Connect with Us

NASA përgatitet për dy misione hapësinore në Afërditë

Teknologji

NASA përgatitet për dy misione hapësinore në Afërditë

Publikuar

-

NASA përgatitet për dy misione hapësinore në Afërditë

NASA po kthehet në planetin e Afërditës, fqinji më i afërt i Tokës por ndoshta më i neglizhuar, pas dekadave të eksplorimit të planeteve të tjera. Administratori i ri i agjencisë hapësinore, Bill Nelson, njoftoi dy misione të reja robotike në planetin më të nxehtë të sistemit tonë diellor, gjatë fjalimit të tij të parë më të rëndësishëm për punonjësit të mërkurën.

Një mision i quajtur “DaVinci Plus” do të analizojë atmosferën e trashë dhe me re të Afërditës në një përpjekje për të përcaktuar nëse në planetin e zjarrtë ka ekzistuar ndonjëherë një oqean dhe nëse ai ka qenë i banueshëm.

Një mjet i vogël robotik do të hyjë në atmosferë për të analizuar gazet. Ky do të jetë misioni i parë i Shteteve të Bashkuara në atmosferën e Afërditës që nga viti 1989. Misioni tjetër, i quajtur “Veritas”, do të analizojë historinë gjeologjike, duke krijuar një hartë të sipërfaqes së planetit shkëmbor.

“Këto dy misione synojnë të kuptojnë se si Afërdita u bë një botë e ngjashme me ferrin e zjarrtë, e aftë të shkrijë plumbin në sipërfaqe”, tha Administratori i ri NASA-s, Bill Nelson.

“Shpresojmë që këto misione do të thellojnë njohuritë tona mbi mënyrën se si Toka ka evoluar dhe pse është aktualisht e banueshme ndërkohë që në planetet e tjera në sistemin tonë diellor kjo nuk është e mundur. Shkenca planetare është kritike për t’iu përgjigjur pyetjes kryesore që kemi si njerëz, pra se a jemi të vetëm? Çfarë mund të mësojmë nga këto dy misione për sistemet e tjera diellore? Kjo është vërtetë interesante dhe është një fushë e re e hulumtimit për NASA-n”, shtoi zoti Nelson.

LEXO EDHE:  Shkencëtarët konfirmojnë objektin e parë fluturues alien në sistemin tonë diellor

Këto dy misione fituan në garën me dy projekte të tjera, njëri në hënën e Jupiterit, Io dhe tjetri në hënën e akullt të Neptunit, Triton. Shtetet e Bashkuara dhe ish-Bashkimi Sovjetik dërguan shumë sonda në Afërditë në ditët e para të eksplorimit të hapësirës.

Sonda “Mariner 2” e NASA-s kreu fluturimin e parë të suksesshëm në vitin 1962 dhe “Venera 7” e sovjetikëve bëri uljen e parë të suksesshme në vitin 1970.

Në vitin 1989, NASA përdori një anije hapësinore për të dërguar sondën e saj “Magellan” në orbitën e Afërditës. Agjencia Evropiane e Hapësirës dërgoi një sondë në orbitën e Afërditës në vitin 2006./ VOA

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Teknologji

Apple në heshtje zbulon shtatë iphone të ri/ Aparat fotografik të madh dhe bojë rozë

Publikuar

-

Nga

Gjiganti i teknologjisë ka depozituar publikisht numrat e modeleve për iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max.

Regjistrimi u vërejt nga Consomac , i cili e gjeti atë në bazën e të dhënave të Komisionit Ekonomik Eurasian (KEE).

Ai zbuloi numrat e modelit të shtatë iPhone-ve të rinj të referuar si A2628, A2630, A2634, A2635, A2640, A2643 dhe A2645.

Kjo do të thotë që disa modele, si iPhone 13 Pro Max, mund të vijnë në variacione pak më të ndryshme.

Për shembull, mund të ketë një version 5G të disa prej telefonave.

Diapazoni i çmimeve mund të ndryshojë shumë nga i përballueshëm në fund të lartë.

Regjistrimi ka çuar në një konfuzion pasi nuk ka numra të mjaftueshëm të modelit për versione të ndryshme amerikane dhe ndërkombëtare të secilit telefon.

LEXO EDHE:  Gjurmë jete në Mars?/ NASA dërgon sondën robot

LEXO EDHE:  Shkencëtarët konfirmojnë objektin e parë fluturues alien në sistemin tonë diellor

Thashethemet dhe spekulimet sugjerojnë se Apple do të sjellë së paku një iPhone rozë.

Ashtu si me të gjitha thashethemet dhe parashikimet, ne nuk do ta dimë me siguri derisa të marrim fjalë zyrtare nga vetë Apple.

IPhone 13 mund të jetë padyshim një azhurnim në iPhone 12 për sa i përket disa veçorive, por do të duhet të presim deri në fund të këtij viti për të parë nëse estetika e tij është shumë më ndryshe.

Një thashethem sugjeron që iPhone i ri do të ketë një  ekran gjithmonë të ndezur .

Kjo veçori u diskutua në një video në  YouTube  nga EverythingApplePro EAP.

Rrjedhjet gjithashtu duket se konfirmojnë një nivel të tkurrjes në ekranin e përparmë dhe kamerat e pasme me madhësi të madhe me stabilizim të përmirësuar të imazhit./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristika të fshehura të Instagramit që ndoshta nuk i dinit

Publikuar

-

Nga

Instagram ka miliarda përdorues, por shumë nuk do të dinë për të gjitha tiparet e tij ‘të fshehura’.

Ne kemi mbledhur katër nga më të mirat më poshtë që mund t’i provoni sot.

Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju. Shkoni te profili juaj, klikoni në tre linjat horizontale në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini.

Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri.

Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat horizontale në qoshe.

LEXO EDHE:  Astronautët e NASA-s kthehen në Tokë

LEXO EDHE:  NASA fsheh një dokument tronditës: Afrohet planeti Nibiru, efekte fatale për tokën

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dalë në pah në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë.

Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një A me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Hesht njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh shok. Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni t’i heshtni Historitë dhe Postimet e tyre.

Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh.

Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Histori” ose të dyja.

Mund të çaktivizoni, duke ndjekur të njëjtat hapa./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Teknologji

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Publikuar

-

Nga

Katër karakteristikat e fshehta të Instagramit që nuk i dini

Instagram ka miliarda përdorues, por jo të gji dinë karakteristikat e tij të fshehura. Më poshtë po iu renditim 4 prej tyre.

1-Shihni çdo postim në Instagram që ju ka pëlqyer ndonjëherë

Nëse jeni kurioz të lëvizni prapa përmes postimeve në Instagram që ju kanë pëlqyer në të kaluarën, atëherë kjo këshillë është për ju.

Shkoni te profili juaj, klikoni në tre pikat në këndin e sipërm të djathtë dhe pastaj klikoni te “Cilësimet”.

Pastaj klikoni “Llogari” dhe pastaj “Postime që ju kanë pëlqyer”.

2-Fshehja e postimeve tuaja në Instagram

Kjo këshillë është e dobishme nëse nuk doni që një nga postimet tuaja të duket në profilin tuaj në Instagram por nuk doni ta fshini. Instagram ju jep mundësinë për të arkivuar përmbajtjen tuaj, që do të thotë që ju mund të ndaloni të gjithë të tjerët ta shohin atë përveç jush.

Pastaj, nëse ndërroni mendje dhe doni që postimi të kthehet në profilin tuaj, thjesht hyni në dosjen tuaj të Arkivit dhe e merrni përsëri. Për të arkivuar një postim në Instagram, thjesht duhet të shkoni te postimi në fjalë dhe të klikoni në tre pikat në qoshe.

LEXO EDHE:  Asteroidi që çuditi shkencëtarët e NASA-s mund të ketë qenë një anije aliene

LEXO EDHE:  Shkencëtarët konfirmojnë objektin e parë fluturues alien në sistemin tonë diellor

Jepni një sfond tekstit tuaj në Instagram Story

Nëse jeni duke luftuar për ta bërë tekstin të dallohet në imazhin që po postoni, atëherë ekziston një zgjidhje e thjeshtë. Shkruani atë që dëshironi dhe pastaj klikoni në simbolin që duket si një “A” me shkëlqime në pjesën e sipërme të ekranit.

Ju duhet të vini re se teksti juaj tani ka një sfond dhe ju mund të ndryshoni ngjyrën e tij duke klikuar në rrotën e ngjyrave.

Fshih njerëzit që po ndjek

Mund të jetë e vështirë të heqësh ndjekjen e dikujt në Instagram, veçanërisht kur supozohesh të jesh miq.

Nëse nuk doni më të shihni postimet e dikujt në Instagram, por nuk ndiheni sikur mund t’i fshini, atëherë duhet të provoni të heshtni Tregimet dhe Postimet e tyre. Shko te profili i personit që dëshiron ta heshtësh. Klikoni në “Ndjekje”, pastaj kliko në “Hesht” dhe zgjidh “Postime” ose “Tregime” ose të dyja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE