Connect with Us

Homazh me qirinj për Pirro Manin/ Mirush Kabashi rrëfen amanetin

Kultura

Homazh me qirinj për Pirro Manin/ Mirush Kabashi rrëfen amanetin

Publikuar

-

Mediat e raportuan si të vdekur/ Reagon për herë të parë Mirush Kabashi: Ja si e përjetova lajmin

Edhe në vdekje, Pirro Mani ia del të bashkojë skenën artistike, në një oborr. Homazhet për të, me qirinj e një adagio, mblodhën artistët e ish-studentët e mjeshtrit, që për më se dy dekada, personifikoi teatrin si skenë, regji, koncept, formim, mesazh e lojë.

Dramaturgu Ruzhdi Pulaha tha se “Pirro Mani ka bërë epokë në teatër, sepse për të bërë epokë, nuk duhet të kesh për të bërë epokë, mjaftojnë 3 dekada”. Ndërsa Ndriçim Xhepa tha se “Pirro Mani krijoi aktorë, krijoi breza aktorësh, e dinte se si shkohej drejt figurës, kishte nje dhunti e vullnet të jashtëzakonshëm”.

Njeriu që nuk fliste për vdekjen dhe që bëri çdo gjë për ta sfiduar, përmes veprës që la pas,  erdhi përmes bisedave të fundit dhe trishtimit të humbjes.-raporton BW.

Spiro Duni kujtoi telefonatën e fundit para 1 muaji e gjysmë ku sipas tij, e pyeti si ishte dhe ai i tha se ishte në nje tjetër botë, ndërsa kur Duni i tha se nëse shkon lart, çfarë dëshironte t’i thoshte Zoti, Pirro Mani i qe përgjigjur se Zoti do i thoshte: “Ç’kemi Pirro”. Luiza Xhuvani e prekur tha se “kjo botë s’i mbetet askujt, kush ikën, ikën më nuk vjen, malli u mbetet te tjerëve”.

LEXO EDHE:  Video-Prishja e Teatrit/ Artistët rrethojnë Kuvendin

Për formën e përmbajtjen e shfaqjeve të paharrueshme, ai do të mund të quhej njeriu teatër.

“Në historinë e teatrit shqiptar, ai njeriu të quhet njeri me shtyllën vertebrore si vazhdim i drrasave të teatrit” tha Arben Kumbaro.

Mes shumë  mësimeve që ju dha studentëve të vet, ai nuk ia doli tu japë shpirtin e vet, as forcën e vet. Vertebrat e tij, mbetën deri në fund, vazhdim i drrasave të teatrit, duke  lënë si amanet të mbramë një tufë lule mbi gërmadha.

Aktori Mirush Kabashi rrëfeu një porosi që Pirro Mani la per ata që vizituan Shqipërinë.

“Kemi shkuar dhe kemi vendosur nje buqetë te madhe me lule në gërmadhat e teatrit kombëtar me porosi e amanet te Pirro Manit”, tha Kabashi.

Pedagog, regjisor e aktor, Pirro Mani do të ndërtonte në kohë të errëta nënë sistemin komunist, dritëza  lirie duke dhënë përmes shembullit të vet,imazhin e artistit e intelektualit në Shoqëri. Ai u shua në moshën 89-vjeçare në SHBA, ku edhe do të prehet.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kultura

Rikthehen Karnavalet e Korçës/ Zamira Kita: Këtë vit ka pasur interes të jashtëzakonshëm

Publikuar

-

Nga

Rikthehen Karnavalet e Korçës/ Zamira Kita: Këtë vit ka pasur interes të jashtëzakonshëm

Ditën e nesërme do të rikthehen karnavalet e famshme të Korçës. Në rrugët e qytetit juglindor, vendas dhe tursitë do të shfaqin kostumet e tyre shumëngjyrëshe, apo edhe maskat komike.

Drejtoresha e qendrës së Artit, Zamira Kita, në një lidhje të drejtpërdrejtë me Euronews Albania, dha më tepër informacione mbi këtë event tradicional të Korçës.

Ajo tha se rrugët e qytetit të Korçës kanë filluar të zbukurohen prej ditësh si përgatitje për Karnavalet, gjë që ka bërë që qyteti të përfshihet në një atmosferë festive, që përpara nisjes së paradave.

Ka ditë që ka filluar atmosfera në Korçë. I gjithë qyteti është zbukuruar. Nuk do të kemi vetëm të rinj, por edhe gra dhe burra që duan të vishen”, u shpreh znj. Kita.

Ajo tha se këtë vit ka pasur një interes të jashtëzakonshëm për Karnavalet, me mbi 400 qytetarë që kërkonin kostume dhe të tjerë që i kanë përgatitur vetë veshjet e Karnavaleve.

Ka pasur një interes të jashtëzakonshëm për Karnavalet këtë vit. Kemi veshur në mënyrë të organizuar gati 400 persona që do të jenë karnavale në rrugët e qytetit, në bulevarde, në sheshe dhe kemi kërkesa nga qytetarët që duan të vishen dhe nuk arrijmë t’i plotësojmë dot me të tjera veshje”, u shpreh Zamira Kita.

Mirëpo korçarët kanë ruajtur një maskë, një kostum, një element në shtëpi, për Karnavalet e Korçës”, shtoi ajo.

Në këto Karnavale nuk do të marrin pjesë vetëm grupet e Korçës, që në total janë 25, por edhe trupa nga Shkupi, Tirana dhe Durrësi. Çdo grup do të ketë një fabul dhe çdo fabul do të përcjellë një mesazh të veçantë.

LEXO EDHE:  Video-Prishja e Teatrit/ Artistët rrethojnë Kuvendin

LEXO EDHE:  Video-Prishja e Teatrit/ Artistët rrethojnë Kuvendin

Dëshiroj të falënderoj trupën e Shkupit, e cila do të vijë sot dhe nesër. Gjithashtu, do të vijë teatri i Durrësit dhe do të sjellin trupën e Çehovit, do të kemi një trupë nga Tirana, do të kemi grupin e frutave, do të kemi kafshë dhe fabula pafund që kanë një rëndësi të veçantë. Do të kemi 25 grupe që janë vetëm të Korçës. Çdo grup dhe çdo fabul ka një mesazh” bëri me dije znj. Kita.

Zamira Kita informoi se Karnavalet do të zgjasin vetëm një ditë për shkak të kushteve të daljes nga pandemia. Festimet nisin ditën e nesërme (e shtunë), që në mëngjes, me parada të organizuara në rrugët e qytetit. Më pas, gjatë pasdites, Karnavalet do të grupohen në dy pika kryesore, për të përfunduar më vonë te Pazari i Vjetër i qytetit, ku do të realizohet një festë në orën 20:30.

Në orën 10:30 në rrugët e qytetit do të ketë Karnavale. Do të ketë grupe të organizuara, në sheshe, bulevarde dhe rrugë të përcaktuara dhe më pas do të shkëmbehen në mënyrë spontane duke ndërruar vendet dhe duke krijuar atmosferë. Pasdite, rreth orës 18:00 Karnavalet do të grupohen në dy pika: Lëndina e Lotëve dhe Birra Korça. Do të fillojë një lloje parade në Bulevardin Republika, dhe te shëtitore Fan Noli. Bulevardi Gjergj Kastrioti do të jetë i përshkuar nga Karnavalet pas paradës. Pazari i vjetër i qytetit, do të kulmojë në 20:30 me një parti Karnavalesh”, tha Zamira Kita.

Ditën e nesërme, turistët do t’i gjejnë Karnavalet kudo nëpër qytetin e Korçës./euronews

LEXO TE PLOTE

Kultura

Mediat e raportuan se kishte humbur jetë/ Reagon për herë të parë Mirush Kabashi: Ja si e përjetova lajmin

Publikuar

-

Nga

Mediat e raportuan si të vdekur/ Reagon për herë të parë Mirush Kabashi: Ja si e përjetova lajmin

Aktori Mirush Kabashin i cili tregon si u ndje për lajmin që u shfaq dje nëpër media ku njoftonte vdekjen e tij.

Ai është shprehur që e ka marrë me sportivitet dhe i ka falur, por mediat televizive duhet të bëjnë më shumë kujdes me këtë gjëra sepse janë të pafalshme.

Unë e mora me sportivitet, janë gjëra që ndodhin dhe duhet kaluar, por me thënë të drejtën nja dy mesazhe që më kanë ardhur, edhe më përpara një herë për t’u verifikuar nëse unë jam gjallë, por dhe më mbrapa për të më shprehur solidaritetin. Ishin të dhimbshme sepse thonin që kemi qarë shumë kur morëm lajmin, por kemi qarë shumë pastaj nga gëzimi, kështu e formulonte një poete nga Italia. Kemi qarë akoma edhe më tepër me lot gëzimi, kur morëm vesh lajmin që nuk ka ndodhur.

Janë gjëra që ndodhin, jemi në një fushë që jemi bërë njerëz publikë.  Është një tërheqje veshi për gazetarët të cilët duhet ta rikonfirmojnë lajmin nga disa drejtime përpara se ta japin  në ekranet e televizionit të cilët duhet të jenë sa më të sakta, nuk lejohen të tilla gabime, gjithsesi nga ana ime falen”, është shprehur Kabashi në emisionin “Rudina”, në Tv Klan./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kultura

Laurence des Cars, një grua në krye të muzeut të Luvrit

Publikuar

-

Nga

Laurence des Cars

Për herë të parë që nga krijimi i tij para 228 vjetësh një ndër muzetë më të famshëm në botë do të drejtohet nga një grua: 54-vjeçarja Laurence des Cars.

Laurence des Cars, e cila është momentalisht presidente e muzeve Musée d’Orsay dhe Musée de l’Orangerie, u emërua në këtë pozicion nga vetë presidenti francez Emmanuel Macron.

Ajo është gruaja e parë që kryeson Luvrin që nga hapja e tij në vitin 1793. Muzeu i Luvrit në Paris është një nga muzetë më të vizituar të botës dhe simbol i trashëgimisë kulturore franceze jo vetëm në Francë.

Louvre 2030

Për pozicionin kishin aplikuar me një master plan disa kandidatë – ndër ta edhe drejtori aktual i Luvrit, Jean-Luc Martinez. Por Laurence des Cars fitoi me dosjen e saj me titull “Louvre 2030”.

Drejtoresha e sapoemëruar synon të tërheqë veçanërisht vizitorë të rinj në muze. Për këtë ajo dëshiron që ndër të tjera të punojë me yje të famshëm për të rifreskuar imazhin e Luvrit dhe për të realizuar idenë e saj që Luvri të bëhet “plotësisht bashkëkohor”.

LEXO EDHE:  Shoqërohen në polici disa anëtarë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit
LEXO EDHE:  “Dijet tona ushtarake, më të mira se të ministrit”/ Neritan Liçaj ironizon Lleshajn

Tërheqës për vizitorë të rinj

Laurence des Cars, me profesion historiane arti, e specializuar për artin e shekullit XIX dhe fillimin e shekullit XX, tha pas emërimit: “Ne duhet të hapemi kundrejt botës së sotme dhe në të njëjtën kohë të vazhdojmë të flasim për të kaluarën tonë.”

Thyeje traditash

Laurence des Cars zëvendëson Jean-Luc Martinez, i cili drejtoi muzeun e Luvrit për tetë vite me radhë. Edhe Jean-Luc Martinez, i cili u emërua si drejtor në vitin 2013, shënoi një pikë kthese në historinë e këtij muzeu.

Jean-Luc Martinez

Jean-Luc Martinez me profesion arkeolog, ishte i pari person me origjinë nga klasa punëtore që u bë drejtor i këtij muzeu, i cili deri në atë kohë qe drejtuar vetëm nga historianë arti me origjinë nga shtesat e larta./DW

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: