Connect with Us

Dosja Meta-Kryemadhi/ Bëmat e sheikëve përballë SPAK-ut

Politikë

Dosja Meta-Kryemadhi/ Bëmat e sheikëve përballë SPAK-ut

Publikuar

-

Presidenti Ilir Meta dhe bashkëshortja e tij Monika Kryemadhi, do të shënonin një kthesë në reformën në drejtësi, nëse kjo e fundit do të merrej me ta.

Jo se e kërkojmë ne, por janë bëmat e tyre që ulërasin përgjatë këtyre 30 viteve demokraci.

Mbarë opinioni publik pret që drejtësia të hedhë dritë mbi pasurinë e tyre, mënyrën si e kanë krijuar, vetëm me një pagë shtetëtore pa pasur as biznes dhe asgjë tjetër.

Apo se si i kanë shkolluar fëmijët jashtë shtetit, vetëm me një pagë shteti.

Presidenti Meta është shenjëstruar për shkeljet Kushtetutese, por ai dyshohet se është përfshirë edhe në korrupsion, duke përdorur si trampolinë politikën.

Institucioni më i ri i reformës në drejtësi, Struktura e Posaçme Antikorrupsionit, veçse duhej të kishte filluar nga hetimet mbi dyshimet për korrupsion nga Presidenti dhe për krijimin e pasurisë.

Asgjë tjetër mos t’ju kujtohet shqiptarëve, vila e Gjirit të Lalzit me 13 tualete, ku kishte një edhe për macen, nuk do të harrohet.

Pamjet e vilës dhe zonës përreth saj, të cilat bënë bujë në një emision televiziv u zhdukën nga qarkullimi dhe sot nuk gjenden përveçse tek tuk ndonjë foto, që ka shpëtuar rastësisht.

Vila e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit
Vila e Ilir Metës dhe Monika Kryemadhit

Nëse s’do të kishte asgjë për të të fshehur, video e vilës së Gjirit të Lalzit nuk do të zhdukej.

Të paktën të kishte një hetim, që të hidhte dritë mbi pasuritë marramendëse të çiftit Meta-Kryemadhi, për të vërtetuar nëse ishte një pasuri e vënë me djersë dhe me pagën shtetërore,apo me burime të dyshimta financiare.

Nëse kemi parasysh këtu të gjithë bëmat e çiftit në fjalë, për të gjithë akuzat publike që janë lishur me emrin e tyre, si me rastin e floririt të Krrabës, me rastin e bllokut të zi e të tjera, dosja për në SPAK do të ishte voluminoze.

Janë dy njerëz, që s’kanë ndonjë meritë tjetër në jetën e tyre, veçse janë marrë me politikë, që s’kanë bërë asgjë tjetër, ndërkohë që jetojnë në luks si sheikë.

Janë dy njerëz, të cilët janë paguar nga taksat e shqiptarëve, si deputetë, ministër, kryeministër, kryetar Kuvendi dhe si  President.

“Zbërthehet” Kryemadhi/ Flet për marrëdhëniet intime me metën: Çfarë ndodh kur bën seks në makinë

Shqiptarët paguan luksin e çiftit

Qyetarët shqiptarë me taksat e tyre, kanë paguar luksin e çiftit Meta-Kryemadhi, pa pasur ndonjë meritë.

Falë taksave të qytetarëve, ata kanë sot një pasuri që nuk ia dinë fundin.

Qyetarët shqiptarë kanë paguar me taksat e tyre, një Kryeministër si Ilir Meta që sulmonte gratë në Kuvend

Ka edhe më tej. Qytetarët shqiptarë kanë paguar me taksat e tyre një zëvendëskryeministër që doli me zë dhe figurë me bllok në dorë duke folur për 7%.

Taksat e qytetarëve, dyshohet se kanë shkuar për Ilir Metën, për të cilin 21 janar 2011 u përgjak bulevardi “Dëshmorët e Kombit”.

Taksat e qytetarëve shqiptarë, dyshohet se kanë shkuar edhe për të krijuar shpk e Ilir Metës, LSI që sot ka falimentuar.

Nuk kanë fund skandalet që lidhen me çiftin në fjalë.

Por, është SPAK,që duhet të merret me këto skandale. Është SPAK, prej të cilit qytetarët presin drejtësi.

Pasuria e sheikëve Meta-Kryemadhi

LEXO EDHE:  Meta nuk përmbahet/ Përplaset me Çim Pekën: Mos bëj zhurmuesin e Ramës, kaq po të them

Pasuria  kreut të shtetit, Ilir Meta, të paktën ajo e deklaruar në ILDKPKI arrin një vlerë prej miliona eurosh.

Prona, para në bankë, automjet me vlerë 30 mijë Euro, tokë me sipërfaqe 1200m2, kontratë për një apartament me sipërfaqe 317m2.

Janë këto të dhëna në deklaratën e pasurisë së vitit 2013 për çiftin Ilir Meta dhe Monika Kryemadhi, të cilët asokohe llogarisnin edhe një kredi prej 175 mijë Euro të marrë në vitin 2010 për një blerje apartamenti.

Për çiftin Meta-Kryemadhi ka pasur një rritje të ndjeshme të pasurisë në vitin 2014, kur zonja Kryemadhi bëhet pronare me 100% e 13 apartamenteve përfituar nga një kontratë me Agikons në vitin 2008, përcaktimin në natyrë të pjesës takuese për tokën që ajo posedonte.

Nga shitja e gjashtë apartamenteve çifti ka arritur të shlyejë kredinë si dhe overdraftin e zonjës Kryemadhi të marrë në vitin 2015 dhe ka shtuar me 174 mijë Euro llogarinë bankare.

Viti 2017 përkon me kohën kur fëmijët e çiftit nisen me studime jashtë vendit dhe shihen tashmë llogari bankare në emër të tyre dhe llogaria në Euro konvertohet në Paund vetëm me të drejtë pagese për shkollimin e vajzës Bora dhe djalit Besar.

Deri në deklarimin e vitit 2018 sipas disa përllogaritjeve çifti Meta numëron edhe shtatë apartamente të pashitura nga kontrata e zonjës Kryemadhi dhe më shumë se 100 mijë Euro llogari bankare, ata kanë edhe një overdraft me vlerë 2 milionë lekë

Pra, si e ka shtuar pasurinë Kryemadhi dhe bashkëshorti i saj Ilir Meta ka nevojë për një hetim të mirëfilltë, duke iu referuar të paktën asaj çfarë ka deklaruar nga viti 2003 e deri më sot.

Një pasuri të tillë, rëndom e deklarojnë biznesmenët dhe jo dy njerëz të politikës, që kanë zbritur në Tiranë pa asnjë pasuri.

Ndaj një hetim i mirëfilltë nga SPAK do të sqaronte një herë mirë faktin se si është vënë pasuria e çiftit Meta-Kryemadhi, por edhe akuzat e tjera që lidhen me ta./CNA.al

Meta-Kryemadhi në panik/ Struken në pritje të vendimit të radhës nga DASH

“I shpërfytyruar, pis burrë, ik mbyllu në Lalëz”/ Si u degjenerua Meta për blerjen e votave

Meta–Kryemadhi mbyllin LSI-në

“Nuk dua të ngelem vetëm pas disa vitesh”/ Meta zbulon nëse do i japë votën Kryemadhit

Zhdukja e floririt, transaksionet miliona euro dhe patundshmëri të dyshimta/ Ilir Meta drejt fundosjes

Skandali në Presidencën private të Ilir Metës

Ndryshimi nuk vjen nga LSI/ A duhet SPAK t’i “tundë prangat” Monika Kryemadhit?

A do t’ia justifikojë dot Mona këtë fakt SPAK-ut?!

Dëshmia e Kryemadhit që e fundos në SPAK

Shënim/ Pse është “çmendur” Mona

Kryemadhi në panik/ Çfarë e lidh atë me KÇK?

Kryetarja e LSI shënon “autogol”/ Ngushtohet “laku” për Metën dhe Kryemadhin?

Disa përgjigje, që çdo shqiptar i kërkon nga Ilir Meta

Katër pyetje për Monika Kryemadhin, përpara hetimit nga SPAK

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Publikuar

-

Nga

Gjykata na ka urdhëruar të heqim kangjellat/ Manjani ‘masakron’ Veliajn: Mamluk i Rilindjes!

Krybashkiaku Erion Veliaj ka përmendur sot një vendim të gjykatës, për të hequr rrethimet mbrojtëse anash rrugëve të Tiranës, çka ai e ka quajtur skandaloz dhe të marrë nën lobimin e pronarëve të lokaleve apo lavazheve.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ish ministri i Drejtësisë Ylli Manjani, i cili teksa e quan Veliajn mamluk i Rilindjes, me tone të forta shton se duhet të zbatojë vendimin e gjykatës dhe mos e zgjasë shumë.

“Një gomisteri e një lavazh në Laprakë na paskan arritur të lobojnë një vendim gjykate.- thotë bashibozuku i bashkisë që bën si pronari i Tiranës.

Ejj një gomist e një lavazhier..!!

Po për shëmbjen e Teatrit Kombëtar cili lavazh e cili gomist lobboi?!

Bahhh! Fjalë e mashtrim është ky mamluk i Rilindjes!

Zbato mor vendimin e gjykatës e mos e zgjat! Siç nuk guxon askush në Paris e Londër të mos e përflasë gjykatën.

***

Por kam idenë se do ti gjendet një gjykatës edhe këtij bashibozuku, që do dijë ku tja vendosë hekurat… Një gjykatës që e ka vëllain gomist dhe çunin e xhajes lavazhier…

Kështu e kanë ngrënë edhe të tjerë…”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Publikuar

-

Nga

“Neveri për njerëzit që abuzojnë”/ Eli Fara hedh poshtë akuzat: Nuk kam mashtruar kurrë

Këngëtarja Eli Fara ka reaguar për herë të parë publikisht pas akuzave të publikuara në disa media, ku ajo akuzohet se ka qënë punësuar për tetë vite si drejtoreshë në dy ministri.

Në një postim në rrjetet sociale, Eli Fara hedh poshtë çdo akuzë, ndërsa thekson se çdo gjë që ka në jetë, e ka arritur me djersën e saj.

Ajo thekson se ndjen neveri për abuzuesit, dhe shton se nuk ka  firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe dhe ska marrë kurrë një pagë si e tillë.

Zoti me ka bekuar me zerin qe me fali , gjith jeten time ia kam kushtuar artit te kenges! Ndjej neveri te pa fund per njerezit qe abuzojne me jeten e te tjereve duke shpifur pafytyresisht!!!

Ndjej detyrim moral te sqaroj opinionin publik mbi lajmet e rreme nga disa portale keto dite! Nuk di te kem mashtruar apo vjedhur askend kurre ne jeten time! Kam punuar fort dhe jam krenare per rrugen qe kam ndjekur per te perballuar çdo gje me djersen time, jam krenare per edukaten qe me kane dhene prinderit e mi te mrekullueshem larg te keqiave, mashtrimeve, vjedhjeve! Deri tani nuk e kam besuar se ne bote ka njerez kaq te ligj, te paskrupullt dhe abuzive! Perse i ka sjelle zoti ne kete bote? Duke shkruar tani po shoh babain tim 88 vjeçar duke shkulur barishtet e keqia ne oborr, si mendoni do shpetoje nga ato? Zoti e befte mire per te gjithe ne!

Nuk kam firmosur kurre ne asnje bordero si drejtoreshe!!!Nuk di te kem marre ndonjehere rroge si drejtoreshe!!!! Nuk di te kem udhetuar ndonjehere si drejtoreshe!!! Kam udhetuar vetem per koncerte dhe nuk kam pasur nevoje per shoqerues! Kjo eshte e verteta!

Thone qe ne ditet me te veshtira njeh ata qe te duan por edhe ata qe mezi presin te marrin gurin e pare e te te godasin. Per keta te fundit nuk dua te flas me shume, disa prej tyre do te kene perballje ligjore. Ndersa per ata qe u shqetesuan njesoj si une dhe besojne te e verteta ime, dua ti Falenderoj pa fund!”-shkruan këngëtarja Eli Fara./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nikoll Lesi zbulon detajet e marrëveshjes Rama-Basha/ Berisha prishi planet për koalicion

Publikuar

-

Nga

Nikoll Lesi zbulon detajet e marrëveshjes Rama-Basha/ Berisha prishi planet për koalicion

Gazetari Nikoll Lesi së fundi në një editorial të publikuar në gazetën e tij, i ka thurur laved ish-kryeministrit dhe liderit historik të demokratëve, Sali Berisha.

Në video-editorialin e publikuar në “Koha Jonë”, kreu i PD, Lulzim Basha lihet në “hije”, ndëra thekson se pa Sali Berishën, “PD do të kishte vdekur”. Sipas tij, Berisha është inspiruesi i demokratëve.

Por, gjithashtu Lesi tregon edhe një tjetër detaj, të marrëveshjes mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD, Lulzim Basha.

Sipas Lesit, PD dhe PS do të ishin në koalicion, nëse nuk do të kishte qënë kundërshtimi i Sali Berishës.

PD do të ishte në koalicion me Partinë Socialiste nëse nuk do të ishte kundërshtimi i liderit të demokratëve, Sali Berisha, që në fakt është edhe inspiruesi i krejt demokratëve.”-thuhet në editorial.

LEXO EDHE:  “Basha i dhuroi Ramës Parlamentin dhe bashkitë”/ Topalli: Ndryshimi vjen nga forcat e reja

LEXO EDHE:  Publikohet një listë me emra të testuarish për koronavirus/ Ministria: Do fillojmë hetim administrativ

Më tej, risjell ne vemendje zgjedhjet e vitit 2005, ndërsa thotë se “Në vitin 2005 PD erdhi e vetme në pushtet, pasi ishte djegur dhe rrënuar. Dhe kjo seps eish-lideri demokrat krijoi frymë, besim dhe ishte i vendosur të hapej si parti. Ndërsa Basha mbetet kryetar europian, i butë por pa zjarr.

Po ashtu ai thekson se “Demokratët pa Sali Berishën do të ishin krejt të mbaruar. Është ai që mban gjallë Partinë Demokratike.”

Sipas Lesit, “Kur ne themi Partia Demokratike dhe nënkuptojmë Saliun”./CNA.al

LEXO TE PLOTE