncoj që në moment atje edhe nuk është një i vetëm, atje ka vëzhgues ka gjithë ata njerëz. Për të shitur mund të jetë shitur vota duke ju ofruar vende pune ose të holla, ka njerëz që edhe shiten. Luli të hapte krahun ishte gjëja më e mirë , tani që Luli u konfirmua, Rama të mos bëjë as politikë asgjë, të rrijë të verë xhaketën atje fiton prapë”, u shpreh demokrati./ CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Basha i kapur nga Rama?/ Bylykbashi paralajmëron fakte të tjera, do të dalin së shpejti

Publikuar

-

Nga

Gafa e Ramës/ Bylykbashi kap mat RamënGafa e Ramës/ Bylykbashi kap mat Ramën

Deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, shprehet se Lulzim Basha është i kapur nga kryeministri Edi Rama.

Në një dalje për mediat, Bylykbashi  tha se ai personalisht ka fakte të tjera në lidhje me Bashën dhe se ato do të dalin

“Unë jam nga ata politikanë që dëshiroj të gjykoj në bazë të fakteve. Faktet dalin. Unë di fakte të tjera, por kemi zhvillime të fundit që po dëgjojmë, mbetet për t’u parë se si do dalin në lidhje me këto të ‘Toyota Yaris’. Janë fakte që dalin dhe mund t’i analizosh publikisht dhe në aspektin juridik. LEXO EDHE:  Skandali i Pezës/ Basha hesht

LEXO EDHE:  Basha flet për ultimatumin e Ramës/Jam i hapur për dialog

Basha ka vepruar në një seri faktesh që e ka shtyrë nga një veprim i gabuar në tjetrin. Basha kërkon ta ketë mburojë PD”. /CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Na çoi në konflikt me ndërkombëtarët”/ Bylykbashi flet me bindje: Basha shkarkohet më 11 Dhjetor

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Deputeti i PD Oerd Bylykbashi, thekson se vendimet e gabuara strategjike që ka marrë Basha ndër vite kanë dërrmuar Partinë Demokratike, duke e çuar në konflikt edhe me ndërkombëtarët.

Në një dalje televizive, ai u shpreh se në Kuvendin e 11 dhjetorit do të votohet edhe për shkarkimin e Bashës.

 “Statuti e parashikon që kryetari shkarkohet nga kuvendi kombëtar. Kryetari i Partisë shkarkohet nga kuvendi. Tashmë nuk ka dyshim që e gjitha po projektohet drejt asaj për një seri veprimesh që ka marr zoti Basha që na kanë çuar edhe tek humbja e zgjedhjeve. LEXO EDHE:  Një tufë me koordinatorë/ Tallja e Bashës me servilët e tij

LEXO EDHE:  “Institucionet drejtuese të partisë, nuk janë vegla të kryetarit”/ Grupimi “Për PD”, akuza Bashës  

Është e pa diskutueshme blerja masive e votës që ka bërë Rama, që është vepër penale, kriminale. Por nga ana tjetër kemi një Bashë që ka marr vendime strategjike të gabuara. Jo para 25 prillit, por duke filluar nga ngritja e çadrës e këtej që kanë çuar PD në turbulenca duke dërrmuar energjitë e partisë edhe në raport me ndërkombëtarët.”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha nuk pyet për Kushtetutë”/ Bylykbashi: E paralajmërova por donte të bëhej lider

Publikuar

-

Nga

Oerd bylykbashi, është shprehur se e ka paralajmëruar Lulzim Bashën për pasojat e djegies së mandateve.

Në një intervistë për mediat, deputeti PD, është shprehur se e dinte se çfarë do të ndodhte nëse do të digjeshin mandatet pasi ai vetë në vitin 2008 ishte ai që kishte parashikuar në kod zgjedhor një nen kundër djegies të mandateve.

“Në atë kohë unë jam kontestuar Bashës një muaj para se ai anonçonte djegien e mandateve. Ia kam kundërshtuar si, antikushtetues. Një kryetar që pretendon të bëhet lider mendon se mund të kapërcehet kushtetuta, dhe nuk e kishte problem atë që i thosha unë se është antikushtetuese.LEXO EDHE:  Rama “kthehet” tek Tahiri/ Tregon çfarë i tha pasi u akuzua për trafik droge

LEXO EDHE:  "Zgjedhjet u manipuluan nga demokratët, do bëj gjithçka për të rikthyer besimin tek institucionet"

Të detyrosh deputetët të lënë mandatet është antikushtetues. Mandati është i deputetit është i popullit nuk është i kryetarit të partisë e as i partisë. Unë i kam thënë këtë, përveçse është antikushtetues e kjo mund të mos jetë në interesin tënd, më 14 janar 2019. Do të mbushet parlamenti, sepse unë me dy koleg kemi shkruar nenin ne kodin zgjedhor në vitin 2008 kundër djegies së mandateve. Është i hekurt. Do të prodhoje si pasojë mbushjen e parlamentit me pjesën e dytë listës. Këtë e bëmë kundër partisë socialiste sepse kërcënonte me djegie mandatesh./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE