Connect with Us

Shqipëria zbrazet nga të rinjtë/ Zëvendësohet në tregun e punës nga pensionistët

Ekonomi

Shqipëria zbrazet nga të rinjtë/ Zëvendësohet në tregun e punës nga pensionistët

Publikuar

-

/

Një seri faktorësh demografik, ku kryeson emigracioni i lartë po redukton me ritme të përshpejtuara forcën e punës tek të rinjtë 15-29 vjeç.

Në të kundërt, numri i pensionistëve në punë po rritet ndjeshëm.

Të dhënat e INSTAT tregojnë se, në tremujorin e parë të vitit 2021 forca e punës në grup-moshën 15-29 vjeç shënoi 326,106 persona, 27 mijë më pak se një vit më parë ose 7.7% më pak.

Forca e punës reduktohet për dy faktorë themelore.

E para, rënia e përgjithshme popullsisë në moshë pune dhe e dyta kur popullsia në moshë punë bëhet inaktive (nuk dëshiron të punojë).

Përgjithësisht kur forca e punës bie rritet numri i personave “dembele” , inaktivët. Por në rastin e grup moshës 15-29 vjeç inaktiviteti është rritur shumë pak në krahasim me rënien që ka ndodhur në forcën e punës, duke reflektuar qartë rënien e popullsisë banuese në vend në ketë grup-moshë.

Nga tremujori i parë 2020 deri në tremujorin e parë 2020, rreth 8800 të rinj kanë rënë në inaktivitet, por ndërkohë forca e punës ka rënë me 27 mijë të rinj.

Tkurrja e numrit të të rinjve të forcën e punës po vjen nga dy arsye kryesore. E para lidhet me emigracionin e lartë të kësaj grup moshe. Të dhënat e mëparshme të Eurostat mbi azilkërkuesit tregojnë se mbi 80% e azilkërkuesve shqiptare janë të rinj.

Arsyeja e dytë lidhet me rënien e lindjeve pas vitit 2000. Rënia sistematike e lindjeve ka ulur në mënyrë të natyrshme grupin e të rinjve në forcën e punës.

Projeksionet e popullsisë për tri nënndarje të grup-moshës së të rinjve, për vitet 2018-2021, tregojnë qartë që prurjet e moshave 15-19 dhe 20-24 vjeç paraqesin rënie të dukshme gjatë viteve në vijim, tendencë kjo që shënon pikënisjen e trendit rënës për forcën e punës.

LEXO EDHE:  Zgjedhja në krye të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal/ Bregu: Nder, përfaqësimi do ndihmojë Shqipërinë!

Shifrat flasin për vështirësi të punësimit të hasura kryesisht tek të rinjtë. Tek grup-mosha 15-29 vjeç tregu i punës është i paqëndrueshëm.

Në tremujorin e parë të vitit 2021, shkalla zyrtare e papunësisë për të rinjtë është 23,3 %. Papunësia e të rinjve shfaqi tendencë rritëse. Krahasuar me tremujorin e parë të vitit 2020, shkalla e papunësisë për të rinjtë, në tremujorin e parë 2021, është 3,3 pikë përqindje më e lartë. Krahasuar me tremujorin e katërt 2020 është rritur me 1,6 pikë përqindje.

Të rinjtë e moshës 15-29 vjeç që deklaruan se janë nxënës/studentë ose në trajnim përbënin 70,1 % te të rinjve ekonomikisht jo-aktivë në tremujorin e parë 2021, ndërsa 9,0 % u klasifikuan si të papunë të dekurajuar.

Rritet me 30% numri i pensionistëve në punë

Hendeku që po lënë të rinjtë në tregun e punës po zëvendësohet me pensionistë.

Sipas të dhënave të INSTAT numri i personave mbi 64 vjeç që janë raportuar në punë arriti në mbi 86 mijë në tremujorin e parë të vitit 2021 me një rritje 30 % në raport me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Numri i personave në punë mbi 60 vjeç arriti rekord në tremujorin e parë të këtij viti. Ata po bëhen gjithnjë e më atraktiv në tregun e punës për shkak të zanateve që zotërojnë. Bizneset po gjejnë më shumë aftësi te moshat e vjetra. Të rinjtë janë më të pakët në numër dhe gjithnjë e më pak po tentojnë të mësojnë zanate. Tendenca për të fituar shpejt dhe shumë pa lodhje është tashmë evidente.

Shumë biznese sidomos në sektorin e ndërtimit dhe fasonit po vuajnë mungesën e punonjësve, teksa kanë nisur përpjekjet për ti plotësuar nevojat me të huaj nga Afrika dhe Azia./Monitor

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ekonomi

Monedhat e huaja nuk pësojnë ndryshime në treg/ Këmbimi valutor, 28 janar 2022

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Sipas Credins Bank, Dollari amerikan sot blihet me 104.3 Lekë dhe shitet me 110.3 lekë.

Euro blihet me 119.3 Lekë dhe shitet me 124.3 Lekë.

Paundi britanik blihet me 142.1 Lekë dhe shitet me 147.1 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114.9 Lekë dhe shitet me 119.9 lekë.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ BE apel politikës, uluni në dialog

Dollari kanadez blihet me 82.4 Lekë dhe shitet me 87.4 Lekë.

LEXO EDHE:  “Monitorim pas Programit”/ FMN zbarkon në Tiranë

Më poshtë po sjellim edhe monedhat e tjera, me sa këmbehen sot në tregun valutor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Sa këmbehen sot Euro, Dollari dhe Paundi?/ Këmbimi valutor, 27 janar 2022

Publikuar

-

Nga

cna lajme ekonomi

Sipas Credins Bank, Dollari amerikan sot blihet me 104.3 Lekë dhe shitet me 110.3 lekë.

Euro blihet me 119.3 Lekë dhe shitet me 124.3 Lekë.

Paundi britanik blihet me 142.1 Lekë dhe shitet me 147.1 Lekë.Franga zviceriane blihet me 114.9 Lekë dhe shitet me 119.9 lekë.

LEXO EDHE:  Zgjedhja në krye të Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal/ Bregu: Nder, përfaqësimi do ndihmojë Shqipërinë!

Dollari kanadez blihet me 82.4 Lekë dhe shitet me 87.4 Lekë.

LEXO EDHE:  Reforma Zgjedhore/ BE apel politikës, uluni në dialog

Më poshtë po sjellim edhe monedhat e tjera, me sa këmbehen sot në tregun valutor./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

25 markat më të vlerësuara në botë për vitin 2022/ Ja kush e mban “fronin”

Publikuar

-

Nga

Sapo është publikuar lista me 25 markat më të vlerësuara në botë, në të cilën përshihen 9 brande amerikane, 11 brande kineze, dy gjermane, një britanike, një koreane dhe një japoneze.

Brandi më i vlerësuar ka rezultuar Apple. Apple mban vendin e parë si një nga markat me vlerësimin rekord. Kompania ka patur një rritje me 35%, me vlerën që arrin deri në 355.1 miliardë dollar, e cila është vlera më e lartë e regjistruar ndonjëherë.

Pas Apple, Amazon dhe Google janë në nivele të larta dhe në rritje, duke u renditur përkatësisht Amazon në vendin e dytë dhe Google në vendin e tretë si markat më të vlerësuara në botë.

Amazon është rritur me 38 %, dhe kap vlerën e 350.3 miliardë. Amazon ndiqet nga Google, e cila ka patur një rritje me 38% dhe kap vlerën e 263.4 miliardë dollarë.

Pas tyre vjen Microsoft dhe Walmart. Microsoft ka një rritje me 31% dhe kap vlerën e 184.2 miliardë dollarë, ndërsa Walmart ka një rritje me 20 % dhe kap vlerën e 111.9 miliardë dollarë.

Samsung renditet në vendin e gjashtë me një rritje 6% dhe vlerë prej 107.3 miliardë.

LEXO EDHE:  Revoltohet studenti: Shqipëria nuk është shalqi me provë

LEXO EDHE:  Shqipëria konfirmon pjesëmarrjen në EurovisionPas tij vjen Facebook me një rritje 24 % dhe kap vlerën e 101.2 miliardë dollarë.

Më pas vijnë dy brande kineze, ICBC me një rritje prej 3% dhe me vlerë 75.1 miliaardë dollarë, dhe ndiqet nga Huawei, me 25% rritje dhe me vlerë 71.2 miliardë dollarë.

E 10 renditet një brand amerikan Verizon, me një rritje 1% dhe vlerë 69.6 miliardë dollarë.

Në vendin e 11 renditet China Construction bank me një rritje 10 % dhe kap vlerën e 65.5 miliardë dollarësh. Ne vëndin e 12, është marka e makinave Toyota që ka një rritje me 8% dhe kap vlerën e 64.3 miliardë dollarë.

Në këtë listë përfshihen edhe dy marka gjermane,  Mercedes-Benz dhe Deutsche Telekom shkojnë ballë për ballë për vlerën më të lartë të markës. Me një vlerë prej 60.8 miliardë dollarësh, Mercedes-Benz është sërish marka më e vlefshme në Evropë, e ndjekur nga afër nga Deutsche Telekom, me 60.2 miliardë dollarë.

Gjithashtu edhe Tik Tok, brandi kinez, ka një rritje me 215% dhe kap vlerën e 59 miliardë dollarësh./ CNA.al

LEXO TE PLOTE