Connect with Us

“Tregues inkurajues”/ Manastirliu nxjerr shifrat: Sa raste me COVID-19 ka në Tiranë dhe gjithë vendin

Shëndeti

“Tregues inkurajues”/ Manastirliu nxjerr shifrat: Sa raste me COVID-19 ka në Tiranë dhe gjithë vendin

Publikuar

-

cna lajme politike

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka publikuar shifrat e të prekurve me COVID në Tiranë dhe në të gjithë vendin.

“Në Tiranë ka më pak se 100 raste aktive me covid19, ndërsa në të gjithë vendin janë rreth 320 raste. Tregues inkurajues për situatën e epidemisë në vend, e cila po shkon drejt përmirësimit *Kujdes, mos e ulni vigjilincën, për të kufizuar sa më shumë përhapjen e covid19″, shkruan ministrja./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Shëndeti

I mituri humb jetën nga Covid/ Mjeku Alimehmeti thirrje prindërve: Të vaksinohen fëmijët

Publikuar

-

Nga

A duhet të bëjnë fëmijët vaksinën anti Covid apo jo? Kjo është pyetja më e shpeshtë dhe diskutimi që ka hapur debat shumë herë.

Por duke iu referuar rastit të sotëm, ku një i mitur 5 vjeç humbi jetën nga Covid, duke pasur edhe sëmundje bashkëshoqëruese, ka reaguar mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti.

Në një intervistë për MCN, Alimehmeti pohon se një gjë e tillë është e pashmangshme, sepse bëhet fjalë edhe pse për mosha të vogla, por më risk për shëndetin.

Ngushëllime për familjen e të voglit, por sa i takon pjesës a mund të përfitojnë të gjithë, kjo nuk ndodh as në moshat më të mëdha dhe ka një përqindje më të vogël të rasteve. Moshat e vogla janë më pak të riksuara, dhe ja ky është rasti qe përmendem, pra të vaksinohen të gjitha moshat që janë në risk. Kjo nuk duhet të na bëj që të heqim sytë nga ajo që shohim në përditshmëri, sepse fëmijët e vuajnë më pak.

Nëqoftëse kemi të bëjmë me fëmijë që janë të sëmurë, dhe këtë e din vetëm mjeku dhe prindi i fëmiut, mund të përfitojnë dhe kanë të gjitha të dhënat që mund ti marrim parasysh, porsa i takon fëmijëve që kanë një listë të sëmundjeve, patjetër që do duhen të vaksinohen sepse risku i tyre është më i lartë, nuk po flasim këtu për fëmijë të shëndetshëm”, tha ai.Duke qenë se Shqipëria ka miratuar edhe dozën e tretë të vaksinimit, epidemiologu Alimehmeti, thotë se për të marrë dozën e tretë varet nga në sërë faktorësh, siç janë nevoja për ta marrë, ecuria e sëmundje, në çfarë forme e kanë kaluar virusin, etj.

LEXO EDHE:  Manastirliu inspekton punimet në maternitetin ri të Beratit: Ndërtojmë dhe rehabilitojmë 4 maternitete

LEXO EDHE:  18 mijë euro për çdo viktimë nga Covid/ Mjeku bën deklaratën e fortë, tregon pse u rrit numri i vdekjeve

Nuk po flasim për popullatën skeptike, por duhet marrë parasysh se sa i përket dozës së tretë, jo të gjithë njerëzit e kanë seriozisht nevojën, duhet marrë parasysh disa elemente, sesa janë të sëmurë, si e kanë kaluar covidin. Sidomos moshat mbi 65 vjeç, të cilët kanë pak muaj që e kanë marrë dozën e dytë, dhe do ti shtojmë edhe moshat që kanë sëmundje të rrezikshmërisë së lartë, sidomos nëse nuk e kanë kaluar virusin. Nga pikëpamja e riskut është më e ulët. Pra është shumë e thjeshtë, kur ne kemi efektivitet prej 92 %, tani këtu flasim për 8 %, psh, ndër 11 vdekje, vaksina shpëton 10 përmes saj, kjo tani varet edhe nga trupi i njeriut, studimet bëhen për mesataren, por ka të bej edhe me faktorin individual”, deklaroi Alimehmeti.

Mjeku thotë se metoda e vetme efikase është vaksinimi, dhe se nuk ka metodë tjetër që na tregon si të dalim nga emergjenca.

Nëse do të ikte pandemia, dhe të ishim jashtë xhirimit komunitar të virusit, porse në nuk e kemi në dorë këtë. Në krahun tjetër, kur koronaviurusi nuk xhiron fort, dhe këtë e tregoj edhe Kosova, ju e patë që atje kishte ngurrim të madh gjatë fillimit të vaksinimit, porse kur gjatë verës rastet dhe vdekshmëria u rritën, u shtyn për tu vaksinuar dhe tani Kosova është vendi i parë në rajon përsa i takon vaksinimit. Nuk kemi një metodë sesi të dalim nga emergjenca, karantinën se do askush, dhe është me kosto efikase të bëjmë vaksinën dhe të imunizohen të gjithë”, tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Shëndeti

I përhapur në 27 vende/ 5 fakte që duhet të dini mbi variantin e ri ‘Delta’

Publikuar

-

Nga

Si të shpjegojmë shpejtësinë e rrufesë me të cilën përhapet varianti Delta?

Nga Dr. Blerta Brati, mjeke mikrobiologe

Varianti i ri Delta- s, duket më i transmetueshem, por jo më i rrezikshem, në një kontekst të rasteve në rritje të COVID-19.

I identifikuar në korrik në Mbretërinë e Bashkuar, tani është i pranishëm në 27 vende. Ky nënvariant i Delta-s shumë ngjitës, i cili fillimisht u shfaq në Indi dhe që kishte shkaktuar një rifillim të epidemisë në fund të pranverës dhe fillim të verës, quhet “AY4.2”.

Varianti AY4.2 përbënte 6% të rasteve totale në MB javën e kaluar, tha Agjencia e Sigurisë Shëndetësore e Mbretërisë së Bashkuar në buletinin e saj javor, e klasifikoi atë si një variant nën hetim.

LEXO EDHE:  18 mijë euro për çdo viktimë nga Covid/ Mjeku bën deklaratën e fortë, tregon pse u rrit numri i vdekjeve

LEXO EDHE:  18 mijë euro për çdo viktimë nga Covid/ Mjeku bën deklaratën e fortë, tregon pse u rrit numri i vdekjeveAi nuk paraqet nje variant shqetesues per momentin.

Ky variant nuk duket se shkakton një version më të rëndë të sëmundjes ose nuk i bën vaksinat e shpërndara aktualisht më pak efektive.

Vala aktuale i atribuohet nga disa shkencëtarë, mungesës së kufizimeve, rënies së imunitetit të personave fragil të vaksinuar shumë herët në Mbretërinë e Bashkuar, por edhe vaksinimit të dobët të adoleshentëve.

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Helmimi/ Manastirliu zbret në Krujë, qetëson qytetarët

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Ministrja Ogerta Manastirliu ka reaguar lidhur me helmimin e qytetarëve në qytetin e Krujës, teksa ka deklaruar se situata nuk ka qenë e rënduar dhe se shumica e të helmuarve, pas marrjes së ndihmës mjekësore janë dërguar në shtëpi.

Ajo ka shprehur se nga dita e diel e deri më sot, rreth 370 qytetarë janë paraqitur në qendra spitalore për marrjen e ndihmës mjekësore dhe se hetimet janë përqëndruar në disa pista.“Kam folur me mjekët për gjendjen shëndetesore. Situata paraqitet  e qëndrueshme dhe pa probleme serioze. Me shume se 200 qytetarë janë paraqitur ne siptalin e Krujës dhe janë trajtuar nga shërbimi mjekësor. Qytetarët pasi kanë marrë shërbimin janë drejtuar për në shtëpi, pasi është parë se gjendja është e qëndrueshme. Aktualisht ka disa qytetarë që po marrin akoma shërbimin mjekësor.

LEXO EDHE:  “Qytetarët po vdesin!”/ Dasho: Demagogjisë dhe mashtrimit po i shtohet edhe kakofonia

LEXO EDHE:  Manastirliu inspekton punimet në maternitetin ri të Beratit: Ndërtojmë dhe rehabilitojmë 4 maternitete

Sa i përket shkakut, po bashkëpunojmë për të kryer investigime për të gjitha pistat e mundshme. Ekspertët tanë po vazhdojnë të investigojnë. Janë marëe të gjitha mostrat laboratorike dhe po vazhdojnë hetimet. Në momentin që do kemi rezultatet përfundmitare do të bëjmë publik raportin”, tha Manastirliu për mediat./CNA.al

LEXO TE PLOTE