Connect with Us

Kur servilizmi ka fytyrën e Petrit Vasilit, të cilit i duket vetja më i bukur se Selami Jenisheri

Politikë

Kur servilizmi ka fytyrën e Petrit Vasilit, të cilit i duket vetja më i bukur se Selami Jenisheri

Publikuar

-

Lolodeputeti i LSI-së, Petrit Vasili fton Gjykatën Kushtetuese të sulmojë ambasadorët!

Pa as më të voglin dyshim, të gjithë jo vetëm e dinin, por edhe e prisnin shfaqjen e shemtuar prej servili të Petrit Vasilit në mbrojtje të Ilir Metës, figurës më të korruptuar në rajon, të cilin Parlamenti e shkarkoi dje nga detyra e Presidentit të Republikës.

Me gjuhën e tij prej dallkauku e mbllaçitës me gojën pa dhëmbë, ky njeri torrollak e më i diskredituari prej votuesve të vetë LSI-së, në zgjedhjet e 25 Prillit, të cilët i dhanë vetëm 360 vota, i referohet fytyrës së një deputeti pensionist për të na thënë se seanca e Parlamentit që shkarkoi Metën, ka fytyrën e Selami Jenisherit, ndërsa doli sot që në sabah në ekranet e nje televizioni e u shfaq para shqiptarëve ashtu paturpësisht e në rolin e lolos si gjithnjë.

Po më mirë fytyrën e Selami Jenisherit o dallkauk se sa fytyrën tënde prej servili të pështirë, se edhe ai Selamiu e gjithë të tjerët u shfaqën në Parlament pasi ike ti e gjithë soji i servilëve si ti more kokëbosh, që ju tërhoqi Monika nga hundët dhe dogjët mandatet, duke qenë ju ish- deputetët e LSI, që ja futët të parët thikën pas shpine Ilir Metës e nuk ja degjuat fjalën, kur ju tha të mos iknit nga Parlamenti.

Ndaj, tani ti i pari more dallkauk e gjithë ju servilët e LSI-së që mendoni se po mbroni Ilir Metën, nuk keni as fytyrë dhe as dinjitet as sa gjysma e Selami Jenisherit dhe as sa gjysma e Edmond Rrushit apo e Ylli Shehut që ti me firmën tënde si kryetari më karagjoz i pluralizmit shqiptar në ato dy muaj sa të mbajti padroni jot në krye të LSI-së, i fute me listat e kandidatëve për deputetë të LSI.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale nuk bëhen të parakohshme

Ndaj, nuk ke sy e faqe ti t’u flasësh shqiptarëve, se je nga figurat më të shëmtuara të politikës shqiptare, je shembëlltyra e servilit më karagjoz, që nuk të do askush, as në partinë tënde që nga njëra ana vetëshpallet si partia e të rinjve e nga ana tjetër vazhdon e mban si model të imazhit publik e politik një surrat që nuk mori më shumë se 360 vota ndër më shumë se 500 mijë votuesit e Tiranës./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nga refuzimi i vizës amerikane tek skandali me maskat e skaduara/ Një tjetër deputet non-grata në Kuvend?

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet parlamentare dhe rezultatet që mund të prodhohen

Vetëm në Shqipëri ndodh që me 362 vota bëhesh deputet dhe zhvat paratë e qytetarëve në emër të Ligjit dhe në emër të Parlamentit.

Ky është rasti i nënkryetarit të LSI-së Petrit Vasili, i cili me paturpësinë më të madhe del dhe flet për krime zgjedhore, ndërkohë që shqiptarët nuk i dhanë më shumë se 362 vota.

Se çfarë votash i vodhën Vasilit dhe bënë krim, këtë ai nuk di ta thotë, kur del dhe bën zëdhënësin e kryetarëve të LSI-së Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi.

Këta dy të fundit janë tërhequr, njëri po merret me dekorime dhe tjera është zhdukur nga skena politike, duke hedhur dyshime se kanë  zgjedhur të përdorin si mashë Petrit Vasilin e 362 votave.

25 Prilli kryekrimi i Rilindjes, asnjë inskenim me regji për të devijuar vëmendjen nuk e shpëton dot atë. 25 Prilli është krimi më i rëndë i konsumuar nga Rilindja në këto 30 vjet.

25 Prilli është kryeçështja, që kërkon përgjigje me hir ose me pahir.

Inskenimet, pseudoproblemet dhe ngjarjet fiktive gjithfarësh, që me regji, Rilindja dhe jo vetëm hedhin në treg, kanë vetëm një qëllim, shmangien e vëmendjes dhe përballjes ballë për ballë me këtë kryekrim”, shkruan Vasili në rrjete sociale

Në fakt, krim dhe kryekrim është futja në Parlament e Vasilit, pasi shqiptarëve do t’ju duhet paguajnë lukset e tij që përfiton se deputet edhe pse nuk është votuar.

Në këmbim të përdorimit dyshohet se Kryemadhi i dha edhe një vend në Kuvend.

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi me anë të një shkrese drejtuar KQZ, njoftoi më herët se ka pranuar mandatin në qytetin e Fierit dhe jo atë në Tiranë.

Duke i dhënë kështu mundësinë Petrit Vasilit që të futet në Kuvend dhe duke lënë jashtë Kuvendit Kejdi Mehmetajn, e cila kishte marrë më shumë vota se Vasili.

Për më tepër Kryemadhi futi në Kuvend, një person për të cilin kishte deklaruar më herët se nuk vinte duart në zjarr për të.

Refuzimi i vizës amerikane për Vasilin

Në vitin 2019, Zëri i Amerikës duke iu referuar burimeve të tyre, raportuan se nënkryetarit të L SI-së, Petrit Vasili i ishte mohuar viza amerikane.

LEXO EDHE:  Lista e Monës/ Zbulohen 11 drejtuesit e LSI në qarqe

Dhe në Maj të vitit 2019, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi, ndërsa ishte e ftuar e Zërit të Amerikës gjatë vizitës së saj në SHBA, u pyet edhe për rastin e Vasilit.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale nuk bëhen të parakohshme

Gazetarja e VOA-s i tha Kryemadhit se “sipas burimeve tona nënkryetarit të LSI-së, zotit Petrit Vasili i është refuzuar viza” por kryetarja e LSI mohoi.

Megjithatë Kryemadhi shtoi se nuk e vë dorën në zjarr.

Reagimi pati edhe nga Vasili, i cili nxitoi të përgënjeshtronte Zërin e Amerikës, duke publikuar  foton e vizës amerikane në pasaportën e tij, edhe pse ajo kishte skaduar.

Data e skadimit të vizës 13 shtator të vitit 2018, ndërkohë që Zëri i Amerikës, referuar burimeve të tyre, e denoncuan një vit më vonë, se Vasilit i ishte refuzuar viza për të hyrë në SHBA.

Akuza ndaj Vasilit si Ministër Shëndetësie

Emri i Petrit Vasilit nën siglën e LSI është lidhur me një sërë bëmash dhe akuzash si kur drejtonte Ministrinë e Shëndetësisë ashtu edhe atë të Drejtësisë.

Më herët në Mars të vitit 2020,  gazetari Ilirjan Blloshmi, siç raportojnë mediat, ka  publikuar një skandal të Vasilit që nuk është hetuar dhe që ka lidhje me skadimin e maskave.

Reagimi i Blloshmit erdhi pas një deklaratë për shtyp, të kreut të PD-së Lulzim Basha, i cili, tha se 1.2 milionë maska që iu janë dhënë mjekëve e infermierëve, janë të skaduara.  Sipas tij, ato kishin skaduar që në vitin 2011.

Në këtë situatë Blloshmi i drejtoi një pyetje Bashës, se nëse do ta kërkonte hetimin e Petrit Vasilit për masakt e skaduara.

Maskat që dolën këto ditë me skadencë  në vitin 2011, janë blerë dhe firmosur nga Petrit Vasili në 2009.

Ka pasur një debat të fortë në atë kohë. Anila Godo nuk ka pranuar të firmosë blerjen e tyre.  Arsyeja dhe kundërshtimi i Godos kishte të bënte me afatin e shkurtër të skadencës.

Godo këmbëngulte se maskat ishin të shumta në numër dhe kishin afat të shkurtër skadence. Afërsisht për 2 vite e pak mund të përdoreshin. Nderkohë që sasia e tyre ishte shumë e madhe në numër. Ai vendim i kushtoj shume shtrenjtë”, denonconte Blloshmi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kim i “tërhoqi” veshin kreu të PD/ Demokratët “shpërthejnë” ndaj Bashës: Copë mishi me dy sy, na le në Opozitë

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Metës leksion PD-së/ Ja çfarë i duhet vendit

Një ditë më parë Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ishte në zyrën e kreut të PD-së Lulzim Basha, ku ia bëri të qartë qëndrimin që duhet të mbante në vijim.

Folëm për forcën e marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, rolin shumë të rëndësishëm që Partia Demokratike ka luajtur në vendosjen e marrëdhënieve SHBA-Shqipëri si dhe rëndësinë që ka që Shqipëria të qëndrojë në rrugën e saj drejt Europës.

Kuptoj që PD dhe të tjerë kanë shqetësime në lidhje me zgjedhjet e 25 prillit dhe të gjithë e dimë që ato shqetësime janë pasqyruar në raportin përfundimtar të nxjerrë nga ODIHR.

Do të ishte një ironi historike por edhe një tragjedi për vendin, jo vetëm për partinë, nëse partia do të hante bar për hir të interesave personale të një njeriu. Shpresa jonë është që partitë do të ecin përpara, që ky vend do të ecë përpara, që bashkëpunimi midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë të ecë përpara”, deklaroi dje ambasadorja amerikane pas takimit me Yuri Kim.

LEXO EDHE:  Faktet që “gozhdojnë” Lulzim Bashën dhe tregojnë dështimin e tij

LEXO EDHE:  Zgjedhjet lokale nuk bëhen të parakohshme

Ndërkohë Lulzim Basha nuk është dëgjuar pas takimit me diplomaten amerikane.

Heshtja e Bashës ka sjellë reagimin e demokratëve, të cilët të indinjuar e kanë sulmuar dhe ironizuar në rrjetin e tij social me anë të komenteve në një postim të mëhershëm.

Ata e akuzojnë se po vazhdon marrëveshjen e 17 Majit me Ramën.

Ik, more gjumash, je i djegur, je i mësuar vetëm me humbje… Vazhdon pakti okult Rama-Basha i 17 Majit…

Kur do na deklarohesh për barin, mos je i tillë edhe ti, se PD me veprimet që bërë e le në Opozitë….

Luli duhet lëvizur, duke aksion politik mbarëpopullor. Hidhuni se ka vajtur aty ku s’mban…Ti copë mishi me dy sy…Ti vëlla je për murlan, kur nuk gjen dot veta s’je për këtë punë…

Edhe dilni prap nga Parlamenti kësaj radhe…..”, shkruajnë demokratët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Përplasjet mes socialistëve për korrupsion/ Petro Koçi “dush të ftohtë” Artan Lames

Publikuar

-

Nga

Deputeti Petro Koçi nuk ndalet nga denoncimet për Fierin. Edhe pas dëshmisë në SPAK, ai sërish është ndalur të Kadastra e Fierit, ndonëse me një ton më të zbutur.

“Politika, në emër të qytetarëve e ka për detyrë të reflektojë e të kërkojë performancë, sipas ligjit në çdo institucion.

Kadastra, si e kam thënë edhe në analizën paraprake të zgjedhjeve është një sektor që krijoi kosto politike dhe elektorale në Fier.

Pra, politika nuk ka pse i rri larg institucioneve.

Larg institucioneve duhet të qëndrojnë korrupsioni, shpërdorimi i detyrës, tallja me njerezit, kapadaillëku dhe niveli i ulët i shërbimit.

Këto s’kanë nevojë automatikisht për SPAK. Ka nevoje në radhë të parë për ndërhyrje dhe masa administrative.

Por, ka raste që dikush duhet çuar edhe në SPAK”, ka shkruar Koçi në rrjete sociale.

Këtë reagim deputeti socialist e ka bërë pas deklaratave të Drejtoritë të  Përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame, një ditë më parë nga Patosi.

Pasi Lame kërkoi që politika mos përfshihej me punët e Kadastrës, duke  thënë që me drejtimin e “anijes le të merret kapiteni”.

LEXO EDHE:  Pezullimi nga detyra i Arben Malajt/ Reagon LSI: As tërmeti nuk i ndal rilindasit kur vjen puna për hakmarrje

LEXO EDHE:  Debate në mbledhjen e KAS për Gjirokastrën/ Braho: Jemi në kushtet e një vepre penale

“Pa dashur të hyj në polemika, politika ti rrijë larg këtij procesit. Të merret me vizion dhe drejtimin. Kapiteni i anijes le të drejtojë anijen, ai që mban motorin (Kadastra) le të na lënë të bëjnë punën. Ndryshe po ngatërruam rolet anija ose nuk do ecë ose do të përplaset diku. Politika të rrijë larg këtyre proceseve.

Unë vetë si drejtor i përgjithshëm i kadastrës kam çuar dhe po çoj dosje për hetim të mëtejshëm, me një arsyetim shumë të thjeshtë. Ka dy kategori dosjesh me probleme, e para mitmarrja, gjoba, futja e dorës në xhepin e tjetrin. Dhe e dyta janë problematikat e trashëguara, shit-blerjet e dyshimta, regjistrime të dyshimta, troje  të dhëna këtu e të regjistruara në vend tjetër. Kjo kërkon kohë. Me të dy këto procese po ecim. Bujrum kush të dojë le të vijë Prokurori dhe SPAK të na ndihmojë në këtë proces”, tha Artan Lame një ditë më parë, i pyetur nga gazetarët në lidhje me akuzat e deputetit Petro Koçit./CNA.al

LEXO TE PLOTE