Connect with Us

“Kapitull modernizimi të shërbimit shëndetësor”/ Rama jep lajmin e mirë

Politikë

“Kapitull modernizimi të shërbimit shëndetësor”/ Rama jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Kryeministri Edi Rama ka vizituar ditën e sotme Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. I shoqëruar nga Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu Rama u shpreh se ky spital do të ketë sistem të ri ultramodern të laboratorëve të analizave cili do të shtrihet në të gjithë vendin.

“Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza” – Hapet një tjetër kapitull i modernizimit të shërbimit shëndetësor, me sistemin e ri ultramodern të laboratorëve të analizave, i cili do të shtrihet në territor me të njëjtën cilësi, si rrjet kombëtar i laboratorëve publikë shëndetësore në vend”, ka shkruar Rama.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Edhe ata që kanë kaluar COVID të vaksinohen”/ ISHP: Nxit antitrupat

Publikuar

-

Nga

Mes qytetarëve që e kanë kaluar COVID-19 dhe kanë krijuar antitrupa në mënyre natyrale, ka mëdyshje nëse duhet të vaksinohen. Por ekspertët këshillojnë personat që kanë mbi 6 muaj që e kanë kaluar virusin, të vaksinohen.

“Gjatë këtij muaji të hapur të vaksinimit unë do të sugjeroja që edhe personat që kanë kohë që e kanë kaluar COVID, flasim në vitin e kaluar apo mbi 6 muaj të drejtohen drejt vaksinimit. Bërja e vaksinës bën të mundur nxitjen e antitrupave dhe jep një lloj fuqie më të madhe përgjigjes imunitare ndaj COVID”, tha Menaxhere e Programit Kombëtar të vaksinimit, Erida Nelaj.

Gjatë muajit të hapur të vaksinimit do të përdoren vaksinat Coronavac, Astrazeneca dhe Pfizer. Kjo e fundit vetëm për të sëmurët kronik.  Por a do të mundësohet Pfizer edhe për pjesën tjetër të popullatës?

“Numri i të sëmurëve kronik është shumë i madh. Të sëmurë kronik, obezë, është shumë e rëndësishme që personat obezë të vaksinohen me vaksinën Pfizer dhe të vaksinohen ndaj COVID mos e neglizhojnë. Pra sido që të jetë numrat janë shumë të mëdhenj, thjesht të mundohemi të bëjmë një lloj ndarje të drejtë për ti ndihmuar sa më shumë personat që janë vulnerabël”, tha Nelaj, për Report tv.

Sipas saj, edhe pas injektimit të dozës së parë, qytetarët duhet të vijojnë me respektimin e masave.

LEXO EDHE:  Kryeministri në gjendje të rëndë?/ Rama i “përvishet” Çim Pekës

LEXO EDHE:  Kryeministri në gjendje të rëndë?/ Rama i "përvishet" Çim Pekës

“Vëmë re që në qendrat tregtare njerëzit futën pa maska sërish, nëpër linjat e transportit urban, nëpër autobusë  janë pa maska. Edhe pse jemi të vaksinuar, të paktën ne të vaksinuarit të parët të respektojmë rregullin, kjo sepse ne nuk dimë ende nëse mund ta mbartim, nëse mund ta transmetojmë, se sa mund të mbrohemi dhe sa mund të mbrojmë të tjerët. Kështu që duhet të vazhdojnë të merren masat për tu mbrojtur dhe të mos mendojmë që me bërjen e një doze vaksinë jemi të mbrojtur dhe mos të përdorim distancimin social apo heqjen e maskave. Kemi thënë dhe duhet ta theksojmë fort që vaksinimi i sigurt apo mbrojtja fitohet pas dozës së dytë”, shtoi Nelaj.

Mes të infektuarve me COVID ka dhe qytetarë të vaksinuar, por ekspertët thonë se vaksinat mundësojnë që qytetarët ta kalojnë lehtë sëmundjen dhe evitojnë komplikacionet dhe fatalitetet.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Alarmi për situatën e zjarreve/ Meta “masakrohet” nga qytetarët: Ju vetë i keni paguar

Publikuar

-

Nga

Alarmi për situatën e zjarreve/ Meta “masakrohet” nga qytetarët: Ju vetë i keni paguar

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pasditen e sotme, për zjarret në vend, duke theksuar se situata po precipiton pasi ka mbi 70 vatra në gjithë territorin.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta shkruan se duhet patjetër një ndërhyrje emergjente dhe e koordinuar nga të gjitha institucionet, ndërsa e vlerëson si të patolerueshme që punonjësit në disa raste shfaqen vetëm me mjete rrethanore.

Por, pas këtij postimi qytetarët kanë “shpërthyer” në komente kundër presidentit, Ilir Meta.

Një qytetar ironizon Metën, ndërsa shkruan “Bli ca zjarrfikëse me ata miliardat që ke fituar duke mbajtur mbi kurriz llaq e tulla apo duke kositur barin fushave të vendeve, ku shkon për vizita

Më tej, një tjetër shkruan “Një herë mos dalësh jashtë vendit (për qefin tënd por si President) e blemë një zjarrfikse. Kemi helikopterë për palma por jo për të fikur zjarret se ata i shuajmë me shkarpa….më flet sikur hyre dje ne politikë o babaxhan…

LEXO EDHE:  Rama takim me ambasadorët/ Ja çfarë u thotë për qeverinë e rilindjes

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Tani dole mer yll, ka 6 ditë”.

LEXO EDHE:  Rama bën trakte kundër partnerëve natën/OSBE e tregon me gisht

Gjithashtu një qytetar shkruan “Po e ndjekni nga plazhi. Ec mor plak se sju rr… fort ju per ketë vend. Nuk ia bën zjarri çfarë i keni bërë ju tash 30 vite”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Ti vetë i ke paguar ato zjarre që të vuajë populli”./CNA.al

Shqipëria në “luftë” me flakët/ Meta jep alarmin, “shuplakë” qeverisë 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Shqipëria në “luftë” me flakët/ Meta jep alarmin, “shuplakë” qeverisë 

Publikuar

-

Nga

“Shqipëria në luftë me flakët”/ Meta jep alarmin, “shuplakë” qeverisë 

Presidenti Meta ka reaguar në lidhje me situatën kritike të zjarreve në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Meta e cilëson situatën alarmante, ndërsa shton se prej më shumë se një muaji ka kërkuar nga institucionet përgjegjëse, për të qënë në gatishmëri.

Me shumë shqetësim po ndjek prej ditësh situatën alarmante të përhapjes së zjarreve në disa Qarqe të vendit, me pasoja tepër të rënda për pasuritë tona natyrore.

Prej më shumë se një muaji, kam kërkuar reagimin në kohë të strukturave të Ministrisë së Mbrojtjes dhe Ministrisë Brendshme për mbështetjen e pushtetit vendor, në të gjitha bashkitë, për të qenë në gatishmëri për situata të papërballueshme për kapacitetet lokale, në përgjigje edhe të paralajmërimeve të bëra më herët nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit.

Duke vlerësuar sakrificat e deritanishme të forcave zjarrfikëse, të personelit të Forcave të Armatosura dhe të Ministrisë së Brendshme, konstatoj se megjithatë situata po percipiton shumë rrezikshëm.”-shkruan Meta.

Më tej, kreu i shtetit thekson se aktualisht ka mbi 70 vatra aktive zjarri në të gjithë Shqipërinë, ku një pjesë e tyre kërkojnë organizimin e operacioneve ajrore nga Ministria e Mbrojtjes dhe Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura.

Po ashtu, ai i ka dhënë një “shuplakë” qeverisë, ndërsa thekson se është e patolerueshme, që strukturat vendore dhe qendrore, në shumicën e operacioneve, shfaqen vetëm me mjete rrethanore.

LEXO EDHE:  “I shite prap demokratët/ Basha pazar të ri me Ramën?

LEXO EDHE:  "I shite prap demokratët/ Basha pazar të ri me Ramën?

Është e patolerueshme, që strukturat vendore dhe qendrore, në shumicën e operacioneve, shfaqen vetëm me mjete rrethanore.

Për këtë arsye inkurajoj domosdoshmërinë e një ndërhyrjeje emergjente, të drejtuar dhe të koordinuar më së miri, për të patur sukses në luftën kundër zjarrit, nëpërmjet marrjes së menjëhershme të të tjera masave efektive dhe drastike.

I njohur me thirrjen publike të Kryetarit të Kontrollit të Lartë të Shtetit, e ndaj të njëjtin vlerësim mbi nevojën e rikthimit urgjent në detyrë për zbatimin e detyrimeve, që ka sipas ligjit, të Drejtorit të Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, si dhe e dënoj me forcë këtë sjellje të papranueshme, të papërgjegjshme dhe në kufijtë e veprës penale, të shpërdorimit të detyrës.

Nxit institucionalisht të gjithë autoritetet qendrore e vendore, në veçanti Ministrinë e Mbrojtjes, Shefin e Shtabit të Përgjithshëm të FA dhe Agjencinë Kombëtare të Mbrojtjes Civile të vazhdojnë përpjekjet dhe komunikimin intensiv mes tyre, për koordinimin në kohë dhe marrjen e çdo mase të duhur, nëpërmjet angazhimit të kapaciteteve njerëzore dhe teknike, përfshi Forcën Ajrore, për të kryer operacione efikase në rajonet ku rrezikohen jetët e qytetarëve dhe zonat e mbrojtura.

Vlerësoj gjithashtu nevojën për t’ju drejtuar sa më parë për ndihmë Mekanizmit të Mbrojtjes Civile Europiane, duke patur parasysh se prioriteti absolut duhet të jetë mbrojtja e jetës dhe pasurive publike e private.”-përfundon deklaratën Ilir Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE