Connect with Us

Rrebeshe shiu e breshëri/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Sociale

Rrebeshe shiu e breshëri/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Publikuar

-

Rrebeshe shiu e breshëri/ Çfarë parashikojnë sinoptikanët për nesër

Dita e nesërme do të vijojë të mbetet në qarkullimin e masave ajrore të paqëndrueshme.

Moti parashikohet me kthjellime dhe vranësira në zhvillim në orët e mesditës, të cilat do të pasohen nga reshje shiu në jug, qendër dhe zonat malore në veri dhe lindje te territorit.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, përkohësisht reshjet do të marrin karakter shtrëngatash me rrebeshe shiu e breshëri.

LEXO EDHE:  Korriku nis me temperatura të larta/ Kapriçot e motit në ditën e parë të muajit

Era do të fryjë nga veriperëndimi 1-8m/s, e cila hera-herës fiton shpejtësi deri në 12m/sek, ndërsa valëzimi në dete pritet të jetë i forcës 3 ballë.

Temperaturat parashikohen:

zonat malore 12°C deri në 25°C

zonat e ulëta 17°C deri në 30°C

zonat bregdetare 15°C deri në 28°C./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

“Në spitale janë shtruar të pavaksinuarit”/ Bino apel për të rinjtë

Publikuar

-

Nga

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Silva Bino u shpreh se në ditët e fundit ka një rritje të moshave të reja të prekura me COVID-19.

Në një prononcim për mediat nga Ndroqi, ajo i bëri thirrje edhe njëherë kësaj kategori që të vaksinohet për të shmangur rrezikun.

Ajo çka shohim ne, me vërtetë nuk kemi raste në spitale tani, rastet e shtruara janë të pavaksinuara, por shikojmë një rritje të grup moshave të reja, pra grupmoshat që predominojnë nga 15-24, nga 25-34 dhe 35-44 dhe mbi 70-vjeç kemi pasur raste.

Është e rëndësishme që grupmoshat e reja të vaksinohen, por edhe qendrat të mos lënë asnjë pa vaksinuar edhe në shtëpi edhe në komunitet, pasi ka shumë të pamundur që nuk dalin dot nga shtëpia” tha Bino.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Kapriçot e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Moti i kthjellët ka përfshirë vendin dhe kështu do të jetë edhe ditën e sotme. Sipas SHMU, vranësira kalimtare parashikohen në mesditë përgjatë zonave malore.

Era do të fryjë nga veriperëndimi e verilindja e lehtë dhe mesatare në orët e mesditës kryesisht përgjatë bregdetit duke sjellë dhe shtim të dallgëzimit në forcën 4

Temperaturat nuk do të pësojnë luhatje të forta. Më konkretisht në:

LEXO EDHE:  Korriku nis me temperatura të larta/ Kapriçot e motit në ditën e parë të muajit

zonat malore 14°C deri në 30°C

LEXO EDHE:  Gara për kryetarin e ri të PD/ Harxhi tregon arsyen: Pse vendosa të përballem me Bashën

zonat e ulëta 20°C deri në 34°C

zonat bregdetare 21°C deri në 33°C

LEXO TE PLOTE

Sociale

Humb betejën me sëmundjen e rëndë/ Ndahet nga jeta gazetarja shqiptare

Publikuar

-

Nga

Humb betejën me sëmundjen e rëndë/ Ndahet nga jeta gazetarja shqiptare

Është ndarë nga jeta në moshën 66-vjeçare pas një sëmundje të gjatë dhe të pashërueshme shkrimtarja dhe gazetarja Vera Isaku.

E lindur ne Bilisht, ku kaloi vitet e saj të fëmijërisë dhe të rinisë së hershme , Vera Isaku kreu më pas studimet universitare për letërsi në Universitetin e Tiranës. Pas përfundimit të universitetit, së bashku me bashkëshortin, poetin Agim Isaku,? ajo jetoi dhe punoi për një kohë të gjatë në Lezhë.

Me nisjen e proceseve demokratike, ajo iu bashkua shtypit opozitar, duke qenë gazetarja e parë femër e gazetës Rilindja Demokratike.? Isaku ka qenë gjithashtu drejtuese në Radio-Televizionin Shqiptar dhe drejtore e Qendrës Ndërkombëtare të Kulturës.

LEXO EDHE:  Historia e pabesueshme e të mbijetuarve nga aksidenti ajror në Ande

Kontributet intelektuale të Vera Isakut përfshijnë një numër të madh shkrimesh publicistike në shtypin vendas dhe të huaj. Ajo është autore e një serie librash në zhanre te ndryshme si romani, tregimi, poezia dhe eseistika. Në vitet e fundit ajo iu kushtua edhe pikturës duke hapur një ekspozitë te suksesshme me 30 punime në 2015.

LEXO EDHE:  Historia e pabesueshme e të mbijetuarve nga aksidenti ajror në Ande

Në përmbushje të dëshirës së saj ceremonia e përcjelljes do të jetë private me pjesëmarrjen e rrethit të ngushtë familjar.

 

LEXO TE PLOTE