Connect with Us

REL: Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut, së shpejti të sigurta nga koronavirusi

Aktualitet

REL: Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut, së shpejti të sigurta nga koronavirusi

Publikuar

-

REL: Shqipëria, Serbia, Maqedonia e Veriut, së shpejti të sigurta nga koronavirusi

Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut janë tre vende të Ballkanit Perëndimor që kanë potencialin të shpallen të sigurta për udhëtim të lirë drejt Bashkimit Evropian, thanë burimet diplomatike për Radion Evropa e Lirë.

Portugalia, e cila mban presidencën aktuale të BE-së, është duke përpiluar një listë të vendeve, të dhënat e të cilave tregojnë se janë të sigurta sa i përket infeksionit me koronavirus.

Përveç tre vendeve të Ballkanit Perëndimor, në listë thuhet se janë edhe Shtetet e Bashkuara, Hong Kongu, Makao, Arabia Saudite dhe Tajvani.

Ambasadorët e vendeve anëtare të BE-së do të diskutojnë për secilin prej këtyre vendeve të mërkurën dhe do të vendosin në përputhje me situatën e tyre epidemiologjike.

Për të siguruar statusin e një vendi të sigurt, ai duhet të regjistrojë maksimum 75 raste pozitive me koronavirus për 100,000 banorë, në 14 ditët e fundit.

Në muajin maj, Këshilli i BE-së hoqi zyrtarisht kufizimet në udhëtimet jothelbësore për shtetasit e vendeve të treta, të cilët janë vaksinuar me të gjitha dozat e kërkuara të vaksinës kundër koronavirusit.

LEXO EDHE:  FOTO/ Shqipëria e vitit 1980

Shtetasit e vendeve të treta përfshijnë edhe qytetarët e Ballkanit Perëndimor.

Megjithatë, qytetarët e atyre vendeve që nuk janë në listën e sigurt, kanë ende nevojë për pëlqimin e vendit pritës, ndërsa leja nuk kërkohet për ata që vijnë nga një vend që konsiderohet i sigurt.

Çështja e shëndetit është në kompetencën kombëtare të secilit shtet anëtar të BE-së, prandaj, edhe në rast se disa vende deklarohen të sigurta, secili vend i BE-së ka të drejtë të vendosë masa për të luftuar koronavirusin./ REL

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Plumbat trondisin Shkodrën/ Raportohet për të plagosur

Publikuar

-

Nga

Një person është plagosur me armë zjarri në Shkodër mëngjesin e sotëm.

Mësohet se bëhet fjalë për një 50-vjeçar, i cili ishte shpallur në kërkim.

I plagosuri fillimisht është dërguar në Spitalin e Shkodrës, dhe më pas është nisur drejt Spitalit të Traumës në Tiranë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Gushti do të jetë “vapë e madhe për jakat e bardha”/ Çfarë paralajmëron avokati

Publikuar

-

Nga

Avokati Saimir Vishaj, ka bërë një analizë të Reformës në Drejtësi, në kuadër të 5-vjetorit të miratimit të saj në Kuvend.

Në një postim në rrjetet sociale, Vishaj shkruan disa detaje, në lidhje me atë që prodhuan 5 vite reform.

Sipas tij, Vettingu shkarkoi gjyqtarë dhe prokurorë që nuk e meritonin të ishin në system, por gjithashtu sipas tij ka edhe shumë gjyqtarë dhe prokurorë që nuk e meritonin të iknin nga sistemi.

Avokati vë theksin te vakumet e krijuara në systemin gjyqësor, ndërsa ngre pyetjen a kemi tashmë kapacitete për ti plotësuar?

Gjithashtu ai shkruan se gushti do të jetë ” vapë e madhe për jakat e bardha”

5 vjet reforme ku u bashkuan 140 deputet asnje kunder.

3 vite u krijuan Institucionet e reja..

Per here te pare mesuam “qeverisjen” e gjyqyltareve dhe prokuroreve, KLP dhe KLGj.

Per here mesuam SPAK dhe BKH.

Per here te pare kemi gjyqtar prokuror, avokat, minister, kryebashkiak, zv.ministra ne burge….

Ka te shkarkuar nga Vettingu qe e meritonin, por ka edhe shume gjyqtare dhe prokurore qe nuk e meritonin te iknin nga sistemi..

Kanë fituar magjistraturen femijet e te vettinguarve apo femije te te denuarish per krim te organizuar

Ka ne sistem qe kane kaluar vetingun te paafte.

A duhesh Vettingu???

A kemi kapacitete sot per ti zevendesuar?

Te presim Kuvendin e Ri…

Gushti do te jete ” vape e madhe per jakat e bardha”

Qui Vadis”-shkruan Saimir Vishaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Keni zgjedhur bregdetin për të kaluar ditën?/ Mësoni si do jetë moti

Publikuar

-

Nga

Të ndikuar nga masa ajrore të qëndrueshme me orijginë nga jugperëndimi, edhe dita e sotme parashikohet me mot të kthjellët dhe plot orë me diell. Përjashtim të lehtë bëjnë vranësirat e pakta kalimtare në orët e mesditës në relievet malore.

Për ata të cilët do të parapëlqejnë një fundjavë pranë vijës bregdetare duhet të marin parasysh elementin e erës.

Duke filluar nga orët e mesditës era do të fryjë relativisht e fortë me shpejtësi 3-7m/s dhe drejtim kryesor nga kuadrati i veriut. Për ditën e Diel fortësia e erës bie dhe parashikohet me shpejtësi 1-3m/s erë ideale për qëndrimin në bregdet.

LEXO TE PLOTE