Connect with Us

Paralajmërimi i studiuesve/ 4 kafe në ditë katërfishojnë rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Shëndeti

Paralajmërimi i studiuesve/ 4 kafe në ditë katërfishojnë rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Publikuar

-

Paralajmërimi i studiuesve/ 4 kafe në ditë katërfishojnë rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Katër kafe në ditë mund të katërfishojnë rrezikun e shfaqjes së glaukomës, kërcënuese për shikimin midis atyre me prirje gjenetike drejt presionit më të lartë të syve. Studiuesit të udhëhequr nga Spitali Mount Sinai në Neë York studiuan të dhëna dietike, shëndetësore dhe gjenetike për më shumë se 120,000 të rritur të moshës 39-73 vjeç.

Gjetjet, sugjerojnë që individët me një histori të fortë familjare të glaukomës do të ishte më e mira për të shkurtuar marrjen e tyre të përditshme të kafeinës. Glaukoma është një grup sëmundjesh të syrit në të cilin nervi optik ose retina dëmtohet, zakonisht si rezultat i një grumbullimi të presionit ‘intraokular’ brenda syrit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, glaukoma vlerësohet se përbën 10 përqind të të gjitha regjistrimeve të verbërisë, sipas Institutit Kombëtar për Përsosmëri të Kujdesit Shëndetësor. Të dhënat për studimin u mblodhën nga UK Biobank, një bazë e të dhënave në shkallë të gjerë që përmban informacione të hollësishme gjenetike dhe shëndetësore për gjysmë milioni pjesëmarrës.

Secili pjesëmarrës u anketua në mënyrë të përsëritur në lidhje me dietën e tij – me një fokus në sa pije kafeinike ata pinë dhe sa ushqim me kafeinë konsumuan çdo ditë.

Atyre gjithashtu iu bënë pyetje në lidhje me shikimin e tyre – përfshirë nëse kishin glaukomë ose nëse kishin një histori familjare të gjendjes – dhe, tre vjet pas studimit, secili subjekt kishte një ekzaminim të syrit duke përfshirë kontrolle të presionit intraokular.

Ekipi së pari kërkoi marrëdhënie midis marrjes së kafeinës, presionit intraokular dhe glaukomës së vetë-raportuar, para se të vlerësonte nëse të dhënat gjenetike i ndryshuan këto marrëdhënie. Studiuesit zbuluan se, në përgjithësi, një marrje e lartë e kafeinës nuk shoqërohej me një rrezik në rritje të presionit intraokular.

LEXO EDHE:  Shafrani dhe mjalti bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj

Përjashtim ishin ata me predispozicionin më të fortë gjenetik ndaj IOP të ngritur – domethënë ata në përqindjen e 75-të. Për këta subjekte, konsumi më i madh i kafeinës u shoqërua me një presion më të lartë intraokular dhe prevalencë të glaukomës.

Në mënyrë të veçantë, ata që konsumuan më shumë kafeinë çdo ditë – më shumë se 480 miligramë, që është afërsisht katër filxhanë kafe – kishin presione intraokulare që ishin 0.35 mmHg më të larta se moshatarët e tyre.

Dhe ata me nivelin më të lartë të rrezikut gjenetik që konsumuan më shumë se 321 mg kafeinë (rreth tre filxhanë kafe) çdo ditë kishin një normë të glaukomës 3.9 herë më të lartë sesa kolegët e tyre që kishin kafeinë minimale ose ishin në rrezik më të ulët gjenetik./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Shëndeti

Varianti Delta ka hyrë në Shqipëri?/ Epidemiologu: Simptomat janë të lehta, kush ka kaluar Covid, ka pak gjasa të infektohet

Publikuar

-

Nga

Varianti Delta ka hyrë në Shqipëri?/ Epidemiologu: Simptomat janë të lehta, kush ka kaluar Covid, ka pak gjasa të infektohet

Megjithëse në Shqipëri nuk është konfirmuar zyrtarisht asnjë rast me variantin Delta, epidemiologu Ilir Alimehmeti mendon se rritja e të infektuarve ka ardhur për shkak të variantit Indian të Covid 19.

“Elementi kryesor është i qartë varianti Delta. Dhe nga krahu tjetër se simptomat janë të lehta dhe nuk e vënë re” tha Alimehmeti në një prononcim per ABC news.

Ndryshe nga më parë  shtimi i të infektuarve nuk po shoqërohet me rritje të atyre që kanë nevojë për trajtim spitalor. Për këtë mjeku mendon se ka disa arsye.

“Vaksinimet kanë ecur dhe ka një ndarje të kurbës së rasteve të reja. Të vaksinuar kanë klinikë të lehtë. Të pa vaksinuarit janë të rinjtë dhe e kalojnë më lehtë dhe kjo tendencë ka shkëputje më të madhe. Na bën të shpresojmë për mirë”

Ata që e kanë kaluar koronavirusin kanë më pak gjasa të riinfektohen nga varianti “Delta” apo të bëjnë forma të rënda të sëmundjes.  Një tjetër studim vjen nga India, shteti nga u përhap mutacioni i ri.

LEXO EDHE:  Dy “Kapterë” kërkojnë një derë!

LEXO EDHE:  Katër arsyet pse të qënit i mirë me të tjerët përmirëson shëndetin tuaj

“Një publikim indian, në këto 8 muaj infektimi i mëparshëm ka 97.7 dhe mbron dhe infektimi i mëparshëm mbron shumë deri në 100% për format e rënda”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

CDC ngre alarmin/ Varianti Delta ndër viruset më ngjitëse që njeh shkenca

Publikuar

-

Nga

CDC ngre alarmin: Varianti Delta i COVID-19 ndër viruset më ngjitëse që njeh shkenca

Zyrtarët amerikanë të shëndetësisë po vazhdojnë paralajmërimet për rrezikshmërinë e variantit Delta të koronavirusit, për të cilin thonë se është ndër viruset më ngjitëse që njeh shkenca. Ata gjithashtu u bëjnë thirrje të gjithë të pavaksinuarve që të imunizohen për të mbrojtur veten dhe të tjerët.

Drejtoresha e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, Rochelle Walensky, tha se varianti Delta i koronavirusit është një nga viruset më ngjitëse që ajo ka hasur në karrierën e saj 20 vjeçare.

Këto komente ajo i bëri gjatë një konference virtuale shtypi ku tha se infektimet me variantin Delta të COVID-19 po vazhdojnë të përhapen gjithandej në Shtetet e Bashkuara.

“Varianti Delta po përhapet me shpejtësi të madhe dhe tani përbën mbi 83 për qind të infektimeve në Shtetet e Bashkuara. Krahasuar me virusin që qarkullonte në ShBA në fillim të pandemisë, varianti Delta është shumë më i ashpër dhe më ngjitës”, tha ajo.

Zonja Walensky u bëri thirrje njerëzve të vaksinohen për të mbrojtur veten nga varianti dhe të frenojnë përhapjen e mëtejme të koronavirusit.

LEXO EDHE:  Ju tregojmë se çfarë ndodh me trupin tuaj kur nuk konsumoni më kafe

LEXO EDHE:  Parashikimet më të çuditshme për vitin 2020

“Udhëzimi ynë është i qartë që kur e publikuam para disa muajsh. Nëse nuk jeni vaksinuar vazhdoni mbajtjen e maskës për të mbrojtur veten dhe të tjerët rreth jush. Dhe më e rëndësishmja, duhet të vaksinoheni për të mbrojtur më mirë veten”, tha ajo.

Në këtë takim nuk u bë e ditur nëse Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve po shqyrton mundësinë e ndryshimit të udhëzimit për maskat. Në maj ata thanë se personat e vaksinuar plotësisht nuk kanë nevojë të përdorin maskat kur ndodhen në hapësira publike.

Sipas të dhënave të përpunuara nga Universiteti Johns Hopkins, nga fillimi i pandemisë Shtetet e Bashkuara regjistruan mbi 34 milionë raste me COVID-19 dhe mbi 610 mijë vdekje./voa

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Vaksinimi me njësitë e lëvizhme në Ndroq/ Manastirliu jep lajmin e mirë

Publikuar

-

Nga

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu ka ndjekur procesin e vaksinimit me njësitë e lëvizshme në Ndroq, në periferi të Tiranës. Duke folur për interesin në rritje për vaksinimin anticovid edhe mes të rinjve, Manastirliu tha se do të ketë sërish javë të hapura të vaksinimit masiv +18 vjeç.

“Javët e hapura të vaksinimit do të vijojnë. Fakti që kemi disponibilitet dhe lloje të ndryshme vaksinash në të gjitha strukturat tona shëndetësore na krijon mundësinë që të vazhdojmë vaksinimin për çdo grupmoshë. Sigurisht që këto ditë kanë treguar që vaksinimi i hapur ka funksionuar. Ditët e fundit kanë treguar që është rritur mbulimi me vaksina për të gjitha grupmoshat dhe shihet një interes në rritje edhe për grupmoshën e re, pra +18 vjeç”, tha Manastirliu.

Duke folur për disponibilitetin e vaksinave, Manastirliu bëri me dije se ditën e hënë do të mbërrijë në vendin tonë një tjetër sasi e vaksinës Pfizer.

“Ne jemi në pritje ditën e hënë për të vijuar furnizimin me vaksina. Do të kemi rreth 44 mijë doza të vaksinës Pfizer ditën e hënë, në vijim të kontratës që ne kemi, të qeverisë shqiptare me kompaninë Pfizer si edhe të mbështetjes së Bashkimit Europian. Ndërkohë që do të vijojmë që të rrisim sasinë e vaksinave në vend, në sajë të kontratave që kemi lidhur”, tha Manastirliu.

Duke theksuar rrezikun e përhapjes së shpejtë të variantit Delta, Ministrja e Shëndetësisë ka ftuar qytetarët që të vaksinohen sa më parë.

LEXO EDHE:  A na bën mirë apo keq uji i gazuar?

“Kemi dyshime të arsyeshme nga sinjalet laboratorike se në Shqipëri qarkullon varianti Delta. Por ende jemi në pritje të rezultateve të Laboratorëve të Referencës për ta vërtetuar këtë dyshim tonin.

LEXO EDHE:  Shafrani dhe mjalti bëjnë mrekulli për shëndetin tuaj

Ajo çfarë është e rëndësishme, duke u nisur edhe nga çfarë po ndodh në vendet përreth, ku shihet që ka një rritje të qarkullimit të këtij varianti dhe ka nevojë për të rritur ndërgjegjësimin në fakt për procesin e vaksinimit. Vaksina është arma e vetme që ne kemi”, tha Manastirliu.

Duke folur për rastet e reja me Covid-19 që kanë pësuar rritje ditët e fundit, shefja e Departamentit të Epidemiologjisë në ISHP, prof. Silva Bino tha:

“Shikojmë një rritje të rasteve në grupmoshat e reja. Pra grupmoshat të cilat predominojnë në atë numër të kufizuar rastesh që kemi, janë grupmoshat nga 15 në 24, nga 25 në 34 dhe 35 në 44 dhe mbi 70 vjeç kemi pasur raste. Pra është e rëndësishme që këto grupmosha, sidomos grupmoshat e reja të vaksinohen”, tha Bino.

Në 24 orët e fundit janë kryer mbi 14 mijë vaksinime, ndërkohë që prej fillimit të procesit të vaksinimit, janë kryer 1,109,785 vaksinime në të gjithë vendin. Vaksinimi i hapur do të vijojë deri ditën e dielë, nga ora 08:00-20:00 në qendrat shëndetësore dhe në qendrat e vaksinimit të përqëndruar në të gjithë vendin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE