Connect with Us

Padia ndaj Blinken/ Berisha: Nuk kam shkuar në gjykatë për shpalljen “non grata”

Politikë

Padia ndaj Blinken/ Berisha: Nuk kam shkuar në gjykatë për shpalljen “non grata”

Publikuar

-

Padia ndaj Blinken/ Berisha: Nuk kam shkuar në gjykatë për vendimin, por për dinjitet

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka reaguar sërish lidhur me padinë e tij ndaj Sekretarit Amerikan të Shtetit, Antony Blinken, i cili i ndaloi hyrjen në SHBA me pretendimin se ish-kreu I qeverisë ishte i përfshirë në korrupsion.

Berisha kërkoi që Blinken të nxjerrë qoftë edhe një fakt apo provë për akuzat e ngritura ndaj tij, ndërsa tregoi edhe arsyen e vendimit për të paditur sekretarin amerikan.

Ai deklaroi në Syri Tv se në gjykatë ka shkuar për të rivendosur dinjitetin dhe jo për vendimin e shpalljes “non grata”.

“Unë jam njeriu që kam 30 vjet marrëdhënie me vendin që kam admiruar më shumë, por që jam detyruar për shkak të cënimit të rëndë të dinjitetit të shkojë në gjykatë. Skam shkuar kurrë në gjykatë, kurrë. Hera e parë, por jam detyruar të shkoj në gjykatë për të rivendosur dinjitetin tim.

Nuk kam shkuar për vendimin. Jo! Është e drejtë ekskluzive e sekretarit të shtetit të vendosë kush do futet, kush s’do futet përsa kohë ai është aty. Nuk është e drejta e askërkujt të fyejë, të shpifë, siç ka ndodhur në rastin tim”, theksoi Berisha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Publikuar

-

Nga

Analiza e zgjedhjeve në PD/ Edith Harxhi del në konferencë për shtyp

Nga zgjedhjet e 13 qershorit, Lulzim Basha u rizgjodh në krye të PD edhe për katër vitet e ardhshme.

Tre kandidatët e tjerë, Agron Shehaj, Edith Harxhi dhe Fatbardh Kadilli hodhën një sërë akuzash për manipulim të zgjedhjeve, ndërsa prej dy ditësh edhe emisioni Fiks Fare ka nxjerrë me fakte manipulimet e votave.

Por ditën e nesërme, Harxhi do të dalë në një konferencë për media në orën 10:00 për të folur për procesin zgjedhor të organizuar në  PD në 13 qershor.

LEXO EDHE:  Padia e Ramës për Berishën/ “Shpërthen” çuni i Fahriut: Qenke më trap nga se mendoja

LEXO EDHE:  Erla Mëhilli “shigjeton” Bashën/ “S’duhet të kënaqet me barazim, të përmbysë rezultatin”

Te nderuar miq te medias neser me date 16 qershor 2021 ne oren 10:00 Grupi per PD dhe kandidatja per Kryetare e Partise Demokratike Edit Harxhi mbajne konference shtypi ne Hotel Xheko International “Karlsberg” ne lidhje me zgjedhjet per Kryetar Partie te organizuar nga Partia Demokratike me 13 qershor 2021. Ju mirepresim”, thuhet në njoftim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha imitues i Ramës”/ Nishani me superlativa për Berishën: Model i integritetit moral

Publikuar

-

Nga

Përfaqëson minorancën në PD”/ Nishani liston ‘dështimet’ e Bashës

Ish presidenti Bujar Nishani ka komentuar vendimin e Departamentit Amerikan të Shtetit për shpalljen non-grata të Sali Berishës.

“Unë mund të them se personalisht jam person që kam një histori konkrete me Sali Berishën, unë ministër ai kryeministër, unë president ai kryeministër unë dhe Basha kemi eksperienca konkrete dhe kjo ka qenë eksperienca që tregoi se Berisha ishte person model i integritetit moral dhe institucional.

Unë bëj avokatin e Berishës por ajo që dua të them është së në ‘97 fati i Berishës ishte në zgrip dhe askush nuk e mendonte se ai do të kthehej më në politikë. Berisha dhe çdo person tjetër ka mundësi që të adoptojë sjelljen me dinamikën që pëson politika.

LEXO EDHE:  Mjeku në Durrës rezulton pozitiv me Covid-19/ Vijon punën pa u shqetësuar

LEXO EDHE:  Grida Duma "dush të ftohtë" Bashës/ "Është ende në formësim"

PD në shtatorin që vjen kthehet në parlament me të njëjtën forcë elektorale që ishte në 2019 kur iku nga parlamenti. Nuk më duhet Edi Rama miniaturë në PD por më duhet një person që sjell risi, është imitues i keq i Ramës.

Ndërkohë nëse Berisha do të dënohej nga një gjykatë shqiptare duhet që të distancohet dhe nga partia”, ka thënë Nishani/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Publikuar

-

Nga

Dorëheqja e Gramoz Ruçit/ Spiropali: Leksion i madh politik

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali, thotë se dorëheqja e Gramoz Ruçit nuk ka lidhje me rezultatin e zgjedhjeve të 25 prillit në qarkun e Fierit, ku PS mori 9 mandate dhe nuk arriti objektivin e vendosur për 10 – 11 deputetë.

Në një intervistë me gazetarin Lutfi Dervishi në emisionin “Përballë”, Spiropali e quajti një leksion të madh politik largimin e Ruçit.

“Nuk është kjo arsyeja sepse Gramoz Ruçi e ka fituar mandatin e tij ne Fier ashtu siç dhe kanë marrë 9 mandate në mandatin e tretë të PS. Akti i Ruçit ishte një vendim i lartë. Unë besoj fort që është një leksion i madh politik, një akt që e nderon Gramoz Ruçin jo vetëm brenda partisë politike që i përket por në skenën politike shqiptare akte të tilla janë të rralla”, tha Spiropali.

LEXO EDHE:  Grumbullimet për fushatë elektorale/ Denata Toçe jep mesazhin e fortë

LEXO EDHE:  Berisha publikon çastet e arrestimit të "Eskobarit"

Ajo shtoi se largimi i Ruçit bëhet edhe më i lavdishëm pasi është në kontrast të thellë me atë që po ndodh në PD.

“Dy forca politike që në 30 vjetorin e tyre po lëvizin në drejtime krejt të kundërta.

Është në kontrast të thellë me atë që po ndodh brenda Partisë Demokratike dhe kjo e bën edhe më të lavdishëm aktin e tij. Gramoz Ruçi është nga ata politikanë që kurrë nuk është kapur me thonj pas karriges. Mosha e tij të cilën e dha dhe si arsye por edhe pozicionet që ka mbajtur. Kulmi i karrierës së tij është i mjaftueshëm për ti dhënë atij kohën që të dali nga politika i qetë, pa fantazma që e ndjekin nga pas pa frikë dhe pa e përdorur Partinë Socialiste si mburojë”, tha Spiropali në Përballë.

LEXO TE PLOTE