Connect with Us

Nishani konfirmon denoncimin e CNA.al/ Ja si u vodhën votat në Maliq

Politikë

Nishani konfirmon denoncimin e CNA.al/ Ja si u vodhën votat në Maliq

Publikuar

-

Nishani konfirmon denoncimin e CNA.al/ Ja si u vodhën votat në Maliq

Ashtu si CNA.al e denoncoi një ditë më parë, procesi zgjedhor brenda PD, është shoqëruar me manipulim votash, ku më skandalozja ishtë ajo që ndodhi në Maliq.

Me urdhër të deputetit Ervin Salianji, në bashkinë Maliq janë hedhur 150 vota.

Ky fakt është konfirmuar dhe nga kryetari i Këshillit Kombëtar të PD-së, Bujar Nishani.

I ftuar në “Raw Politics”, të Erla Mëhillit, Nishani tha se votat janë manipuluar ashiqare nga Basha  aty ku nuk kishte mundësi kontrolli.

“Koha e fushatës u përcaktua në mënyrë të njëanëshme. Pengohej për të marrë pjesë na takime, nuk pengohej me forcë, por nuk informohej.

Ajo që ndodhi dje, votat janë manipuluar ashiqare. Në bashkinë Korccë, ku kishte kontroll, Lulzim Basha ka marrë vetëm 17 % të votave të antarësisë. Po brenda këtij qarku, në Bashkinë Maliq ku nuk kishte kontroll ka marrë 70% të votave.

PD sot është në një dramë të madhe dhe kërkon një përmbysje të madhe për tu ringritur.

Basha përfaqëson sot më pak se 30% të anëtarësisë. Në mënyrë spekulative përcillet një shifër që Basha ka fituar me 81% të votave. Kjo nuk tregon peshën politike të z. Basha. Sot kam marrë vetëm 28-29% të votave të anëtarësisë së PD. Zgjedhjet e kaluara ka marrë 54 mijë vota dhe sot 32 mijë vota, ka 40% rënie brenda katër viteve”, përfundoi Nishani./ CNA.al

Skandali-Manipulohen votat në Maliq/ Votojnë më shumë se në Korçë

 

LEXO EDHE:  Foto-Krahasim/Shihni sa demokratë korçarë mblodhi Patozi, si u katandis një javë më parë Basha

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

A është mesazhi i ambasadores Kim, “fletë-rrufe e porositur nga regjimi i kleptokracisë” për Presidentin Meta

Publikuar

-

Nga

Asnjë fjalë, asnjë koment nga Presidenti Meta pas një analize që ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim shpërndau dje për mediat në Shqipëri.

Me një gjuhë aspak diplomatike, pa asnjë ekuivok dhe me tone të adresuara si të ishte ajo kryetarja e shtetit, ambasadorja Kim përcakton vijësjelljen e politikës shqiptare në ketë fazë kur vendi bëhet gati të shohë në punë parlamentin e ri të dalë nga “zgjedhje të mira, edhe pse nuk ishin të përkryera” siç i cilëson zgjedhjet e 25 prillit përfaqësuesja fuqiplotë e SHBA në Tiranë.

Në kushte normale mesazhi i zonjës Kim mund të ishte mesazhi i Presidentit të Republikës në përgjegjësinë e Kryetarit të Shtetit.

Presim me kënaqësi ta shohim Parlamentin të rikthehet me pjesëmarrje të plotë, në mënyrë që shqiptarët nga i gjithë spektri politik të jenë të përfaqësuar. Nxisim udhëheqësit nga të gjitha krahët që të kthehen me vendosmëri të ripërtërirë për të punuar fort në emër të popullit shqiptar. Kjo do të kërkojë ndryshim, vizion, si dhe udhëheqësi të vërtetë për të çrrënjosur krimin dhe korrupsionin, në mënyrë që secili të ketë një mundësi të drejtë dhe një të ardhme më të mirë. Do të kërkojë që Edi Rama, Lulzim Basha, si dhe udhëheqës të tjerë të kontrollojnë listat edhe njëherë për t’u siguruar që kur të kthehen në Parlament, njerëzit të mund të jenë krenarë për përfaqësuesit e tyre. Po ashtu, do të kërkojë që palët të ngrihen mbi interesat e tyre partiake dhe të gjejnë mënyrën për të arritur kompromis dhe për të bashkëpunuar me njëri-tjetrin për një kauzë më të lartë, për të ardhmen e Shqipërisë”.

Këtë paragraf të shkëputur nga mesazhi i ambasadores Kim, në fakt duhej ta adresonte Presidenti Meta e do të dukej krejt i natyrshëm dhe plotësisht në përmbushje të detyrës së vet kushtetuese e në lartësinë e njeriut të zgjedhur për të qenë mbi palët.

Mirëpo Presidenti Meta, ndryshe nga ç’bëri pasi Sekretari i Shtetit Blinke shpalli person “non grata” idhullin e tij Sali Berisha, kur qendrimin e njeriut të dytë më të rëndësishëm të SHBA e qunte fletërrufe, këtë rradhë të paktën deri tani ka zgjedhur të heshtë.

LEXO EDHE:  Demokratët kundër Bashës/ Kërkojnë revoltë për rrëzimin e Ramës

LEXO EDHE:  Gara për Belshin/ Ja kush kryeson

Ish-kreu i LSI-së sot në Presidencë shprehej se akti i SHBA-së është i shëmtuar, i pabesë dhe i poshtër, që ka të bëjë vetëm me lobingjet antishqiptare.

Duke iu drejtuar qytetarëve shqiptarë ato ditë, Presidenti Meta theksonte:

Të dashur qytetarë shqiptarë dhe bashkëkombas kudo në botë, Si President i Republikës së Shqipërisë ndjej përgjegjësinë e lartë të ndaj me Ju vlerësimin tim lidhur me “fletërrufenë” e porositur nga regjimi i kleptokracisë në Tiranë kundër z.Sali Berisha, Presidentit të parë demokratik të vendit.

Kjo “fletërrufe” jo rastësisht u kërkua në këtë moment, kur procesi zgjedhor ende nuk është mbyllur zyrtarisht dhe kur institucionet, sipas Kodit Zgjedhor, duhet të shprehen lidhur me ankesat e shumta për manipulimet dhe krimet zgjedhore të denoncuara gjerësisht, që kanë cenuar rëndë standardet perëndimore të një procesi elektoral plotësisht të lirë, të ndershëm dhe demokratik”.

Po sot pasi është bërë i njohur qëndrimi i ambasadores Kim a do të reagojë sërish Presidenti Meta?

A ndjen ai detyrimin si President i Shqipërisë të ndajë me “të dashurit qytetarë shqiptarë dhe bashkëkombasit kudo në botë” qëndrimin e tij dhe a do ta quajë edhe mesazhin e zonjës Kim apo Kimete siç e quan ai kur i referohet asaj nëpër bisedat që bën me të vetët, fletërrufe?

Po për definicionin e zonjës ambasadore “zgjedhjet e 25 prillit ishin të mira” a ka ndonjë qëndrim Presidenti i Republikës së Shqipërisë?

Loja tashmë është hapur për të gjithë.

Sali Berisha i larguar nga pushteti real 8 vjet më parë është vënë nën goditje edhe për nderet që ju ka bërë partnerëve të tij politikë që në shqip do të thotë për mbrojtjen që iu ka bërë atyre me autoritetin që kishte pushteti i tij edhe mbi sistemin e drejtësisë.

A do t’ia kthejnë sot edhe partnerët “nderin me nder” Berishës, apo do të presin në heshtje rradhën?

Kjo është çeshtja!/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nuk ndalet Meta/ Kthen një tjetër Ligj në Kuvend

Publikuar

-

Nga

Meta ngre shqetësimin e zbrazjes së Shqipërisë/ ‘Një fatkeqësi kombëtare! Të merren masa sa nuk është vonë’

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend Aktin Normativ për ndryshimin e Buxhetit të Shtetit 2021

Sipas tij, alokimi i fondit shtesë 900 mln lekë për Bashkinë Tiranë për ndërtimin e godinës së re të Teatrit Kombëtar, është në shkelje të vendimmarrjes së Gjykatës Kushtetuese

Akti Normativ shkel parimin e shtetit të së drejtës, Qeveria të shpjegojë dhe argumentojë nevojën dhe urgjencën

 900 mln lekë për Teatrin e ri, Qeveria dhe Kuvendi vazhdojnë të miratojnë vendime nën frymën e akteve antikushtetuese

 Qeveria dhe Kuvendi kanë shkelur, anashkaluar dhe sfiduar hapur autoritetin vendimmarrës të Gjykatës KushtetueseFondi 900 mln lekë për Teatrin e ri, akordohet për një projekt dhe pronë që nuk duhet të ishte dhe që sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese nuk është më në kompetencën apo në pronësinë e Bashkisë Tiranë”, argumenton Presidenti.

Sipas të njëjtit, antikushtetutshmëria e kalimit të pronësisë së Teatrit Kombëtar, tek Bashkia Tiranë ishte objekt vendimi nga ana e Gjykatës Kushtetuese

Qeveria dhe Kuvendi, përmes teorisë së “faktit të kryer”, njësoj si me aktin e shembjes së godinave të Teatrit Kombëtar, kanë ushtruar presionin publik politik ndaj vendimmarrjes së Gjykatës Kushtetuese

 Qeveria dhe Kuvendi kanë krijuar një tjetër situatë absurde, duke thelluar paligjshmërinë dhe antikushtetutshmërinë

 Fondet për godinën e re të Teatrit Kombëtar, paligjshmëria dhe antikushtetuetshmëria as mund të mendohet se mund të ndodhë në një shoqëri demokratike ku sundon ligji dhe shteti i së drejtës

 Vendimi i Gjykatës Kushtetuese për çështjen e Teatrit Kombëtar ka hyrë në fuqi, ndaj Akti Normativ bie hapur ndesh me të

 Prioriteti i parë dhe themeltar për vitin 2021 duhet të ishte përballimi i pasojave të COVID-19, por Qeveria në 22 qershor 2021 në mënyrë antikushtuese vendos të akordojë fond për Bashkinë Tiranë për ndërtimin e Teatrit dhe për blerje dronësh!

 Qeveria të japë mbështetje edhe më të madhe buxhetore për përballimin e nevojave për vaksinimin e popullsisë dhe pasojave që pandemia i ka shkaktuar ekonomisë së vendit!

 Brenda 6-muajve, Qeveria ka nxjerrë 4 Akte Normative për ndryshimin e Buxhetit 2021. Ky është tregues i programimit të dobët financiar”, thuhet më tej në arsyetimin e Presidencës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Lufta” Rama-Meta/ Qeveria e re përballë një Presidenti të shkarkuar

Publikuar

-

Nga

Përplasja Meta-Rama për mosdekretimin e Gent Cakajt/ Zbardhet vendimi i Kushtetueses

Partia Socialiste fitoi zgjedhjet e 25 Prillit, duke marrë 74 mandate deputetësh. Për të tretën hera radhazi kreu i PS-së Edi Rama do të jetë në pushtet.

Shtatori pritet ta gjejë vendin me Qeveri të ri, ku ministrat më pak të suksesshëm do të zëvendësohen me të tjerë.

Formimit të Qeverisë së re do t’i paraprijë asambleja e PS, e cila do të mblidhet në fund të muajit Gusht.

Ka qenë kreu i Grupit parlamentar  të PS, Taulant Balla, i cili pas zgjedhjeve ka zbardhur hapat që do të ndiqen për formimin e Qeverisë së re.

Si praktikë, gjithmonë në Asamblenë Kombëtare të fund gushtit, kryetari i partisë i cili sipas rregullave të partisë sonë ka atributin për të bërë propozime konkrete”, ka thënë më herët Balla.

Ndërkohë pas zgjedhjeve kryetari i PS –së Edi Rama disa herë ka ftuar kreun e PD –së Lulzim Basha për bashkëqeverisje, ndonëse ky i fundit të paktën deri më tani nuk ka pranuar.

Por, nuk dihet nëse ende Basha do të mbajë të njëjtin qëndrim pas apelit të ambasadores amerikane Yuri Kim, për bashkëpunim.

Sido që të jetë Qeveria e re pas formimit duhet të dekretohet nga Presidenti. Dhe President është Ilir Meta,  i cili është shkarkuar nga Kuvendi më herët.

LEXO EDHE:  “Në çdo shtëpi kam gjetur shpresën për ndryshim”/ Basha: Do stabilizoj gjendej pas 25 prillit

LEXO EDHE:  Halim Kosova kritikon Bashën/ Program anti-Rama apo anticovid?

Pra do të shkojmë drejt  një situate, ku Kuvendi, ka shkrkuar Presidentit, Gjykata Kushtetuese ka shtyer vendimin për të dhe Qeveria e re duhet të dekretohet po nga Presidenti.

Për me tepër, nëse bëhet dekretimi, Qeveria duhet të betohet para Presidentit, që rezulton i shkarkuar nga Kuvendit.

Shkarkimi i Metës

Me 9 Qershor 2021, Kuvendi vendosi se Ilir Meta nuk duhet të vazhdojë të jetë President i Republikës.

Me 104 vota pro, 7 kundër e 3 abstenime u vendos shkarkimi i kreut të shtetit për shkelje kushtetuese. 114 deputetë morën pjesë në votim.

Kujtojmë se Ilir Meta u shkarkua nga detyra e Presidentit të Republikës edhe me votat e deputetëve të LSI-së, me votat e atyre që katër vjet më parë, para zgjedhjeve të vitit 2017-të ai vetë i përfshiu në listat e kandidatëve për deputetë e që hynë në Kuvend, pas vendimit të Kryemadhit për t’i djegur mandatet.

Paraprakisht me, me 104 pro, 7 kundër, 2 abstenim dhe 1 e pavlefshme u votua raporti i Komisionit Hetimor për shkarkimin e Metës, çka i hapi rrugë votimit të fshehtë me kuti të deputetëve.

94 votat e nevojshme u siguruan e tejkaluan me mbështetjen e opozitës parlamentare por pavarësisht shkarkimit nga Kuvendi është Gjykata Kushtetuese që jep verdiktin.

Kjo e fundit e ka shtyrë për në Shtator shqyrtimin e çështjes Meta./CNA.al

LEXO TE PLOTE