Connect with Us

SHBA/ Prokurori i Përgjithshëm zotohet të luftojë përpjekjet kundër të drejtës së votes

Bota

SHBA/ Prokurori i Përgjithshëm zotohet të luftojë përpjekjet kundër të drejtës së votes

Publikuar

-

SHBA, Prokurori i Përgjithshëm zotohet të luftojë përpjekjet kundër të drejtës së votes

Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara Merrick Garland paralajmëroi të premten se Departamenti i Drejtësisë do të kundërshtonte me forcë përpjekjet e shteteve amerikane për të vendosur kufizime të reja në të drejtat e votës për shumë amerikanë, veçanërisht afrikano-amerikanët dhe pakicat e tjera.

“Jemi duke shqyrtuar ligjet e reja që kërkojnë të frenojnë qasjen, dhe aty ku shohim shkelje, nuk do të hezitojmë të veprojmë”, tha zoti Garland në një fjalim në Departamentin e Drejtësisë në të cilin ai njoftoi se agjencia e tij do të dyfishojë stafin e saj për zbatimin e të drejtave të votimit gjatë 30 ditëve të ardhshme.

“Ne po shqyrtojmë gjithashtu ligjet dhe praktikat aktuale për të përcaktuar nëse ata diskriminojnë votuesit afrikano-amerikanë dhe votuesit e tjerë me ngjyrë”, tha zoti Garland, duke shtuar se shqetësim i veçantë është hulumtimi që tregon se votuesit jo të bardhë presin “shumë më gjatë” sesa homologët e tyre të bardhë për të hedhur votat e tyre.

Zoti Garland kritikoi kontrollet e fundit republikane të votave të numëruara dhe të çertifikuara në mënyrë të përsëritur të hedhura në zgjedhjet e nëntorit 2020, duke thënë se ato rrezikojnë integritetin e procesit të votimit dhe minojnë besimin e publikut në zgjedhje.

Departamenti i Drejtësisë së fundmi i dërgoi një letër një ligjvënësi të lartë republikan në Arizona duke i shprehur shqetësim në lidhje me ligjshmërinë e një kontrolli pas-zgjedhor në qarkun më të madh të shtetit, tha zoti Garland. Si përgjigje, republikanët pezulluan planet për të rikonfirmuar votat si pjesë e procesit të auditimit.

Prokurori i përgjithshëm gjithashtu shprehu shqetësim në lidhje me një “rritje dramatike të kërcënimeve të dhunshme” kundër administratorëve dhe punonjësve zgjedhorë, duke u zotuar që Departamenti i Drejtësisë do të hetojë dhe ndjekë penalisht çdo shkelje të ligjit federal.

Zyrtarët zgjedhorë republikanë dhe anëtarët e familjeve të tyre në Xhorxhia, për shembull, janë sulmuar me mesazhe kërcënuese nga mbështetësit e ish-Presidentit Donald Trump, muaj pasi ai humbi këtë shtet dhe gjithashtu zgjedhjet.

“Kërcënime të tilla dëmtojnë procesin tonë zgjedhor dhe shkelin një mori ligjesh federale”, tha zoti Garland.

Fjalimi i zotit Garland sinjalizon shkallën në të cilën Departamenti i Drejtësisë nën Presidentin Joe Biden ka ngritur rëndësinë e të drejtave civile dhe të drejtat e votës, pasi ish-Presidenti Trump për vite me radhë denoncoi sistemin zgjedhor si të manipuluar dhe këmbënguli se e vetmja mënyrë për të humbur zgjedhjet ishte nëse manipulohej.

Zoti Garland u tha ligjvënësve këtë javë se kërkesa për buxhetin e departamentit për vitin fiskal 2022 përfshin rritjen më të madhe ndonjëherë në fonde për përpjekjet e të drejtave civile: 177.2 milionë dollarë mbi nivelin e shpenzimeve të vitit 2021, sipas shifrave të Departamentit të Drejtësisë.

Fjalimi vjen ndërsa ligjvënësit republikanë në të gjithë vendin kanë prezantuar qindra projektligje këtë vit që kritikët thonë se e bëjnë më të vështirë për shumë votues të hedhin votat e tyre – veçanërisht votuesit nga pakicat dhe të moshuarit – dhe mund të ndikojë negativisht në perspektivat e demokratëve për të mbajtur kontrollin e Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit në vitin 2022.

Shumë nga këto dispozita – të projektuara për të kufizuar votimin me postë, votimin e hershëm dhe risitë e tjera që rezultuan në pjesëmarrje rekord gjatë pandemisë së koronavirusit – u nxitën nga ligjvënësit republikanë që i bëjnë jehonë pretendimeve të pabazuara të ish-Presidentit Trump se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 ishin vjedhur përmes manipulimit të gjerë.

Që nga fundi i majit, ligjvënësit kanë paraqitur të paktën 389 projekt-ligje kufizuese në 48 shtete në seancat legjislative gjatë vitit 2021, me 14 shtete që kaluan 22 ligje të reja këtë vit, sipas qendrës së drejtësisë Brennan, me prirje të majtë, në Universitetin e Nju Jorkut.

Me 61 projektligje që po kalojnë përmes legjislaturave të shteteve, Qendra Brennan paralajmëroi muajin e kaluar se Shtetet e Bashkuara “janë duke tejkaluar periudhën më të fundit të shtypjes së konsiderueshme të votuesve – vitin 2011”.

Republikanët kanë mbrojtur ligjet e reja si të nevojshme për t’i bërë zgjedhjet më të sigurta dhe transparente. Hans von Spakovsky, një bashkëpunëtor i vjetër ligjor me Fondacionin konservator Heritage, tha se ligjet e fundit që zoti Garland kritikoi kërkojnë të “rregullojnë dobësitë që ekzistojnë në sistemin tonë zgjedhor”.

LEXO EDHE:  SHBA-Kore e Veriut/A ka rrezik për luftë bërthamore?

“Nuk janë diskriminuese dhe, në kundërshtim me keqinterpretimet e tij, mbrojnë drejtësinë dhe integritetin e procesit zgjedhor për të gjithë votuesit”, tha zoti Spakovsky në një email.

Demokratët i shohin masat si përpjekje të fshehura jo mirë për të shtypur të drejtat e votës së pakicave, duke u kushtuar ndoshta atyre vota në zgjedhjet e mesmandatit të vitit 2022. Dhe ata kanë dyfishuar përpjekjet në javët e fundit për të kaluar dy projektligje për të drejtat e votimit në Kongres.

I pari është një projektligj gjithëpërfshirës reformues i njohur si “Ligji për Njerëzit”. Paketa gjithëpërfshirëse kërkon një seri reformash, duke përfshirë të drejtat e zgjeruara të votimit, krijimin e komisioneve të pavarura të rindarjes së zonave, zgjedhjet e financuara me fonde publike dhe rregullat e reja për mbajtësit e posteve federale.

Projekt-ligji i dytë, Ligji i Përparimit të të Drejtave të Votimit John Lewis, rikthen një dispozitë kryesore të Ligjit të të Drejtave të Votimit të vitit 1965, i cili zgjeroi shumë të drejtën për të marrë pjesë në zgjedhje dhe vlerësohet gjerësisht si një ligj monumental për të drejtat civile.

Kjo dispozitë u kërkonte shteteve me një histori diskriminimi kundër afro-amerikanëve që të merrnin miratimin nga Departamenti i Drejtësisë ose gjykata federale në Uashington përpara se të ndryshonin procedurat e tyre të votimit. Por Gjykata e Lartë e hodhi poshtë këtë dispozitë në vitin 2013, duke çuar në atë që zoti Garland e quajti një “rritje dramatike të përpjekjeve legjislative” që e bën më të vështirë për miliona amerikanë të votojnë.

Zoti Garland, një ish-gjyqtar federal emërimi i të cilit në vitin 2016 në Gjykatën e Lartë u bllokua nga republikanët në Senat, tha se vendimi i gjykatës së lartë i vitit 2013 eliminoi “mjetin më efektiv të departamentit për të mbrojtur të drejtat e votës gjatë gjysmës së shekullit të kaluar”.

Ai i kërkoi Kongresit të miratojë Ligjin e Përparimit të të Drejtave të Votimit John Lewis, duke thënë se ai do t’i jepte departamentit mjetet e nevojshme për të zbatuar ligjet e të drejtave të votimit.

Projekt-ligji, i emërtuar sipas Ligjvënësit të ndjerë John Lewis, ikonë e të drejtave civile, do të vendoste kritere të reja për të përcaktuar se cilat shtete duhet të marrin miratimin nga Departamenti i Drejtësisë përpara se të ndryshojnë ligjet e tyre të votimit.

Por legjislacioni, si “Ligji për njerëzit”, mbetet i bllokuar në Senatin e ndarë në mënyrë të barabartë, me vetëm një republikan deri më tani që mbështet masën. Për të kaluar, projektligji kërkon mbështetjen e të paktën 10 republikanëve për t’i dhënë fund një procesi bllokimi të votimit.

Javën e kaluar Presidenti Joe Biden, duke shënuar 100 vjetorin e një masakre racore në Tulsa, Oklahoma, i bëri thirrje Kongresit të kalojë masat e të drejtave të votimit, duke thënë se Ligji i Përparimit të të Drejtave të Votimit John Lewis ofron “mjete të reja ligjore për të luftuar sulmin e ri mbi të drejtën për të votuar”.

Por këtë javë, udhëheqësi republikan i Senatit, Mitch McConnell doli kundër projekt-ligjit John Lewis, duke shuajtur shpresat për miratimin e tij të menjëhershëm.

“Nuk ka asnjë kërcënim për Ligjin për të Drejtat e Votimit; është tashmë e kundraligjshme të diskriminohet në votim mbi bazën e racës, dhe kështu që unë mendoj se është e panevojshme”, tha zoti McConnell të martën. VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Ja cilat janë vendet me numrin më të lartë të përdhunimeve në botë

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  Studimi/ Hakmarrja u fal njerëzve më shumë kënaqësi sesa falja

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Foto-Si është të jetosh në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar?

LEXO EDHE:  Studimi/ Hakmarrja u fal njerëzve më shumë kënaqësi sesa falja

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Indi, mbi 100 të vdekur, mijëra të evakuuar nga përmbytjet

Publikuar

-

Nga

Indi, mbi 100 të vdekur, mijëra të evakuuar nga përmbytjet

Zyrtarët indianë njoftuan se më shumë se 100 vetë kanë humbur jeten e me dhjetëra mijëra janë evakuuar, në shtetit Maharashtra të Indisë i cili po përballet me shira të furishëm, që kanë shkaktuar përmbytje të mëdha e rrëshqitje dheu.

Kryeministri Narendra Modi shrehu dhimbjen e tij mbi jetët e humbura.

Autoritetet njoftuna se ushtria po ndihmon ekipet e shpëtimit në përpjekjet e tyre për të gjetur të mbijetuar.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet ne SHBA/ Trump fiton edhe shtetin e trete

LEXO EDHE:  Evropa dhe lufta për lirinë e shtypit

Parashikuesit e motit thonë se reshjet e shiut do të vazhdojnë edhe për disa ditë./voa

LEXO TE PLOTE