Connect with Us

Vrasja në Peqin/ Zbardhen detajet

Aktualitet

Vrasja në Peqin/ Zbardhen detajet

Publikuar

-

Policia ka dhënë njoftimin zyrtar mbi vrasjen e ndohur në Peqin. Mësohet se autori i vrasjes është një 40 vjeçar nga fshati Gjocaj në Peqin.

Policia ka bërë të mundur arrestimin e autorit, ndërkohë që konflikti mes autorit dhe viktimës ka ndodhur për motive të dobëta.

“Peqin

Policia kap dhe vë në pranga disa minuta pas ngjarjes, autorin e vrasjes së 45-vjeçarit, ndodhur   në fshatin Gjocaj, Peqin.

Më datë 08.06.2021, rreth orës 08:30, në fshatin Gjocaj, Peqin, gjatë një konflikti për motive të dobëta, shtetasi L. B, rreth 40 vjeç, banues në Gjocaj, ka plagosur me armë zjarri shtetasin Y. Xh, rreth 45 vjeç, banues në fshatin Pajov, i cili si pasojë e plagëve ta marra ndërroi jetë në spitalin e Peqinit.

LEXO EDHE:  Ndryshon “shtetrrethimi”/ Si do të lëvizet nga sot dhe në vijim në Tiranë dhe rrethe

Reagimi i menjëhershëm i Policisë bëri të mundur identifikimin e autorit, lokalizimin e vendndodhjes  dhe pas disa minutash ndjekje nga shërbimet e Policisë u bë e mundur kapja dhe prangosja e autorit të dyshuar së bashku me armën e zjarrit pistoletë.

Grupi hetimor nën drejtimin e Prokurorisë po vijon punën për zbardhjen e plotë të rrethanave të ngjarjes”, njofton policia./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Institucionet e reja të drejtësisë të papërgatitura për luftën ndaj korrupsionit

Publikuar

-

Nga

Institucionet e reja të drejtësisë të papërgatitura për luftën ndaj korrupsionit

“Institucionet e reja të drejtësisë nuk i kanë ende kapacitetet e duhura për të luftuar korrupsionin,” – u shpreh avokati Dorjan Matlija për Euronews Albania, lidhur me reformën në drejtësi.

Ai tha se nisma të tilla japin efekt pozitiv kur bëhen për herë të parë, por fillojnë të zbehen me kohën dhe situata kthehet në gjendjen e mëparshme.

“Nismat për korrupsion nuk zgjidhen vetëm duke ftuar personat që të bëjnë kallëzime, janë të vështira për t’u çuar deri në fund”, u shpreh avokati.

Ai tha se për të provuar rastet e korrupsioneve kërkohet shumë punë, pasi bëhet fjalë për mospërmbushje të rregullta të detyrës që kryhen prej zyrtarëve të ndryshëm, mirëpo jo çdo mospërmbushje e detyrës është shpërdorim i saj në kuptimin penal dhe jo çdo shpërdorim detyre përbën korrupsion.

Sipas avokatit, drejtësia e re ende nuk e ka përgatitur veten mirë për luftën ndaj korrupsionit.

LEXO EDHE:  NATO lavdëron Policinë e Kosovës në rastin e arrestimit të Gjuriçit

LEXO EDHE:  Vijon aksioni për shembjen e banesave në Shkozë/ Policia “blindon” zonën

“Bëhet fjalë për institucione të sapo krijuara dhe një ngarkesë tepër të madhe të kallëzimeve”, tha z. Matlija.

Ditën e sotme u zhvillua tryeza e zyrtarëve të lartë që shënoi 5-vjetorin e Reformës në Drejtësi, ku u diskutua dhe strategjia e re për vitin 2021-2025./euronews

LEXO TE PLOTE

Kronika

Droga në Portin e Durrësit/ Dalin detajet e para, cilës kompani i përkiste kontejneri

Publikuar

-

Nga

Droga në Portin e Durrësit/ Dalin detajet e para, cilës kompani i përkiste kontejneri

Vetëm pak ditë pasi u kapën 11.6 kg kokainë në një kontenier në Portin e Durrësit,  të njëjtës kompani të importit të bananeve iu sekuestrua sot një tjetër sasi lëndësh narkotike.

Kokaina u kap në konteinerin e kompanisë ‘’Alba Exotic Fruit’’ , ndërkohë sipas asaj që raporton Ballkan ëeb, policia ka ushtruar kontrolle në 10 konteinerë dhe në një prej tyre u gjet kokaina e ndarë në disa pako.

LEXO EDHE:  Gjendje lufte?!/ Policia mbërthen banorët e Zharrëzit, e gdhijnë para ministrisë

Kujtojmë që më herët është arrestuar menaxheri i kompanisë ”Alba Exotic Fruit”, Bajron Gumeni si dhe është shpallur në kërkim administratori Eduart Dauti.

LEXO EDHE:  Fiks Fare/ Kisha i zapton pronën e të atit, policia i ndalon qytetarit hyrjen në shtëpinë e vet

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Kapet sërish kokainë në portin e Durrësit/ Droga e fshehur në kontejnerët e bananeve

Publikuar

-

Nga

Kapet sërish kokainë në portin e Durrësit/ Droga e fshehur në kontejnerët e bananeve

Policia e Durrësit vijon operacionin policor të koduar “Rada”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën trafikimit të lëndëve narkotike.

Në kuadër të operacionit “Rada” të nisur më datë 13.07.2021, në Portin e Durrësit, ku nga Task Forca permanente e përbërë nga Policia Kufitare, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës dhe autoritetet doganore të Portit u gjetën dhe u sekuestruan 11 kg e 675 gr. lëndë narkotike kokainë, dhe veprimeve hetimore të kryera më datë 17.07.2021, ku në Port u konstatuan të hapur dy kapakë të njërit prej kontejnerëve për llogari të firmës “Alba Exotic Fruit”, tjetër sasi kokaine është sekuestruar pasditen e sotme.

Në vijim të operacionit “Rada” pasditen e sotme, nga Task Forca permanente që vepron në Portin e Durrësit është ushtruar kontroll i imtësishëm në 10 kontejnerë për llogari të kësaj kompanie, ku si rezultat i kontrollit të imtësishëm, në një nga kontenierët u gjetën dhe u sekuestruan 6.5 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar kokainë.

LEXO EDHE:  I dënuar me 10 vite burg për trafik droge/ Arrestohet 48-vjeçari në Mirditë

Task Forca permanente që operon në Portin e Durrësit vijon veprimet hetimore, nën drejtimin e një grupi të posaçëm prokurorësh të Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës dhe të SPAK-ut.

LEXO EDHE:  Gjendje lufte?!/ Policia mbërthen banorët e Zharrëzit, e gdhijnë para ministrisë

Në nisje të operacionit, më datë 13.07.2021, është arrestuar në flagrancë shtetasi B. G., (menaxheri i firmës) dhe është shpallur në kërkim administratori i firmës, shtetasi E. D.

 

LEXO TE PLOTE