Connect with Us

MSH nxjerr shifrat/ Sërish asnjë humbje jete, ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Shëndeti

MSH nxjerr shifrat/ Sërish asnjë humbje jete, ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Publikuar

-

MSH nxjerr shifrat/ Sërish asnjë humbje jete, ja sa raste të reja janë konfirmuar sot

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2224 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 10 qytetarë dhe asnjë humbje jete.

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:

Janë kryer 2,224 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 10 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  3 raste në Durrës, 2 raste në Shkodër, Gjirokastër, 1 rast në Tiranë, Berat, Malësi e Madhe.

Aktualisht po marrin trajtim spitalor 20 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 16 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,842 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes, për të kryer testimin si dhe për ndjekjen dhe trajtimin ambulator në banesë. Telefononi në numri 127 të Urgjencës Kombëtare për çdo emergjencë apo referim në spital.

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut nuk gjen qetësi/ Shifra të larta viktimash dhe rastesh të reja me Covid

Statistika (13 Qershor 2021)

Raste të reja ditore        10
Të shëruar në 24 orë      16
Të shtruar në spitale      20
Humbje jete në 24 orë   0
Testime ditore                2,224

Testime totale            756,983
Raste pozitive             132,459
Raste të shëruara        129,842
Raste Aktive                  164
Humbje jete                  2,453

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Shkodër       48
Tiranë          39
Berat             20
Elbasan        14
Lezhë           11
Durrës          10
Gjirokastër  7
Korçë           6
Dibër             3
Fier                3
Vlorë              2
Kukës           1

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Varianti Delta në Shqipëri prej gati 2 muajsh/ E konfirmon zv.ministrja e Shëndetësisë

Publikuar

-

Nga

Zv. Ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini thotë se prania e variantit “Delta” të COVID-19 në Shqipëria është hasur në fund të muajit maj.

Personat e prekur nga mutacioni i coronavirus tha Tomini, kanë krijuar vatra familjare dhe mes të prekurve janë dhe persona të vaksinuar.

“Të dhënat epidemiologjike, investigimi i rasteve që janë konfirmuar me variantin ‘Delta’ kanë një historik të fillimit të shenjave klinike nga fundi i majit, 29/05/2021. Gati 13 raste kanë krijuar vatra familjare”, deklaroi zv.ministrja.

Znj. Tomini gjatë një interviste për Euronews Albania bëri të ditur se personat e prekur nga “Delta” paraqiten në gjendje të mirë shëndetësore.

Ndërsa personat e vaksinuar që gjithashtu janë infektuar, zv. ministrja tha se kanë shfaqur shenja të lehta duke mos pasur nevojë për trajtim në spital.

Ajo tha se të gjithë individët që kryejnë të dy dozat e vaksinës, janë të mbrojtur në nivelin mbi 95% ndaj formave të rënda të COVID-19.

Ndërkohë zv.ministrja e Shëndetësisë tha nga ana tjetër se “tek individët që janë të pa vaksinuar agresiviteti ekziston”.

LEXO EDHE:  Rriten sërish shifrat e të infektuarve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

LEXO EDHE:  Heronjtë janë edhe në terren/ Manastirliu nxjerr fotot: Vigjilencë maksimale në gjurmimin e rasteve

“Sa më shumë të vaksinuar aq më pak terren gjen virusi”, tha znj. Tomini duke shtuar se shihet një përkrahje e gjerë e popullsisë për t’u vaksinuar.

E pyetur nëse do të ndiqet ndonjë politikë kushtetuese për të detyruar qytetarët refuzues që të vaksinohen, znj. Tomini tha se “nuk shihet skepticizëm” por shtoi nga ana tjetër se “në momente të caktuara popullata shfaq preferencë” për llojin e vaksinës.

Në fund, ajo tha se është ende herët për të parashikuar nëse do të kemi mbyllje tjetër apo shtrëngim të masave kufizuese.

Zyrtarisht, ISHP thotë se janë të prekur nga varianti “Delta” 6 persona të vaksinuar me të dy dozat e vaksinave kundër COVID-19. Dy kanë marrë AstraZeneca, dy Pfizer dhe dy të tjerë Coronavax. Nga këta, dy persona janë vaksinuar jashtë Shqipërisë.

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Gripi i verës / Sistemi imunitar i pastërvitur ndaj mikrobeve pas vitit pandemik

Publikuar

-

Nga

Pas një viti praktikisht pa grip ose viruse të tjera, sëmundjet janë kthyer dhe më “hakmarrëse” se kurrë.

Udhëzimet për distancimin shoqëror dhe përdorimin e maskës për shkak të pandemisë COVID-19 parandaluan përhapjen e mikrobeve dhe baktereve.

Ndërsa ato masa parandaluese po hiqen, gripi ka filluar të përhapet edhe një herë.

Rastet e gripit po bëhen gjithnjë e më të rënda, sepse sistemi imunitar i njerëzve nuk është i gatshëm të fillojë menjëherë luftimin e mikrobeve edhe një herë pas një viti ku mbrojtja ka qenë kryefjala.

Fëmijët e vegjël dhe foshnjat janë veçanërisht të prekshëm, dhe shërbejnë si vektorë për përhapjen e viruseve.

‘Ekspozimi i shpeshtë ndaj patogjenëve të ndryshëm e ngre sistemin imunitar për të qenë i gatshëm t’i përgjigjet këtij patogjeni,’ tha Dr. Paul Skolnik, një imunovirolog dhe kryetar i mjekësisë së brendshme në Shkollën e Mjekësisë të Tech Carilion Virginia, për Neë Neë York Times . Rastet e gripit, rinovirusit dhe infeksioneve të tjera të zakonshme virale u shfaqën vitin e kaluar.

Ftohjet e zakonshme dhe gripi të cilat shkaktohen nga viruse të frymëmarrje- ishin pothuajse inekzistente në vitin 2020 pasi ato kishin pak mundësi të përhapeshin nga personi në person.

LEXO EDHE:  Rriten sërish shifrat e të infektuarve/ Ja sa kanë humbur jetën sot

LEXO EDHE:  Tronditësë/ Kinezët prodhuan dhe më pas u përpoqën të mbulojnë gjurmët e Covid-19

Rastet tashmë janë në rritje, tani që kufizimet e lidhura me pandeminë po hiqen. Texas , shteti i parë që u rihap plotësisht në mars, pa një rritje të viruseve të frymëmarrjes pothuajse menjëherë pas heqjes së masave të pandemisë.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve  vërejnë RSV po bën një rritje të madhe këtë verë në të gjithë jugun e SHBA, një dukuri e rrallë për virusin që zakonisht bën dëm në muajt e vjeshtës dhe të dimrit.

Disa ekspertë madje e parashikuan këtë lloj rritje. Rastet e RSV dhe llojeve të tjera të gripit janë më serioze se më parë, pasi ka më shumë simptoma se vitet e mëparshme dhe duhet më shumë kohë për t’i kaluar.

Ky sezon i gripit të verës është veçanërisht i rrezikshëm për njerëzit më të moshuar dhe më të rinj, me RSV që shkakton deri në 500 vdekje në vit midis fëmijëve nën moshën pesë vjeçare dhe 14,000 vdekje në vit tek njerëzit mbi 65 vjeç.

Zelanda e Re dhe Australia, dy vende që ishin ndër më të suksesshmit në kontrollimin e pandemisë COVID-19, po shohin gjithashtu rritje të RSV,sipas The Times./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

U konfirmua prezenca e variantit Delta/ MSH publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit

Publikuar

-

Nga

U konfirmua prezenca e variantit Delta/ MSH publikon shifrat e rasteve me Covid në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 2760 testime nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 16  qytetarë në këto bashki: 4 raste në Elbasan, 3 në Tiranë, nga 2 raste në Lezhë, Kavajë, nga 1 rast në Durrës, Korçë, Kukës, Has, Lushnje.

Aktualisht janë 283 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 11 pacientë.
Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv.
Janë shëruar 13 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,152 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut nuk gjen qetësi/ Shifra të larta viktimash dhe rastesh të reja me Covid

LEXO EDHE:  Maqedonia e Veriut nuk gjen qetësi/ Shifra të larta viktimash dhe rastesh të reja me Covid

Statistika (26 Korrik 2021)
Raste të reja ditore 16
Të shëruar në 24 orë 13
Të shtruar në spitale 11
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 2760

Testime totale 880,100
Raste pozitive 132,891
Raste të shëruara 130,152
Raste Aktive 283
Humbje jete 2,456

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 100
Elbasan 34
Kukës 31
Vlorë 26
Lezhë 25
Durrës 19
Shkodër 16
Fier 15
Berat 7
Korçë 7
Gjirokastër 3

LEXO TE PLOTE