Connect with Us

Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-7

Bota

Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-7

Publikuar

-

Kërcënimet nga Kina dhe Rusia në qendër të samitit të grupit G-7

Udhëheqësit e G-7ës përfunduan të dielën samitin tre-ditor, me zotimet për të vepruar ndaj disa çështjeve si dhënja fund e pandemisë së koronavirusit, zbutja e ndryshimeve klimatike dhe rindërtimi i ekonomisë globale. Grupi përmendi Kinën dhe Rusinë si kërcënime të sigurisë botërore dhe ekonomike. Korrespondentja e Zërit të Amerikës në Shtëpinë e Bardhë Patsy Widakuswara njofton nga Brukseli, ndalesa e radhës e Presidentit amerikan Joe Biden gjatë vizitës së tij në Evropë.

Një shfaqje nga forcat ajrore britanike dhe pritje nga Mbretëresha Elizabetë. Kryeministri britanik Boris Johnson, organizoi takimin e udhëheqësve të shtatë demokracive më të pasura në botë, i pari jo-virtual që nga viti 2019.

“Kishte nivel të mrekullueshëm harmonie”, tha ai.

Ndonëse dukej si takim normal, pandemia e koronavirusit hodhi një hije mbi samitin, i cili përfundoi me zotimin për t’i dhënë fund sëmundjes dhe për të parandaluar shpërthime të ngjashme në të ardhmen.

“Udhëheqësit premtuan dhurimin e mbi një miliard dozave të vaksinës, drejpërdrejt ose përmes COVAX-it”, tha zoti Johnson.

Aktivistët thonë se kjo nuk mjafton. Ata kërkojnë që vendet e pasura, të cilat akuzohen për grumbullim vaksinash, të bëjnë më shumë, duke përfshirë edhe heqjen e pronës intelektuale mbi vaksinat nga Organizata Botërore e Tregtisë.

Presidenti amerikan Joe Biden dhe ai francez e mbështesin kërkesën, por vendet e tjera nuk pajtohen.

“E dimë se donacionet nuk do na nxjerrin nga kriza. Ne duhej të shihnim bashkimin dhe angazhimin e udhëheqësve të G-7ës për të hequr dorë nga patentat për vaksinat dhe për të ndarë formulat, në mënyrë që vendet në zhvillim të mund të krijojnë vaksina për veten e tyre”, tha Anna Marriott nga organizata Oxfam.

Kina, e cila nuk është anëtare e grupit G-7, ishte temë diskutimi. Presidenti Biden u kërkoi udhëheqësve të luftojnë praktikat e punës së detyruar në Pekin dhe mosvullnetin për të respektuar rregullat ndërkombëtare të tregtisë.

Grupi njoftoi një mekanizëm të sponsorizuar nga ShBA për infrastrukturën e vendeve me të ardhura të ulëta dhe të mesme, të quajtur “Ndërtimi i Një Bote Më Të Mirë“, për të rivalizuar strategjinë e Pekinit për infrastrukturën botërore të quajtur politika e Brezit dhe Rrugëve, që është boshti i politikës së jashtme kineze.

LEXO EDHE:  Kina njofton se ka gati vaksinën anti-Covid/ "E kaloi provën e biosigurisë"

“Ne mendojmë se ekziston një mënyrë shumë më e drejtë për të përmbushur nevojat e vendeve në të gjithë botën, që është një mekanizëm transparent financiar i drejtuar nga vlerat, që ne do ta sigurojmë“, tha Presidenti Biden.

Kina u kundërpërgjigj duke thënë se koha kur vendimet botërore diktoheshin nga një grup i vogël shtetesh ka kaluar.

Rusia, e përjashtuar nga grupi G-8 më 2018, pas aneksimit të Krimesë, u kritikua për qëndrime destabilizuese, duke përfshirë sulmet kibernetike dhe përdorimin e armëve kimike ndaj kundërshtarëve të Presidentit rus Vladimir Putin.

“Autokratët kanë shumë pushtet. Ata nuk i përgjigjen publikut”, tha presidenti amerikan.

Presidentët Biden dhe Putin takohen të mërkurën në Gjenevë.

Lidhur me ndryshimet klimatike, udhëheqësit u zotuan në përmbushjen e premtimit për të shpenzuar 100 miliardë dollarë në vit për të ndihmuar përballjen e vendeve në zhvillim me ngrohjen globale. Përkundër presionit të aktivistëve vetëm Gjermania dhe Kanadaja ofruan fonde konkrete.

“Ata po krijojnë imazhin sikur po bëjnë atë që duhet për klimën dhe urgjencën ekologjike, por ne e dimë të vërtetën”, thotë Richard Ecclestone, aktivist për klimën.

Presidenti Biden ndodhet tani në Bruksel për takimet e NATO-s dhe Bashkimit Evropian./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

“Nuk do të luaj lojërat idiote të demokratëve”/ Pastori kërcënon vizitorët se do t’i dëbojë nëse hyjnë në kishë me maskë

Publikuar

-

Nga

Një pastor në Tenese është i lodhur nga vënia e maskës me detyrim dhe ka kërcënuar predikuesit se nëse vendosin maskat brenda në kishë do t’i dëbojë.

Pastor Greg Locke, nga Neshville, e bëri këtë deklaratë në meshën e të dielës duke thënë se njerëzit që shkojnë brenda në kishë me maskë do t’iu kërkojë të largohen.

Gjatë deklaratës ai u shpreh se nuk do të luajë lojën e demokratëve në kishë. Ai u shpreh se ishte i lodhur duke folur për kufizimet e Covid-19 apo për rritjen e rasteve me variantin Delta.

LEXO EDHE:  Ish-shefja e OBSH: Ku gaboi Evropa në menaxhimin e pandemisë së koronavirusit

“Unë nuk do të luaj këto lojëra idiote”, tha Locke, “Një bandë pastorësh që flasin gjithë kohës se duan t’i shohin njerëzit të shërohen dhe kanë frikë t’i pagëzojnë për shkak të një varianti Delta, më kanë ardhur në majë të hundës këto”, ka thënë pastori.

LEXO EDHE:  Bjellorusi/ Fjalë të qarta, por pak hapësirë ​​për veprim

Gjithashtu u shpreh  se nuk ka asnjë asrye për të cilën kisha e tij mund të mbyllet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

“Organizatorët e 27 prillit”/ 25 vite burg për të akuzuarit

Publikuar

-

Nga

Këshilli gjyqësor i Gjykatës Themelore Penale në Shkup shpalli fajtorë të akuzuarit në rastin “Organizatorët e 27 prillit” dhe i dënoi me gjithsej 25 vjet burg.

Trupi gjykues arriti në përfundimin se të akuzuarit për krimin e “rrezikimit terrorist të rendit kushtetues dhe të sigurisë së vendit” janë fajtorë për organizimin e ngjarjeve më 27 prill të vitit 2017. Fjala është për ish-kryetarin e Kuvendit Trajko Veljanoski, ish-ministrin e Transportit Mile Janakieski, ish-ministrin e Arsimit dhe të Shkencës Spiro Ristovski si dhe ish-drejtorin e policisë sekrete DSK, Vladimir Atanasovski.

25 vjet burg për të akuzuarit

Sulmi ndaj Kuvendit dhe rrahja e deputetëve dhe gazetarëve nga ana e protestuesve të nismës “Për Maqedoni të përbashkët” ndodhi më 27 prill të vitit 2017, pasi nga shumica parlamentare për kryetar të Kuvendit u zgjodh një shqiptar, gjegjësisht Talat Xhaferi. Sipas Prokurorisë për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit, të akuzuarit e dinin saktë se çfarë po bënin dhe u shkaktuan trazira me qëllimin e vetëm për të parandaluar formimin e qeverisë nga shumica parlamentare e siguruar tanimë.

Ish-kryetari i Kuvendit Trajko Veljanovski është dënuar me 6 vjet e 6 muaj, ish-ministri i Transportit Mile Janakievski me 6 vjet e 3 muaj, ish-ministri i arsimit Spiro Ristovski me 6 vjet e 5 muaj dhe ish-drejtori i policisë sekrete me 6 vjet burg. Në hetim u përfshinë edhe ish-kryeministrin Nikolla Gruevski dhe ish-zbuluesi Nikolla Boshkovski, por procedura për ta është ndalur derisa nuk bëhen të qasshëm të organeve të ndjekjes.

LEXO EDHE:  Frika nga sulmet kibernetike/ Mbyllen qindra llogari ruse në Twitter dhe Facebook

LEXO EDHE:  Kina njofton se ka gati vaksinën anti-Covid/ "E kaloi provën e biosigurisë"

Të akuzuarit kanë marë dënime më të ulta për veprën për të cilën janë akuzuar, sepse gjatë procesit gjyqësor kanë bashkëpunuar me organet e hetuesisë.

Trpkov: Dhuna e 27 prillit s’ka asgjë të përbashkët me demokracinë

Gjyqtari Ilija Trpkov gjatë shqiptimit të dënimeve tha se sulmi dhe dhuna e shfaqur më 27 prill të viti 2017 në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut nuk ka të bëjë asgjë me demokracinë dhe patriotizmin .

“Shteti mbrohet me zemër, me mendje dhe strategji të drejta. Nëse për çdo vendim me të cilin nuk pajtohemi hymë me dhunë në gjykatë, kuvend apo në cilin do qoftë institucion shtetror , atëhere nuk mund të kemi shtet ligjor”, tha gjyqtari Trpkov.

Prokuroria ka kërkuar që të dënuarve t’u ndërpritet arresti i shtëpisë dhe  të dërgohen urgjentisht për vuajtjen e dënimit.

Në procesisn gjyqësor “27 prilli” qenë akuzuar gjithsejt 33 vetë prej të cilëve 5 deputetë.Të dënuar janë gjithsej 16 vetë, ndërsa të tjerët i kanë shpëtuar dënimit falë ligjit për amnesti, të miratuar në vitin 2018./DW

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Aksidenti tragjik në Kroaci/ Gjykata vendos për fatin e shoferit të autobusit

Publikuar

-

Nga

Gjykata në Kroaci ka vendosur një muaj paraburgim për shoferin e autobusit, që shkaktoi tragjedinë shqiptare, ku humbën jetën 10 persona dhe mbi 40 të tjerë mbeten të lënduar.

Sot, Gjykata vendosi që shoferi të qëndrojë një muaj në paraburgim, më pas do të ketë vlerësim në vazhdimësi të masës në bazë të hetimeve që po vijojnë nga autoritetet.

Shoferi ishte i lodhur momentin që humbi kontrollin e autobusit dhe i paaftë për ta drejtuar në mënyrë të sigurt” theksojnë autoritetet kroate.

Gjyqtari urdhëroi paraburgimin për një muaj, për shkak të mundësisë së mundshme të largimit nga Republika e Kroacisë, pra arratisjes. Sot ai nuk dha asnjë dëshmi” tha avokati.

LEXO EDHE:  Samiti lëvizje kundër interesit të BE/ Braimllari: Rama goditi pas shpine Kosovën

LEXO EDHE:  Kina njofton se ka gati vaksinën anti-Covid/ "E kaloi provën e biosigurisë"

Por edhe vetë shoferi pas arrestimit e pranoi se për një moment e kishte zënë gjumi në timon, edhe pse kishte vetëm 30 minuta që kishte ndërruar me kolegun e tij.

Mediat kroate shkruajnë se në bazë të ligjeve vendase shoferi nga Kosova rrezikon maksimumi 15 vite burg për aksidentin që shkaktoi.

LEXO TE PLOTE