Connect with Us

Statistikat surprizuese/ Asnjë nga lojtarët e grumbulluar nga Lëv nuk ka shënuar në një Europian

Sport

Statistikat surprizuese/ Asnjë nga lojtarët e grumbulluar nga Lëv nuk ka shënuar në një Europian

Publikuar

-

* Asnjë nga lojtarët që janë grumbulluar nga trajneri Joakim Lëv nuk ka shënuar ende në një Europian. Një fakt sa i çuditshëm ky dhe i vërtetë.

* Franca dhe Gjermania janë përballur vetëm një herë për një ndeshje të Europianit. Kjo ndodhi në 2016 në gjysmëfinale, e cila u fitua 2-0 nga “Gjelat”.

* Shumë ndryshe kanë qenë përballjet në Botëror të cilat janë fituar nga gjermanët. Nga katër ndeshje të luajtura, 3 janë fituar nga “Pancerat” dhe një ndeshje nga francezët. Këto dy skuadra janë përballur edhe dy herë në ligën e kombeve me një ndeshje të fituar nga Franca dhe një ndeshje e ndarë në barazim.

* Trajneri i Francës, Didie Deshamp, do të bëhej trajneri i parë në histori që do të fitonte Kampionatin Botëror dhe Europian si trajner dhe lojtar me kombëtaren e tij.

* Për Joakim Lëvin do të jetë ndeshja e 18-të si trajner në një Europian. Një rekord absolut ky për një trajner. Lëv ka udhëhequr kombëtaren e gjermane deri në gjysmëfinale pesë nga gjashtë herët që merrte pjesë, përveç turneut në Rusi kur Gjermania nuk arriti të dilte nga faza e grupeve.

* Gjermania nuk ka humbur asnjë ndeshje debutuese të Europianit. Në 12 ndeshjet hapëse, gjermanët kanë 7 fitore dhe pesë barazime. Ishte viti 1972 kur “Pancerat” fituan 2-1 në ndeshjen e parë të Europianit ndaj Belgjikës. Në Europiani e fundit, skuadra e Jogi Lëv fitoi ndeshjen e parë me rezultatin 2-0 ndaj Ukrainës.

* Leroi Sane dhe Timo Verner nuk kishin lindur ende kur skuadra e Gjermanisë fitoi Europianin e fundit në vitin 1996 në Uembli. Në atë kohë “Pancerat” mundnin në finale Republikën Çeke me rezultatin 2-1, golin e fitores e shënonte Oliver Bierhof duke i dhenë trofeun e fundit skuadrës gjermanë në Europë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Rasti i Muçit/ Në Poloni ndryshojnë mendje: Përse të mos marrim lojtarë nga Shqipëria?

Publikuar

-

Nga

Ernest Muçi ka marrë sërish rolin e protagonistit te Legia, ku ka mrekulluar të gjithë me një tjetër gol nga distanca. Talenti shqiptar duket se ka nisur të ambientohet me kampionët e Polonisë dhe është gati të surprizojë me të tjerë gola të tillë. Aftësia e Muçit për të shënuar nga distanca ka tërhequr mendjen e medias polake “Weszlo”, e cila i dedikon një artikull të gjatë sulmuesit të Kombëtares.

“Edhe pse ai është vetëm 20 vjeç, një cilësim do të mbetet me të për gjithë jetën. Ernest Muci, ai mund të godasë nga distanca. Le të shemben shtëpitë, le të ngrijë ferri për një moment, i riu shqiptar nuk do të heqë qafe këtë cilësim, jo pasi të ketë përfunduar dy herë dy gola shumë të rëndësishëm nga distanca gjatë pak ditëve.

Sot? Sot morëm një kopje të saktë të atij veprimi. Përsëri, Muci fillimisht përqeshi mbrojtësin me një truk banal, Misi? fluturoi para shqiptarit si fillestar. Pastaj Dominik Livakovi?, i cili u përpoq të ndalonte sulmet e uraganeve nga Spanja ose Anglia një muaj më parë, duhej të dorëzohej. Dhe çfarë? 20-vjeçari hyri në minutën e 75-të, në të 82-tën bëri që Legia të merte një barazim.

Ne prisnim që nëse dikush nga stoli jepte një gol, do të ishte Pekhart, i cili në të njëjtën kohë zëvendësoi Emrelin e dobët. Ndërkohë, puna për Michniewicz u krye nga 20-vjeçari me më pak se 400 minuta në Ekstraklasa. Ne nuk jemi ende plotësisht të bindur se Muci së shpejti mund të vendoset në skuadrën e parë të Legia, por jemi të bindur se transferimi i tij ka filluar të paguajë.

Lëvizje pa rrezik – shumë i ri, me reputacionin e të qenit shumë i talentuar, tashmë fitimtar në futbollin e lartë, me sukseset e tij të para me ngjyrat e Tiranës. Meqenëse klubet më të forta nga liga polake tërheqin çdo adoleshent që godet topin drejt – pse të mos tërheqin moshatarët e tyre, për shembull, nga Shqipëria? Për më tepër – për arsye të dukshme, Muci mori më shumë kohë për t’u ambientuar lirshëm”, shkruan ndër të tjera media polake në artikullin e saj të dedikuar Ernest Muçit./Sport Ekspres

LEXO TE PLOTE

Sport

Besnik Hasi mëson Laçin çfarë duhet të bëjë ndaj Anderlehtit

Publikuar

-

Nga

Besnik Hasi, ish-futbollisti i Kombëtares shqiptare, ka arritur të fitojë gjithçka në futbollin belg, ku tek Anderlehti ka dalë kampion si lojtar dhe trajner. Në intervistën e dhënë për “Panorama Sport” Hasi mes të tjerash u shpreh: “Anderlehti po kalon disa momente të vështira në 2-3 vitet e fundit, sepse kanë pasur probleme financiare.

Janë ndryshuar disa gjëra dhe ka ardhur një legjendë e klubit, Vincent Kompani, një personalitet i futbollit belg dhe botëror që ka një vizion shumë pozitiv. Anderlehti luan një futboll dominant, e luajnë topin gjatë gjithë kohës. Në këtë moment ndoshta nuk kanë një ‘vrasës’ përpara për të shënuar golat, mirëpo mbizotërimin e topit do ta kenë gjithë kohës.

E vetmja pikë e dobët ka të bëjë me finalizimin, duke mos e konkretizuar lojën që bëjnë. Nuk shikoj ndonjë gjë tjetër. Nëse Anderlehti luan në nivelin e tyre nuk ka shanse, ndërsa në realitet jo. Laçi s’duhet ta fusë veten në presion për të kaluar patjetër Anderlehtin. Ata duhet të bëjnë maksimumin në atë ndeshje dhe çdo rezultat që do të arrijnë do të jetë pozitive. Laçi ka disa pika të mira, që i pashë në ndeshjen e fundit dhe për mua janë në rregull”.

LEXO TE PLOTE

Sport

Si lojtar kalibri, driblimi i Myrto Uzunit po bën xhiron e mediave

Publikuar

-

Nga

Grupet e Champions League do të siguroheshin nga Myrto Uzuni në edicionin e kaluar, por e njëjta situatë duket se do të përsëritet edhe në këtë sezon. Nëse sulmuesi shqiptar nuk ka arritur të shënojë në një gol të kampionëve hungarez, me siguri që ka ndihmuar në realizimin e tij. Ferencvarosh mori fitoren e rëndësishme ndaj Slavias së Pragës duke e mundur në shifrat 2-0.

Goli i parë ishte qesharak pas gafës së madhe të portierit kundërshtar, ndërsa në të dytin ishte radha për protagonizmin e Uzunit. Teksa lojtari bën një lëvizje dribluese në hyrje të zonës, nga ana tjetër ka parë shokun e skuadrës që del në pozicion më të mirë në krahë dhe e shërben duke gënjyer kundërshtarin. Lojtari i Slavias së Pragës bën ndërhyrje të palejuar ndaj Uzunit dhe kështu ishte Karahtin që shënoi golin e dytë nga penalltia.

LEXO TE PLOTE