Connect with Us

Plas sherri te Gjermania, dy lojtarët e Bayernit përplasen me njëri-tjetrin

BundesLiga

Plas sherri te Gjermania, dy lojtarët e Bayernit përplasen me njëri-tjetrin

Publikuar

-

Teknikisht ai është një nga lojtarët më të mirë që ka Gjermania. Por, e ka kuptuar Leroi Sane pas lënies jashtë në Botërorin e 2018-ës, se për çfarë bëhet fjalë? Në miqësoren ndaj Danimarkës anësori i “Pancerave” nuk ia doli në shumë raste ta driblonte kundërshtarin, mungoi gjuha e trupit dhe sprintet ishin të vakëta, saqë nuk patën asnjë impakt te kundërshtari. Kjo bëri që në drejtim të tij, të vinte një ulërimë e mesfushorit dhe shokut të tij të skuadrës Joshua Kimish. Ishte minuta e 51’ kur Danimarka fiton një top në gjysmëfushën e saj.

Gnabri, Myler dhe Kimish bëjnë menjëherë presing për ta rifituar topin, vetëm Sane jo. Më pas dëgjohen dy herë fjalët e Joshuas: “Leroi sulmo, sulmo Leroi!” Sane nuk reagoi dhe qëndroi me një pamje të inatosur. Disa sekonda më vonë, Leroi ndërhyn në mënyrë të gabuar drejt kundërshtarit duke u bërë lojtari i parë, që mori një karton të verdhë në ndeshjen e së mërkurës. Sjellja e Sanesë e ka nevrikosur shumë Kimishin që dhe disa ditë më parë në stërvitjen e kombëtares është parë të flasë i inatosur me shokun e tij të skuadrës. Duket se Sane është një trup i huaj në skuadrën e Lëvit duke mos bërë atë që kërkohet nga ai.

Një mungesë totale dëshirë që mund të ketë pasoja për të. Për ta qetësuar situatën foli zëvendëstrajneri Markus Sorg, i cili tha se Sane kishte bërë hapa përpara. “Leroi është një lojtar ndryshe nga çka qenë më parë. Ai është përmirësuar në disa aspekte gjatë lojës dhe pse duhet të bëjë më shumë, sigurisht që të gjithë lojtarët duhet të sakrifikojnë disa herë edhe jashtë pozicionit të tyre”. Me ardhjen e Kai Haverc dhe Timo Verner, Sane mund të humbasë një vend titullari dhe ndoshta edhe më shumë. Ai duhet të tregojë gjatë këtyre ditëve se për të luajtur në Europian i duhet të djersitë shumë. Lëv mund të marrë një vendim ekstrem, ashtu siç bëri disa ditë para se të niste kampionati Botëror në 2018-ën. Ditët e ardhshme janë një test i vërtetë për të.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

BundesLiga

Klaus Gjasula gjen ekip të ri në Gjermani, ja ku është transferuar shqiptari

Publikuar

-

Nga

Klaus Gjasula nuk ka bindur në radhët e Hamburgut. Mesfushori shqiptar u transferua verën e shkuar në klubin e njohur gjerman, ku synonte të kthehej në lider të skuadrës dhe të siguronte një biletë për në Bundesliga.

Por asnjë prej planeve të tij nuk u realizua, teksa Hamburgu vijon të luajë në Bundesliga 2, ndërsa Gjasula e sheh veten jashtë planeve të trajnerit. Futbollisti i Kombëtares kuqezi numëron shumë pak paraqitje me klubin gjerman dhe duket se në këtë merkato do të mbyllë përpara kohe kontratën e tij me Hamburgun.

Marrëveshja mes palëve është firmosur deri në verën e vitit 2022, por “gladiatori“ shqiptar dëshiron më tepër minuta në këmbë. Gjasula ka gjetur edhe klubin e tij të ri. Mediat gjermane raportojnë se mesfushori është vetëm një hap larg Darmstadt.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

Ibrahimovici shqiptar rinovon me Bayernin

Publikuar

-

Nga

Arijon Ibrahimovic ka rinovuar kontratën me Bayern Munchen deri në vitin 2024. Ai është njëri nga talentët premtues në akademinë e Bayern Munchen. 15 vjeçari ka shënuar 20 gola dhe 17 asistime në 13 ndeshje me “Bavarezët”.

Ibrahimovic ka nënshkruar kontratë tre vjeçare me Bayernin e cila do ta mbajë atë në “Allianz Arena” deri në vitin 2024. Ai luan pozitën e mesfushorit qendror, por mund të luajë edhe në rolin e mesfushorit ofensiv.

LEXO TE PLOTE

BundesLiga

E bujshme, tifozët e Bayern Munich kërkojnë largimin e Nagelsmann!

Publikuar

-

Nga

Nëse moti i bukur dallohet që në mëngjes, atëherë sezoni i Bayern Munich, i pari me Julian Nagelsmann në stol  rrezikon të jetë një dështim epokal. Fati i  trajnerit gjerman është se thënia e famshme nuk është një verdikt. Humbja e pësuar me Napolin me shifrat 0-3 ka acaruar tifozët e kampionëve të Gjermanisë. Pa rezultate dhe me një konsideratë  jo të mirë nga tifozët për shkak të së shkuarës së tij tek  Munich 1860, tekniku 34-vjeçar po merr që tani mbi vete në rrjetet sociale hashtagun  #NagelsmannOut.

Më shumë se dy gola të pësuar mesatarisht në katër ndeshjet  përgatitore deri më tani , tre humbje dhe një barazim edhe pse pa vlerë pikësh janë rezultatet qe kanë vendosur në vështirësi trajneri e ri të “die rotten”. Pas disfatës 2-3 kundër Këlnit dhe barazimit  2-2 ndaj Ajaksit, në harkun kohor të tre ditëve ekipi i  Nagelsmannit u mposht  fillimisht 0-2 nga Moenchengladbach dhe më pas 0-3 nga Napoli i Spallettit.

Eshtë e çuditshme të shohësh një luftanije si ajo bavareze të marrë ujë kaq lehtë, aq më tepër duke pasur parasysh se tashmë ka në stol një nga trajnerët më premtues në skenën evropiane , me ish teknikun e Leipzig  që pasoi Hansi Flickun. Patjeter duhet kohë  edhe për Bayern që të përshtatet me idetë Nagelsmann, por opinioni negativ i tifozëve mund të bëhet gjithashtu një faktor problematik gjatë sezonit.

Sipas gjykimit të tifozëve bavarezë dy mëkate të mëdha janë mbi kokën e Nagelsmann, që për hir të së vërtetës nuk shquhet për simpatinë e tij, mëkatet janë: mungesa e trofeve dhe mbi të gjitha e kaluara tek  Munich 1860. Në ndeshjen ndaj Ajaksit u shfaq edhe një flamur kundër trajnerit për këtë arsye, duke e etiketuar si derr. Pas nokautit kundër Napolit furia e tifozëve është shfaqur menjëherë në rrjetet sociale dhe hashtagu  #NagelsmannOut  po kthehet në trend në Gjermani.

LEXO TE PLOTE