Connect with Us

UEFA u tërhoq/ Zbulohet prapaskena e bujshme për Super Ligën, Ceferin mund të arrestohej

Sport

UEFA u tërhoq/ Zbulohet prapaskena e bujshme për Super Ligën, Ceferin mund të arrestohej

Publikuar

-

Pak ditë më parë, UEFA u tërhoq nga kërcënimi për skuadrat organizatore të Super Ligës Europiane duke pezulluar përkohësisht hetimet për Realin e Madridit, Barcelonën dhe Juventusin si të vetmet që kanë mbetur ende në unionin e klubeve të mëdha për krijimin e saj.

Mirëpo, pas kësaj fshihet një prapaskenë e madhe, të cilën “New York Times” e ka zbuluar një ditë pas tërheqjes së organeve disiplinore të UEFA-s. E gjithë kjo ka ndodhur për shkak se Ceferin rrezikonte arrestimin, në rast se do të shkonte deri në fund me kërcënimin për përjashtim nga Champions-i të këtyre tri skuadrave. Do të ishte një dëmtim shumë i rëndë i të drejtave të imazhit për të gjithë organin drejtues të futbollit europian. Tariq Panja, gazetari i prestigjiozes “New Yourk Times”, ka zbuluar të gjithë prapaskenën e tërheqjes së UEFA-s.

“UEFA nuk e pa të arsyeshme që të shtynte më tej ndëshkimin e tri skuadrave të mëdha europiane, Juventus, Real Madrid dhe Barcelona, për shkak të vendimit të dhënë nga gjykata në Madrid në lidhje me projektin e Super Ligës. Nëse klubet do të ndëshkoheshin, autoritetet spanjolle mund të futeshin më pas në veprim duke arrestuar Ceferin & CO”, ka qenë shpjegimi që ka dhënë gazetari i prestigjiozes amerikane. Gjykata e Madridit ishte ndër të parat që vendosi në favor të klubeve të cilat ideuan Superligën, duke u shprehur se nuk mund të kishte një dënim nga organet e UEFA-s dhe FIFA-s kundrejt këtyre skuadrave.

Vendime mbrojtëse që përkohësisht shërbejnë si mburojë për tri klubet e mëdha europiane dhe duket se kanë detyruar UEFA-n të tërhiqet, mirëpo qartësisht tanimë ka një ndarje shumë të madhe të raporteve mes Ceferinit dhe drejtuesve të këtyre tri skuadrave. Mbetet për t’u parë se çfarë do të ndodhë me këtë projekt të gjigantëve europianë, të cilët vendosën të dalin hapur në kërcënim të organizimeve që bën UEFA, duke premtuar për klubet përfitime marramendëse si një shpëtim për futbollin që, sipas tyre, po shkon drejt falimentit.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sport

Teuta nis punën për Championsin, bën goditjen e parë në merkato

Publikuar

-

Nga

Hristijan Dragarski është afrimi i parë zyrtar i Teutës në merkato. Mbrojtësi 29-vjeçar i është bashkuar kampionëve të Kategorisë Superiore, nga ekipi i Pelister Bitolës, që militon në elitën e futbollit maqedonas, teksa ka firmosur një kontratë 1-vjeçare me blutë.

Teuta e ka pikasur dhe e sheh si një përforcime me vlera në Europë dhe jo vetëm, nisur edhe nga eksperienca në shumë ekipe dhe aktualisht në kulmin e eksperiencës. Më poshtë gjeni edhe postimin dhe zyrtarizimin e afrimit të lojtarit nga klubi durrsak…

NJOFTIMI I KLUBIT:

Hristijan Dragarski është futbollist i ri i Teutës.

KF Teuta konfirmon akordin me mbrojtësin, Hristijan Dragarski. 29 vjeçari vjen nga ekipi i Pelister-Bitola dhe ka firmosur kontratë një vjeçare me blutë. Pas arritjes së marrëveshjes dhe zyrtarizimit të bashkëpunimit, Dragarski nga sot është bashkuar me skuadrën në Ohër ku po zhvillohen përgatitjet për paraqitjen në eliminatoret e UEFA Champions League.

LEXO TE PLOTE

Sport

Italia e rekordeve/ Mancini ka ndërtuar një makineri shkatërruese

Publikuar

-

Nga

Italia është kthyer në një forcë shkatërruese për kundërshtarët. Pavarësisht emrave jo shumë të mëdhenjë në skuadër, fqinjët tanë janë duke treguar një formë spektakolare. Në grupin A, italianët kanë siguruar 9 pikë nga 9 të mundshme. Gjithashtu axurrët kanë arritur një rekord fantastik, duke regjistruar 29 ndeshje pa humbje.

Disfata e fundit daton në vitin 2018, ku Italia u mposht 1-0 nga Portugalia në Ligën e Kombeve. Edhe pse luan një lojë të hapur dhe me shumë raste, Italia ka krijuar një mbrojtje të hekurt. Goli i fundit i pësuar nga Italia daton në 14.10.2020, praktikisht kanë 11 ndeshje me rrjeta të paprekura.

LEXO TE PLOTE

Sport

VIDEO/ Tek Italia plas “sherri”, mesfushorët kapen “mat” nga kamera në stolin e rezervave

Publikuar

-

Nga

Një episod mjaft qesharak ka ndodhur në stolin e “azzurrëve” teksa Italia po luante sfidën ndaj Uellsit. Protagonist janë bërë dy mesfushorët, Nikolo Barela dhe Manuel Lokateli të cilët kanë shkaktuar mjaft të qeshura më veprimet e tyre.

Barela është i pari që ngacmon duke i hedhur në fytyrë një gotë Lokatelit, më këtë të fundit i cili nuk përton dhe ja kthen menjëherë reston. Ky moment nuk i shpëtoi regjisë qëndrore, që e transmetoi live “zënkën” e futbollistëve.

Vlen të theksohet fakti se harmonia në kombëtaren italiane është e shkëlqyeshme duke arritur të marrin 3 fitore në 3 ndeshjet e para në grup.

 

LEXO TE PLOTE