Connect with Us

14 muaj pas epidemisë/ Suedia, i vetmi vend evropian që nuk e ka kufizuar kurrë popullsinë e saj

Shëndeti

14 muaj pas epidemisë/ Suedia, i vetmi vend evropian që nuk e ka kufizuar kurrë popullsinë e saj

Publikuar

-

Nga Dr.Blerta Brati, mjeke mikrobiologe prane ISHP

Katërmbëdhjetë muaj pas fillimit të epidemisë, Suedia, i vetmi vend evropian që nuk e ka kufizuar kurrë popullsinë e saj, nuk ka pse të turpërohet nga të dhënat e saj.

Suedezët mbetën të lirë gjate pandemise!

👉Ndërsa mungesa e izolimit nuk shkaktoi një masakër në Suedi, ajo mund t’i ketë mundësuar asaj të shmangë pasojat e shumta të politikave drastike të vendosura nga fqinjët e saj evropianë. Nga pikëpamja ekonomike, PBB-ja suedeze ra “vetëm” me 2.8% në vitin 2020 krahasuar me 8.2% për Francën ose 11% për Spanjën.

👉Nga perspektiva shëndetësore, mungesa e izolimit mund të ketë pasur efekte të dobishme. Ne e dimë që në vendet që kanë kufizuar popullsinë e tyre, sëmundje të tjera potencialisht fatale si kanceri ose sëmundjet kardiovaskulare janë menaxhuar më pak mirë. Për shembull, testet e depistimit të kancerit të gjirit kanë rënë me 30% në Mbretërinë e Bashkuar kundrejt 10% në Suedi. Nëse i qëndrojmë rreptësisht vdekshmërisë së rregulluar nga mosha, ajo u rrit me 1.5% në Suedi në vitin 2020 krahasuar me 6.7% në Francë ose 12.9% në Spanjë. Dhe që nga shkurti i vitit 2021, Suedia ka qenë në vdekshmëri të ulët.

👉Më në fund, elementi i fundit i vështirë për t’u vlerësuar dhe megjithatë thelbësor, suedezët ishin në gjendje, gjatë gjithë kësaj epidemie, të ruanin lirinë e tyre.

LEXO EDHE:  Humbi betejën me COVID-19/ Djali i Guljelm Radojës: Babai s’mundi të më linte amanet

👉Ndërsa qindra miliona evropianë ishin nën kufizime të papara, suedezët ishin në gjendje të vazhdonin të bënin jetë relativisht normale.

👉Ndoshta nuk është rastësi që 55% e suedezëve janë të kënaqur me trajtimin e epidemisë nga qeveria e tyre (një nga nivelet më të larta në Evropë) krahasuar me vetëm 32% të francezëve.

👉”Ne e shohim fillimin e fundit”, tha të enjten Kryeministri suedez Stefan Lofven. Përballë rënies së numrit të rasteve dhe shtrimeve në spital dhe përshpejtimit të vaksinimit në vend (35.5% e banorëve morën një dozë të parë), kreu i qeverisë njoftoi një ulje graduale të kufizimeve nga 1 qershori i ardhshëm.

➡️Mundësia për të kujtuar se, në kundërshtim me cfare u tha, Suedia ka zbatuar disa kufizime për të luftuar kundër Covid-19.

1.Kështu, tubimet në vendet publike janë të ndaluara dhe

2.kafenetë dhe restorantet duhet të mbyllen nga ora 8:30 pasdite.

Por Suedia kurrë nuk ka zbatuar frenim të rreptë, ndryshe nga të gjitha vendet evropiane. Ajo preferoi të mbështetej në rekomandimet e eksperteve te saj  dhe ne vullnetin e mirë të qytetarëve.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

5 përfitime shëndetësore që mund të merrni nga konsumimi i çajit të xhenxhefilit

Publikuar

-

Nga

cna lajm shendet

Specialistët e shëndetit këshillojnë përdorimin e çdo ditë të xhenxhefilit, veçanërisht në formën e çajit të nxehtë, për shkak të përfitimeve të shumta që ka për shëndetin.

Sipas “Bright Side”, këto janë përfitimet që mund të merrni nëse i kushtoni rëndësi xhenxhefilit.

1.Ju ndihmon për të parandaluar sëmundjet e zemrës.

Xhenxhefili njihet për aftësitë për të parandaluar sëmundjet e zemrës. Disa përfitime nga zemra përfshijnë një ulje të koleterolit të keq, rritje të kolesterolit të mirë dhe ulje të presionit të gjakut.

2.Mund t’ju ndihmojë të kontrolloni peshën tuaj.Ndjenja e dëshirës për të ngrënë çdo 5 sekonda mund të jetë një nga arsyet pse nuk mund të kontrolloni peshën tuaj, dhe pirja e çajit të xhenxhefilit mund t’ju ndihmojë. Studimet kanë zbuluar se xhenxhefili mund të ulë urinë si dhe marrjen e ushqimit duke iu bërë të ndiheni më të ngopur.

LEXO EDHE:  “Më tremb ky veprim”/ Pipero tregon ku po gabojnë qytetarët

LEXO EDHE:  “Më tremb ky veprim”/ Pipero tregon ku po gabojnë qytetarët

3.Mund të ndihmojë në kontrollimin e sheqerit në gjak.

Disa studime kanë zbuluar se është e mundur të zvogëlohen ndërlikimet e diabetit me vetëm 12 javë të konsumit ditor të xhenxhefilit. Por, në çdo rast, është më mirë të konsultoheni me mjekun tuaj.

4.Mund të lehtësojë dhimbjen në gju.

Nëse hani ose pini xhenxhefil për 6 muaj, dhimbjet do të reduktohen ndjeshëm për ata që kanë artrit në gju.

5.Mund të parandalojë kancerin.

Ka prova të forta që provojnë se xhenxhefili ka fuqinë për të parandaluar disa lloje të kancereve, të tilla si kanceri i stomakut, pankreasit dhe të mëlçisë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Rritet sërish numri i viktimave/ Ja sa raste të reja janë shënuar gjatë 24 orëve të fundit

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit sa i përket situatës së pandemisë në vendin tonë.

Sipas të dhënave mësohet se në 24 orët e fundit janë kryer 3345 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID,  539 qytetarë, ndërsa kanë humbur jetën 11 persona.

Rastet pozitivë kanë rezultuar në këto bashki: 211 raste në Tiranë, 45 në Fier, 34 në Durrës, 26 në Elbasan, 25 në Berat, 22 në Lushnje, 16 në Shkodër, 14 në Krujë, 13 në Vlorë, 12 në Korçë, 9 në Lezhë, nga 8 raste në Kamëz, Vorë, Mat, nga 7 raste në Kurbin, Kavajë, nga 6 raste në Delvinë, Gjirokastër, nga 5 raste në Mirditë, Dibër, Bulqizë, nga 4 raste në Vau i Dejës, Kukës, Poliçan, nga 3 raste në Gramsh, Sarandë, Malësi e Madhe, Pukë, nga 2 raste në Tropojë, Shijak, Divjakë, Përmet, Tepelenë, Pogradec, Kolonjë, Kuçovë, Skrapar, nga 1 rast në Cerrik, Dimal, Maliq, Selenicë, Klos.

Janë 11,634 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 222 pacientë, nga të cilët 30 janë në gjendje më të rënduar. Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19 11 qytetarë: 4 qytetarë nga Tirana të moshave 65-74 vjeç, 2 qytetarë nga Elbasani të moshave 57-83 vjeç, 1 qytetar nga Saranda 71 vjeç, 1 qytetar nga Kurini 73 vjeç, 1 qytetar nga Kavaja 74 vjeç, 1 qytetar nga Vlora 82 vjeç, 1 qytetar nga Bulqiza 84 vjeç.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 839 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 153,619 që nga fillimi i epidemisë.

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Biznesi pervers i testimeve me pagesë

LEXO EDHE:  Humbi betejën me COVID-19/ Djali i Guljelm Radojës: Babai s’mundi të më linte amanet

Statistika (26 Shtator 2021)Raste të reja ditore 539
Të shëruar në 24 orë 839
Të shtruar në spitale 222
Humbje jete në 24 orë 11
Testime ditore 3345

Testime totale 1,184,815
Raste pozitive 167,893
Raste të shëruara 153,619
Raste Aktive 11,634
Humbje jete 2,640

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5041
Fier 1139
Durrës 1088
Shkodër 1083
Vlorë 681
Elbasan 603
Lezhë 487
Berat 462
Korçë 329
Kukës 284
Gjirokastër 220
Dibër 217

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

Shqipëria ende shumë larg/ E vaksinuar me dy doza vetëm 27% të popullsisë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Shqipëria ka arritur që të kryejë deri tani mbi 1.7 milionë vaksinime kundër COVID-19. Nga këta janë mbi 770 mijë persona që kanë marrë të dy dozat.

Sipas të dhënave më të fundit të Ministrisë së Shëndetësisë çdo ditë kryhen gati 10 mijë vaksinime.

Aktualisht vaksinimi është i hapur për çdo person mbi 18 vjeç, i cili  mund të paraqiten me kartën e identitetit në qendrën e tyre shëndetësore, në poliklinika ose në qendrën më të afërt të vaksinimit, çdo ditë, nga 08:00-20:00.

Ministria e Shëndetësisë thotë se ka një rezervë prej mbi 300 mijë vaksina në dispozicion pasi në Shqipëri kanë mbërritur deri tani 2,045,310 vaksina antiCOVID.

Në bazë të të dhënave zyrtare të INSTAT, Shqipëria ka një popullsi prej 2.8 milionë banorë dhe deri tani ka vanksinuar me dy doza vetëm rreth 27% të popullsisë.

LEXO EDHE:  Nga Klodian Tomorri/ Biznesi pervers i testimeve me pagesë

LEXO EDHE:  Shtimi i rasteve me Covid/ Gjykata e Tiranës mbyll dyert

Kjo do të thotë se vendi ynë është ende shumë larg arritjes së një norme të kënaqshme të vaksinimit.Nga të dhënat e deritanishme rezulton se janë ende mbi 2 milionë banorë të pa vaksinuar. Me këtë ritëm do të duhen të paktën dhe 200 ditë të tjera për vaksinimin e plotë.

Nga vendet e rajonit, sa i takon numrit të personave të vaksinuar plotësisht Shqipëria qëndron vetëm para Kosovës.

Maqedonia e Veriut (33.9%) dhe Mali i Zi (33.5%) edhe pse e nisën këtë proces pas vendit tonë kanë arritur që të realizojnë më shumë vaksinime.

Deri tani, Serbia qëndron e para në rajonin e Ballkanit Perëndimor pasi ka vaksinuar 41.5% të popullsisë me dy doza./euronews

 

LEXO TE PLOTE