Connect with Us

SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Bota

SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Publikuar

-

SHBA, BE marrëveshje për pezullim masash për prodhuesit e avionëve

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë rënë dakord të pezullojnë për pesë vjet mosmarrëveshjen 17 vjeçare mbi subvencionet për prodhuesit e avionëve.

Njoftimi erdhi të martën ndërsa Presidenti amerikan Joe Biden ishte në Bruksel për një takim të nivelit të lartë me udhëheqësit e BE-së.

Boeing me bazë në SHBA dhe Airbus me bazë në BE janë në qendër të pretendimeve se subvencionet që ndihmojnë njërin nga prodhuesit, dëmtojë tjetrin në tregun global. Mosmarrëveshja solli si rezultat një sërë tarifash të ndërsjellta gjatë administratës së mëparshme amerikane të Presidentit Donald Trump. Këto tarifa u pezulluan në mars.

“Kjo marrëveshje do të sigurojë që punëtorët dhe kompanitë tona në këtë sektor kyç të mund të konkurrojnë në kushte të barabarta”, u tha gazetarëve Përfaqësuesja amerikane e Tregtisë, Katherine Tai të martën. “Dhe marrëveshja na lejon të fillojmë ta lëmë pas këtë mosmarrëveshje të gjatë, për të punuar së bashku që të zgjidhim shqetësimet tona të përbashkëta si praktikat e padrejta dhe shtrënguese ekonomike dhe për të siguruar standarde për konkurrencë të ndershme.”

Tema të tjera qendrore të bisedimeve të së martës janë përpjekjet për të luftuar pandeminë e koronavirusit dhe ndryshimin e klimës, si dhe bashkëpunimi në tregti dhe punët e jashtme.

Një zyrtar i lartë i administratës së zotit Biden duke folur para gazetarëve të hënën theksoi krijimin e një këshilli mbi tregtinë dhe teknologjinë si një nismë kryesore në takimet e së martës.

“Këshilli i Tregtisë dhe Teknologjisë do të mbulojë një numër fushash të rëndësishme përparësore si për Shtetet e Bashkuara ashtu edhe për Bashkimin Evropian, nga koordinimi për standardet e teknologjive të reja si inteligjenca artificiale, informatika kuantike, bioteknologjia; deri te koordinimi mbi qëndrueshmërinë e zinxhirit të furnizimit ; koordinimi për kontrollet e importit dhe eksportit; dhe për reformimin e Organizatës Botërore të Tregëtisë “, tha zyrtari.

LEXO EDHE:  Rritet numri i viktimave nga koronavirusi në Kinë/ 17 200 të prekur në total

Në deklaratat e lëshuara përpara bisedimeve, të dyja palët thanë gjithashtu se do të rikonfirmojnë mbështetjen për COVAX-in për të siguruar qasje të barabartë në vaksinat kundër COVID-19 dhe për të punuar së bashku për të nxitur një rimëkëmbje globale nga pasojat ekonomike të pandemisë. Ata gjithashtu planifikonin të diskutonin për përpjekjet për të reformuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Edhe Rusia dhe Kina, që ishin tema kryesore në takimet e G-7 dhe NATO-s këtë javë, do të jenë përsëri në rend të ditës të martën.

Si Shtëpia e Bardhë edhe Bashkimi Evropian thanë se udhëheqësit do të shprehnin gjithashtu një angazhim për të mbështetur demokracinë dhe për të luftuar korrupsionin dhe për të mbështetur të drejtat e njeriut në të gjithë botën. Ata gjithashtu po zotohen të bashkëpunojnë për çështje si siguria kibernetike dhe imigracioni.

Pala e BE-së po përfaqësohet në takim nga Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Për ndryshimin e klimës, Shtetet e Bashkuara dhe BE thanë se do të rikonfirmojnë angazhimet për të mbështetur marrëveshjen e Parisit për klimën të vitit 2015 dhe për t’u bërë ekonomi neutrale përsa i takon klimës deri në vitin 2050. Ata gjithashtu thanë se planifikojnë të nxisin “aktorë të tjerë” që të ndërmarrin masa ambicioze për klimën. Miratuar nga gati 200 vende kur u nënshkrua fillimisht, qëllimi i marrëveshjes së Parisit për klimën është të ngadalësojë ngrohjen globale./voa

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Ministrja gjermane e Drejtësisë: “Nuk do të ketë vaksinim të përgjithshëm me detyrim”

Publikuar

-

Nga

Numri në rritje i infeksioneve me korona ka ndezur një debat për më shumë kufizimeve për njerëzit e pavaksinuar. Ministrja gjermane e Drejtësisë e hedh poshtë qartësisht një kërkesë për vaksinim me detyrim.

Në një intervistë për Deutschlandfunk, ministrja gjermane e Drejtësisë Christine Lambrecht, tha se nuk do të ketë vaksinim të detyrueshëm për të gjithë. “Unë mendoj se kjo do të jetë e pamundur,” tha ajo. “Nga njëra anë, kjo ka të bëjë me faktin se kjo vaksinë nuk ka kohë që ka dalë në treg, dhe nga ana tjetër se unë nuk mendoj se detyrimi për vaksimin nuk është i nevojshëm.”

Ministrja gjermane e Drejtësisë Christine Lambrecht

Ministrja po ashtu është kundër vaksinimit të detyrueshëm edhe për punonjësit e sektorit e shëndetësisë ose të sektorëve të tjerë. Ata që punojnë në spitale ose qendra përkujdesjeje dhe që nuk pranojnë të vaksinohen mund të detyrohet vetëm që të testohen rregullisht, tha Christine Lambrecht.

LEXO EDHE:  A do ta përcaktojë Florida fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

LEXO EDHE:  Meta i përmalluar/ Publikon foton me Arvizun nga SHBA

Nga ana tjetër ministrja gjermane e Drejtësisë tha se nisur nga mundësia dhe oferta gratis për t’u vaksinuar në të ardhmen ata që nuk duan të vaksinohen, duhet që në të ardhmen t’i paguajnë vetë shpenzimet për testimin.

Qendër ambulante vaksinimi në Gjermani

Mjaft politikanë gjermanë janë për t’u dhënë më shumë të drejta dhe liri personave të vaksinuar dhe atyre që e kanë kaluar Covid-19.

Edhe Kryetari i Shoqatës së Mjekëve, Weltärztebund, Frank Ulrich Montgomery, mendon se të vaksinuarve duhet t’u jepen më shumë liri në jetën e përditshme. Nuk ka asnjë arsye për t’u kufizuar të drejtat themelore të vaksinuarve dhe atyre që janë imunë “vetëm sepse disa skeptikë të përjetshëm i shmangen vaksinimit”, tha Montgomery.

Deri tani në Gjermani janë vaksinuar plotësisht kundër koronavirusit rreth gjysma e banorëve, pra rreth 41.1 milion vetë. 50.6 milion – 60.9 përqind – kanë marrë të paktën një dozë vaksine./DW

LEXO TE PLOTE

Bota

Fauci rreth COVID-19: SHBA-ja po shkon në drejtim të gabuar

Publikuar

-

Nga

Shtetet e Bashkuara janë nisur “në drejtim të gabuar”, sa i përket pandemisë me koronavirus, teksa rritet numri i të infektuarve në mesin e atyre që nuk janë vaksinuar, ka thënë eksperti për sëmundje infektive në SHBA, Anthony Fauci.

Fauci ka thënë se varianti Delta i koronavirusit, është duke nxitur shpërthimin e ri në zonat me shkallë të ulët të vaksinimit.

Ai ka thënë se zyrtarët shëndetësorë janë duke shqyrtuar mundësinë e rishikimit të udhëzimeve për maskën, për amerikanët e pavaksinuar, në mënyrë që të ndalet përhapja e virusit.

Delta mund të shtypet, por si?

Ai ka thënë se është duke u rishikuar edhe ofrimi i dozave përforcuese të vaksinës, për personat e pavaksinuar.

Situata me koronavirus në SHBA është duke u kthyer në “pandemi në mesin e të pavaksinuarve”, ka thënë Fauci për transmetuesin amerikan CNN, të dielën.

LEXO EDHE:  A do ta përcaktojë Florida fituesin e zgjedhjeve në SHBA?

Sipas të dhënave zyrtare, më shumë se 162.7 milionë banorë – apo 49 për qind e popullsisë – kanë marrë vaksinat në SHBA.

LEXO EDHE:  Meta i përmalluar/ Publikon foton me Arvizun nga SHBA

Shtetet e Bashkuara kanë qenë lidere në dhënie të vaksinave deri në muajin prill, kur ka nisur që të ulët shkalla e vaksinimit.

Banorët në rajonet jugore është thënë se janë më pak të vaksinuar.

Sipas autoriteteve, prej shpërthimit të pandemisë, autoritetet kanë regjistruar 34 milionë raste dhe 610,000 viktima me koronavirus.

Trendi i rritjes së numrit të të infektuarve, i është atribuuar variantit ngjitës të këtij virusi, Delta./rel

LEXO TE PLOTE

Bota

Franca miraton ligjin për pasaportën e vaksinave kundër Covid

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Francës ka votuar për t’i bërë pasaportat e vaksinave kundër koronavirusit, pjesë kryesore të jetës së përditshme, pas një dokordësimi midis ligjvënësve.

Miratimi i këtij vendimi erdhi një ditë pasi Franca u përfshi në protesta kundër masave anti-Covid-19, pasi presidenti Emmanuel Macron njoftoi javën e kaluar që leja shëndetësore (pasaporta e vaksinave), apo një test negativ do të kërkohej në disa vende, si kinema apo klube nate.

Sipas Macron kjo është një masë për të parandaluar përhapjen e pandemisë, në një situatë kur ka një shtim të rasteve për shkak të varianteve të reja të Covid.

LEXO TE PLOTE