Connect with Us

Dialogu Kosovë-Serbi/ Kurti tregon çfarë u bisedua sot me Vuçiç, katër propozimet

Kosova & Rajoni

Dialogu Kosovë-Serbi/ Kurti tregon çfarë u bisedua sot me Vuçiç, katër propozimet

Publikuar

-

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një prononcim për mediat, pas përfundimit të takimit të parë, me presidentin serb, Aleksandër Vuçiç.

Kurti ka thënë se në takimin e parë me palën serbe, ka bërë katër propozime.

Takimi ishte konstruktiv nga ana jonë. Do të marrim pjesë në këtë proces që është i vështirë e pala tjetër fliste për ide të vjetra. Propozuam katër ide. Të iniciojmë marrëveshjen SEFTA. Propozim i dytë, që një ditë pas samitit të djeshëm të NATO-s, të nënshkruhet marrëveshja e paqes që ne s’do ta sulmojmë njëra tjetrën. Propozimi tjetër ishte që te çështja e të pagjeturve, duhet të largohet nga delegacioni Serb, Velkjo Odalloviç. Dhe propozimi i katërt, për pakicat, ishte reciprociteti bilateral, që është parim i përgjithshëm, por për serbët në Kosovë do të kishim Këshill Nacional siç është në Serbi për shqiptarët. Tri propozimet tona të fundit u refuzuan, por për SEFTA-n s’pati përgjigje. Shpresoj se do ta konsiderojnë seriozisht këtë propozimin tonë që e bëmë sot.”-tha Kurti.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Greqia goditet nga një tjetër tërmet/ Sa ballë ishte

Publikuar

-

Nga

Greqia nuk gjen qetësi/ Regjistrohen dy tërmete njëri pas tjetrit

Një tjetër lëkundje tërmeti është regjistruar pasditen e sotme në Greqi.

Mediat raportojnë se një tërmet më magnitutë 4 ka goditur ishullin e Nisyros në Greqi. Ù

Sipas Institutit Gjeodinamik lëkundjet u regjistruan në oeën 16:23, duke u përqëndruar në 27 kilometra në jug-jugperëndim të ishullit të Nisyros dhe në një thellësi fokale prej 17.5 kilometrash.

LEXO EDHE:  Gazetarja flet hapur/ Ata që më kërkojnë punë e duan rrogën më të madhe se e imja

LEXO EDHE:  Mbledhje e përbashkët e qeverisë serbe e maqedonase

Tërmeti është vazhdim i aktivitetit sizmik  që po zhvillohet në zonën më të gjerë të Nisyros gjatë ditëve të fundit, i cili monitorohet nga sizmologët.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Vaksina zbut simptomat e variantit Delta

Publikuar

-

Nga

Shumë shtete në mbarë botën, përfshirë edhe Kosovën, po raportojnë për raste të infektimeve me koronavirus te personat që janë vaksinuar kundër tij. Infektimet e të vaksinuarve, kryesisht po i atribuohen variantit Delta të koronavirusit, që po përhapet me shpejtësi.

Në Kosovë, deri më tani, autoritetet shëndetësore kanë konfirmuar se dhjetë persona të vaksinuar plotësisht janë infektuar me koronavirus, por kanë shtuar se gjendja shëndetësore e tyre është stabile.

The New England Journal of Medicine më 28 korrik ka publikuar një studim, ku janë analizuar të dhënat e pothuajse 11.500 punonjësve shëndetësorë, të vaksinuar plotësisht me vaksinën Pfizer, të cilët punojnë në Qendrën Mjekësore Sheba, në afërsi të Tel Avivit në Izrael.

Studimi ka gjetur se personat e vaksinuar, që kanë nivele më të larta të antitrupave, kanë më pak gjasa që të infektohen me koronavirus.
Pas testimeve të vazhdueshme prej fundit të janarit deri në fund të prillit, janë identifikuar 39 punonjës të infektuar, pavarësisht se ishin plotësisht të vaksinuar. Studimi gjeti se të gjithë kanë pasur simptoma të buta ose nuk kanë pasur fare simptoma, por 19 për qind e tyre kishin përjetuar simptoma edhe gjashtë javë pas diagonistikimit.

Nga 39 punëtorët e infektuar, në 22 prej tyre, autorët e studimit kanë gjetur se kanë pasur antitrupa në ditën e infektimit ose një javë më pas. Më pas studiuesit kanë analizuar nivelin e antitrupave të personave të infektuar, ku është parë se niveli i antitrupave ka qenë më i ulët.

Ndërkaq, sipas një studimi të kryer nga Qendrat e Kontrollit për Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA (CDC) të publikuar në fund të korrikut, janë analizuar infektimet që kanë ndodhur në Barnstable. Rreth 74 për qind – apo 346 raste – e të infektuarve kanë qenë të vaksinuar plotësisht. Nga këto raste, 79 për qind kanë e pacientëve kanë pasur simptoma. Sipas analizave të kryera, varianti Delta ka qenë përgjegjësi kryesor i këtyre infektimeve.

Përhapja e variantit Delta, që është variant më ngjitës se varianti origjinal i koronavirusit, ka bërë që shumë shtete të përballen me rritjen e rasteve dhe disa prej tyre kanë rikthyer edhe mbajtjen e maskave, siç është edhe rasti i SHBA-së.
Sipas ekspertëve amerikanë, vaksinimi kundër COVID-19 ul gjasat që personat e vaksinuar të infektohen me koronavirus, por ata që infektohen me Delta pas vaksinimit, kanë tendencë ta shpërndajnë virusin sikurse personat e pavaksinuar.

LEXO EDHE:  Korrupsioni/ Transparency International "shuplakë" qeverisë

“Niveli i lartë i ngarkesave virale sugjeron për rrezik të transmetimit dhe rrit shqetësimet se, për dallim nga variantet tjera, njerëzit e vaksinuar, që infektohen me variantin Delta, mund ta transmetojnë virusin”, tha më 30 korrik, drejtoresha e CDC-së, Rochelle Walensky, raportoi CNN.

LEXO EDHE:  Kosova, 50 kritere më shumë se rajoni për liberalizimin

Para shfaqjes së variantit Delta të koronavirusit, që fillimisht u identifikua në Indi në tetor të vitit të kaluar, vaksinimi u tha si parandalues i përhapjes së transmetimit të virusit. Jo vetëm që njerëzit e vaksinuar kishin më pak ngarkesa virale, por gjithashtu personat e vaksinuar, që infektoheshin me virus, kishin simptoma më të buta të sëmundjes dhe e kalonin më shpejt atë.

Por, hulumtimet tregojnë se Delta përhapet në mënyrë më agresive. Në korrik, shembull, shkencëtarët kinezë thanë se varianti Delta kishte pothuajse ngarkesë virale 1.000 herë më shumë se variantet e mëhershme.

Sipas raportit të CDC-së, varianti Delta është më i transmetueshëm se variantet e tjera, të cilat thuhet se e kanë fuqinë e transmetimit po aq sa edhe gripi sezonal. Kjo nënkupton se në kushte të caktuara, një person i infektuar me variantin fillestar të COVID-19 mesatarisht mund të infektojë dy deri në tre persona të tjerë. Por, një person i infektur me variantin Delta mund të infektojë deri në nëntë persona të tjerë.

“Ky është një prej viruseve më të transmetueshme që ne njohim”, ka thënë për CNN Walensky.
Qendra Evropiane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (ECDC), ka thënë se personat e moshuar janë më të rrezikuarit që të infektohen me koronavirus edhe pas vaksinimit.

“Infektimet në mesin e personave të vaksinuar plotësisht priten, veçanërisht në mesin e të moshuarve ose personave që kanë sëmundje. Vaksinat parandalojnë në masë të madhe sëmundjen e rëndë, megjithatë ne ende shohim se raste që përfundojnë në spital apo edhe në vdekje në mesin e këtyre popullatave”, ka thënë ECDC-ja./REL

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

E rëndë/ 20-vjeçarja përdhunohet në grup nga katër të rinj

Publikuar

-

Nga

Rrëfimi i vajzës së mitur: Më shantazhuan me video, më çuan në disa vende dhe abuzuan më pas u tallën me mua

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Greqi, ku një turiste 20-vjeçare, është përdhunuar në grup nga katër të rinj.

Mediat e huaja shkruajnë se bëhet fjalë për një turiste austriake, e cila pretendon se është përdhunuar nga katër të rinj, të moshës 30, 28, 26 dhe 27 vjeç. E reja kishte shkuar vullnetarisht në shtëpinë e një 27-vjeçari, pa e ditur se aty ishin dhe miqtë të tij.

LEXO EDHE:  Pas Kosovës, Izraeli nënshkruan marrëveshje historike me një tjetër shtet

Ajo pretendon se katër grekët e kanë përdhunuar në grup. Por të rinjtë e arrestuar e kanë mohuar një gjë të tillë.

LEXO EDHE:  Pas Kosovës, Izraeli nënshkruan marrëveshje historike me një tjetër shtet

Ata thonë se e kanë takuar për të kryer marrëdhënie seksuale me të, me vullnetin e saj të lirë.

LEXO TE PLOTE