Connect with Us

Nga Italia në Islandë/ Pamje mahnitëse të kapura me dron

Kuriozitete

Nga Italia në Islandë/ Pamje mahnitëse të kapura me dron

Publikuar

-

Nga Italia në Islandë/ Pamje mahnitëse të kapura me dron

Fotografi 35 vjeçar, Gabor Nagy nga Budapesti ka vendor të ndajë me të gjithë ndjekësit dhe adhuruesit e natyrës disa nga peisazhet më fansatike të kapura me dron.

Ishuj të bukur, peisazhe dramatike, liqene të qetë, ujëvara mahnitëse. Pamjet më mahnitëse nga Italia, Islanda, Austria dhe Norvegjia.

Njerëzit pëlqejnë fotografinë ajrore sepse ata mund të admirojnë zonat nga një perspektivë shumë e ndryshme. Dhe ndoshta të gjithë ëndërrojnë të fluturojnë si një zog?Çdo foto që bëj është e veçantë për mua sepse më pëlqen të shkrep në rajone të vështira për t’u arritur.  ‘Këto vende janë super të largëta. Zakonisht, duhet të kaloj disa lumenj akullnajorë ose të bëj ecje 20 deri në 25 km (12 deri në 15 milje) për t’i arritur ato. Këto fotografi kanë historinë e tyre për mua”, është shprehur ai.

LEXO EDHE:  Sportistja më seksi e momentit/ Fotot më provokuese të modeles së fitnessit

Për më tepër hsihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

12 sjelljet e vajzave që çmendin djemtë

Publikuar

-

Nga

Edhe pse disa djem së pari e vlerësojnë një vajzë nga pamja e saj, është sjellja e saj që luan një rol shumë më të madh në planin afatgjatë.

Bright Side bëri një përmbledhje të 12 zakoneve e vajzave, të cilat mund t’i çmendin djemtë.

Të rrëmbesh ushqimin nga pjata e tij

Dëshira për të provuar një nga patatet e skuqura të burrit tuaj mund ta mërzisë atë për disa arsye. Për fillestarët, ai mund të jetë një person posesiv. Ose ndoshta sasia më e vogël e ushqimit në pjatën e tij mund ta lërë të ndiejë uri. Nëse doni patate të skuqura, porositni ato vetë.

Pastrimi i hapësirës së tij

Çfarëdo që një grua mendon se është një rrëmujë është zakonisht një sistem artikujsh të vendosur me mendim që funksionon për burrin. Pastrimi i gjërave të burrit tuaj shpesh çon në zënka të panevojshme: pasi t’i keni lëvizur gjërat, ai ndoshta nuk do të jetë në gjendje të gjejë asgjë.

Të dalësh gjatë gjithë kohës

Përkundër faktit se disa burra i pëlqejnë gratë që dinë të festojnë, një dashuri e tepruar për alkoolin, turmat e festave dhe aventurat e natës mund të mos merret mirë nga një person me qëllime serioze për ju.

Thashetheme

Kërkesa e vazhdueshme për të bërë thashetheme se si duken të tjerët dhe çfarë po ndodh me jetën e tyre të dashurisë është thjesht e bezdisshme. Gjithashtu e bën njeriun tuaj të pyesë veten nëse po flisni për të pas shpinës së tij.

Veshja e papërshtatshme

Ne të gjithë duam të dukemi pa të metë, edhe gjatë një shëtitje të rastësishme në park. Por takat e larta të pakëndshme dhe veshjet e ngushta ka shumë të ngjarë të mos vlerësohen nëse burri juaj duhet t’ju mbajë dhe t’ju dëgjojë të ankoheni për këtë gjatë gjithë kohës.

Marrja e të gjithë hapësirës me sendet tuaja

Nëse zini të gjithë banjën me produkte të panumërta dhe përdorni të gjithë hapësirën e gardërobës për rrobat tuaja, partneri juaj me siguri do të jetë i pakënaqur. Ai madje mund të ndihet i ofenduar: ju nuk përdorni shumicën e gjërave tuaja gjithsesi, dhe ai tani duhet të merret me raftin e vogël që i keni lënë atij.

Më pak sugjerime

LEXO EDHE:  Një nga modelet më seksi në botë/ Daphne Joy, fantastike në fotot e fundit

LEXO EDHE:  Çmend me linjat e saj perfekte/ Njihuni me Cindy Prado, modelja që “ndez” meshkujt me fotot e saj

Dëshira për dhurata shpesh komunikohet në mënyrë të paqartë në formën e sugjerimeve, të cilat burrat zakonisht nuk i marrin. Nëse një burrë me të vërtetë donte t’ju bënte një dhuratë, por ju keni treguar se çfarë dëshironi, ai nuk do të ndihet sikur të ishte vendimi i tij. Përndryshe, ju thjesht do ta bëni atë të ndihet keq dhe fajtor pa asnjë arsye.

Duke qarë pa arsye

Lotët e grave janë në krye të listës së frikës së meshkujve. Ata zakonisht nuk dinë çfarë të bëjnë, veçanërisht nëse nuk ka ndonjë arsye të dukshme për të qarë. Nëse kjo sjellje bëhet sistematike, me kalimin e kohës do të shkaktojë acarim, jo ​​simpati. Nëse përdorni lot për t’u përpjekur për të fituar një argument, kjo vetëm do të minojë besimin e tij dhe do t’ju lërë të dy të hidhëruar.

Orë të tëra për tu bërë gati

Nëse ju duhet një kohë e gjatë për t’u bërë gati dhe për të thyer premtimet sepse po rregulloni flokët, burrat do të fillojnë të vënë në dyshim saktësinë dhe përgjegjësinë tuaj. Ai ndoshta nuk do ta vërejë modelin tuaj të ri të flokëve nëse do të duhej të të priste me orë të tëra.

Bërja e pyetjeve të shumta

Është gjithmonë e ndërlikuar kur një grua pyet nëse duket bukur, e shëndoshë apo më e madhe në moshë. Ata zakonisht i vënë burrat në një qoshe: pyetje të tilla zakonisht kanë vetëm një përgjigje të saktë.

Angazhimi i të tjerëve në argumentet tuaja

Kur përpiqeni të zgjidhni një argument duke përdorur mendimet e miqve ose prindërve tuaj, gratë zakonisht humbin autoritetin e tyre dhe i lënë burrat të ndihen të zhgënjyer: problemet tuaja personale duhet të qëndrojnë mes jush.

Higjena personale dhe të brendshmet e ngushta

Mos harroni për higjienën personale dhe përpiquni të dukeni gjithmonë më mirë. Për shembull, të brendshmet jashtëzakonisht të ngushta jo vetëm që do t’ju ​​bëjnë të ndiheni në siklet por gjithashtu do të prishin të gjithë pamjen tuaj. Nëse keni nevojë për disa sekonda për të rregulluar rrobat tuaja ose për tu freskuar, justifikohuni. Mos e bëni në publik. Qëndroni bukur në mënyrë misterioze./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

A është ky qeni i parë gjuetar i Evropës?/ Studiuesit gjejnë kockën që daton rreth 1.8 milionë vite më parë

Publikuar

-

Nga

A është ky qeni i parë gjuetar i Evropës?/ Studiuesit gjejnë kockën që daton rreth 1.8 milionë vite më parë

Studiuesit kanë gjeturkockën e nofullës së një qeni gjuetie që ka jetuar 1.8 milion vjet më parë.

Ekspertët e udhëhequr nga Universiteti i Firences analizuan mbetjet e grumbulluara nga vendi arkeologjik Dmanisi, i cili më parë dha disa kafka hominin.

Ata arritën në përfundimin se mbetjet i përkasin specieve Canis (Xenocyon) lycaonoides – ‘qeni gjuetar euroaziatik’ , i cili e ka origjinën në Azinë Lindore.

Qeni Dmanisi, tha ekipi, mund të jetë paraardhësi i qenve gjuetarë afrikanë dhe ka të ngjarë të ketë jetuar së bashku me njerëzit e hershëm në Gjeorgji para se të shpërndaheshin më gjerësisht.

Studimi i mbetjeve të qenit të madh u ndërmor nga paleontologu vertebror Saverio Bartolini-Lucenti i Universitetit të Firences, Itali, dhe kolegët e tij.

Sipas analizës së tyre, eshtrat datojnë nga 1.77-1.76 milion vjet më pare,  duke e bërë atë rastin më të hershëm të njohur të një qeni gjuetie në Evropë.

LEXO EDHE:  Një nga modelet më seksi në botë/ Daphne Joy, fantastike në fotot e fundit

LEXO EDHE:  Sportistja më seksi e momentit/ Fotot më provokuese të modeles së fitnessit

Sipas studiuesve, ajo në fakt i paraprin lëvizjes së përhapur të qenve të gjuetisë nga origjina e tyre në Azinë perëndimore në Evropë dhe Afrikë gjatë mesit të Epokës së Pleistocenit.

Analiza e veçorive dentare të qenit gjithashtu tregoi ngjashmëri me speciet e tjera të ngjashme me qenin e egër’kanidët’nga e njëjta periudhë kohore.

Ata kanë premolare të tretë më të ngushtë dhe më të shkurtër se sa omnivorët dhe një dhëmb të zmadhuar dhe të mprehtë “karnasial” në mes të nofullës, i cili iu ka shërbyer për të copëtuar ushqimin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Për herë të parë/ Rusia dërgon laboratorin e ri në Stacionin e Hapësirës

Publikuar

-

Nga

Rusia ka vendosur në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor një modul të ri të laboratorit shumplanësh të quajtur Nauka, që nga rusishtja përkthehet “Shkenca”.

Nauka u lëshua në hapësirë në 21 Korrik me anë të një rakete ruse të qujatur Proton.

Pas tetë ditësh në fluturim të lirë, ky labortaor  u lidh me portin në segmentin rus të ISS me pamje nga Toka.

Nauka do të jetë një strukturë e re shkencore, e cila do të lidhë portin dhe hapësirën ajrore për operacionet e ardhshme, së bashku me sigurimin e dhomave shtesë të ekuipazhit, një galeri dhe një tualet.

Që Nauka të jetë e përgatitur për operim, do të kërkojë një seri të gjatë manovrash, duke përfshirë deri në 11 shëtitje në hapësirë që fillojnë në fillim të shtatorit.

LEXO EDHE:  Poza joshëse me bikini/ Njihuni me bjondinën me trupin perfekt

LEXO EDHE:  Çmend me linjat e saj perfekte/ Njihuni me Cindy Prado, modelja që “ndez” meshkujt me fotot e saj

Nisja e laboratorit, i planifikuar fillimisht në vitin 2007, ishte vonuar vazhdimisht për shkak të problemeve teknike. Moduli i ri përfundoi  procesin e ankorimit duke përdorur sistemin e tij autonom të navigimit, së bashku me ndihmën e kozmonautit Oleg Novitsky, i cili e udhëhoqi atë përmes qasjes përfundimtare ndërsa ishte në ISS.

Komentatori i NASA -s Rob Navias tha se moduli i ri ‘do të sigurojë kontroll të rrotullimit për Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar dhe do të shërbejë si një port ankand për automjetet e pilotuara Soyuz dhe të papilotuara të Progresit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE