Connect with Us

SHBA, 10 senatorë përpiqen për përparim në projektligjin për infrastrukturën

Bota

SHBA, 10 senatorë përpiqen për përparim në projektligjin për infrastrukturën

Publikuar

-

SHBA, 10 senatorë përpiqen për përparim në projektligjin për infrastrukturën

Një grup dypartiak senatorësh po diskuton një propozim të ri për planin e investimeve në infrastrukturë duke parashikuar një shtesë prej 579 miliardë dollarësh, ndërkohë që senatorët përpiqen të arrijnë një marrëveshje me një vlerë prej mbi 1 trilion dollarësh kundrejt propozimit të Presidentit Biden me kosto shumë më të lartë.

10 senatorët kanë zhvilluar takime me dyer të mbyllura, pasi Presidenti Biden u bëri thirrje të vazhdojnë përpjekjet për një propozim të ri. Presidenti e ka refuzuar ofertën e vetme që kishin paraqitur republikanët.

“Grupi ynë me 10 senatorë — pesë nga secila parti – ka punuar me besim të sinqertë dhe kemi arritur një marrëveshje dypartiake për një kornizë realiste, një kompromis për të modernizuar infrastrukturën dhe teknologjinë energjetike të vendit,” thanë senatorët përmes një deklarate të përbashkët.

“Investimet do të jenë plotësisht të përballueshme për buxhetin, pa pasur nevojë për rritje taksash,” thanë ata. “Po diskutojmë mendimet e secilit prej kolegëve dhe propozimin e Shtëpisë së Bardhë dhe kemi besim se do të marrim mbështetje nga të dyja partitë për të përmbushur nevojat e infrastrukturës së vendit”.

Shtëpia e Bardhë tha se senatorët demokratë informuan Shtëpinë e Bardhë mbi planin që po hartojnë, duke shtuar se ka ende paqartësi që nuk kanë marrë përgjigje.

“Presidenti e vlerëson përpjekjen e senatorëve për të arritur miratimin e investimeve kritike që janë të domosdoshme për të hapur vende pune, për energji të pastër për të ardhmen dhe për të konkurruar në ekonominë globale,” tha një ndër zëdhënësit e Shtëpisë së Bardhë, duke shtuar se ka ende pyetje që kërkojnë përgjigje si për propozimet, ashtu edhe mënyrat për t’i mbuluar kostot e këtyre investimeve.

Presidenti dhe Kongresi po përpiqen të arrijnë një marrëveshje për projekte investimesh në infrastrukturë, ndër to riparime rrugësh, urash, dhe projekte të tjera. Senatorët thonë se propozimi i tyre ofron shpresa për miratimin e planit në një Kongres të ndarë thellësisht në vija partiake.

Kostoja e propozimit të tyre është 974 miliardë dollarë për një periudhë pesë vjeçare dhe 1.2 trilionë dollarë në për një periudhë tetë vjeçare, siç kërkon Presidenti Biden. Shuma prej 1.2 trilionë dollarësh përfaqëson një rritje prej 330 miliardë dollarësh mbi propozimin e mëparshëm të republikanëve për 928 miliardë dollarë, por megjithatë nuk i afrohet shpenzimeve prej 1.7 trilionë dollarësh që ka kërkuar Presidenti Biden.

Një ndër pikat që shkaktom më shumë fërkime është mënyra se si do të paguhet kostoja e këtyre investimeve.

Senatori republikan Bill Cassidy, një ndër negociatorët kryesorë, nuk foli për kosto, duke thënë se e kishin diskutuar me presidentin objektivin e ri në shpenzime.

Një tjetër anëtar i grupit, Senatori demokrat Jon Tester tha se janë “mjaft pranë“ shumës së synnuar në diskutimet e tyre, por ende po debatojnë mbi mënyrat si do të paguhet kjo shumë. Një nga propozimet është të përdoren të ardhurat nga taksa të prapambetura të amerikanëve, tha ai.

LEXO EDHE:  Deklarata bombë e Presidentit / Petrit Vasili nxjerr gënjeshtar Gazmend Bardhin

“Megjithatë, ne duhet të bisedojmë”, tha senatori Tester.

Një republikan që nuk ishte pjesë e këtij grupi, senatori Mike Braun nga Indiana, tha se atij i është thënë se paketa do të siguronte gati 1 trilion dollarë, përfshirë 579 miliardë dollarë në shpenzime të reja mbi bazën fillestare për projektet e transportit.

Senatori Braun gjithashtu tha se disa pjesë të planit do të paguhen me fonde të pashfrytëzuara të paketës stimuluese për pandeminë e COVID-19, që është kundërshtuar nga Shtëpia e Bardhë.

“Mendoj se ata kanë dalë me një propozim të ngjashëm me atë të senatores Capito, por me pak më shumë para”, tha ai.

Presidenti Biden u kërkoi senatorëve të vazhdonin punën ndërsa ai u nis për udhëtimin e tij të parë jashtë vendit pasi bisedimet me zonjën Capito dhe senatorët e tjerë republikanë dështuan këtë javë.

Presidenti po kërkon një investim gjithëpërfshirës jo vetëm në rrugë, autostrada dhe ura, por edhe në rrjetin e internetit kabllor, stacionet e karikimit për makinat elektrike dhe aspekte të tjera të asaj që ai i sheh si pjesë të ekonomisë së re, e paguar me një rritje të normës së taksës ndaj korporatave nga 21% në 28%.

Republikanët preferojnë një plan më të fokusuar në riparimin e sistemeve ekzistuese të transportit, me investime më modeste në fusha të tjera. Ata kundërshtojnë çdo rritje të taksave për të paguar për shpenzimet e reja.

Me Senatin e ndarë, 50-50, dhe shumicën e legjislacioneve që kërkojnë miratim me 60 vota për të shmangur mundësinë e bllokimit përmes taktikës së fjalimeve pafund, Presidenti Biden po kërkon një marrëveshje dy-partiake për të siguruar miratimin e një projektligji për infrastrukturën. Në të njëjtën kohë, ai ka udhëzuar demokratët që kontrollojnë Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin që të përgatiten për miratimin e pjesëve të paketës më vete, sipas rregullave të veçanta të buxhetit që mundësojnë miratimin me 51 vota në Senat.

Në Senatin e ndarë në mënyrë të barabartë, vota e Nënpresidentes Kamala Harris është përcaktuese.

Ndërkohë, një Komision i Dhomës së Përfaqësuesve avancoi një projektligj të enjten herët që shërben si një bazë e rëndësishme në prëpjekjet për të miratuar një propozim për infrastrukturën. Projektligji synon të rrisë shpenzimet federale për rrugët, urat dhe hekurudhat. Paketa prej 547 miliardë dollarësh u miratua kryesisht në linja partiake me një votim prej 38-26 dhe ka të ngjarë të shqyrtohet nga Dhoma e Përfaqësuesve më vonë këtë muaj. VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Publikuar

-

Nga

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit Delta të koronavirusit. Ky vend paralajmëroi se mund të ndërmarrë edhe masa tjera për të parandaluar përhapjen e këtij varianti.

“Për shkak të shqetësimit në lidhje me përhapjen e mundshme të variantit Delta, qeveria ka shtyrë hyrjen e turistëve individualë deri më 1 gusht”, tha Ministria e Turizmit e Izraelit.

Kryeministri i Izraelit, Naftali Bennett, tha të mërkurën se nëse çdo ditë, për një javë regjistrohen më shumë se 100 raste të reja me COVID-19, atëherë do të rivendoset mbajtja e maskave në ambiente të mbyllura.

Paralajmërimi i tij erdhi pasi Izraeli regjistroi mbi 100 raste të reja për të tretën ditë radhazi.

LEXO EDHE:  Basha nga çadra/ Këtu ka përfunduar Presidenti i Republikës
LEXO EDHE:  Nishani merr pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë

Bennett gjithashtu tha se do të rritet numri i testimeve PCR, dhe do të shtohen masat për njerëzit që shkelin karantinën.

Në kulmin e shpërthimit të pandemisë në janar, Izraeli regjistronte rreth 10,000 raste ditore.

Në shumë vende të botës janë ngritur shqetësime të mëdha për një valë të re të infektimeve për shkak të përhapjes së variantit Delta të koronavirusit, i cili besohet që është më i transmetueshëm se variantet e tjera.

Por, Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se në përgjithësi vaksinat edhe ndaj këtij varianti mbeten shumë efektive. REL

LEXO TE PLOTE

Bota

Talibanët zgjerojnë territorin e tyre në Afganistan

Publikuar

-

Nga

Talibanët zgjerojnë territorin e tyre në Afganistan

Më shumë se 50 për qind e trupave amerikane janë tërhequr nga Afganistani, por vendi është përfshirë nga dhuna, ndërsa Talibanët vazhdojnë të zgjerojnë territorin e tyre. Këto zhvillimi ndodhin ndërsa Presidenti amerikan Joe Biden do të takohet me presidentin afgan këtë javë. Korrespondenjta e Zërit të Amerikës Carolyn Presutti njofton nga Shtëpia e Bardhë.

Të shtënat me armë dëgjohen në distancë, ndërsa Talibanët marrin nën kontroll provincën e Konduzit në veri të Afganistanit pranë kufirit me Taxhikistanin.

Situata në Kunduz është shumë e rëndë. Nuk ka siguri. Ka shumë të plagosur në spital“, thotë Abdul Rahim, banor Zaa Khail.

Talibanët po zgjerojnë territorin e tyre ndërsa trupat amerikane po largohen, me një afat të prerë deri në shtator. Deri më tani, kryengritësit kanë pushtuar 60 rrethe.

Kjo ishte temë debati të martën në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

Deborah Lyons, Përfaqësuese Speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

Shumica e zonave të kapura ndodhen rreth kryeqyteteve provinciale, që mund të jetë një shenjë se Talibanët janë duke u pozicionuar për të marrë nën kontroll këto kryeqytete menjëherë pas tërheqjes së plotë të forcave të huaja“, tha Deborah Lyons, përfaqësuese speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së.

Në një intervistë ekskluzive me Zërin e Amerikës, Nënpresidenti i Parë i Afganistanit, Amrullah Saleh tha se Talibanët kanë fituar besim pas fillimit të largimit të forcave amerikane.

Ata kanë një bindje të rreme se i kanë mundur të huajt dhe tani duhet të mposhtin vetëm forcat afgane“, tha ai.

LEXO EDHE:  A do rikandidojë si President/Nishani: Kam forca dhe …!

LEXO EDHE:  A do rikandidojë si President/Nishani: Kam forca dhe …!

Pra, sfida kryesore për Shtetet e Bashkuara është sjellja e Talibanëve në tryezën e bisedimeve të paqes. Kjo do të jetë në rendin e ditës kur Presidenti Joe Biden të takohet të premten me Presidentin e Afganistanit Ashraf Ghani dhe Kryetarin e Këshillit të Lartë për Pajtimin Kombëtar Abdullah Abdullah.

Ata do të diskutojnë mbi bashkëpunimin e nevojshëm për t’u siguruar që Afganistani kurrë të mos bëhet një strehë e sigurt për grupet terroriste që përbëjnë një kërcënim për Shtetet e Bashkuara. Ata do të diskutojnë edhe për vazhdimin e ndihmës humanitare dhe ndihmave të tjera për të cilat Shtetet e Bashkuara mbeten të përkushtuara“, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki.

Ish ambasadori amerikan në Afganistan Ronald Neumann thotë se takimi i së premtes nuk do të jetë thjeshtë simbolik.

Ftesa është një simbol i vendosmërisë amerikane për të qëndruar të përfshirë, të angazhuar me Afganistanin dhe për të vazhduar ndihmën për Afganistanin, megjithë largimin e trupave amerikane. Gjithashtu, është e rëndësishme që të dy udhëheqësit, Dr. Abdullah dhe Presidenti Ghani, po vijnë së bashku. Unë mendoj se kjo është një shenjë shumë e rëndësishme dhe e dukshme e unitetit që është shumë e nevojshme në Kabul”, tha ai.

Shtetet e Bashkuara po ofrojnë më shumë se 266 milionë dollarë ndihmë të re humanitare për Afganistanin ndërsa Uashingtoni tërhiqet nga lufta e tij më e gjatë në histori. Sipas OKB-së, 18 milionë afganë kanë nevojë për ndihmë dhe gati 5 milionë janë të zhvendosur brenda vendit.

LEXO TE PLOTE

Bota

Me lejen e gruas së parë, gjermani martohet me dy të dashurat/ “Burrat janë xhelozë për mua”

Publikuar

-

Nga

Babai i dy fëmijëve dhe i martuar po planifikon dasmën me dy të dashurat e tij.

Marco Santo Silva, 35 vjeç, është martuar ligjërisht me Daniela Silva, 35 vjeç, dhe kanë qenë në një martesë të hapur që nga viti 2012.

Ai po planifikon të martohet me dy të dashurat e tij në një ceremoni simbolike, me bekimin e gruas së pare.

Marco u takua me nëpunësen e zyrës Jessica dhe ndihmësen e shitjes me pakicë Kamila, të dyja 35 vjeçe, në një aheng në vitin 2019.

Tani ato shpresojnë të transferohen në një shtëpi së bashku, ndërsa Marco do të ndajë kohën e tij midis shtëpisë së tyre dhe shtëpisë së familjes, ku jetojnë edhe dy fëmijët e tij.

LEXO EDHE:  Nishani merr pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë

LEXO EDHE:  Nishani merr pjesë në Forumin e 5-të Global të Bakusë

“Unë kam jetuar në një martesë të hapur me gruan time Daniela që nga viti 2012 dhe kemi dy vajza që janë katër dhe shtatë vjeçe. U takova me Jessica dhe Kamila në festa të ndryshme në vitin 2019 dhe pastaj i prezantova me njëra-tjetrën menjëherë. Që nga ajo kohë, ne kemi qenë në një marrëdhënie prej tre personash. Unë kam një lidhje dashurie me Kami dhe një lidhje me Jessi, dhe këto të dyja nuk janë lesbike por mike,” tha Marco./ CNA.al

LEXO TE PLOTE