Connect with Us

Vaksinimi i personave që kanë kaluar Covid/ Alimehmeti: Të rishikohet protokolli, nuk jep mbrojtje shtesë

Shëndeti

Vaksinimi i personave që kanë kaluar Covid/ Alimehmeti: Të rishikohet protokolli, nuk jep mbrojtje shtesë

Publikuar

-

/
cna, lajme, aktuale

Personat që e kanë kaluar koronavirusin nuk e kanë të nevojshme vaksinën anti-Covid. Këto janë rezultatet e studimeve të fundit në SHBA.

Për epidemiologun Alimehmeti ka ardhur koha që të rishikohen protokollet e vaksinimit dhe fillimisht të përfitojnë ata që nuk e kanë kaluar sëmundjen.

“Personat që e kanë kaluar nga studimet që po dalin duket se nuk kanë përfitim ekstra nga vaskinat që po marrin. Kjo është testuar me vaksina të forta Pfizer dhe Moderna dhe si rrjedhojë mbështesin atë elementin që po ke kaluar një virus në mënyrë natyrore, vaksina nuk jep mbrojtje shtesë.

LEXO EDHE:  Situata nga Covid/ Tritan Kalo: Kemi kaluar fazën kritike të pandemisë, tani duhet të ringrihemi ekonomikisht

Mjekësia bazohet në evidenca dhe kur të dhënat dalin në një mënyrë të caktuar automatikisht duhet të reflektohet në protokolle”.

Por kur pyetet për vaksinimin e fëmijëve Alimehmeti është i prerë dhe kundër. Sipas tij rreziku nga Covid-19  te këto grupmosha është më i ulët dhe se fëmijët nuk janë transmetues të lartë.

“Asnjë nga këto vaksina nuk është parë në afatgjatë dhe sidomos te fëmijët duhet të jemi të sigurtë që nuk do kemi probleme afatgjata”./CNA.al

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

‘Kapërcejnë’ sërish shifrat e Covid/ Mbi 2000 raste të reja në 24 orë, rritet dhe numri i viktimave

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë ka bërë bilancin e 24 orëve të fundit të situatës epidemiologjike.

Sipas MSH, nga 7067 testime në 24 orë, janë regjistruar 2156 raste pozitive me Covid, ndërsa kanë humbur jetën 5 qytetarë.

Rastet pozitive jane konfirmuar në këto bashki: 76 në Tiranë, 149 në Shkodër, 96 në Durrës, 88 në Fier, 80 në Vlorë, 74 në Gjirokastër, 61 në Lushnje, 52 në Sarandë, 50 në Berat, 45 në Elbasan, 35 në Kurbin, 34 në Pogradec, 31 në Krujë, 30 në Lezhë, 24 në Patos, 23 në Kamëz, nga 21 qytetarë në Korçë, Kavajë, 19 në Dibër, 18 në Tepelenë, 16 në Kuçovë, nga 15 qytetarë në Vau i Dejës, Vorë, 14 në Mirditë, 13 në Gramsh, 11 në Skrapar, nga 10 qytetarë në Maliq, Mallakastër, Tropojë, 9 në Peqin, 8 në Kukës, nga 7 qytetarë në Malësi e Madhe, Divjakë, Devoll, nga 6 qytetarë në Dimal, Memaliaj, Himarë, nga 5 qytetarë në Shijak, Libohovë, Përmet, Librazhd, nga 4 qytetarë në Belsh, Selenicë, Has, nga 3 qytetarë në Delvinë, Konispol, Prrenjas, nga 2 qytetarë në Cerrik, Poliçan, Kolonjë, Këlcyrë, Dropull, Roskovec, Mat, Rrogozhinë, Pukë.

Janë 23,505 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 123 pacientë, nga të cilët 10 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka pesë humbje jete me SARS-COV2 pozitiv: një qytetar nga Lushnja 54 vjeç, një qytetar nga Berati 70 vjeç, një qytetare nga Elbasani 73 vjeçe, një qytetar nga Vlora 78 vjeç, një qytetar nga Tirana 82 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1685 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 224,193 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Mjeku Bledi Nini nuk fitoi betejën me Covid/ QSUT: Humbje e madhe për bluzat e bardha

LEXO EDHE:  Situatë e rënduar nga pandemia/ Qytetarët nuk respektojnë masatStatistika (25 Janar 2022)
Raste të reja ditore 2156
Të shëruar në 24 orë 1685
Të shtruar në spitale 123
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 7067

Testime totale 1,637,312
Raste pozitive 251,015
Raste të shëruara 224,193
Raste Aktive 23,505
Humbje jete 3,317

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 10830
Fier 1945
Shkodër 1798
Elbasan 1548
Durrës 1469
Vlorë 1438
Gjirokastër 1261
Korçë 942
Lezhë 870
Berat 867
Kukës 290
Dibër 247

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Pfizer dhe BioNTech nisin provat klinike për vaksinën kundër Omicronit

Publikuar

-

Nga

Kompanitë Pfizer dhe BioNTech njoftuan më 25 janar se kanë nisur provat klinike për të testuar një version të ri të vaksinës së tyre, që është veçanërisht e dizajnuar për variantin Omicron të koronavirusit. Kjo pasi varianti Omicron duket se shmang mbrojtjen e ofruar nga marrja e dy dozave të vaksinës.

Kompanitë thanë se kanë në plan të testojnë përgjigjen imunitare të këtij versioni të ri të vaksinës për Omicron si përmes dhënies së tri vaksinave te personat e pavaksinuar, por po ashtu edhe përmes dhënies së dozës përforcuese te njerëzit që veçse kanë marrë dy dozat e para të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Po ashtu do të testohet edhe doza e katërt e vaksinës ekzistuese dhe doza e katërt e vaksinës që ka në shënjestër Omicronin te personat që para gjashtë muajve janë vaksinuar me tri doza të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Pandemia drejt një faze të re

Kompanitë po ashtu planifikojnë të studiojnë sigurinë dhe tolerancën e dozave në mbi 1,400 persona që janë regjistruar për të marrë pjesë në këto prova.

LEXO EDHE:  A do të ketë ndryshim të masave kufizuese?/ Silva Bino jep përgjigjen

LEXO EDHE:  Arti në zi/ Covid i merr jetën regjizorit të njohur“Ndërsa studimet aktuale dhe të dhënat reale thonë se dozat përforcuese ofrojnë mbrojtje të lartë kundër sëmurjes së rëndë dhe hospitalizimeve nga Omicroni, ne e dimë se duhet të përgatitemi që nëse mbrojtja nga vaksina zbehet me kalimin e kohës dhe për të ndihmuar në shënjestrimin e Omicronit dhe varianteve të reja në të ardhmen”, tha Kathrin Jansen, që udhëheqë departamentin për hulumtime dhe zhvillim të vaksinave në Pfizer.

Pfizer tha se regjimi me dy doza të vaksinës origjinale mund të mos ofrojë mbrojtje të mjaftueshme kundër infektimeve me variantin Omicron.

Megjithatë, Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thonë se marrja e tri dozave të Pfizer/BioNTech dhe Moderna ofrojnë 90 për qind mbrojtje nga hospitalizimet./rel

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Omicron apo Delta?/ Alimehmeti publikon studimin e fundit, cili është më i rrezikshëm

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka publikuar një studim të fundit për sa i përket rrezikshmërisë së variantit të COVID, Omicron krahasuar me Deltan.

Mjeku thotë se Omicron ka më pak risk për shtrim në spital dhe humbje jete në krahasim me Deltën.

Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruan se pas të dhënave spitalore nga Afrika e Jugut, Skocia, Anglia, SHBA dhe Kanadaja, ka ardhur konfirmimi edhe nga Portugalia.

Studimi i publikuar nga Alimehmeti:

“Në shkencë konsensusi është i parëndësishëm. Rëndësi kanë rezultatet e riprodhueshme.”

Cit.: Michael Crichton

Omicron ka më pak risk për shtrim në spital dhe humbje jete në krahasim me Deltën!

Pas të dhënave spitalore nga Afrika e Jugut, Skocia, Anglia, SHBA dhe Kanadaja, vjen konfirmimi edhe nga Portugalia.

Studiuesit e autoriteteve zyrtare shëndetësore në Portugali hulumtuan në detaj dhe prepublikuan me 23 Janar 2022 të dhënat mbi:

9.397 të infektuar me Delta dhe

6.581 të infektuar me Omicron.

Rezultatet flasin qartë që Omicron ka më pak risk se Delta!

Të shtruar në spital:

148 (1.6%) e të infektuarve me Delta dhe

16 (0.2%) e të infektuarve me Omicron.

75% më i ulët risku i shtrimit në spital me Omicron në krahasim me Deltën.

Humbje jete:

26 (0.3%) humbje jete me Delta dhe

LEXO EDHE:  Arti në zi/ Covid i merr jetën regjizorit të njohur

LEXO EDHE:  Covid i merr jetën një tjetër mjeku në Shqipëri

0 (0%) humbje jete me Omicron.

86% më i ulët risku për humbje jete me Omicron në krahasim me Deltën.

Qëndrimi në spital:8.6 ditë mesatarisht me Deltën dhe

3.7 ditë mesatarisht me Omicron.

4 ditë më pak shtrim në spital me Omicron në krahasim me Deltën.

Të dhëna të tjera që marrim nga ky studim:

Shtrime në terapi intensive, si përqindje e shtrimeve spitalore:

17 raste (11.5%) me Delta u shtruan në terapi intensive,

0 raste (0%) me Omicron në terapi intensive.

Në grupin e të vaksinuarve Omicron kishte 64% më pak risk për shtrim në spital në krahasim me Deltën.

Në grupin e të pavaksinuarve Omicron kishte 79% më pak risk për shtrim në spital në krahasim me Deltën.

Më shumë mund të shohim në tabelën S1 se në krahasim me Deltën:

vetë Omicron e ul gjasën e vdekjes me 86% (1 – 0.14), por

nëse edhe është kryer vaksinimi me dy doza, gjasa e vdekjes ulet edhe me 66.5% më shumë, ndërsa

nëse është kryer edhe doza e tretë, gjasa e vdekjes ulet edhe me 95.4% më shumë.

Dr. Shk. Ilir Alimehmeti

Epidemiolog Klinik

Fakulteti i Mjekësisë, Tiranë

Akademia e Shkencave të Shqipërisë

Për detaje:

https://www.medrxiv.org/con…/10.1101/2022.01.20.22269406v1

LEXO TE PLOTE