Connect with Us

Mjafton vetëm një minutë/ Çfarë duhet të bëni për të hequr qafe rrudhat?

Life Style

Mjafton vetëm një minutë/ Çfarë duhet të bëni për të hequr qafe rrudhat?

Publikuar

-

Mjafton vetëm një minutë/ Çfarë duhet të bëni për të hequr qafe rrudhat?

“Shiatsu” është një nga masazhet më të thjeshta që mund t’i bëni vetes dhe mund të sjellë përfitime të mëdha për shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme. Efektet e tij besohet të jenë parandaluese dhe përmirësuese, dhe nëse e bëni për të lehtësuar stresin ose dhimbjen e kyçeve ose për ta bërë lëkurën në fytyrën tuaj të duket më e re

Të gjithë e dimë që me kalimin e moshës vijnë rrudhat, dhe kjo teknikë terapeutike mund të jetë në gjendje t’i luftojë ato falas nga komoditeti i shtëpisë tuaj.

Shiatsu përkthehet si “presion i gishtit” dhe është një formë e masazhit terapeutik që përdor teknika të brumit, shtypjes, goditjes, shtrirjes dhe qetësimit, me origjinë nga vitet 1900 në Japoni. Ai  mbështetet te gishtat, gishtat e mëdhenj dhe pëllëmbët për të ushtruar presion në zonat e trupit, gjë që mund të përfitojë shëndetin dhe mirëqenien tonë në më shumë mënyra sesa një. Pavarësisht nëse është për stresin dhe ankthin, lehtësimin e dhimbjeve të muskujve dhe nyjeve, lodhje, pagjumësi, ose  gjendje të tilla si ishiatiku, artriti dhe sinusiti, masazhi i shiatsu mund të jetë vërtet i dobishëm.

Rrudhat në cepat e syve

Ekspozimi ndaj rrezeve ultraviolet dhe plakja janë 2 fajtorët kryesorë, por lajmi i mirë është se ne mund të bëjmë diçka për to falë shiatsu-s . Së pari, ajo që duhet të bëni  është të vendosni gishtat tuaj tregues në cepat e jashtëm të syve tuaj dhe të ngrohni pak zonën.

LEXO EDHE:  Fruti që lufton stresin/ 10 arsye pse duhet të konsumoni pjepër

Lëvizja: Shtypni me gishta cepin e syrit , pastaj lëshojeni. Ju gjithashtu mund të tërheqni muskujt tuaj drejt tempujve pa hequr gishtat nga zona.

Koha dhe përsëritjet : Përsëriteni këtë 3 herë për 3 sekonda në të dy anët.

Rrudhat poshtë syve

Lëkura nën sy është shumë e hollë, që do të thotë se është më e lehtë që ajo të lirohet dhe të rrudhet, dhe plaket më shpejt se pjesa tjetër e lëkurës në trupat tanë. Fatmirësisht, shiatsu mund të na ndihmojë të rinovojmë këtë zonë dhe ta bëjmë lëkurën të duket më e ngushtë dhe shumë më e re. Ajo që duhet të bësh është të vendosësh gishtat e indeksit, të mesit dhe të unazës në kockë pikërisht nën secilin sy, dhe lëvizja është e thjeshtë:

Lëvizja : Shtypni lehtë 3 pikat.

Koha dhe përsëritjet : Mbani gishtat aty për 10 sekonda, pastaj lëshojini. Përsëriteni ushtrimin dy herë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Në shtrat me Beartin/ Enca publikon foton e nxehtë

Publikuar

-

Nga

Në shtrat me Beartin/ Enca publikon foton e nxehtë

Prej disa ditësh në media po qarkullojnë disa lajme se këngëtarja e njohur Enca Haxhia është në një lidhje me Beart Rexhepin e “Përputhen”.

Këto aludime u ngritën pas disa fotove të publikuara nga këngëtarja në rrjetet sociale, ndërsa më pas u tha se Bearti ishte pjesë e videoklipit të saj në këngën që pritet të publikojë së shpejti.

LEXO EDHE:  Superfuqia e sodës së bukës për lëkurën dhe flokët

LEXO EDHE:  Superfuqia e sodës së bukës për lëkurën dhe flokët

Mirëpo Enca ka ngritur më shumë dyshimet me një foto të nxehtë të publikuar pak minuta më parë.

Ajo shfaqet në shtrat me ish-konkurentin e “Përputhen”, teksa ky i fundit është shtrirë, ndërsa ajo është ulur mbi të.

Kjo foto është shpërndarë me shpejtësi në rrjet, ndërsa të forta kanë qenë edhe reagimet./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Rezart Veleshnja zbulon planet për dasmë/ “Gruan s’e kam për botën, do martohem shumë shpejt”

Publikuar

-

Nga

Rezart Veleshnja zbulon planet për dasmë/ “Gruan s’e kam për botën, do martohem shumë shpejt”

Aktori i njohur i humorit, Rezart Veleshnja, ka zbuluar sot planet për dasmë.

Ai pranoi publikisht se është në një lidhje dhe tha se shumë shpejt do të bëjë një dasmë, por tregoi se preferon që damsa të mos jetë shumë e madhe.

“Po, shumë shpejt madje. Ja po ta them këtu mes domateve, meqë je shoqja e mamit tim, do martohem shumë shpejt dhe po ta them ty të parës. Nuk ta them kush është nga inati. Gruan s’e kam për botën unë. Ditën e dasmës nuk e kemi caktuar akoma, por dasma është që t’i bësh qefin të tjerëve dhe në fund të ditës prap do shahesh se thotë ai “Çfarë mishi më sollën në tavolinë”, por unë të mblodha për qejf dhe shqiptari vazhdon të thotë “Turp nuk ke, po si më solle atë mish mor palaço.” Për këtë arsye kam vendosur që ta bëj të thjeshtë, jo në Pallat Kongresesh apo pallate të tjera, dua një dasmë të thjeshtë. Shoqëria aq janë, 5 veta, të tjerat i ke 10 vjet pa i takuar”, u shpreh ai.

LEXO EDHE:  Soda e bukёs mund t’ju shpёtojё nga artriti, e thotё shkenca

LEXO EDHE:  I nxehti iu shkatërron flokët?!/Zbulohet një rrugë e thjeshtë për t'i trajtuar

Në rubrikën “N’fermë” në ‘E diell’, aktori rrëfeu se pas martesës do të vazhdojë të jetojë me prindërit dhe me partneren.

“Unë jam 35 vjeç dhe s’i kam lënë prindërit vetëm. Mund të kisha mundësi edhe të shkoja të jetoja vetëm. Mua prindërit më lindën, t’i shijoj. Në shtëpi rri të gjithë pasditen, nuk dal kurrë. Kam një jetë që nuk rri larg familjes. Ajo ma ka mbledhur pak se kam vite që e njoh”, theksoi Rezart Veleshnja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“E hëngrën në sy”/ Juli nuk i ndan këshillat Mevlanit

Publikuar

-

Nga

“E hëngrën në sy”/ Juli nuk i ndan këshillat Mevlanit

Juli është një ndër peronazhet me komike të Përputhen. Ai është komentuar shumë për lirshmërinë e tij në studio dhe shprehjen e lirë të mendimit.

Juli komentonte shumë edhe konkurentët. Së fundmi Mevlanit i është bllokuar instagrami i tij dhe Juli ka bërë publik adresën e re duke mos lënë pas edhe këshillat për të.

LEXO EDHE:  67 vjet Forcë Ajrore/ Xhaçka: Vitin e ardhshëm, trajtim financiar për 8 mijë ushtarakë
LEXO EDHE:  Fruti që lufton stresin/ 10 arsye pse duhet të konsumoni pjepër

“E hëngrën në sy djalin, kur të thoja unë mbaj hudhër në xhep, jo thoje se mban era”’ ka shkruar Juli./ CNA.al

LEXO TE PLOTE