Connect with Us

Spanja dhe Suedia bëjnë “paqe”

Sport

Spanja dhe Suedia bëjnë “paqe”

Publikuar

-

Spanja dhe Suedia kanë ndarë pikët në takimin e Grupit E në kuadër të Euro 2020, pasi ndeshja përfundoi pa gola. Takimi filloi më mirë për Stuhinë e Kuqe, që rrezikuan me anë të Dani Olmos që gjuajti me kokë në minutën e 16-të, por portieri bëri pritje fantastike.

Një tjetër rast brilant e kishte edhe Koke (23’), që lëshoi një gjuajtje brenda zonës së rreptësisë, por u bllokua nga mbrojtja. Mesfushori i Atletico Madridit ishte përsëri në shans, teksa në minutën e 29-të, goditi mbi portë.

Alvaro Morata (38’) mori një pasim nga Jordi Alba, por edhe ky dështoi të godiste saktë në kornizën e portës. Suedia rastin më të mirë e kishte me Alexander Isak (41’) që brenda zonë lëshoi një goditje të fortë, duke mposhtur portierin, por topi u largua nga vija e portës prej Marcos Llorente.

Pjesa e dytë ishte edhe më e qetë për nga numri i rasteve, edhe pse dy skuadrat kishin mundësi të shënon nga së paku një herë. Suedia kishte rastin në minutën e 61-të me anë të Marcus Berg që mori një pasim nga Isak, por goditja shkoi pranë shtyllës së majtë.

Loja më pas kishte më shumë pasime të pasakta brenda dhe jashtë zonës së rreptësisë, me dy fazat mbrojtëse të ekipeve që ishin të kujdesshme. Sllovakia është lider i Grupit E me tre pikë, Suedia dhe Spanja me nga një dhe Polonia me zero pike./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Digitalb mbetet me “gisht në gojë”, humbet të drejtat e Serisë A dhe kampionatit spanjoll

Publikuar

-

Nga

Kur jemi në prag të fillimit të sezonit të ri futbollistik, abonuesit e kompanisë “Digitalb”, kanë marrë një lajm keq. Pavarësisht se kanë paguar shifra të majme për të parë në shtëpitë e tyre dy prej kampionateve më të forta të botës, Seria A dhe La Liga, tani nuk do munden t’i shohin, pasi “Digitalbi” ka humbur të drejtën e transmetimit të këtyre dy kampionateve elitare.

Kjo platformë e keqmenaxhuar për vite me radhë tashmë ka humbur 2 kompeticione të rëndësishme duke mashtruar hapur gjithë abonuesit, të cilët mendonin se do shohnin aty ekipet e tyre të preferuara. Pas dështimit të shitjes së kompanisë, “Digitalbi” mbetet pa dy kampionatet kryesore europiane.

Të drejtat për transmetimin e ndeshjeve të kampionatit të Serie A nuk do t’i takojnë më për sezonin e ardhshëm platformës Digitalb, por ndeshjet aq të ndjekura nga shqiptarët pritet të transemetohen nga TIBO. Gjithashtu, kampionati spanjoll me shumë gjasa transmetohet nga TV Klan, televizion ky i cili mendohet të ketë fituar të drejtat televizive për disa vite me radhë të këtij kompeticioni.

Kështu, keqmenaxhimi i drejtuesve të paaftë të “Digitalb” doli në pah dhe tashmë janë shqiptarët ata të cilët do vuajnë në kurizin e tyre këtë padrejtësi që po iu bëhet, duke iu mbajtur lekët dhe duke mos iu ofruar shërbimi i premtuar./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sport

Kualifikimi historik i Laçit, zbulohet shifra e majme që përfituan kurbinasit

Publikuar

-

Nga

Laçi konsiderohet klub i vogël, por skuadra e presidentit Pash Laksa e ka treguar veten në vitet e fundit, jo vetëm në futbollin vendës, por edhe në kupat e Europës. Nëse një vit më parë kurbinasit iu gëzuan kalimit në turin e dytë të Ligës së Europës, pas eliminimit të azerëve të Keshlas, këtë edicion Laçi i drejtuar nga trajneri Shpëtim Duro ka hapur një faqe të ndritur në historinë e klubit duke kaluar dy ture në Europë.

Kualifikimi ndaj rumunëve të Universitateta Krajovës është një arritje historike për Laçin dhe padyshim ky sukses i skuadrës është shpërblyer nga presidenca e klubit. “Panorama Sport” ka mësuar se drejtuesit e Laçit kishin vendosur të motivonin ekipin me një premio rreth 70 mijë euro për kualifikimin ndaj Universitatea Krajovës.

Të besuarit e trajnerit Duro, jo vetëm që shkruan historinë e bardhezinjve në Europë, por “ngrohën” edhe xhepat me përfitimin e shumës së akorduar nga presidenti Laska. Padyshim premioja 70 mijë euroshe ka qenë më se e merituar për futbollistët, të cilët në dy përballjet me milionerët rumunë treguan shpirtin në fushë dhe morën një kualifikim historik.

LEXO TE PLOTE

Sport

Izmir Smajlaj mbyll aventurën në “Tokio 2020”, nuk kualifikohet dot në fazën finale

Publikuar

-

Nga

Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, kësaj rradhe bëhet fjalë për Izmir Smajlajn i cili nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati.

Atleti u rendit në vendin e 9 në Baterinë A dhe i 17 në renditjen e përgjithshme. Shkodrani kërceu 7,81 në provën e tij të parë, në provën e dytë 7,86, ndërsa në provën e tretë dhe të fundit bëri faull.

Izmir Smajlaj ka zbvilluar një Olimpiadë më të mirë kësaj here në Tokio sesa në Rio në vitin 2016, ku nuk shkoi më tej se 7,72 metrave, por tepër larg rekordit të tij prej 8,11 metra.

LEXO TE PLOTE