Connect with Us

Novavax, vaksina kundër kovidit 90% efikasitet

Shëndeti

Novavax, vaksina kundër kovidit 90% efikasitet

Publikuar

-

Novavax, vaksina kundër kovidit 90% efikasitet

Kompania bioteknologjike Novavax thotë se një studim i ri tregon se vaksina e saj kundër koronavirusit rezulton të jetë e efektshme ndaj të gjitha varianteve. Në studimin e zhvilluar në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë morën pjesë afro 30,000 njerëz. Sipas rezultateve të publikuara të hënën, vaksina ishte 90% e efektshme.

Kompania amerikane Novavax njoftoi të hënën se vaksina e saj kundër koronavirusit rezulton të jetë 90.4% efikase. Në studimet e kryera me pjesmarrjen e afro 30 mijë njerëzve, 77 individë u infektuan me koronavirus, 14 prej tyre në grupin e vaksinuar dhe pjesa tjetër në grupin e atyre që nuk morën vaksinën.

“Rezultatet kryesore nga studimi tregojnë një efikasitet prej 90% në përgjithësi. Kjo është një shifër e lartë, pasi kishte shumë variante të virusit në qarkullim gjatë provave klinike”, tha Stanley Erck, drejtori ekzekutiv i i kompanisë.

Sipas kompanisë, vaksina është e efektshme kundër gjithë varianteve. Po ashtu ajo ofron mbrojte ndaj atyre që zhvillojnë simptoma të moderuara dhe të rënda të sëmundjes. Më parë kompania pati publikuar të dhëna nga studimet në Britani dhe Afrikën e Jugut.

Rezultatet e shumëpritura në Shtetet e Bashkuara vijnë ndërsa kërkesat në vend për vaksina kanë rënë në mënyrë dramatike, duke lënë shumë qytete me një tepricë dozash.

Rreth 64% e të rriturve në ShBA kanë marrë të paktën një dozë, ndërsa 54% janë vaksinuar plotësisht, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine Pfizer do vijnë sot

Megjithatë, shumë shtete në botë po përpiqen të vaksinojnë banorët e tyre dhe i kanë varur shpresat tek vaksinat e ndryshme.

“Nevojitet përhapja globale e vaksinave, veçanërisht në vendet me të ardhura të ulëta dhe të mesme. Vaksina jonë është veçanërisht e përshtatshme, pasi është e qëndrueshme në temperaturat e frigoriferëve të zakonshëm”, thotë shefi ekzekutiv Stanley Erck.

Gjatë tremujorit të tretë të vitit, Novavax ka në plan të aplikojë për autorizimin e përdorimit emergjent të vaksinës në Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera.

Kompania me bazë në Maryland kishte njoftuar më parë për vonesa në procesin e prodhimit të vaksinave dhe parashikon që të prodhojë 100 milionë doza në muaj deri në fund të tremujorit të tretë dhe 150 milion doza në muaj deri në tremujorin e katërt./VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Flukset në urgjencë/ Brataj sqaron qytetarët, si të dallojmë virozën nga Delta

Publikuar

-

Nga

Flukset në urgjencë/ Brataj sqaron qytetarët, si të dallojmë virozën nga Delta

Flukset në urgjenca në ditët e fundit ngrenë dyshimet nëse kemi të bëjmë me virozat e stinës apo variantin Delta që ndodhej mes nesh prej qershorit, por që u konfirmua vetëm pak ditë më parë.

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj u shpreh në “ABC” simptomat e virozave të stinës janë të njëjta me variantin Delta. “Tipike e Deltës është rrufa, ftohja që e ngatërron me virozat e stinës. Veç dhimbjes së fytit dhe temperaturës, ka edhe të vjedhja dhe diarre” tha ai.

Por si ta dallojmë virozën nga Delta?

Sigurisht që nga simptomatologjia nuk ka ndryshim dhe ne e dimë që në këtë moment predominon Delta dhe brenda verës është thënë që ky mutacion do të dominojë mbi 80%. Ta konsiderojmë si Deltë atë shfaqen e simtomatologjisë, jo si rrufë, duke përjashtuar nëse kemi ngrënë diku dhe shenjat na shfaqen në grup, por nëse është vetëm një person duhet ta konsiderojmë si Delta” sqaroi ai.

LEXO EDHE:  Intervista/ Ivan Krastev: Nga se po nxitet populizmi, dhe ku dallon nacionalizmi i krizës së emigrantëve nga ai i Covid-19

LEXO EDHE:  “Covidi i Gjatë” ka mbi 200 simptoma/ Janë të përhapura më shumë sesa mendohej

Virozat e stinës janë të lidhura me temperaturat dhe ushqimet që përdorim të gjithë. Sidomos ato që kanë të bëjnë me rrufën, këtë vit korrespondon edhe me COVID dhe variantin e ri Delta dhe mund ti ngatërrojë të dyja. Duhet të jemi më shumë të kujdesshëm, të përjashtojmë Deltën dhe pastaj të merremi me virozat e stinës, sidomos te fëmijët me vjedhjen apo diarrenë. Në këtë moment nuk është më ajo frika e virusit që ishte gjatë pandemisë. Shqetësuese për njerëzit tani është që është konfirmuar edhe Delta. Shtimi i numrit ka të bëjë me stinën, por edhe praninë e virusit” tha më tej Brataj.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

“Numri i rasteve ditore është dyfishuar”/ Rakacolli: Varianti Delta ka mbi 1 muaj në Shqipëri

Publikuar

-

Nga

“Numri i rasteve ditore është dyfishuar”/ Rakacolli: Varianti Delta ka mbi 1 muaj në Shqipëri

Zëvendës ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli ka sqaruar rrezikun nga varianti Delta.

Në një intervistë për Syri tv, Rakacolli ka është shprehur se situata paraqitet me një rritje të lehtë të rasteve ditore edhe atyre që janë të shtruar në spitale por situata është në kontroll.

“Mesatarja e numrit të rasteve ditore gati është dyfishuar në krahasim me javën e kaluar, por nuk është situatë problematike dhe e pakontrolluar me nivelin e masave që ne kemi aktualisht në fuqi. Kjo i atribuohet variantit të virusit Delta në vend, pasi dje morëm konfirmimin se varianti ishte i pranishëm në Shqipëri.

Mostrat e dërguara i përkisnin infeksioneve që në muajin qershor, i bie që virusi të ishte i pranishëm edhe më parë në Shqipëri dhe praktikisht ishte dyshuar me të drejtë nga mjekët klinicist, virusi nuk erdhi dje dhe pardje, ka gati një muaj në Shqipëri. Fakti që kemi shifra të kontrolluara gjatë dy muajve, kjo situatë vazhon të jetë e kontrolluar. Përveç masave të duhura, rol kryesor ka luajtur edhe vaksinimi.

Vaksinimi të mbron edhe nga variantet. Ndihma kryesore që jep vaksinimi është mos humbja e jetës dhe përjetimi i rasteve të rënda të cilat kanë nevojë për kujdesin spitalor, mund edhe të infektohesh por simptomat janë më të lehta.

Nuk ka shenja tipike të tjera varianti Delta nga variantet e tjera. Shenja që mbizotërojnë janë vështirësimin e rrugëve të sipërme respiratore. Sipas mjekëve klinicist, personat e prekur nga Delta ka më të shprehura dhimbjen e fytit.

E veçanta e Deltës është shpejtësia me të cilën ajo përhapet. Infektushmëria e Deltës është dy herë më e madhe se e viruseve paraardhëse”, ka theksuar ajo./CNA.al

 

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine Pfizer do vijnë sot

LEXO EDHE:  Manastirliu jep lajmin e mirë/ Tregon sa doza vaksine Pfizer do vijnë sot

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shërbime të reja në Spitalin Memorial Fier/ Instalohet një pajisje e teknologjisë së lartë

Publikuar

-

Nga

Shërbime të reja në Spitalin Memorial Fier/ Instalohet një pajisje e teknologjisë së lartë

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka inspektuar sot Shërbimin e ri të Hemodinamikës në Spitalin Memorial Fier, i cili bën pjesë në fazën e dytë të hapjes graduale të shërbimeve në këtë spital.

Ministrja ka nxjerrë edhe fotot nga ky inspektim, bashkë me mjekun, prof. Alban Dibrën.

Manastirliu thekson se bashkëpunimi me ekipin mjekësor turk dhe mes dy shërbimeve të hemodinamikës, QSUT- Spital Memorial Fier, do të ngre në një nivel më të lartë ofrimin e shërbimeve për qytetarët.

“Së bashku me prof. Alban Dibrën vizituam spitalin Memorial në Fier, për të përgëzuar stafin shqiptar dhe turk për hapjen e Njësisë së Hemodinamikës për ndërhyrjet diagnostikuese invasive në zemër, të cilat filluan të kryhen në spitalin Memorial dhe do të mbulojnë shërbimin për gjithë zonën jugore në vend.

Për herë të parë në këtë spital dhe në sistemin publik, instalohet një pajisje e teknologjisë së lartë, që ofron gamën e ndërhyrjeve invasive për sëmundjet kardiake dhe neurologjike .

Bashkëpunimi me ekipin mjekësor turk dhe mes dy shërbimeve të hemodinamikës, QSUT- Spital Memorial Fier, do të ngre në një nivel më të lartë ofrimin e shërbimeve për qytetarët.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE